مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۲ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
عفونت گوش در نوزادان
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عفونت گوش در نوزادان-عفونت گوش در کودکان-عفونت گوش وراه درمان-عفونت گوش و بیماری کودکان عفونت گوش وپیشگیری از آن

نوزاد

عفونت گوش در نوزادان

عفونت گوش میانی یکی از رایجترین مشکلات دوران کودکی است . بگذارید موضوع را با بحث درباره عفونت شروع کنیم . عفونت زمانی رخ می دهد که میکروبهایی مانند باکتریها و ویروسها وارد بدن می شوند و مشکلی بوجود می آورند . میکروبها می توانند وارد گوشهایتان شوند . گوش به سه بخش تقسیم می گردد: خارجی ، میانی ، داخلی . زمانی که میکروبها در گوش خارجی تان درد سر می آفرینند گوش شناگر نامیده می شود .

گوش میانی محفظه کوچکی از هوا در پشت پرده گوش محسوب می گردد. هنگامی گوش میانی تان دچار عفونت می شود که میکروبها وارد گوش میانی می شوند و آن قسمت پر از مایع ( چرک ) می گردد که حاوی سلولهای مبارزه کننده با میکروب است . زمانیکه چرک تولید می شود احساس می کنید در گوشتان بادکنكی در حال ترکیدن است که این حالت می تواند باعث درد گردد.

پزشک چه اقدامی انجام می دهد ؟

وقتی نزد پزشک می روید با چراغ قوه خاصی به نام اتوسکوپ داخل گوشتان را می بیند . پزشک بوسیله اتوسکوپ می تواند پرده گوشتان را - غشای نازکی میانی گوش خارجی و میانی - ببیند .

پزشک ممکن است از اتوسکوپ برای فوت کردن هوا به داخل گوشتان استفاده کند . چرا ؟ برای اینکه متوجه گردد که هوا باعث می شود پرده گوشتان به طریقی که پرده گوش سالم حرکت می کند حرکت می‌نماید ؟ پرده گوش عفونی شده آن طوری که باید حرکت کند نمی کند چون چرک بر آن فشار می آورد ممکن است باعث تورم آن گردد . عفونت نیز باعث قرمزی پرده گوش می گردد .

اگر عفونت گوش داشته باشید ، پزشک در مورد اقدامات بعدی تصمیم می گیرد . شاید از والدینتان بخواهد تا شما یک یا دو روز بعد معاینه کند تا ببیند بهبودی حاصل شده است ؟ همچنین شاید پیشنهاد مسکن درد به شما بدهد تا دردتان را بکاهد .

اگر پزشک تشخیص دهد که باکتری باعث این مشکل شده شاید دارویی به نام آنتی بیوتیک تجویز کند . این دارو معمولا عفونت باکتریایی را بر طرف می سازد و طی چند روز بهبود می یابید .

چنانچه آنتی بیوتیک براي شما تجویز گردید خیلی مهم است طبق مدتی که پزشک دستور داده آن را مصرف کنید ، حتی اگر درد گوشتان متوقف شده باشد . در صورتیکه دارو را کاملا مصرف نکنید عفونت می تواند برگردد و مجددا درد گوشتان آغاز شود .

کودکی که عفونت مزمن یا مكرر گوش دارد ممکن است نیاز به چند آزمایش دیگر داشته باشد . عبارتند از شنوایی نگار (اوديوگرام) که شنوایی تان را می سنجد ، پرده صماخ نگار (تيمپانوگرام) دستگاهی که بررسی می کند آیا پرده گوشتان به طور طبیعی حرکت می کند یا خیر .

عفونت گوش در نوزادان

کودکان در پیشگیری از عفونت گوش ، چه اقدامی می توانند انجام دهند ؟

از ورود به محلهایی که افراد سیگار می کشند خودداری کنید .

چون دود سیگارمی تواند جلوی عملکرد درست شیپورهای استاش‌تان را بگیرد .

همچنین سعی کنید سرما نخورید . این گامها می توانند موثر باشند:

· در صورت امکان از تماس با افراد سرما خورده خودداری کنید .

· دستانتان را مرتب بشویید .

· سعی کنید به بینی و چشمانتان دست نزنید .

با برطرف شدن سرما خوردگی و بیرون کردن این میکروبهای مزاحم از گوشهایتان آسوده خاطر می شوید

منبع:دانشنامه دکتر محسن زاده


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
  توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

  ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
  رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

  براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

  قرآن آنلاین
  دیدگاه ها

  درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است