دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
چه عواملی باعث خروج ترشح از نوک سینه می‌شود؟
5
زمان مطالعه: 9 دقیقه
آیا ترشح سفید، زرد و خونی از سینه زنان نشانه هشداردهنده سرطان است؟

آیا ارتباطی بین سرطان سینه و خروج ترشح از نوک سینه وجود دارد؟

در اکثر موارد خروج ترشح از سینه کاملاً طبیعی است یا در پی برخی اختلالات خوش خیم به وجود می‌آید این در حالی است که در برخی موارد ممکن است خروج ترشح از سینه با علائم و نشانه‌های برخی از انواع سرطان سینه ارتباط داشته باشد. این احتمال در شرایطی که خروج ترشح از سینه با وجود توده یا برجستگی در سینه همراه می‌‌شود قوی‌تر خواهد بود و در صورتی که قبلا ماموگرافی انجام داده‌اید و نتیجه آن مشکوک بوده است خروج ترشح از سینه می‌تواند احتمال بروز سرطان را مطرح کند. یکی از انواع سرطان سینه که می‌تواند باعث خروج ترشح از سینه شود کارسینومای درون مجاری است. این نوع سرطان در اون مجاری سینه که زیر نوک سینه قرار دارند به وجود می‌‌آید. یکی دیگر از انواع نادر سرطان سینه که می‌تواند باعث بروز ترشح از سینه شود بیماری پاژه است این بیماری در مجاری سینه به وجود می‌‌آید و سپس به سمت نوک سینه حرکت می‌‌کند و ممکن است باعث خونریزی و ایجاد زخم در نوک سینه یا هاله قهوه‌ای اطراف آن شود. معمولاً بیماری پاژه به همراه سایر انواع سرطان به وجود می‌آید.

چه عواملی باعث خروج ترشح از نوک سینه می‌شود؟

برخی از دلایل خروج ترشح از نوک سینه به شرح زیر می‌باشد:

 • بارداری: برخی از زنان در مراحل اول بارداری متوجه می‌‌شوند که از نوک سینه آنها ترشحات شفافی خارج می‌شود. این ترشحات در مراحل آخر بارداری ظاهر آبکی و شیرین مانند پیدا می‌‌کند.
 • قطع شیردهی به کودک: برخی از زنان پس از قطع شیردهی متوجه می‌شود که تا مدتی خروج ترشحات شیری رنگ از سینه آنها ادامه دارد.
 • تحریک کردن سینه: تگاهی اوقات نوک سینه تحریک یا فشرده می‌‌شود ترشحات سفید رنگی از آن خارج می‌گردد. در شرایطی که نوک سینه به طور مکرر به سوتین شما ساییده می‌شود یا اینکه در برخی از انواع فعالیت‌های جسمانی از قبیل پرش شرکت می‌‌کنید خروج ترشح از نوک سینه کاملا طبیعی خواهد بود.

چه عواملی در خروج ترشحات غیرطبیعی از سینه نقش دارند؟

 • تغییرات فیبروکیستیک سینه: منظور از فیبروکیستیک وجود یا تشکیل کیست و بافت فیبروزی درون سینه است. تغییرات فیبروکیستیک درون سینه می‌توانند باعث ایجاد توده یا افزایش ضخامت بافت سینه شوند البته وجود توده یا تشکیل آن در این حالت به معنای بروز سرطان نیست. این عارضه علاوه بر ایجاد درد و خارش، تغییرات فیبروکیستیک سینه می‌‌تواند باعث خروج ترشحات بدون رنگ سفید و زرد و یا سبز از نوک سینه شود.
 • ترشح بیش از حد شیر از سینه: ممکن است این وضعیت کمی ترسناک به نظر برسد اما این عارضه شرایطی را توصیف می‌‌کند که سینه زنان حتی در شرایطی که شیر نمی‌دهند ترشحات روشن یا شیری دارد. این عارضه می‌‌تواند در پی بروز اختلالات زیر به وجود بیاید:
 1. تومور غده هیپوفیز
 2. مصرف برخی داروهای خاص از قبیل مصرف هورمون‌ها یا داروهای مخصوص اختلالات روانی
 3. مصرف برخی از گیاهان از قبیل رازیانه و بابونه
 4. مصرف مواد مخدر از قبیل ماری جوانا
 5. پر کاری غده تیروئید

عفونت سینه: خروج چرک از سینه می‌‌تواند نشان دهنده عفونت در سینه باشد از این عارضه تحت عنوان تورم سینه یاد می‌شود. این اختلال معمولاً در زنانی که شیر می‌دهند دیده می‌شود اما می‌‌تواند زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند را نیز درگیر نماید. در صورتی که شما دچار عفونت سینه هستید یا آنکه در سینه شما کیست وجود دارد شاهد قرمزی، تورم و حساسیت آن نسبت به لمس خواهید بود و هنگامی که پوست این قسمت را لمس می‌کنید داغی آن کاملا احساس می‌شود.
اتساع مجاری سینه: این اختلال دومین علت شایع ترشحات غیرعادی در زنان محسوب می‌شود. این عارضه معمولاً در زنانی که در حال نزدیک شدن به دوران یائسگی هستند دیده می‌‌شود. این اختلال باعث التهاب و به احتمال زیاد مسدود شدن مجاری زیر سینه زنان خواهد شد. هنگامی که این عارضه رخ می‌دهد احتمال بروز عفونت وجود دارد و ممکن است فرد با ترشحات سبز رنگ و غلیظ از سینه خود مواجه شود.
پاپیلومای داخل مجاری سینه: در این حالت توده‌های غیر سرطانی درون مجاری سینه به وجود می‌آید. این توده‌ها شایع‌ترین علت ترشحات غیرعادی سینه محسوب می‌شود که زنان با آن مواجه می‌گردند. هنگامی که مجاری درون سینه دچار التهاب می‌‌شوند و این توده‌های غیر سرطانی به وجود می‌‌آیند بیمار با ترشحات سینه مواجه می‌شود که اغلب حالت چسبندگی دارد و حاوی مقداری خون است.

آیا ارتباطی بین سرطان سینه و خروج ترشح از نوک سینه وجود دارد؟

انواع ترشحات سینه و علائم و نشانه‌های آن شامل چه مواردی است؟

ترشحات سینه می‌تواند به دلایل مختلف متفاوت باشن. برخی از این ترشحات می‌‌توانند علل اصلی و احتمالی بروز این مشکل را نشان دهند.

زمان خروج ترشح از سینه

به طور کلی از علل بسیار شایع خروج ترشحات سینه می‌تواند به باردار بودن یا نبودن فرد، قرار گرفتن او در نزدیکی دوران یائسگی یا پس از یائسه شدن، شیر دادن به نوزاد یا زایمان طی چند وقت گذشته ارتباط داشته باشد.

خروج ترشح از یک سینه یا هر دو سینه اهمیت زیادی دارد.

گاهی اوقات ممکن از خروج ترشح فقط از یک سینه رخ دهد اما گاهی اوقات هر دو سینه ترشح دارند. احتمال آنکه ترشح از یک سینه به اختلالاتی از قبیل پاپیلوما، اتساع مجاری سینه یا حتی سرطان ارتباط داشته باشد بیشتر است این در حالی است که خروج ترشح از هر دو سینه می‌‌تواند به تغییرات هورمونی یا اختلالات سیستمیک از قبیل بیماری تیروئید مرتبط باشد.

آیا خروج ترشح به صورت مداوم رخ می‌‌دهد یا خروج آن با دستکاری کردن سینه همراه است؟

در برخی از افراد خروج ترشح از سینه می‌تواند به صورت مداوم رخ دهد یا آنکه فقط در هنگام دستکاری کردن نوک سینه و فشار دادن آن ایجاد شود.

خروج ترشح می‌تواند از یک مجرا یا چند مجرا رخ دهد

در برخی از زنان خروج ترشح فقط از یک مجرا رخ می‌دهد حالا که در برخی دیگر از چند مجرا خارج می‌شود. به طور کلی خروج ترشح از یک سینه می‌‌تواند نشان دهنده اختلالاتی باشد که بر سلامت سینه تاثیر می‌گذارد.

آیا ترشحات سینه انسجام دارد؟

ممکن است ترشحات سینه رقیق و شفاف باشد یا آنکه حالت غلیظ و شیری داشته باشد. گاهی اوقات این ترشحات شبیه چرک هستند و حالت ابری دارند که نشان دهنده عفونت است و غلظت آنها بسیار زیاد است و شبیه پنیر هستند که این مسئله می‌‌تواند به انسداد مجاری شیر یا تورم مجاری سینه ارتباط داشته باشد.

رنگ ترشحات سینه اهمیت زیادی دارد

هنگامی که قصد دارید برای تعیین علت اصلی ترشحات سینه به پزشک مراجعه کنید توجه کردن به رنگ این ترشحات اهمیت بسیار زیادی دارد. رنگ ترشحات می‌‌تواند به شرح زیر باشد:

رنگ روشن یا سفید که با اتساع مجاری سینه یا سرطان همراه است.
ترشحات شیری رنگ سینه که شبیه ترشحات شیری در زنان شیرده است و به اختلالات هورمونی ارتباط دارد و ممکن است با ریزش شیر از سینه زنان، مردان و حتی نوزادان همراه باشد.
ترشحات زرد رنگ اغلب به بروز عفونت ارتباط دارد.
ترشحات سبز رنگ اغلب در بیماران فیبروکیستیک دیده می‌شود.
ترشحات خونی می‌تواند نشانه بیماری سرطان سینه باشد اما احتمال آنکه به خطرات دیگری از قبیل پاپیلوما درون مجاری ارتباط داشته باشد نیز وجود دارد.

علائم و نشانه‌های مرتبط با ترشح از سینه شامل چه مواردی است؟

ممکن است فرد فقط دچار ترشح از نوک سینه شود اما در صورتی که فرد با علائم نشانه‌های مرتبط مواجه شده باشد می‌تواند به تشخیص علت مشکل ایجاد شده کمک نماید. به عنوان مثال وجود تب می‌تواند نشان دهنده عفونت سینه باشد و در صورتی که ترشح سینه با ایجاد توده در آن همراه باشد می‌‌تواند احتمال سرطان سینه را مطرح نماید و یا در صورتی که ترشح از سینه با قطع چرخه قاعدگی همراه باشد می‌تواند علامت بارداری یا بالا بودن سطح هورمون پرولاکتین باشد. برخی از اختلالاتی که باعث ترشح از سینه می‌‌شوند می‌‌توانند با احساس درد در سینه همراه شوند.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که فرد با خروج ترشح از نوک سینه خود مواجه شده و باعث نگرانی او شده است باید فورا به پزشک مراجعه کند. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که فرد با علائم و نشانه‌های زیر مواجه شده باشد. این علائم و نشانه‌ها می‌تواند به سرطان سینه ارتباط داشته باشند و به شرح زیر می‌باشد:

 • وجود یک توده بزرگ در سینه
 • تغییر اندازه و شکل ظاهری سینه
 • خروج ترشح از یک سینه
 • خروج ترشحات خونی از سینه
 • خروج ترشحات که تا چند روز ادامه داشته باشد.
 • ایجاد تورم زیر بغل و اطراف استخوان ترقوه

separator line

حتماً بخوانید:
علائم اصلی و راههای تشخیص سرطان سینه کدامند ؟

علائم اصلی و راههای تشخیص سرطان سینه کدامند ؟

سرطان سینه یکی از بیماری های خطرناک از خانواده سرطان می باشد، شما هنگامی دچار این سرطان می شوید که سلول های غیر طبیعی دارای رشد بسیار زیاد و خارج از…این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (5 رای)  
 • منبع
 • drsolmazmohamadi.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است