دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با انواع گلودردها
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
انواع گلودرد و اواع گلودرد و علائم آن و علائم انواع گلودرد و درمان انواع گلو درد و گلودرد های عفونی و گلودردهای چرکی

انواع گلودرد

انواع گلودرد و علایم آن:

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،به طور معمول هر فرد ۲ تا ۳ بار در سال دچار انواع گلودرد مي شود که این موضوع در بعار نیز امری متداول است. به همين دليل سايت «نيوزويک» در گفت و گوبا يکي از متخصصان گوش، حلق و بيني، علت و راه درمان چند نوع گلودرد را بررسي کرده است که در ادامه اين مطلب مي آيد.

احساس درد در پشت گلو، صداي خشک و گرفته

علايم: بالا رفتن دماي بدن همراه با سرفه

علت: التهاب ويروسي که شايع ترين علت گلودرد است و علايم اوليه سرماخوردگي و آنفلوآنزا نيز هست. زيرا قبل از ايجاد علايم ديگر در بدن ويروس تکثير مي شود. گرفتگي صدا نيز به علت تأثيري است که ويروس روي بافت هاي اطراف حنجره مي گذارد. همچنين به علت التهاب گلو فرد دچار سرفه مي شود.

درمان: غرغره کردن با آسپرين قابل حل، التهاب گلو را کاهش مي دهد و با قورت دادن، علايم سرما خوردگي برطرف مي شود.

غرغره ۳۰ ثانيه اي با آب نمک نيز به دفع مايعات اضافه و کاهش ورم کمک مي کند. اما قورت دادن آن، حالت تهوع ايجاد مي کند. مصرف آب را افزايش دهيد. قرص هاي سرما خوردگي با طعم نعناع، گلو درد را تسکين مي دهد و راه تنفسي را نيز باز مي کند.

انواع گلودرد

گلودرد و سفيدي زبان

علامت آن ايجاد لايه سفيدي روي زبان است.

علت: برفک ممکن است در پي مصرف آنتي بيوتيک ايجاد شود؛ آنتي بيوتيک باکتري هاي سالم را که مانع از بروز عفونت هاي برفکي و قارچي مي شود، از بين مي برد.

درمان: استفاده از دهانشويه ضد قارچي

لايه روي گلو، همراه با درد شديد

علايم: دماي بدن بالاي ۳۸ درجه سانتي گراد که گاهي با سردرد، حالت تهوع و معده درد همراه است شايد پشت گلو با لايه اي از چرک پوشيده شده است. ممکن است فرد دچار سرفه، آب ريزش بيني و گرفتگي صدا نيز بشود.

علت: عفونت استرپتوکوکي. اين نوعي عفونت باکتريايي است و علت شايع گلودرد به حساب مي آيد.

درمان: بايد هرچه زودتر درمان شود زيرا گلودرد استرپتوکوکي قلب و کليه ها را نيز درگير مي کند.

انواع گلودرد

احساس وجود خلط در گلو

مرتب احساس مي کنيد که نياز به صاف کردن گلو داريد.

علت: اگرچه علت احساس التهاب گلو، شناخته نشده است اما يکي از شايع ترين بيماري هاست و اغلب مردم به حالت خفيف آن مبتلا شده اند.فرد دائم احساس مي کند که خلط دارد.اين واکنش نوعي عمل رفلکس است که به علت استرس ايجاد مي شود. اگرچه در واقع تراکم خلط وجود ندارد اما صاف کردن دائم گلو باعث التهاب آن مي شود.

درمان: جرعه جرعه نوشيدن آب طي روز مانع از خشکي گلو مي شود که اين امر نياز به صاف کردن گلو را کاهش مي دهد.

انواع گلودرد

درد شديد و مشکل بلع

علايم ديگر آن، بالا رفتن دماي بدن، گرفتگي صدا، بوي بد دهان، کسالت و بزرگ شدن غده در گردن است.

علت: لوزه سوم يا عفونت غدد، دومين و شايع ترين علت گلو درد است و اغلب به دليل عفونت باکتريايي لوزه به وجود مي آيد. علايم مرتبط با آن به علت تورم لوزه و مقابله بدن با عفونت به وجود مي آيد. البته اين نوع گلو درد مي تواند نشانه تب ويروسي هم باشد که اغلب در نوجوانان ظاهر مي شود و باعث خستگي مفرط و کسالت مي شود. در صورت تب، ورم لوزه ها شديد و پوشيده از لايه سفيد خواهد بود.

درمان: با مصرف مايعات زياد، مسکن و داروهاي ضد استروئيد و ضد التهابي مي توان دماي بدن و گلودرد را کاهش داد. غرغره کردن با آب نمک يا آسپرين قابل حل، ورم را کاهش مي دهد.

انواع گلودرد

درد در يک قسمت از گلو

علايم: افزايش دماي بدن به بالاي ۳۹ درجه سانتي گراد، مشکل در بلع و باز کردن دهان.

علت: ايجاد آبسه در پشت يکي از لوزه ها بر اثر عفونت باکتريايي. عفونت در پشت لوزه جمع مي شود و باعث درد و التهاب مي شود.

درمان: گاهي نياز است اين آبسه برداشته شود. اين ناراحتي بايد بلافاصله درمان شود تا به قسمت عقب گلو سرايت نکند.

انواع گلودرد

گلودرد و صداي ضعيف

اين نوع گلودرد اغلب همراه با سرفه است.

علت: التهاب ويروسي (لارنژيت) گلو است.ورم به تارهاي صوتي آسيب مي رساند و در نتيجه روي صدا تأثير مي گذارد.

درمان: از آن جا که عفونت ويروسي است، مصرف آنتي بيوتيک تأثيري نخواهد داشت. اما غرغره کردن، در کاهش التهاب موثر است. به طور معمول، اين حالت بايد در عرض چند روز رفع شود.

انواع گلودرد

خشکي و زخم گلو

اين حالت هنگام بيدار شدن از خواب بدتر مي شود، احتمالاً باعث تغيير صدا مي شود و با سرفه هاي شبانه همراه است.

علت: اين حالت به علت بازگشت اسيد معده به مري اتفاق مي افتد، با بروز اين بيماري، محتويات معده به مري راه پيدا مي کند و باعث سوء هاضمه، سوزش سردل و آروغ زدن مي شود. ممکن است به علت رفلکس لارينجو فارينجيل (مربوط به حنجره و گلو) يا «LPR»، بازگشت اسيد به تارهاي صوتي که بالاي مري قرار دارد باعث گلو درد يا سرفه شود.

درمان: از خوردن شام در ساعات پاياني شب بپرهيزيد. زيرا دراز کشيدن پس از صرف شام، فشار اضافي روي دريچه معده وارد مي کند که احتمال بروز رفلکس را افزايش مي دهد. مصرف غذاهاي اسيدي و چرب نيز اين علايم را بدتر مي کند. بالا قرار دادن سر، احتمال بازگشت اسيد را کاهش مي دهد. مصرف قرص هاي ضد اسيد نيز مفيد است اما در صورت ادامه يافتن علايم به مدت ۶ هفته به پزشک مراجعه کنيد.

انواع گلودرد

گلودرد مزمن

به ندرت، گلودرد ممکن است جزو علايم يک بيماري نهفته مانند سرطان گلو باشد.

گلو درد مداوم، خس خس صدا يا تغيير صدا با کاهش وزن بدون علت از جمله علايم سرطان گلو است. هر نوع گلو درد يا گرفتگي صدا که بيش از ۶ هفته ادامه پيدا کند بايد جدي گرفته شود و با جراح گوش، حلق و بيني مشورت کرد. به ويژه در افراد سيگاري و بالاي ۴۵ سال.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits