دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ مه ۲۰۲۴ میلادی
درمان سریع یبوست شدید با ماساژ شکم
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
درمان یبوست با ماساژ شکم جهت عقربه‌های ساعت : روش های زیادی برای درمان یبوست ارائه شده از قرص و دارو گرفته تا دمنوش های گیاهی ولی یکی از روش های درمان قطعی یبوست ماساژ شکمی است.

ماساژ شکمی برای درمان یبوست

یبوست زمانی اتفاق می افتد که حرکات روده کمتر از سه بار در هفته شود و یا عبور مدفوع از آن سخت باشد. این کاهش حرکات روده می تواند چند هفته و یا بیشتر طول بکشد که دراین شرایط مدفوع سخت و خشک خواهد شد. می توان گفت که یبوست یکی از شایع ترین مشکلات گوارشی بین مردم است.

آیا می توان با ماساژ درد یبوست را تسکین داد؟

ماساژ منظم می تواند به درمان یبوست کمک کند به این صورت که گاز های معده را آزاد می کند و مواد زاید را ازبین می برد. همچنین با کاهش دادن استرس به نوبه خود درد ناشی از سندروم روده تحریک پذیر را کاهش خواهد داد. ماساژ شکمی برای یبوست بسیار مفید است. شما می توانید برای این ماساژ از روغن های گیاهی چون نارگیل ، کرچک و آرگان نیز استفاده کنید.

separator line

ماساژ شکمی برای رهایی از یبوست

ماساژ شکمی برای رهایی از یبوست

تحقیقات نشان داده است که ماساژ شکمی میتواند در درمان یبوست مزمن موثر باشد زیرا میزان حرکات روده را افزایش می دهد، باعث کاهش زمان انتقال مدفوع از روده می شود و به درد و ناراحتی شکم هنگام یبوست کمک می کند.

همچنین نشان داده است که ماساژ شکمی باعث تحریک انقباضات عضلانی می شود و به عبور مدفوع در افرادی که مبتلا به ایلئوس بعد از عمل جراحی هستند نیز کمک خواهد کرد.

این عدم تحرک موقتی روده ها ممکن است که به انسداد روده نیز منجر شود. این ماساژ معمولا به صورت خوابیده و دراز کش انجام می شود.

1- به پشت دراز بکشید و با کف دست به شکمتان فشار ملایمی وارد کنید.

2 – این فشار را به صورت دورانی در جهت عقربه های ساعت در سمت راست شکم وارد کنید. (اگر این حرکت دایره ای را بزرگ تر و بیشتر کنیم ، کل شکم را ماساژ داده ایم ).

3- به قسمت داخلی استخوان لگن در زیر ناف فشاری وارد کنید.

4-زیر دنده ها را نیز به صورت دورانی ماساژ دهید.

5- این اعمال را برای قسمت چپ شکم نیز انجام دهید و تکرار کنید.

6- بااستفاده از نوک انگشتان به شکم فشار ملایمی وارد کنید و سپس شکمتان را بالا بیاورید.

7- مجددا این اعمال را برای تمام قسمت شکم تکرار کنید فقط مراقب باشید بیش از حد این کار را تکرار نکنید.

separator line

ماساژ روده بزرگ برای تسکین یبوست

ماساژ روده بزرگ به ماساژ عمیق شکمی و یا ماساژ اعضای داخلی نیز معروف است. متخصصین ماساژ برای ازبین بردن گاز معده، کاهش هدر رفت مایعات بدن و انسداد روده ها و همچنین بهبود بخشیدن به سلامت کلی دستگاه گوارش از ماساژ روده بزرگ استفاده می کنند.

بااین حال ، هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد اما اگر می خواهید این ماساژ را انجام دهید.

ماساژ درمانی

مراحل زیر را دنبال نمایید:

1- زانوهایتان را خم کنید و بنشینید و یا دراز بکشید ، دراین شرایط بدن شما شل و شکمتان نرم خواهد شد.

2- بااستفاده از نوک انگشتان ، ناخن و کف دستتان به شکمتان فشاری وارد کنید.

3- ماساژی نعلی شکل به روده بزرگ خود وارد کنید.

4-، از گوشه سمت راست پایین شکم شروع به ماساژ کنید و تا بالای شکم ادامه دهید.

5- سپس ماساژ را از زیر دنده ها تا سمت چپ ، پایین به سمت چپ و سپس به سمت مرکز ادامه دهید.

6- می توانید این ماساژ را متوقف کرده و تنها درقسمتی که نیاز است تمرکز کنید.

separator line

انواع دیگر ماساژ برای رهایی از یبوست

انواع دیگر ماساژ برای رهایی از یبوست

روش های دیگری از ماساژ وجود دارد که باانجام آن ها می توانید یبوست را درمان کنید. ماساژهایی که برروی قسمتی از بدن تمرکز دارند می توانند به تنهایی انجام شوند و یا با ماساژ های دیگر ترکیب شوند. این مدل از ماساژ ها امکان آن را برای شما فراهم می آورد که بهترین نوع را برای درمان انتخاب کنید.

ماساژ جناغ سینه :

در این روش دست ها را زیر جناغ سینه بگذارید و آن ها را به طرف پایین شکم حرکت دهید و دقت داشته باشید که این نوع ماساژ باید ملایم و بدون فشار انجام شود و اگر بعد از فشار احساس ناراحتی و درد داشتید ، سعی کنید از میزان فشار بکاهید. می توان این کار را حدودا به مدت 20 دقیقه و دو بار در روز تکرار کرد.

ماساژ پا (رفلکسولوژی) :

ماساژ پا که به نام رفلکسولوژی نیز معروف است می تواند در درمان یبوست مفید واقع شود. طبق تحقیقاتی که از سال 2003 برروی کودکان مبتلا به یبوست انجام گردید نشان داده شد که این کودکان بعد از انجام این ماساژ علائم بهبودی را دریافت کرده اند . این کودکان در طول 6 هفته 6 جلسه ماساژ 30 دقیقه ای داشته اند. این روش درمانی همچنین به بی اختیاری مدفوع کمک می کند.

انواع دیگر ماساژ برای رهایی از یبوست

برای انجام این ماساژ مراحل زیر را انجام دهید:

1-یک دست خود را روی پا و دست دیگرتان را زیر کف پا قرار دهید.

2- بااستفاده از انگشت شست دست خود انگشتان پا را به سمت قوزک ماساژ دهید و این حرکت را برای پای دیگر نیز تکرار کنید.

3 - پا را با یک دست نگه دارید و با دست دیگرتان انگشتان پا را محکم فشار داده و به آرامی بکشید.

4- با انگشت شست از قسمت بالای کف پا فشاری را به مرکز پا وارد کنید و در قوس و برامدگی فشاری دورانی وارد کنید.

5- کف پایتان را با یک دست نگه دارید و به پای دیگر مشت آرامی بزنید و با حرکات انگشتان دست در سرتاسر کف پا حرکات دورانی را انجام دهید.

6- از قوزک پا تا بین ران هایتان را ماساژ دهید.

انواع دیگر ماساژ برای رهایی از یبوست

ماساژ پشت :

ماساژ پشت و تمام بدن به آرامش کامل کمک می کند. ماساژ تمام بدن در بهبود هضم ، کاهش استرس و کاهش فشار به عضلات نیز موثر خواهد بود.

ماساژ پرینه :

مطالعه ای درسال 2015 نشان داد که طب سوزنی به همراه ماساژ پرینه به تنهایی در درمان یبوست موثر است.پس از انجام ماساژ به مدت 4 هفته عملکرد روده و سلامتی ، تندرستی و کیفیت زندگی مرتبط با یبوست بهبود میابد.

برای انجام این نوع ماساژ ، اینگونه عمل کنید :

1- با دو انگشت اول خود فشاری را به استخوان پرینه وارد کنید. این ناحیه بین مقعد تا نزدیک واژن و یا اسکروتوم (کیسه بیضه) قرار دارد.

2-برروی پوست در جهت مقعد فشار وارد کنید.

3- فشار مداومی را در هر ضربان 3-5 ثانیه ای به آن ناحیه وارد کنید.

4- ممکن است بخواهید این ماساژ را زمانی انجام دهید که احساس کنید میل به اجابت مزاج دارید.

در کودکان ماساژ های شکمی برای درمان یبوست ، ارتقای آرامش وکاهش استرس مفید است. ماساژ دادن کودکان همچنین حس عمیقی بین شما و کودکتان برقرار می کند. برای انجام آن معده و پایین شکم کودک را به آرامی ماساژ دهید و این کار را چندبار در روز تکرار کنید. قبل از ماساژ دادن کودک حداقل 45 دقیقه پس از تغذیه او صبر کنید. اگر کودک شما شرایط خاصی از قبیل درد معده و روده بیش از یک ساعت، خونریزی از مقعد، یبوستی که بیش از یک هفته طول کشیده و علائم استفراغ و ضعف داشت، با پزشک او مشورت کنید.

ماساژ در دوران بارداری :

در سه ماه دوم و سوم بارداری می توانید یک ماساژ ملایم شکمی را برای درمان یبوست داشته باشید. حتما این حرکات را بصورت ملایم و آرام انجام دهید، برای انجام آن می توانید از همسر و یا یک متخصص حرفه ای ماساژ کمک بگیرید ، فقط دقت داشته باشید که از ماساژ شکم در سه ماه اول خودداری کنید.

توصیه اکثر متخصصان این است که زنان در اوایل بارداری که نمی توانند به شکم خود فشار بیاورند ، بهتر است برای درمان یبوست به پزشک مراجعه کنند زیرا ممکن است که یبوست سلامتی مادر و جنین را به خطر بیندازد.

separator line

سایر نکات ضروری برای رفع یبوست

برای جلوگیری از یبوست می توانید تغییراتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنید.

برخی از آن ها عبارتند از:

1- در طول روز مقدار زیادی آب و نوشیدنی بدون کافئین بنوشید.

2- هنگام برخاستن از خواب صبح به صورت ناشتا یک لیوان آب بنوشید.

3- غذاهای فیبر دار مانند میوه، سبزیجات تازه ، غلات سبوس دار و لوبیا قرمز را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

4-فعال باشید و مرتبا ورزش کنید، در هر هفته چند بار پیاده روی ، ورزش دوچرخه و شنا انجام دهید.

5- فعالیت هایی مانند مدیتیشن و یوگا را برای کاهش استرس انجام دهید.

separator line

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

مدفوع نکردن بیش از سه روز در هفته سالم بنظر نمی رسد. اگر با درد شدید معده ، یبوست مکرر و یا یبوستی که بیش از دوهفته طول کشیده است روبرو شدید ، به پزشک مراجعه کنید ؛ همچنین مراجعه به پزشک درصورت داشتن اسهال و یبوست متناوب، کاهش وزن ناگهانی و وجود خون در مدفوع ضروری است.

پزشک در این موارد داروهایی را تجویز می کند که از پیشرفت یبوست جلوگیری کند اما در شرایطی نیز ممکن است به پاکسازی روده بزرگ، درمانی برای به تحرک در آوردن روده و یا جراحی نیاز باشد.

خلاصه آنکه مراقب حرکات روده خود باشید تا به محض شروع یبوست آگاه شوید. همچنین درنظر گرفتن یک دفتر غذایی برای دانستن خوراکی هایی که خورده اید و بررسی دفعات مدفوع نیز بی تاثیر نخواهد بود.

همچنین بخوانید:

علت یبوست بسیار شدید در زنان و درمان این عارضه

17 راهکار اعجاب انگیز برای درمان یبوست در ماه رمضاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits