دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
گلودرد چرکی دارید؟ با این روش ها از سرایت آن جلوگیری کنید
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی و مراقبت از گلو درد چرکی و رعایت نکات بهداشتی گلودرد چرکی و چگونگی جلوگیری از سرایت گلو درد چرکی به دیگران

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

میکروب مولد گلو درد چرکی در اثر عطسه یا سرفه فرد بیمار در فضای اتاق پخش شده و سایر افراد را مبتلا می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ گلودرد چرکی یک نوع عفونت باکتریایی است که به سرعت در یک محیط بسته مثل خانه یا محل کار و یا کلاس درس مدرسه پخش می شود.

گلودرد چرکی در اثر یک باکتری به نام استرپتوکوک A ایجاد می شود. لذا به آن، گلودرد باکتریایی و یا گلودرد استرپتوکوکی نیز گفته می شود.

برخی از علائم گلودرد چرکی عبارتند از: مشاهده تکه های سفید رنگ در ته گلو، احساس درد گلو هنگام قورت دادن غذا، تب، ورم غدد گردن و بزرگ شدن لوزه ها.

بیشتر گلودردهای چرکی با مصرف داروهای آنتی بیوتیک به مدت 10 روز و استراحت کردن، بهبود می یابند.

با عمل به توصیه های زیر می توانید از سرایت گلودرد چرکی خودتان به سایر افراد جلوگیری کنید:

1- به طور منظم دست های خود را با آب و صابون بشویید تا از انتقال باکتری بیماری زا از یک فرد به فرد دیگر جلوگیری کنید. موقع شستن دست ها عجله نکنید و بعد از زدن صابون، حداقل 20 ثانیه دست ها را به هم بمالید. همچنین به سایر افراد خانواده نیز بگویید همین کار را انجام دهند.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

2- برای خوردن غذا، قاشق و چنگال و لیوان مخصوص به خودتان داشته باشید تا از انتشار گلودرد جلوگیری کنید، یعنی اینکه ظروف غذا خوردن فرد بیمار باید از بقیه افراد خانواده جدا شود تا دیگر افراد خانواده از آن ها استفاده نکنند.

ظروف غذا خوردن را با آب داغ و مایع ظرفشویی بشویید تا باکتری ها از روی آن ها پاک شوند.

همچنین حوله دست و صورت فرد بیمار را از بقیه جدا کنید، یعنی یک حوله مخصوص خشک کردن دست و صورت بیمار تهیه کنید تا دیگران از آن استفاده نکنند.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

3- موقع عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال کاغذی و یا حداقل لباس خود بگیرید، البته طوری نگیرید که نتوانید عطسه یا سرفه کنید. این کار از انتشار قطرات آب دهان آلوده به میکروب، در فضای خانه جلوگیری می کند. اگر با دست خالی جلوی دهان خود را گرفتید، حتما بعد از آن دست خود را با آب و صابون بشویید.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

4- هنگام ابتلا به گلودرد چرکی بعد از مسواک زدن دندان ها، مسواک خود را با آب و صابون بشویید تا از آلودگی مجدد خودتان به میکروب جلوگیری کنید. اگر هم مسواک شما کهنه و قدیمی است، می توانید بعد از بهبودی گلودرد چرکی، آن را دور بیندازید و مسواک جدیدی بخرید.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

5- تمامی داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید تا باکتری در بدن شما از بین برود. حتی اگر بعد از چند روز، احساس بهبودی کردید، باز هم مصرف آنتی بیوتیک ها را ادامه دهید تا تمام شوند، زیرا میکروب هنوز در بدن شما وجود دارد و مصرف آنتی بیوتیک لازم است. یک روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک، گلودرد چرکی دیگر مسری نیست.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

6- اگر مبتلا به گلودرد چرکی هستید، ماسک بزنید تا بقیه افراد مریض نشوند. این کار از پخش شدن میکروب ها در فضای خانه و محل کار و مدرسه جلوگیری می کند.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

7- اگر شاغل هستید و دچار گلودرد چرکی شده اید، نزد پزشک بروید و حداقل یک روز در منزل بمانید (مرخصی استعلاجی بگیرید) و آنتی بیوتیک مصرف کنید و استراحت نمایید تا هم حالتان بهتر شود و هم همکاران خود را بیمار نکنید.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

8- اگر فرزندتان به مدرسه می رود و دچار گلودرد چرکی شده است، او را نزد پزشک ببرید و حداقل یک روز از رفتن او به مدرسه جلوگیری کنید (گواهی بیماری از پزشک بگیرید) تا سایر همکلاسی های خود را بیمار نکند و کمی حالش بهتر شود.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

9- اگر دچار گلودرد چرکی شده اید، با دیگران روبوسی نکنید و دست ندهید تا آن ها را نیز بیمار نکنید. اگر هم فرد دیگری از خانواده شما، دوستان و ... دچار گلودرد چرکی است، با او دست و روبوسی نکنید.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

10- اگر فرزندتان گلودرد چرکی دارد، او را نبوسید، ولی به او بگویید که خیلی دوستش دارید و بگویید که چرا او را نمی بوسید، مثلا بگویید میکروب های گلوی او، شما را هم مریض می کند و دیگر نمی توانید با او حرف بزنید و یا بازی کنید.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

11- تا حد امکان، از فرد مبتلا به گلودرد چرکی فاصله بگیرید و اگر هم خودتان این بیماری را دارید، سعی کنید خیلی به دیگران نزدیک نشوید.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

هشدارها

1- عدم درمان گلودرد چرکی یا مصرف نکردن کامل داروهای آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک (کامل نکردن دوره درمان) باعث بروز عوارض مانند تب روماتیسمی، مخملک، عفونت خون و بیماری کلیه می شود.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

2- اگر پزشک برای درمان گلودرد چرکی شما، داروی آنتی بیوتیک (چرک خشک کن) تجویز کرده است، تمامی دارو را به طور کامل مصرف کنید (که اغلب 10 روز طول می کشد) و به محض احساس بهبودی گلودرد، مصرف دارو را قطع نکنید، زیرا با این کار میکروب ها به طور کامل از بین نمی روند و عفونت در بدن شما باقی می ماند.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

3- باقی ماندن عفونت (باکتری ها) در بدن، باعث ابتلای مکرر شما به گلودرد چرکی و سایر عوارضی می شود که در قسمت بالا نام آن ها برده شد.

جلوگیری از سرایت گلودرد چرکی

4- بعد از یک روز مصرف آنتی بیوتیک ها، دیگر گلودرد چرکی شما به کسی سرایت نمی کند . ولی اگر درمان نشوید (دارو مصرف نکنید) تا دو هفته بیماری شما مسری خواهد بود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits