دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
چگونه ضعف پا ها را درمان کنیم ؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ضعف پاها معمولاً یک علامت اساسی از وضعیت پزشکی بیشتر از بیماری پزشکی است. این به احساس از دست دادن قدرت در اندامهای تحتانی اشاره دارد که ممکن است همراه با درد باشد.

درمان ضعف پا ها

ضعف در پا های شما اغلب نتیجه اختلالات فیزیولوژیکی یا پاتولوژیک است اما مواردی وجود دارد که از دست دادن قدرت کاملاً درک شده یا از نظر روانی است.

ضعف ممکن است در یک یا هر دو پا احساس شود. استحکام کاهش یافته در تنها یک پا، monoparesis نام دارد در حالی که تضعیف هر دو پا به عنوان پاراپارزیس گفته می شود.

معمولاً افراد بعد از انجام یک فعالیت بدنی شدید، ضعف موقت در پاهای خود را تجربه می کنند بعد از اینکه عضلات ساق پا تحت فشار شدید یا طولانی مدت قرار می گیرند.

در چنین مواقعی می توانید بعد از مدتی استراحت پاها قدرت عضلانی از دست رفته خود را بازیابی کنید.

با این حال، اگر ضعف پا با وجود مراقبت از خود به مدت چند روز ادامه یابد می تواند یک مشکل اساسی جدی را نشان دهد که معمولاً ضمانت ارزیابی پزشکی را نشان می دهد.

پزشک آزمایشات و تجزیه و تحلیل های لازم را برای تشخیص علت اصلی ضعف پا انجام داده و درمان مناسب را برای توانبخشی پاهای شما پیشنهاد می کند.

ضعف پاها با شروع ناگهانی

 1. سکته مغزی: سکته مغزی نتیجه انسداد ناگهانی خون رسانی به مغز است. بسته به قسمت درگیر مغز (قشر مغز، ساقه مغز و غیره)، می تواند به ضعف متفاوت پاها منجر شود.
 2. سندرم گیلین باره (GBS :(GBS یک فلج شل و ول است که به عنوان ضعف پا شروع می شود و به سمت بالا در قسمت فوقانی بدن پیش می رود. اکثر بیماران سابقه عفونت دستگاه گوارش دارند به ویژه بیماری های ناشی از کمپیلوباکتر ژژونی.
 3. فلج مربوط به یون (هیپوکالمی): فلج ناشی از یون یک ضعف زودگذر در پاها به دلیل اختلال در سطح الکترولیت است. هیپوکالمی شایعترین علت آن است. این بیماری در بیماران کلیوی رخ می دهد. فلج مربوط به یون همچنین به عنوان فلج دوره ای شناخته می شود.

برای ضعف پا چی بخوریم | درمان ضعف پا در طب سنتی | ضعف پا کمبود کدام ویتامین است

علت ضعف ناگهانی پا چیست؟

ضعف پاها با شروع موذی

 1. فتق دیسک: فتق دیسک یک آسیب شناسی ستون فقرات است که در آن فتق دیسک بین مهره ای، بیشتر از سمت خلفی ستون مهره است.
  در بعضی موارد، این علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، در موارد شدید، می تواند اعصاب را تحریک و آسیب رسانده و باعث درد در ناحیه درونی از جمله پاها شود.
 2. تنگی نخاع: تنگی نخاع یک وضعیت نخاعی است که در آن کانال ستون فقرات باریک می شود و ریشه های عصبی و نخاع را فشرده می کند. این منجر به درک ضعف و درد در پاها می شود. این درد به خصوص با پیاده روی القا می شود که به آن لقب عصبی گفته می شود.
 3. بیحرکتی طولانی مدت بعد از عمل: بیحرکتی طولانی مدت منجر به شلیک مکرر به ماهیچه ها می شود. سرانجام، عضلات ساق پا به دلیل استفاده نادرست شروع به آتروفی می کنند.
 4. سبک زندگی بی تحرک: یک شیوه زندگی بی تحرک منجر به همان آبشار فیزیولوژیکی با بی حرکتی طولانی مدت می شود.
  به زبان ساده، هرچه ماهیچه های ما بیشتر کار کنند بهتر و قوی تر می شوند. در مقابل، عدم فعالیت بدنی منجر به ضعف عضلات اندام شده و ضعف و عدم قدرت در پاها را نشان می دهد.
 5. سیاتیک: سیاتیک یک نوروپاتی است که هنگام خارج شدن عصب از سوراخ در ستون فقرات، به ریشه های عصبی وارد می شود. این یک درد تیرکشنده اپیزودیک از پشت باسن تا پایین کل پا است.
 6. نوروپاتی محیطی به دلیل بیماریهای مزمن: در این سناریو، درگیری عصب حسی شایع ترین علت آن است.
  این امر منجر به پارستزی، از بین رفتن حس عمقی و درک ضعف در پاها می شود. بیماریهای مزمن شامل دیابت قندی (DM) و بیماری شریانی محیطی (PAD) است.
 7. استعمال دخانیات: استعمال دخانیات با پیشرفت آهسته بیماریهای شریانی، عمدتاً ترومبوآنژیت ابلیترانس همراه است. این وضعیت می تواند منجر به کاهش خونرسانی به اندام دیستال، درد پا و ضعف پا شود.
 8. پیری: پیری با ضعف عمومی همراه است زیرا با افزایش سن به تدریج حجم عضله کاهش می یابد.

چندین دلیل کمتر متداول در مورد ضعف پا وجود دارد که در مقاله ذکر شده است.

توجه: ضعف عملکردی اندام باید همیشه منتفی شود. در این حالت، بیمار علائم مشابهی را نشان می دهد اما هیچ بیماری عصبی اساسی وجود ندارد و تمام آزمایش های تشخیصی طبیعی است.

درمان ضعف پا در طب سنتی


درمان ضعف عضلانی پاها

درمان ضعف پا با برس خشک (درای براشینگ)

کشیدن برس خشک بر روی پوست به افزایش خون‌رسانی، تنظیم انرژی و تنظیم مایعات لنفی کمک می‌کند.

از یک برس خشک با موهای طبیعی استفاده کنید. از کف پا شروع کنید و به سمت بالا و قلبتان آن را بکشید. این کار را 10 الی 15 دقیقه انجام دهید و بعد از آن دوش آب سرد بگیرید.

علت ضعف پا | درمان ضعف پا | درمان ضعف پا در طب سنتی

درمان ضعف پا با حمام گرم

دوش گرفتن با آب گرم به ریلکس شدن و کاهش فشار روی ماهیچه‌ها کمک می‌کند. اگر در حمام خانه خود وان دارید، دو فنجان نمک دریایی، نمک فرنگی یا جوش‌شیرین با آب مخلوط کنید و به مدت بیست دقیقه در آن بمانید.

علت ضعف پا | درمان ضعف پا | درمان ضعف پا در طب سنتی

درمان ضعف پا با حمام پا

انجام حمام پا می‌تواند به کاهش درد، خارش، التهاب و ضعف پا کمک کند. یک لیوان از نمک دریایی، نمک فرنگی یا سرکه را در لگنی از آب گرم بریزید و پاهای خود را به مدت بیست دقیقه در آن قرار دهید.

علت ضعف پا | درمان ضعف پا | درمان ضعف پا در طب سنتی

درمان ضعف پا با سرکه سیب

مطالعات نشان داده است که استفاده از سرکه سیب می‌تواند در بهبود علائم واریکوز مثل گرفتی، درد و خستگی نقش داشته باشد. می‌توانید سرکه سیب را بر روی پاها بمالید یا مقداری از آن را به آب حمام خود اضافه کنید.

علت ضعف پا | درمان ضعف پا | درمان ضعف پا در طب سنتی

درمان ضعف پا با ماساژ

ماساژ دادن پا می‌تواند خستگی و ضعف پاها را برطرف کند. می‌توانید با استفاده از روغن‌های طبیعی یا ژل و کرم‌های موضعی برای از بین بردن درد پاها را ماساژ دهید.

درمان ضعف پا | برای ضعف پا چی بخوریم | درمان ضعف پا در طب سنتی | ضعف پا کمبود کدام ویتامین است

ضعف پا به علت بیماری ها

بهترین راه برای بازیابی قدرت در پاها چیست؟

بهترین راه برای به دست آوردن قدرت در پاها بستگی به علت ضعف یا درد در پاها دارد.

اگر ضعف ناگهانی ناشی از سکته مغزی باشد باید کار فوری و مدیریت حاد سکته مغزی انجام شود.

سپس، یک پیگیری دقیق با اقدامات جامع توانبخشی برای کمک به بیمار در راه رفتن مجدد انجام می شود که می تواند یک روند طولانی باشد.

متأسفانه، بعضی از بیماران نمی توانند به سطح قدرت قبلی خود بروند.

اما اگر ضعف پا به دلیل نسبتاً خوش خیم، مانند بی حرکتی یا پیری باشد تمرین ورزش قدرتی تحت یک محیط کنترل شده با تکنیک و پروتکل مناسب، بیشترین مزیت را ارائه می دهد.

درمان ضعف پا | برای ضعف پا چی بخوریم | درمان ضعف پا در طب سنتی | ضعف پا کمبود کدام ویتامین است

برای ضعف پا چی بخوریم ؟

توصیه به کسانی که مشکل ضعف پا دارند :

همیشه سعی کنید قبل از انجام روش های دارویی کارهایی را انجام دهید که آثار سوء و عوارض دارو را از خود دور کنید.

اگر علائم خفیف ضعف پا دارید خودتان را سرگرم کنید، ممکن است پس از مدت کوتاهی این عوارض به خودی خود از بین بروند.

خواب عصر را مدتی فراموش کنید

حذف نوشیدنی های دارای کافئین و کولا برای مدت معین ، سعی کنید نوشیدنی های کافئین دار را قبل از خواب ننوشید

قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید

مصرف زیاد نمک نیز ممکن است از دلایل ضعف پا باشد

خواب به موقع و منظم درمان خیلی از دردهاست، اگر مدتی است که برنامه خواب شما به هم خورده، به آن نظم بدهید

بیشتر بخوانید :

دلایل ضعف رفتن دست و پا چیست؟

داغی کف پا : علت و راههای درمان داغ شدن کف پا چیست ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits