مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
علت کیست پوستی صورت چیست؟
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
کیست پوستی صورت : غده های چربی زیر پوست در قسمت های مختلف پوست به چشم می خورند. این غده هامعمولاً روی پوست سر، گوش ها، صورت و بازو دیده می شوند . در ادامه با دلگرم همراه باشید تا به راه های درمان کیست پوستی صورت بپردازیم.

کیست پوستی صورت چیست و راه های درمان آن چگونه است؟

غده های چربی زیر پوست در قسمت های مختلف پوست به صورت برامدگی های دایره ای شکل، در اندازه های گوناگون به چشم می خورند. این غده های نرم و گاهی هموار، معمولاً روی پوست سر، گوش ها، صورت و بازو دیده میشوند ، اگرچه ممکن است آن ها را در قسمت های دیگر بدن هم ببینید.

کیست های چربی از غدد چربی بدن ناشی میشوند و دارای چربی هستند. کیست های چربی به دلایلی از جمله مسدود شدن غدد چربی، متورم شدن فولیکول مو و تولید بیش از اندازه ی هورمون تستوسترون بروز می کنند. درصورتی که با غده های چربی درگیر هستید، خوب است بدانید راههای طبیعی و خانگی برای درمان آن ها کم نیست.

اکثر کیست ها دردی ندارند و معمولاً مشکلی ایجاد نمی کنند، مگر این که آنها :

 1. عفونت کنند.
 2. خیلی بزرگ باشند.
 3. در یک محل حساس بدن رشد کنند.
 4. روی عملکرد یک اندام تأثیر بگذارند.

جوش صورت و دلایل ایجاد آن

بیشتر مردم در طول زندگی، عارضه پوستی جوش را تجربه می کنند. اگر تا به امروز روی بخشی از پوست بدن شما جوش زده پس به آکنه مبتلا شده اید. تقریبا همه افراد در سن نوجوانی به عارضه آکنه مبتلا می شوند. ابتلا به آکنه در بزرگسالان هم شایع است.

اگر چه علت اصلی آکنه در بزرگسالی به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است اما محققان بر این باورند که بسیاری از عوامل و فرایندهای بیولوژیکی مشابه و مرتبط با آکنه دوران نوجوانی ممکن است نقش مهمی در آکنه بزرگسالان داشته باشند.

آکنه معمولا بر روی پوست صورت شما پدیدار می شود، اما در بسیاری از موارد ممکن است قسمت‌های دیگر بدن تان نیز به آکنه دچار شوند. شدت جوش می تواند از یک جوش قرمز التهابی کوچک تا آکنه شدید که منجر به اسکار (جای جوش) می‌شود، متغیر باشد.

به طور کلی، عارضه آکنه زمانی روی پوست شما ظاهر می شود که منافذ پوست تان بسته شوند و چربی پوست تان راهی برای خروج پیدا نکند. در واقع، تجمع چربی در زیر منافذ پوست باعث ایجاد برآمدگی و رشد باکتری‌ می شود.

علت ایجاد کیست‌ سباسه‌ (کیست اپیدرموئید) و درمان این کیست

انواع جوش صورت

به طور کلی جوش های صورت را می توان به چند دسته زیر تقسیم کرد:

1. جوش سر سیاه

جوش سرسیاه یک نوع آکنه بسیار رایج است. تقریبا همه افراد یک بار در زندگی به جوش سرسیاه مبتلا شده اند. پس اگر شما هم جوش سرسیاه زده اید، خونسرد باشید و تصور نکنید که بدشناس ترین آدم روی زمین هستید.

این نوع آکنه نتیجه فرایندهای طبیعی پوست به شمار می آید و به همین دلیل شایع است. برای فهمیدن راه درمان جوش صورت سرسیاه، ابتدا مهم است بدانیم که جوش سرسیاه چیست و چه عوالی باعث بروز جوش سرسیاه می‌شود.

علت ایجاد جوش سر سیاه چیست؟

جوش سر سیاه معمولا با بسته شدن فولیکول مو شروع می شود. میلیون ها فولیکول مو روی بدن شما از جمله روی پوست صورت تان وجود دارد. فولیکول مو در واقع منفذی در پوست است که دربرگیرنده ریشه مو است.

هر کدام از فولیکول ها حاوی یک مو و یک غده چربی ساز است. این غده ها، چربی لازم برای نرمی پوست تان را ترشح می کنند. وقتی پوست در حال ریزش سلول‌های مرده است، این سلول های مرده می توانند وارد فولیکول شده و با چربی پوست مخلوط شوند.

سلول های مرده و چربی پوست مانند یک توده برآمده زیر پوست تجمع پیدا می کنند و با فشار به سطح پوست باعث ایجاد یک برآمدگی به نام کومدون می شوند.

اگر برآمدگی روی منفذ مسدودشده پوست تان، همچنان بسته باقی بماند، برآمدگی ایجاد شده، جوش سرسفید نامیده می شود. اما اگر پوست اطراف برآمدگی باز شود و هوا به داخل نفوذ ‌کند، باعث خاکستری یا سیاه رنگ شدن چربی می شود. به همین دلیل به این نوع برآمدگی ها جوش سرسیاه می گویند.

تغییرات هورمونی مقصر اصلی است.

علت اصلی ایجاد آکنه (از جمله جوش سرسیاه) تغییرات هورمونی در بدن تان است. درواقع این تغییرات باعث تولید بیش از حد چربی در منافذ پوست تان می شوند و یک توده در زیر پوست تان شکل می‌دهد. تغییرات هورمونی یک فرایند طبیعی به ویژه در دوران بلوغ است. دلیل جوش زدن بیشتر نوجوانان مبتلا به خصوص جوش سرسیاه همین است.

علایم غده های چربی زیر پوست شامل توده ای است که:

 • در زیر پوست قرار دارد
 • نرم و خمیری است
 • با اندکی فشار انگشتان جا به جا می شود
 • کوچک( بیشتر غده های چربی زیر پوست، قطری کم تر از 5 سانتیمتر دارند) بوده ولی قابلیت رشد دارند
 • برخی وقت ها دردناک( درصورتی که توده در کنار اعصاب رشد کند یا دارای عروق خونی زیاد باشد) می شود.

علت ایجاد کیست های چربی و جوش صورت

علت ایجاد جوش و کیست های چرکی روی صورت چیست؟

به چه دلیل کیست های پوستی تشکیل می شود؟

دلایل متعددی سبب ایجاد کیست می شود، مثل:

 1. عفونت ها
 2. بیماری های ارثی
 3. التهاب مزمن و طولانی مدت
 4. گرفتگی مجراهای بدن

2. کیست اکنه

زمانی که چربی و بافت های مرده حفرات پوست را ببندند دچار اکنه می شوید که اغلب بصورت جوش یا برامدگی کوچک است که خودبخود یا داروهای بدون نسخه از بین می رود. درصورتی که بزرگ تر بود یا التهابش بیشتر شود به نام کیست شناخته می شود

ولی چنانچه ظاهر سفتی داشته باشه به نام نودول شناخته می شود. برای درمان این مورد و استفاده از آنتی بیوتیک باید با پزشکتان مشورت کنید.

درمان آکنه (جوش های شدید) پوستی در آقایان

3. کیست سباکوس

گاهی وقت ها غده های اطراف مو بسته شده یا فولیکول مو تحریک می شود. این مشکل اغلب در صورت، گوش، سر، تنه یا کشاله ران ایجاد می شود.

کیست به آرامی زیر پوست رشد می کند و معمولاً به قدری نرم ازت که با لمس حرکت می کند. کیست های کوچک تر معمولاً خودبخود از بین میروند ولی کیست های بزرگ تر که تورم زیادی داشته و دردناکند باید توسط پزشک تخلیه شوند.

4. کیست شالازیون

چنانچه روغن ترشح شده از غدد میبومی طراف پلک خیلی غلیظ شود یا گیر کند سبب ایجاد التهاب و برجستگی می شود. دلیل آن معمولاً شناخته شده نیست ولی بعضی انواع پوست بیشتردرگیر آن می شوند.

معمولاً حس درد ندارد ولی حس سنگینی و تاری دید در موارد شدید خواهید داشت. معمولاً خودبخود از بین می رود. کمپرس گرم میتواند به بهبود آن کمک کند.

علت برآمدگی پلک یا شالازیون چیست؟

5. کیست درموئید

این کیست پیش از تولد شما به وجود می آید چنانچه لایه های پوستتان بدرستی رشد نکنند. معمولاً در سر، گردن و صورت دیده می شود.

دلیل آن به دام افتادن پوست، فولیکول مو، غده های عرق، خون، چربی، ناخن، دندان و دیگر بافت هاست. این کیست ممکن است مدت ها دیده نشود تا زمانیکه آب زیرش جمع شده و برجسته شود. گاهی وقت ها سالها پس از تولد دیده نمی شود. به آسانی حرکت می کنند و تنها راه درمان برداشتن با جراحی است.

6. توده سفت زیر پوست صورت

در اکثر موارد، وقتی برآمدگی های سفت روی صورت ظاهر می شوند ، بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده هستند. زیرا صورت اولین عامل فیزیکی است که ظاهر یک فرد را تعریف می کند. توده ی سفت زیر پوست صورت می تواند به شماری از دلایل ایجاد شود.

وقتی دچار چنین مشکلی می شوید، باید به خاطر بیاورید واکنش به این توده ها بسیار حائز اهمیت هستند، زیرا در برخی موارد در صورت عدم درمان می توانند خطرناک شوند.

7. توده سفت زیر پوست

این برامدگی ها میتوانند با تورم، خارش، سوزش، درد، قرمزی و غیره همراه باشند. این برامدگی ها ممکن است مثل تاول شوند و موقع لمس کردن شان امکان دارد حس داغی کنید.

در دیگر موارد، امکان دارد پر از چرک شوند یا پر از چربی هایی که مانند سنگ سفت هستند. در موارد شدیدتر، امکان دارد به تدریج به علت وجود این توده ها با مشکلات تنفس و بلع روبرو شوید.

علت کیست و توده زیر پوست

علت اصلی ایجاد توده چربی زیر پوست چیست؟

دلیل های ایجاد توده سفت زیر پوست صورت چیست؟

توده ی سفت زیر پوست صورت میتواند به علت وضعیت شایعی به اسم آنژیوادما ایجاد شود؛ آنژیوادما نوعی عکس العمل حساسیتی است که سبب ایجاد تورم زیر پوست می شود؛ به خصوص در نواحی لب ها و چشم ها. این واکنش حساسیتی میتواند بر اثر تحریک بعضی غذاها یا داروها اتفاق بیفتد.

کیست ها و برامدگی های کوچک هم میتوانند سبب ایجاد برامدگی های بزرگ روی صورت شوند. این برامدگی ها در صورت عفونی شدن میتوانند دردناک و آزاردهنده باشند.

نیش و گزش حشرات هم میتواند سبب بروز توده ی سفت زیر پوست شود. بعضی حشرات خاص مانند پشه ها و ساس ها سبب ایجاد برامدگی های دردناکی روی پوست تان میشوند که حتی نمیتوان به آنها دست زد.


درمان کیست پوستی صورت چگونه است؟

بسیاری وقت ها، کیست های چربی بدون درد بوده و نیازی به درمان ندارد، در بیشتر موارد مردم به خاطرعفونت یا زیبایی در صدد از بین بردن این کیست ها هستند.

علی رغم وجود روشهای پزشکی با داروهای شیمیایی جدید برای از بین بردن اینگونه غده ها و کیست های چربی، بعضی اشخاص ترجیح میدهند که از درمان های طبیعی دراین زمینه استفاده کنند.

البته شیوه های درمانی طبیعی به هیچ وجه شامل برداشتن و باز کردن غده توسط بیمار و یا اشخاص غیر متخصص نمی شود و دراین زمینه مراجعه به پزشک الزامی است.

درمان کیست پوستی صورت با سرکه سیب از دیدگاه طب سنتی

سرکه سیب از مهم ترین مواد برای از بین بردن کیستها و رهایی از آن است، سرکه، پوست را از باکتریها محافظت می کند و عفونت را از بین می برد. قدری سرکه را مستقیما بر قسمت اسیب دیده قرار دهید، این کار را روزانه و به مدت یک هفته انجام دهید.

گیاه کاسنی و معجزه ی آن برای بهبود کیست پوستی صورت

التهابات این کیستها را میتوان با استفاده از یک قاشق از این گیاه مخلوط با بنفشه عطری درمان کرد. این مخلوط را در آب بگذارید و به مدت 45 دقیقه بجوشانید بعد از آن محلول را صاف نموده و روزانه 4 بار به مدت ده روز بنوشید.می توانید این محلول را مستقیماً روی کیستها بگذارید تا حس راحتی کنید.

آلوئه ورا و فواید بی نظیرش برای درمان کیست پوستی صورت

عصاره آلوئه ورا را مستقمیا بر روی کیست های چربی قرار دهید یا آنرا بنوشید.

شیر جهت درمان کیست پوستی صورت

چای کیسه ای را در شیر بخیسانید، آنگاه در طول شب روی کیست های چربی قرار دهید، اجرای دائمی این شیوه ازحجم کیستها کم نموده و به درمان سریع آن کمک خواهد کرد.

عسل

مقداری عسل را با گندم و موز مخلوط کنید و مستقیما بر روی کیستها بمالید با تکه ای پارچه آنرا ببندید و بگذارید در طول شب به همین وضعیت باقی بماند.


آیا این غده های چربی روی صورت خطرناک هستند؟

آیا غده های چربی زیر پوست میتواند سرطانی شود؟

معمولاً این اتفاق نمی افتد ولی نظارت بر رشد و تغییرات توده چربی بسیار مهم است.

آیا غده های چربی زیر پوست دردناک است؟

غده های چربی زیر پوست میتواند دردناک باشد. در اکثر موارد غده های چربی زیر پوست دردناک نیست، ولی چنانچه به اعصاب نزدیکش فشار وارد کند یا عروق خونی از درونش عبور کنند میتواند دردناک باشد.

آیا لزومی دارد که غده های چربی زیر پوست را برداریم؟

در بیشتر موارد نیازی به برداشت توده نیست و با درمانهای طبیعی خانگی میتوان این وضعیت را معالجه کرد.

همچنین بخوانید:

علت و درمان لیپوما یا همان غده چربی زیر پوستی چیست؟

درمان دانه های چربی سفید زیر چشم

علت زدن توده ی زیر بغل چیست؟

علت بروز توده سینه در بانوان چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • lafarrerr.com
 • jamejamonline.ir
 • elmresan.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است