دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۰۶ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
سندرم شبکه اگزیلاری چیست؟ آیا قابل درمان است؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
سندرم شبکه اگزیلاری ممکن است در هر نقطه ای از بدن بوجود بیاید اما معمولا به دلیل جراحی سرطان سینه نمایان می شود.

همه چیز در مورد سندرم شبکه اگزیلاری

سندرم شبکه اگزیلاری ممکن است در هر نقطه ای از بدن بوجود بیاید اما معمولا به دلیل جراحی سرطان سینه نمایان می شود سندرم شبکه اگزیلاری ممکن است بسیار دردناک باشد و احساس کشیدگی و انقباض در پوست از علائم آن است. سندرم شبکه اگزیلاری ممکن است در هر نقطه ای از بدن بوجود بیاید اما معمولا به دلیل جراحی سرطان سینه نمایان می شود

سندرم شبکه اگزیلاری اغلب اوقات به دلیل جراحی سرطان سینه به وجود می‌آید.زمانی که برای درمان(cure) سرطان سینه جراحی توصیه می‌شود، معمولاً نوع ماستکتومی یا لامپکتومی مدنظر است. این جراحی‌ها برداشتن سینه یا لنف در کنار کل سینه است.

بیوپسی غده لنفی یا جداسازی غده لنفی آگزیلاری هم انجام می‌گیرد تا مطمئن شوند که سلول‌های سرطانی به‌ جا‌های دیگری جز پستان منتقل‌شده است یا نه. عقده‌های لنفی ناحیه زیر بازو بهترین نقطه برای انتقال سلول‌های سرطانی به دیگر نقاط است که به همین دلیل است که عقده‌های لنفی برداشته می‌شوند.

فرق بین برداشتن بیوپسی گره‌های نگهبان و عقده‌های لنفاوی ناحیه آگزیلاری تنها در تعداد عقده‌های لنفاوی است که برداشته می‌شود.گره نگهبان به اولین عقده‌ای گفته می‌شود تومور به آن وارد می‌شود.

پروسه بیوپسی گره نگهبان تنها چند گره را درگیر می‌کند. جداسازی عقده‌های آگزیلاری شامل برداشت چندین عقده لنفاوی است.تعداد دقیق عقده‌هایی که برداشته می‌شود متفاوت است.سندرم شبکه اگزیلاری در هرجایی به وجود می‌آید، از چند روز پس از جراحی تا چندین هفته در برخی موارد این سندرم می‌تواند حتی چند ماه پس از جراحی ایجاد شود.

سندرم شبکه اگزیلاری اغلب اوقات به دلیل جراحی سرطان سینه به وجود می‌آید.زمانی که برای درمان(cure) سرطان سینه جراحی توصیه می‌شود، معمولاً نوع ماستکتومی یا لامپکتومی مدنظر است. این جراحی‌ها برداشتن سینه یا لنف در کنار کل سینه است.

بیوپسی غده لنفی یا جداسازی غده لنفی آگزیلاری هم انجام می‌گیرد تا مطمئن شوند که سلول‌های سرطانی به‌ جا‌های دیگری جز پستان منتقل‌شده است یا نه. عقده‌های لنفی ناحیه زیر بازو بهترین نقطه برای انتقال سلول‌های سرطانی به دیگر نقاط است که به همین دلیل است که عقده‌های لنفی برداشته می‌شوند.

فرق بین برداشتن بیوپسی گره‌های نگهبان و عقده‌های لنفاوی ناحیه آگزیلاری تنها در تعداد عقده‌های لنفاوی است که برداشته می‌شودگره نگهبان به اولین عقده‌ای گفته می‌شود تومور به آن وارد می‌شود.پروسه بیوپسی گره نگهبان تنها چند گره را درگیر می‌کند. جداسازی عقده‌های آگزیلاری شامل برداشت چندین عقده لنفاوی است.

تعداد دقیق عقده‌هایی که برداشته می‌شود متفاوت است.سندرم شبکه اگزیلاری در هرجایی به وجود می‌آید، از چند روز پس از جراحی تا چندین هفته در برخی موارد این سندرم می‌تواند حتی چند ماه پس از جراحی ایجاد شود.

علائم بروز سندرم شبکه اگزیلاری

 • زخم شدن بافت در زیر بازو درجایی که عقده‌ها برداشته‌شده‌اند به وجود می‌آید.
 • با وجود آنکه در میزان ضخامت باهم فرق داشته باشند، پیوند بافت زخمی به‌راحتی در زیرپوست دیده و احساس می‌شود.
 • در برخی موارد زخم در بخش‌های پایین‌تر بازو، آرنج، ساق و یا شست گسترش می‌یابد.
 • یک رگه از زخم یا چندین نوع باهم می‌توانند باهم به سمت پایین گسترش یابند.

بررسی بروز سندرم شبکه اگزیلاری

درد

سندرم شبکه اگزیلاری ممکن است بسیار دردناک باشد. احساس کشیدگی و انقباض در پوست از علائم آن است. اگر درد و کشیدگی در فرد ادامه یابد تلاش می‌کند تا از حرکت دادن بازوی موردنظر خودداری کند. مثلاً از بلند کردن بازوی خود جلوگیری می‌کند.

محدود کردن حرکت برای کاهش درد ممکن است وضعیت را بدتر کند، چون کاهش تحرک در بازوی آسیب‌دیده می‌تواند بافت را سخت‌تر کند.

کاهش دامنه حرکات

این حالت می‌تواند سبب ایجاد محدودیت زیادی در دامنه حرکات فرد ایجاد کند که در زندگی و فعالیت‌های روزمره فرد اختلال ایجاد می‌کند.دامنه حرکات فرد ممکن است به‌ اندازه‌ای محدود شود که نتواند دستش به بالای سرش بلند کند.حتی ساده‌ترین حرکات مثل، لباس پوشیدن هم برای فرد سخت و دشوار می‌شود.

عصب اگزیلاری (C۵-C۶)

اعصاب رادیال و اگزیلاری شاخه‌های انتهایی طناب خلفی شبکه بازویی هستند که نزدیک کنار تحتانی عضله ساب اسکاپولاریس تشکیل می‌شوند.

عصب اگزیلاری حول کنار تحتانی عضله ساب اسکاپولاریس به سمت عقب چرخیده و همراه با شریان سیرکومفلکس هومرال خلفی از میان فضای چهار گوش می‌گذرد و در طرف داخل گردن جراحی درست در قسمت تحتانی کپسول مفصلی شانه قرار می‌گیرند.عصب اگزیلاری شاخه‌ای به مفصل شانه داده و سپس به دو شاخه قدامی و خلفی تقسیم می‌شود.

درمان غیر جراحی سندرم شبکه اگزیلاری

معمولا این سندروم با درمان غیر جراحی بهبود می‌یابد، آسیب عصب اگزیلاری در این سندروم عموما به صورت نوروپراکسیا است که با درمان غیر جراحی بهبود می‌یابد.دارو‌های ضد التهابی (NSAIDs) مانند ایپوبروفن یا ناپروکسن موثر است.

کمک به انقباض

پزشک یا فیزیوتراپیست ممکن است حرکات انقباضی خاصی را پیشنهاد کنند که با کمک انجام می‌شوند. این انقباضات و حرکات ویژه‌بر اساس میزان گسترش زخم مختلف است. بطور مثال؛

 1. بازو را به بیرون بلند کرده و آرنج را راست کنید
 2. دست را تا جایی که احساس درد می‌کنید بلند کنید
 3. انقباض را تا ۳۰ ثانیه نگه‌دارید
 4. انقباض را چند مرتبه تکرار کنید و در هر بار بازو را کمی بیشتر بکشید
 5. نگه‌داشتن انقباض تا ۳۰ ثانیه بسیار اهمیت دارد. اگر انقباض خیلی مختصر و کوتاه باشد، در از بین بردن بافت سخت و بهبود بافت نرم مفید واقع نمی‌شود.

لیزر درمانی

فیزیوتراپیست می‌تواند از لیزر با سطح پایین برای درمان این سندرم استفاده کند. لیزر درمانی شامل استفاده از نور متمرکز که به‌طور متمرکز در یک نقطه برای شکستن بافت‌های زخمی شده سفت است.

لیزر درمانی ممکن است در برخی موارد کاربردی نباشد. به‌طور مثال کار آیی ممکن است به میزان ضخامت بافت زخمی بستگی داشته باشد. برخی افراد به چند جلسه لیزر درمانی نیاز دارند.

لیزر درمانی ممکن است عوارضی هم داشته باشد؛ بنابراین همواره ریسک‌ها و فواید درمان را با پزشک به مشورت بگذارید و سپس تصمیم بگیرید.


مراقبت‌های خانگی برای سندرم شبکه آگزیلاری

یک پزشک متخصص با تخصص درباز توانی سرطان(Cancer) سینه می‌تواند درمان‌های خانگی را توصیه کند. به‌طور مثال ممکن است پیشنهاد دهد که فرد در طول روز در خانه برخی انقباض‌ها و حرکات خاص را انجام دهد.

جراحی

اگر پس از ۶ هفته با درمان‌های غیر جراحی بهبود نیافت، جراحی را توصیه میکنند.فیبر‌ها که در فضای چهار گوش قرار دارند و سبب فشار بر روی عصب اگزیلاری یا شریان یا ورید می‌شوند را در طی جراحی بر می‌دارند. این نوع جراحی را decompression می‌نامند.

اگر پس از تروما، یا فشار زیاد بر عصب اگزیلاری، آسیب شدید‌تر باشد که به ان neurotmesis می‌گویند، عصب اگزیلاری را بریده و با عصب دیگر جایگزین می‌کنند که به آن nerve graft می‌گویند.

همچنین بخوانید:

پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه

مراقبت های بعد از درمان سرطان سینه کدامند؟

علائم اصلی و راههای تشخیص سرطان سینه کدامند ؟

هشدار! مراقب سرطان سینه باشیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • آخرین خبر
 • پزشکان بدون مرز
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter