دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
دلایل زرد شدن رنگ زبان چیست؟ آیا خطرناک است؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
رنگ زبان در حالت عادی قرمز كم رنگ و صورتی است. تغییر رنگ زبان می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. زردشدن زبان اغلب نشانه خطرناكی نیست ولی گاهی می تواند به دلیل یك مشكل داخلی بروز كند.

علت رنگ زرد زبان چیست؟

رنگ زبان در حالت عادی قرمز کم رنگ و صورتی است. تغییر رنگ زبان می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. زردشدن زبان اغلب نشانه خطرناکی نیست ولی گاهی می تواند به دلیل یک مشکل داخلی بروز کند.

زرد شدن زبان یکی از نشانه های اولیه حالتی است که معمولا زبان سیاه مودار نامیده می شود. در این بیماری، پرزهای زبان بسیار بلندتر از حد معمول می شوند و دیگر روی زبان نمی خوابند. در این حالت مواد غذایی لابلای پرزهای زبان قرار می گیرند و سبب تغییر رنگ زبان می شوند.

استعمال سیگار، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، نوشیدن افراطی چای و قهوه، از دست دادن آب بدن و استفاده بیش از اندازه از آنتی بیوتیک از عوامل خطر زبان زرد محسوب می شوند.

تحقیقات نشان می دهد زرد شدن زبانی می تواند یکی از علایم اولیه عارضه زبان سیاه مودار باشد. زرد شدن زبان می تواند در تمام سنین رخ دهد. زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند.

برخی از دلایل زرد شدن زبان عبارتند از :

 • مشکلات صفرا یا کبد
 • بیماری یرقان
 • سینوزیت
 • ریفلاکس معده
 • مشکلات گوارشی
 • پرتودرمانی در ناحیه سر و گردن
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • رشد باکتری روی زبان
 • مصرف آنتی بیوتیک
 • عفونت ادراری
 • اختلال در عملکرد روده
 • ختلال در سیستم ایمنی
 • استرس
 • سوءتغذیه

زرد شدن زبان می تواند نشانه چه بیماری هایی باشد

این اختلال در صورت پیشرفت می تواند نشانه یکی از بیماری های زیر باشد:

ایدز

اگر زرد شدن زبان با برفک دهان، خشکی دهان، پوسیدگی دندان ها، زخم های دهانی و بیماری های لثه همراه باشد، می تواند نشانه ویروس HIV باشد.

سرطان

اگر این عارضه با خونریزی بی دلیل دهان، مشکل در بلع غذا و صحبت کردن، مشکل در حرکت زبان و جویدن غذا و کاهش ناگهانی وزن باشد، می تواند از علایم اولیه سرطان محسوب شود.

زرد شدن زبان می تواند یکی از نشانه های بیماری های کیسه صفرا، هپاتیت، مشکلات گلو و بینی، سیروز کبدی، کم خونی داسی شکل و سنگ کیسه صفرا باشد.

زرد شدن زبان در برخی مواقع مانند وقتی از خواب برمی خیزیم، تا اندازه ای طبیعی است؛ ولی اگر این اختلال به صورت مداوم تکرار شود و با بوی بد دهان و طعم نامطلوبی همراه باشد مراجعه به پزشک ضروری است.

تغییراتی که روی زبان اتفاق می افتند، می توانند چیزهای زیادی را در مورد سلامت کلی نشان دهند، بنابراین برخی دلایل معمول و آنچه که آن ها درباره سلامتی شما می گویند، وجود دارد.

چنانچه دراین بخش از سلامت دلگرم می خوانید این بیماری از پوست مرده و انباشته شدن مواد غذایی ایجاد می شود و معمولاً زمانی رخ می دهد که برامدگی های کوچک زبان بزرگ، متورم یا خشن شوند. وقتی این انباشته با باکتری ها و یا مخمر جفت شود، می تواند باعث شود که زردی زبان بوجود آید.

علایم دیگر زردی زبان، نفس بدبو، مزه فلزی، غلغلک و یا احساس خارش و ظاهری پرزی است.استفاده از برخی آنتی بیوتیک ها می تواند به علت عدم تعادل میکروب ها که باعث رشد باکتری ها یا مخمر می شود،زردی زبان را ایجاد کند.

رشد اضافی باکتری در دهان

وقتی باکتری روی زبان رشد می کند، زبان زرد می شود. این وضعیت به زبان پرزی شکل نیز مربوط است.

محصولات مراقبتی دهان

برخی محصولات درمانی دهانی مانند دهان شویه ها می توانند باعث زرد شدن زبان شوند.دهان شویه ها حاوی عوامل اکسید کننده هستند که بزرگ ترین عامل این اتفاق میباشند.

یرقان

یک اتفاق نادر، زردی زبان می تواند نشانه بیماری یرقان باشد که به یک مشکل کبد اشاره دارد. چشم ها و پوست به رنگ زرد دیده می شوند.

عفونت ادراری

پوشش ضخیم زرد - به خصوص در پشت زبان - می تواند نشانه هشدار دهنده زودهنگامی از عفونت دستگاه ادرار باشد. اما همین پوشش زرد در جلو زبان، نشانه عفونت تنفسی فوقانی است.

پیرسینگ، کشیدن دندان، یا عمل لوزه

زردی زبان ممکن است به دلیل عفونت برامدگی های ریز زبانی ناشی از پیرسینگ، کشیدن دندان، یا عمل لوزه باشد. مهم است که پس از این رویه ها، مراقبت دهانی مناسب را دنبال کنید، تا خطر عفونت را کاهش دهید.

ایجاد خلط بینی از عقب بینی

ایجاد خلط بینی ازعقب بینی ممکن است باعث ایجادزردی و یا حتی سفید شدن زبان شود که می تواند باعث تنفس بدبو هم شود.

خلط بیش از حد در پشت بینی و گلو انباشته می شود و عموماً توسط آلرژی، برگشت اسید یا اختلالات بلعیدن ایجاد می شود.

تب مخملک

تب مخملک می تواند باعث ایجاد برامدگی هایی در زبان به همراه روکشی زرد یا سفید شود.

دلایل دیگر پوشش زردی زبان

کم آبی بدن، خشکی دهان، تب، برگشت اسید معده، تنفس دهانی، مصرف بیش از حد تنباکو، دارو، تحریک پذیری زبان به دلیل نوشیدنی های داغ، بهداشت دهان ضعیف، غذاهای نرمی که نمی توانند زبان را بخراشند و غذاها و آب نبات هایی که رنگ زرد دارند.

زردی زبان ممکن است خود به خود یا به عنوان نشانه ای از مشکل دیگری ظاهر شود. برخی علایم رایج زردی زبان شامل نفس بدبو، احساس سوزش به خاطر اسید و یرقان است.

همان طور که ذکر شد، زردی زبان می تواند نشانه هشدار بیماری دیگری باشد، مانند:

سرطان:

تجمع زردی و روکش بر روی زبان گاهی می تواند نشانه ای از سرطان باشد، اما به علائم دیگری نیز توجه کنید.

گلوی خشک:

باکتری هایی که گلو درد را ایجاد می کنند، می توانند باعث زردی زبان شوند. علایم دیگر آن شامل تب، تنگی گلو و تورم غدد لنفاوی است.

مونونوکلئوز (مونو):

این عفونت ویروسی به عنوان بیماری بوسیدن شناخته می شود، چون از طریق بزاق منتقل می شود. علایم دیگر آن عبارتند از:خستگی، تب، خارش پوست، سردرد، ورم غدد لنفاوی و گلو درد.

زردی زیر زبان :

علل شایع زردی زیر زبان، عبارتند از:کولیک صفراوی، هپاتیت الکلی، هپاتیت A و B، مونونوکلئوز، هپاتیت ویروسی، بیماری صفرا، سنگ صفرا و ویروس اپستین - بار است.

HIV / STD:

زردی زبان نشانه نادری از بیماری ایدز و ویروس HIV است، اما گاهی می تواند سیستم ایمنی در خطر افتاده را آشکار کند. زردی زبان نیز می تواند نشانه عفونت دهانی - مخمری در دهان باشد.


درمان های خانگی زردی زبان :

اگر زبان زرد دارید، می توانید از روش های خانگی و درمانی زیر استفاده کنید.غرغره کردن محلول آب و هیدروژن پراکسید.نسبت آب به یک نسبت از بخش آب اکسیژنه - برای کشتن باکتری ها.

افزایش مصرف فیبر و بهبود گوارش که به نوبه خود سلامت معده و روده را بهبود می بخشد، می تواند زردی زبان را کاهش دهد.
فیبر را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است با مشکلات معد ه ای، مانند اسهال یا نفخ معده روبرو شوید.

همچنین به خاطر داشته باشید که باید مقدار زیادی آب بنوشید.مصرف غذاهای چرب و نشاسته ای را محدود کنید.غذاهای تخمیر شده و پروبیوتیکی را مصرف کنید.سیگار کشیدن را متوقف کنید.

زردی زبان اغلب پیامد درمان با آنتی بیوتیک در زمانی است که با عفونت باکتریایی یا ویروسی سر و کار دارید.پس باید پروبیوتیک را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. آن ها تعادل باکتری های خوب و بد را در ارگانیسم شما فراهم می کنند و به همین دلیل می توانند مشکل زردی زبان را کاهش دهند.

بهداشت دهان مناسب با مسواک زدن، نخ دندان ودهان شویه.زبان خود را با مسواک دندان ها تمیز نکنید. در عوض از یک مسواک زبانی استفاده کنید، که به طور خاص برای این کار طراحی شده است.از نوشیدنی های عاری از الکل استفاده کنید، چون برای زبان کم تر آزار دهنده است.در طول روز بسیار آب بنوشید.

چه زمانی باید برای زردی زبان به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بعد از گذشت یک هفته زبان شما زرد باقی ماند، به دیدن پزشک یا دندان پزشک خود بروید تا ببینید چه اتفاقی افتاده است و یا اگر متوجه نشانه هایی همراه بازردی زبانتان شدید، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید:

علت رنگ قرمز زبان چیست؟(بیماری های زبان)

علت وجود لکه های سفید روی زبان چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • خبرگزاری ایرنا
 • اقتصاد نیوز
 • نمناک
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter