alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
 درمان جای جوش فرو رفته ( اسکار آکنه )
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
جای جوش و اسکارهای فرورفته آکنه: دیدن صورت و بدنی پر از آثار ناشی از جای جوش، یكی از اتفاقات بسیار آزاردهنده برای آقایان و بخصوص خانم‌های جوان محسوب می‌شود.

چگونه جای جوش فرو رفته یا همان اسکار آکنه را درمان کنیم؟

جای جوش یا همان اسکار آکنه یکی از عوارض دستکاری دوران جوش زدن است که متاسفانه تاثیر بسیار نامناسبی بر روی چهره میگذارد.جای جوش یا اسکار یکی از مشکلاتی است که بیشتر افراد با آن مواجه بوده و در پی راه‌ حلی برای از بین بردن آن هستند.

خانم دکتر شهبازی در مورد عوامل پیدایش جوش و در پی آن جای جوش می گویند: ابتلا به جوش و آکنه دلایل متعددی دارد که به چند نمونه اشاره میکنیم. یکی از فاکتور های ایجاد کننده آکنه، فعال شدن غدد سباسه است که افزایش تولید سبوم را به دنبال دارد. از دیگر عوامل میتوان به بعضی از باکتری ها مثل پروپرانوباکتریوم و همچنین تحریک هورمونهای مردانه در سنین بلوغ به ویژه در جوانان اشاره کرد.

آکنه یک سیر طبیعی دربدن است که هر انسان در دوره ای از زندگی با آن مواجه میشود. حال اگر این سیر طبیعی بدون آسیب و دستکاری آکنه طی شود هیچگونه اسکاری تا پایان دوره برجا نخواهد گذاشت، البته آکنه های کیستی شکل , خود به خود پس از بهبود، اسکار یا جوشگاه بر جای میگذارند.

دوره درمان آکنه از یک هفته تا ۴ هفته متغیر است در حالی که درمان جوشگاه یا اسکار طول دوره ی بیشتری دارد. برای درمان آکنه از لایه برداری های شیمیایی،آنتی بیوتیک ها و داروهای دسته رتین- آ مانند آکوتان استفاده میشود. ولی درمان اسکار جوش کاملا متفاوت است.

همچنین بخوانید: مضرات آنتی بیوتیک ها

نباید انتظار داشت که بعد از درمان پوست بطور ۱۰۰% به شکل طبیعی و اولیه خود باز گردد ولی خوشبختانه اقدامات زیادی می توان انجام داد تا ظاهر ناخوشایند جای جوش و آبله تا حد زیادی بهبود یابد.

درمان جای جوش یا اسکار ها نیاز به شناخت کامل از نوع اسکار دارد قبل از هر چیز باید بدانیم که اسکارها همگی به یک مدل نیستند و نمی توان یک درمان را برای همگی اسکارها تجویز کرد. اسکار (جای جوش) باید توسط پزشک معاینه شود تا نوع آن مشخص شود. سپس درمان خاص برای آن تجویز شود. پس ابتدا خوب است انواع اسکار را بشناسیم.

همچنین بخوانید: درمان آکنه (جوش های شدید)پوستی در آقایان

در چهره تعداد زیادی از افراد، رد پای جوشهای دوران جوانی بصورت فرورفتگی هایی مشاهده می شود. قطعا این موضوع خوشایند نیست و بسیاری از افراد در پی رفع آن هستند. دکتر نیما استواری متخصص پوست و مو، درباره روشهای درمان جای جوش که بصورت فررفته بر روی صورت باقی مانده اند توضیح می دهند

،داشتن چنین پوستی، تاثیر زیادی در کاهش اعتماد به نفس هر جوانی خواهد داشت، این اثرات روانی منفی به حدی آزاردهنده است که بسیاری افراد حاضرند برای رفع جاهای جوش‌ها به خصوص در ناحیه صورت، تن به روش‌های سخت و پرهزینه بدهند تا شاید رویای داشتن پوستی صاف و زیبا را به واقعیت تبدیل کنند.

همچنین بخوانید: تکنیک هایی در بدن که اعتماد به نفس را افزایش میدهد

در حالی که بنا به گفته متخصصان پوست نه تنها درمان جای جوش نسبی است، بلکه رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی به عمق فرورفتگی، میزان بازسازی پوست شخص و البته انتخاب درمان مناسب بستگی دارد.

دکتر سعید کشاورز، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه بقیه‌الله گفت: جای جوش اگر به معنای ایجاد فرورفتگی در پوست باشد، به هیچ وجه و در هیچ شرایطی صددرصد درمان نمی‌شود، بلکه تنها می‌توان با بهره‌گیری از یکی از روش‌های نوین درمانی، شدت و آثار منفی آن را کاهش داد.

جوش‌هایی که آثارشان محو نمی‌شود

دکتر کشاورز نیز با تاکید بر این که معمولا جوش‌های بزرگ و چرکی آثاری از خود بر پوست به جا می‌گذارد، می‌گوید: البته باقی ماندن جای جوش به چند عامل بستگی دارد که یکی زمینه‌های ژنتیک پوست برای ترمیم و بازسازی است که در برخی افراد، این زمینه بسیار ضعیف است.

از سوی دیگر دست کاری زیاد و فشار دادن جوش‌های چرکی به باقی ماندن جای آنها روی پوست منجر می‌شود، پس توصیه می‌شود که در هر شرایطی از دستکاری جوش‌ها پرهیز شود.

جای جوشی که محو می‌شود

متخصصان پوست معتقدند پیشگیری از ایجاد جای جوش بسیار ساده‌‌تر از درمان آن است، به همین دلیل در اکثر موارد، این متخصصان بر درمان طبی زودرس و طولانی جوش‌ها یعنی تا محو شدن کامل آنها تاکید می‌کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه بقیة‌الله تاکید می‌کند: اگر جای جوشی به شکل لکه‌های قرمز روی پوست دیده شود، نیاز به درمان نداشته و پس از مدتی به خودی خود محو می شود، اما اگر جای جوش به شکل لکه‌ها قهوه‌ای باشد، با لیزر قابل درمان است. از سوی دیگر لکه‌های تیره و قهوه‌ای رنگ با لایه‌برداری یا پیلینگ‌های پوستی نیز قابل رفع است.

دکتر کشاورز می‌افزاید: درمان میکرودرم نیز نوعی از روش‌های لایه‌برداری محسوب می‌شود که در آن از روش‌های فیزیکی برای از بین بردن جای جوش استفاده می‌شود، اما رفع جای جوش‌های عمیق بسته به قابلیت بازسازی پوست و روش درمانی انتخابی، قابلیت درمان نسبی دارد.

همچنین بخوانید: علت ایجاد لکه های قهوه ای روی پوست چیست؟

بهترین روش برای درمان جای جوش فرو رفته

متخصصان پوست روش‌‌های مختلفی را برای درمان اسکار یا جای جوش صورت پیشنهاد می‌کنند که عمده‌‌ترین آنها لیزر است و آثار تهاجمی کمی چون زخم و قرمزی را روی پوست به جا می‌گذارد.

البته از روش‌های درمانی دیگری چون پانچ یعنی بریدن یا برآمده کردن جای جوش نیز استفاده می‌شود که در هر دو مورد خون‌ریزی ایجاد شده به پر شدن جای جوش تا حد قابل قبولی منجر می‌شود.

دکتر کشاورز اضافه می‌کند: استفاده از فیلرها یا پرکننده‌ها که می‌تواند از نوعی ژل یا چربی خود بدن باشد، نیز از روش‌های رایج درمان جای جوش محسوب می‌شود، اما این روش به دلیل عوارضی که دارد، شیوه مطلوبی نیست.

تراشیدن پوست، روشی تهاجمی و موثر

این متخصص پوست با اشاره به تهاجمی بودن روشی تحت عنوان «درم ابریژن» که با تراشیدن، لایه سطحی پوست برداشته می‌شود، می‌گوید: به دنبال انجام این روش لایه زیرین پوست که ظاهر صاف‌ و شفاف‌‌تری دارد، جایگزین لایه ناصاف و پر از اسکار قبلی می‌شود.

اما میزان قرمزی و لکه‌های ناشی از انجام این روش نه تنها تا چند ماه روی پوست می‌ماند، بلکه برای این‌که به لکه‌های ماندگاری تبدیل نشود به مراقبت زیادی نیاز دارد.بعضی مواقع جوشگاه‌‌های عمیق پوست صورت را می‌توان با عمل جراحی برداشت و محل را بخیه کرد.

در برخی بیماران نیز لازم است اسکارهای عمیق توسط تزریق کلاژن پر شده یا در بعضی موارد که پیوند پوست از پشت گوش به ناحیه فرو رفته انجام ‌شود.اما لیزرهای کم تهاجمی که میزان التهاب و قرمزی کمی را به جا می‌گذارد، یکی از موثرترین روش‌ها برای از بین بردن جای جوش محسوب می‌شود.

همچنین بخوانید: کلاژن چیست ؟ کاربرد و راههای افزایش کلاژن در بدناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • www.yjc.ir
  • acneyar.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits