دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
همه چیز در مورد جمود مفصل شانه

جمود مفصل شانه چیست؟ چه علائمی دارد؟

همه چیز در مورد جمود مفصل شانه
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
جمود مفصل‌ شانه‌ (كپسوليت‌ چسبنده‌) درد و سفتی مفصل‌ شانه‌ است كه‌ به‌سوی ناتوانی در حركت‌ دادن‌ آن‌ پيشرفت‌ می كند. اين‌ عارضه‌ در همه‌ سنين‌ ديده‌ می شود.

جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده )

واژه «جمود» در این عبارت اشاره به درجه حرارت پایین و انجماد ندارد بلکه به معنی عدم انعطاف پذیری حرکتی در تاندون ها، بورس ، کپسول مفصلی ، عضلات ، عروق خونی و اعصاب مرتبط با مفصل شانه است . ولی در مردان باین عارضه در همه سنین دیده می شودالای 40 سال که در دوره جوانی به ورزشهای قهرمانی می پرداخته اند شایعتر است .

در مراحل اولیه کپسولیت چسبنده

درد معمولاً خفیف شانه که به سوی درد شدید پیشرفت کرده و خواب و فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری طبیعی فرد را دچار اختلال می کند. درد با حرکت دادن شانه بدتر می شود.سفتی مفصل شانه که مانع حرکت طبیعی شانه می شود. با کاهش حرکت شانه این سفتی افزایش می یابدو احساس صدای ساییدگی یا چینی شکسته هنگام حرکت شانه.

در مراحل پیشرفته جمود مفصل‌ شانه‌

درد در بازو و گردن ،ناتوانی در حرکت دادن شانه و درد غیر قابل تحمل شانه میباشد.

علل جمود مفصل شانه

آسیب ها یا التهاب های خفیف شانه ، نظیر بورسیت یا تاندنیت ، که با کمتر به کار بردن مفصل شانه تشدید می یابند. با کمتر به کار بردن مفصل شانه در عرض 10-7 روز چسبندگی هایی (به صورت نوارهای بافتی محدودکننده حرکت ) ایجاد می شود که این خود حرکت مفصل شانه را باز هم محدودتر می کند.

پس از هفته ها کم حرکتی مفصل شانه ، چسبندگی های مذکور به قدری پیشرفت می کند که به ناتوانی در حرکت دادن مفصل شانه می انجامد.

همچنین بخوانید: درمان و بهبود سریع درد شانه و کتف در منزل

عوامل تشدید کننده بیماری جمود مفصل‌ شانه‌

  • نادیده گرفتن آسیب های خفیف شانه از قبیل بورسیت یا تاندونیت
  • نامطلوب بودن وضعیت فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های فیزیکی و پرداختن به ورزشهای قهرمانی به طور نامنظم
  • دیابت شیرین
  • بیماری عروق محیطی
  • بی حرکتی
  • مشاغل نشسته و کم تحرک
  • شرکت در ورزشهای شدید یا پربرخورد

همچنین بخوانید: دیابت شیرین : پیشگیری، عوارض و راه های درمان دیابت ملیتوس

پیشگیری از جمود مفصل‌ شانه‌

اقدام به درمان طبی بورسیت و تاندونیت شانه شامل نرمش های شانه به منظور جلوگیری از تشکیل چسبندگی .انجام منظم نرمش های کششی.

عواقب مورد انتظار جمود مفصل‌ شانه‌

با درمان و توانبخشی معمولاً بهبود می یابد (ولی ممکن است بهبود آن چندین ماه به طول انجامد). برخی موارد آن به طور خودبه خود بهبود می یابند.

عوارض احتمالی جمود مفصل‌ شانه‌

درد و ناتوانی دایمی در حرکت دادن شانه ، در صورت عدم درمان یا به تأخیر انداختن درمان .پارگی کپسول شانه در اثر ضعف بافتی و وجود بافت جوشگاهی.

چگونه شانه دچار جمود می‌شود؟

این فرآیند معمولا با یک جراحت (برای مثال یک شکستگی) یا التهاب بافت‌های نرم مانند بورسیت (التهاب کیسه مفصلی) یا تاندینیت (التهاب تاندون) در "روتاتور کاف‌" (مجموعه‌ای از عضلات و تاندون‌ها که مفصل شانه را پایدار نگه می‌دارند) آغاز می‌شود؛ التهاب باعث درد می‌شود که با حرکت بدتر می‌شود، به این ترتیب دامنه حرکت شانه محدود می‌شود.

هنگامی که شانه به این شیوه بی‌حرکت می‌شود، بافت همبندی اطراف مفصل گلنوهومرال- کپسول مفصل- ضخیم و منقبض می‌شود و توانایی طبیعی‌اش را برای کشیدگی از دست می‌دهد.

سعی فرد برای اجتناب از درد ناشی از حرکت شانه به انقباض بیشتر کپسول شانه می‌انجامد. بازو جای کمتری برای حرکت کردن درون کپسول شانه پیدا می‌کند، و مفصل ممکن است مایع نرم‌کننده سینوویال‌ش را از دست بدهد. در موارد پیشرفته، نوارهای بافت جوشگاهی (چسبندگی) میان کپسول مفصل و سر بازو به وجود می‌آید.

ایجاد جمود مفصل شانه ممکن است 2 تا 9 ماه طول بکشد. گرچه درد ممکن است به تدریج بهبود یابد، سفتی مفصل ادامه پیدا می‌کند و دامنه حرکت مفصل محدود باقی می‌ماند.

همچنین بخوانید: بورسیت چیست؟پیشگیری و درمان بورسیت

چه کسانی دچار جمود مفصل شانه می‌شوند؟

خطر جمود شانه هنگامی که فرد پس از التهاب تاندون یا آسیب دیدن شانه فیزیوتراپی دریافت نمی‌کند،‌ و هنگامی که برای مدتی بیش از چند روز بازوی‌تان را با گردن آویز بی‌حرکت نگه می‌دارید، بدون اینکه به طور متناوب به آن کشش بدهید، افزایش می‌یابد.

حدود 10 درصد از اختلالات افرادی که به اختلالات "روتاتور کاف" دچار جمود شانه می‌شوند. بی‌حرکتی تحمیل‌شده ناشی از سکته مغزی، بیماری قلبی یا جراحی نیز ممکن است به جمود مفصل شانه بینجامد. سایر بیماری‌هایی که خطر جمود شانه را بالا می‌برند،‌ شامل اختلالات تیروئید، بیماری پارکینسون، و دیابت می‌شوند (جمود مفصل شانه 10 تا 20 درصد مبتلایان به دیابت را گرفتار می‌کند).

همچنین بخوانید: راه های مناسب برای مقابله با پارکینسون

تشخیص و درمان جمود مفصل شانه

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل رادیوگرافی (آرتروگرافی ) با (ام. آر.آی) شانه باشد. درمان ممکن است شامل حرکت دادن اجباری شانه برای رفع چسبندگی ها باشد. این درمان در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی و زیر بیهوشی عمومی انجام می گیرد.

آویختن دست به گردن با استفاده از یک پارچه ممکن است ناراحتی بیمار را تخفیف دهد. به کار بردن گرما بر روی محل درگیری (با کمپرس گرم یا بالشتک گرم کننده ) به تخفیف درد کمک می کند. در موارد برخی بیماران کمپرس یخ ممکن است سودمندتر باشد. در موارد شدید ممکن است جراحی به منظور رفع چسبندگی ها یا ترمیم کپسول مفصلی ضرورت یابد.

داروها

  • داروهای ضدالتهابی غیراسترویید
  • تزریق کورتون و مواد بیحس کننده موضعی به داخل مفصل برای کاهش درد و التهاب
  • برای درد خفیف استفاده از داروهای بدون نسخه ، نظیر آسپیرین ممکن است کافی باشد.

همچنین بخوانید: داروهای ضد درد و ضد التهاب کدامند؟

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

درمان فیزیکی و نرمش های غیرفعال شانه : پس از بهبود علایم هرچه سریعتر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های طبیعی خود را از سر بگیرید.

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دارای علایم جمود شانه باشید.بروز درد پایدار شانه که نشان دهنده احتمال بورسیت یا تاندونیت است .اگر دچار علایم جدید و غیرقابل کنترل شده اید. داروهای تجویزی ممکن است با عوارض جانبی همراه باشند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !