مهمترین علت و علائم التهاب آپاندیس کدام اند؟

7 علامت التهاب آپاندیس
۱,۲۴۰
۱
۰
چهارشنبه, ۲۰ آذر ۱۳۹۸ ۱۹:۲۵
آپاندیسیت نوعی بیماری است که به دلیل مسدود و ملتهب و عفونی شدن آپاندیس (زایده ای کوچک چسبیده به روده بزرگ) ایجاد می شود. در این مطلب به 7 علامت مهم این بیماری اشاره می کنیم.
7 علامت التهاب آپاندیس

دلایل التهاب آپاندیس چیست؟

آپاندیسیت مشکلاتی در سطح عبور خون ایجاد می کند و زمانی که فشار در این ناحیه افزایش می یابد یک واکنش التهابی بروز می کند که به سلامتی آسیب می زند.

با وجود اینکه هنوز کارایی آپاندیس مشخص نشده است، اما اگر این التهاب به موقع درمان نشود ممکن است مرگبار باشد. بنابراین لازم است که علائم این بیماری شناخته شده باشد، چون باید به موقع تشخیص داده شده و مورد جراحی قرار بگیرد. در این مطلب به مهم ترین علائم این بیماری اشاره می کنیم.

7 نشانه التهاب آپاندیس

1. آپاندیس :درد شکمی شدید

بروز درد شدید در ناحیه شکم اولین نشانه از بروز آپاندیسیت است. این درد که به تدریج پیشرفت کرده و بیشتر می شود به دلیل التهاب و فشار وارده به آپاندیس ایجاد می شود. در حالت کلی درد در قسمت پایین و راست شکم ایجاد می شود و میزان شدت آن ساعت به ساعت متفاوت است.

با این حال در اکثر موارد درد ممکن است بسیار نزدیک به ناف یا در قسمت پایین کمر نیز احساس شود. این علامت رایج آپاندیسیت با سرفه یا تکان دادن پاها و شکم شدیدتر و وخیم تر می شود.

2. حالت تهوع و استفراغ

بروز حالت تهوع و استفراغ ناگهانی نیز یکی دیگر از علائم التهاب آپاندیس است. این علائم که با احساس ضعف نیز همراه است در بین بیمارانی که در مراحل پیشرفته بیماری قرار دارند رایج تر است.گفتنی است که حالت تهوع و استفراغ در 90 درصد موارد دیده می شود و تقریبا همیشه بعد از درد شدید در قسمت تحتانی شکم بروز می کند.

اگر فردی دچار این مشکلات شده باشد، باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کرده و معاینه شود. درست است که بروز چنین مشکلاتی همیشه الزاما نشانه آپاندیسیت نیست، اما ممکن است نشان دهنده مشکلات دیگری باشد که در هر صورت باید مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین بخوانید: علت حالت تهوع در طول روز

3.یبوست و اسهال

باوجوداینکه برخی از بیماران مبتلا به آپاندیسیت با مسئله دفع مشکل پیدا کرده و دچار یبوست می شود عده ای دیگر نیز به اسهال مبتلا می شوند. این علائم گوارشی که ممکن است در خصوص بیماری های دیگر نیز بروز کند، نتیجه التهابی است که آپاندیس را درگیر می کند. اسهال و یبوست در طول روز بیمار را آزار داده و در اغلب موارد به همراه گاز و التهاب بروز می کنند.

4. برآمدگی شکم

برآمدگی شکم حس ورم دردناک و فشاری است که معمولا به دلیل مشکلات گوارشی بروز می کند. این مسئله باعث ورم شکم حتی در افرادی که شکمی تخت دارند می شود. برآمدگی شکم در موارد بروز آپاندیسیت شایع است، چون به دلیل واکنش التهابی بافت ها و تجمع گاز بروز می کند.

5. تب

علائم آپاندیسیت زمانی بروز می کنند که رشد این بیماری تا مرحله ای می رسد که مشابه علائم عفونت های معدی و روده ای می شود. به همین دلیل نیز علاوه بر احساس درد، بیمار دچار تب، عرق سرد و لرز نیز می شود. اگر تب افزایش پیدا کند و یا به طور مداوم دوباره بروز کند، حتما باید به پزشک مراجعه شود. اگر تغییر دمای بدن جزئی و خفیف باشد، اما فرد در ناحیه شکم حساس درد کند، نیاز به مراجعه به پزشک لازم و ضروری است.

6. بی اشتهایی

اگرچه فرد عادت به تغذیه مناسب دارد و خوب غذا می خورد، اما در صورت ابتلا به آپاندیسیت اشتهای خود را از دست خواهد داد. التهاب آپاندیس در عملکرد گوارشی اختلال ایجاد کرده و در اغلب موارد تولید هورمون گرسنگی را مختل می سازد. در این صورت نیز فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند

چون عدم تغذیه درست بدن را در معرض برخی کمبودها قرار می دهد که آسیب رسان هستند. در واقع لازم است که فرد علت بی اشتهایی را بررسی کند، چون این مسئله ممکن است به بیماری ها و مشکلات دیگر نیز مربوط شود. اما زمانی که بی اشتهایی با علائم دیگر ذکر شده همراه باشد حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین بخوانید: راه های مناسب برای درمان بی اشتهایی با گیاهان دارویی

7. درد فشاری

دردی که در اثر فشار ایجاد می شود به تشخیص دقیق تر این مشکل در ناحیه آپاندیس کمک می کند. این درد معمولا در زمان معاینه پزشک ایجاد می شود، یعنی زمانی که پزشک روی قسمت راست تحتانی شکم فشار وارد می کند بروز می کند. این درد شدید و تیرکشنده است و شدت آن برحسب فشار وارد شده تغییر می کند.

زمانیکه منطقه مورد نظر رها می شود فرد درد شدید در آن ناحیه احساس می کند و این مسئله شک در خصوص احتمال آپاندیسیت را افزایش می دهد.

اگر خودتان یا اطرافیان تان علائم ذکر شده را احساس می کنید ممکن است که دچار آپاندیسیت شده باشید. در این صورت بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید و یا با اورژانس تماس بگیرید. یادتان باشد که تشخیص زودهنگام باعث موفقیت زیادی در درمان می شود.


روش درمان آپاندیس

گاهی اگر جراح مشکوک به آپاندیسیت باشد ترجیح می‌دهد برای رعایت ایمنی بیمار و جلوگیری از پارگی آپاندیس عمل جراحی را انجام دهد؛ اگر آپاندیس به صورت آبسه بروز کند جراحی به صورت ۲ مرحله‌ای، یعنی اول تخلیه آبسه و سپس برداشتن آپاندیس است.

۴ علامت جدی هنگام پاره شدن "آپاندیس"

عمل جراحی آپاندیسیت یا به صورت لاپاراسکوپیک یا به صورت باز با ایجاد برش حدود ۵ تا ۱۰ سانتی متری بر روی شکم انجام می‌شود؛ در صورت ایجاد التهاب داخل شکمی به علت پارگی آپاندیس؛ برش از زیر ناف ایجاد و شکم باز می‌شود و پس از برداشتن آپاندیس کل شکم شستشو داده می‌شود.

مراقبت‌های پس از جراحی آپاندیس

۱۲ ساعت پس از برداشتن آپاندیس بیمار قادر به حرکت خواهد بود، ولی ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد که بیمار به فعالیت عادی خود بازگردد؛ پس از برداشتن آپاندیس در صورت بروز هر کدام از موارد زیر باید سریعا با پزشک تماس گرفت، این موارد شامل استفراغ خارج از کنترل، افزایش درد شکم، افزایش درد و قرمزی در محل برش جراحی، تب، چرک کردن زخم، عدم دفع گاز و مدفوع است.

هیچ راهی برای پیشگیری از آپاندیسیت وجود ندارد، اما به هر حال بروز آپاندیسیت در افرادی که غذا‌های دارای فیبر بالا مانند سبزی و میوه مصرف می‌کنند، کمتر شایع است.

آپاندیس ضایعه‌ای در انتهای روده است که در صورت درمان نشدن، مشکلات زیادی در بدن شخص ایجاد می‌کند؛ شایع‌ترین درمانآپاندیس، عمل جراحی است، وقتی بیماری با درد شکم یا در قسمت زیر شکم و در سمت راست بدن به پزشک مراجعه می‌کند این فرد مشکوک به عارضه التهاب آپاندیس است.

همچنین بخوانید: علت درد در ناحیه چپ شکم چیست؟


تفاوت درد آپاندیس با سایر دردها!

هیچ نوع ماده غذایی برای پیشگیری و پیشرفت آپاندیس وجود ندارد؛ هنگامی که فرد دچار عارضه التهاب آپاندیس می‌شود، عوارضی مانند دل‌درد، استفراغ، طب، ضعف عمومی، اسهال و یبوست‌ دارد و در اطراف ناف دچار دل‌درد می‌شود؛ در صورت مشاهده چنین علائمی؛ بیمار باید هرچه سریع‌تر مورد عمل جراحی قرار گیرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم