دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
12 راه بهبود فوری بعد از لیپوماتیک

بهبودی سریع بعد از لیپوماتیک با ۱۲ راهکار اساسی

12 راه بهبود فوری بعد از لیپوماتیک
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
با این که بسیاری از موارد را جراح پلاستیک گوش زد می کند تا بهبود سریع بعد از لیپوماتیک صورت گیرد ولی باید با گذشت زمان این بهبودی انجام شود.

چگونه بعد از لیپوماتیک به سرعت دوره نقاهت را پشت سر بگذاریم؟

لیپوماتیک نیز مانند هر عمل جراحی دیگری نیازمند مراقبت صحیح است. در صورتی که از محل خروج چربی های اضافه به خوبی مراقبت نشود، ممکن است به محلی برای رشد باکتریها و نهایت عفونت تبدیل شوند. پس از اینکه لیپوماتیک به پایان رسید، پزشک توصیه های لازم را برای بیمار توضیح می دهد.

به طور کلی مجموعه مراقبت های پس از لیپوماتیک را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

خونریزی پس از انجام جراحی کمی نگران کننده است. که البته با مصرف داروهایی که از سوی پزشک تجویز می شود می توان به راحتی خونریزی را کنترل کرد. برای جلوگیری از خونریزی مجدد، اکیدا توصیه می شود که بیمار بلافاصله پس از خروج از مطب استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین و برخی ورزش ها همچون دو، وزنه برداری و ... خودداری کند.

پس از درمان لیپوماتیک ممکن است مقداری خونابه از جای زخم خارج شود. این خونابه ها همان باقی مانده چربی هایی هستند که ذوب شده و به دلیل قرار گرفتن در کنار مویرگ ها با مقداری خون ترکیب شده و با رنگ قرمز خارج می شوند. بنابراین جای هیچ نگرانی نیست. زیرا پس از چند روز به طور کامل از محل جراحی خارج می شوند. بهتر است با گاز استریل این خونابه ها جذب شود.

لیپوماتیک شکم در مردان

درد پس از لیپوماتیک کاملا طبیعی است. برای تسکین می توان استامینوفن کدئین استفاده کرد. سایر داروهایی نیز که پزشک تجویز می کند می توانند درد را کاهش دهند.

پوشیدن گن مخصوص نیز از دیگر توصیه های پزشک است. با استفاده از گن، خونابه ها به سرعت از بدن خارج می شوند و این امر مانع از درد ناشی تجمع مایع می شود. بیمار باید تا مدت 4 هفته به طور کامل از گن استفاده کند.

اگر بیمار بتواند خونابه ها را سریعتر از بدن خود خارج کند، علاوه بر این که تورم و کبودی کمتر می شود، دوره بهبودی نیز به حداقل می رسد. بنابراین بهتر است محل جراحی شده ماساژ داده شود تا خونابه ها خارج شوند. با بسته شدن منافذ برش ناشی از جراحی، مایع خونابه در یک قسمت جمع می شود و موجب درد و بزرگی سایز بدن بیمار می شود.

گنی که پس از لیپوماتیک استفاده می شود نباید بیش از اندازه تنگ و یا شل باشد. براساس نظر پزشکان بهتر است گن معادل 17 تا 21 میلیمتر جیوه بر بدن فشار وارد کند. در صورت تنگ بودن گن، خونرسانی را با مشکل مواجه می کند و گن گشاد نیز نمی تواند درمان لیپوماتیک را تکمیل کند.

از آنجا که بیشتر جراحی لیپوماتیک در ناحیه شکم انجام می شود، نشستن کمی دشوار است. بنابراین بهتر است بیمار تا بهبودی کامل از توالت فرنگی استفاده کند تا به ناحیه شکم فشار وارد نشوند. همچنین در روزهای ابتدایی درمان لیپوماتیک، بهتر است بیمار از نشستن 90 درجه یا مستقیم خودداری کند. توصیه پزشکان دراز کشیدن و لم دادن است.

پیاده روی از چند روز اول لیپوماتیک آغاز می شود اما پیاده روی باید کوتاه و با گام های کوتاه باشد. استراحت مطلق تنها برای چند ساعت اول است و پس از آن راه رفتن به سرعت بهبود زخم ها کمک می کند.

برداشتن پانسمان پس 24 ساعت و توسط پزشک انجام می شود. بیمار نباید خودسرانه اقدام به برداشت پانسمان کند. زخم های کوچک ناشی از لیپوماتیک بخیه نمی شوند تا خونابه ها از طریق آنها خارج شوند. بنابراین ممکن است پانسمان به زخم بچسبد. در این صورت برداشتن آن نیازمند تخصص و مهارت کافی می باشد که از عهده بیمار خارج است.

تا 2 روز اول پس از انجام لیپوماتیک توصیه می شود تا بیمار هنگام خوابیدن از سفره های پلاستیک استفاده کند. زیرا هنگام دراز کشیدن از بدن او خونابه خارج می شود که طشک یا زیرانداز را کثیف می کند. دراشیت یکی از محصولات مخصوص این کار است که می توان آن را از داروخانه تهیه کرد.

چگونگی از بین بردن چربی در لیپوماتیک

حمام رفتن تا اطلاع و اجازه کامل از پزشک ممکن نیست. زیرا در صورت نفوذ آب به سوراخ های لیپوماتیک، احتمال ابتلا به عفونت افزایش می یابد. ضمن اینکه بیمار باید 10 روز اول، از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کند. همچنین رفتن به استخر، جکوزی، خوابیدن در وان و یا شنا نیز ممنوع است.

به دلیل استفاده پزشک از لیدوکائین برای بی حس کردن ناحیه مورد نظر، ممکن است بیمار پس از خروج از مطب به مشکلاتی از قبیل لرزش بدن و یا اندامها و همچنین مور مور شدن، شنیدن صدای زنگ و یا وزوز در گوش، سوزن سوزن شدن دور لبها، مشکل در تکلم و حالت منگ و گیچی دچار شود. این علائم کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی تا یک هفته پس از لیپوماتیک ممنوع است و مدت زمان بهبودی را افزایش می دهد. بهتر است در این مدت بیمار از میوه ها و به ویژه آب پرتقال و آناناس استفاده کند. غذاهای نرم از قبیل سوپ بهتر است.

برخی از توصیه ها عبارتند از :

1. رژیم غذایی راه خوب برای بهبود : کاهش مصرف نمک نمک بدن ما را به حفظ آب تشویق می کند ، بنابراین با خوردن غذاهایی که کم سدیم دارند از تورم ناخواسته خلاص شوید.

2. مصرف پروتئین را افزایش دهید : پروتئین با بهبود زخم ، رشد مجدد عضلات و پوست و ترمیم و جلوگیری از ریزش مو است. اطمینان حاصل کنید که هر وعده غذایی یا میان وعده از منبع خوبی از پروتئین استفاده می کنید.

3. مصرف شکر را کم کنید: دریافت قند می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند ، تعادل مواد معدنی بدن را برهم زده و سطح قند خون ناشتا را افزایش دهد.

4. وعده های غذایی متعدد : در طول روز به میزان کمی و در تعداد وعده های غذایی بیشتر، غذا و خوراکی بخورید.

5. راه بروید : راه رفتن گردش خون و جریان مایعات لنفاوی را افزایش می دهد. برای 24 ساعت اول استراحت کنید و به طور آهسته شروع به انجام فعالیت های روزانه خود نمایید. در مراحل اولیه بهبودی بعد از عمل ، بسیاری از پزشکان درخواست می کنند که ضربان قلب بالا نرود.

پیشنهاد می کنیم با سرعت معمولی خود قدم بزنید. شما می توانید این کار را بدون بالا بردن ضربان قلب خود برای هر مدت زمان انجام دهید. اگر خستگی ، سرگیجه یا حالت تهوع را تجربه کرده اید کنار بگذارید.هندوانه را می توانید به لیست میوه های مصرفی اضافه کنید زیرا علاوه بر خاصیت آبرسانی برخی از ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین می کند.

6. استراحت کردن – به نیاز بدن خود گوش دهید : یک هفته یا بیشتر بعد از جراحی باید به فعالیت های عادی زندگی برگردید. به یاد داشته باشید که بدن شما تا 6 هفته بعد از جراحی برخی از عکس العمل ها را نشان می دهد.پس به بدنتان گوش دهید اگر خسته هستید استراحت کنید. اگر گرسنه یا تشنه هستید ، چیزی بخورید و یا بنوشید .

7. درمان دوره ای مورد نیاز : تورم بعد از عمل جراحی ناخواسته و غیر ضروری را کاهش می دهد. توده ها ، برآمدگی ها ، بافت همبند و ماهیچه ها را کاهش می دهد.کشش تسهیل شده بیماران را به تحرک و عملکرد مناسب کمک و راهنمایی می کند.

با ضخامت زخم مبارزه می کند و بافت نرم را نرمال می کند.کاهش استرس. سیستم عصبی را آرام می کند و افسردگی پس از عمل و اظهار پشیمانی را کاهش می دهد.

8. لباس بدانید چه بپوشید: خارش در محل جراحی ، از یک مردانه در زیر گن مخصوص خود استفاده کنید. این تی شرت ها بر خلاف یک تیشرت معمولی ، زیبا و براق هستند و مطابق با سایز و اندام های خودتان طراحی شده اند.

بعد از عمل لیپوماتیک یا لیپوساکشن از پوشیدن هر چیزی که وظیفه ی نگه داشتن را بر عهده دارند باید خودداری شود . به طور مثال انواع کمربند و آوریز.

گن های مخصوص اگر توصیه شده که بپوشید، حتما دو تا از آن ها خریداری کنید تا در حین پوشیدن یکی، دیگری را بشویید. وقتی گن ها شل می شوند، دیگر کارایی سابق را ندارد. زیرا زمانی که جراح پلاستیک توصیه می کند که دیگر این گن ها را نپوشید برخی از بیماران به پوشیدن این ها به دلیل راحتی می پوشند.

9. تمرینات کششی : این تمرینات می تواند بعد از عمل از چسبندگی جلوگیری می کند. این کار را با استفاده از توپ های بزرگ ورزشی و در همه ی جهات انجام دهید.

10. ماساژ دادن :استفاده از ماساژور ها و یا دستگاه های ماساژ بر روی زخم هایی که در آن بخش لیپوساکشن انجام داده اید، مهم است ولی باید این را در نظر داشته باشید که بعد از هفته 6 ام می توانید این اقدامات را شروع نمایید.

11. مراقبت از اسکار : چگونه اسکار را به حداقل برسانیم. ایده های زیادی در مورد کاهش اندازه یک اسکار جراحی وجود دارد. ما متوجه شده ایم که انگشت (های شما) ، مؤثرترین ابزار برای کمک به حداقل رساندن جای زخم است.

عمل “مالش” جای زخم بهترین راه تحریک جریان خون و افزایش جریان اکسیژن و مواد مغذی جوان کننده پوست است.استفاده از پماد های درمانی که جراح بعد از لیپوساکشن تجویز می نماید بسیار مهم است و مصرف صحیح آن باعث بهبود سریع تر جای زخم می شود.

12. درمان خارش : خارش محل زخم یکی از نشانه های بهبود جای زخم است ولی می توانید به جراح پلاستیک خود اطلاع دهید و برای این عارضه نیز دارو دریافت نمایید.تمامی این توصیه ها با توجه به شرایط فیزیکی بیمار متفاوت است و باید توصیه ها به طور دقیق از جراح پلاستیک دریافت شود.

همچنین بخوانید:

عوارض کوچک کردن ران و برداشتن چربی( لیپوماتیک، لیپوساکشن)

عوارض و خطرات لیپوساکشن

همه چیز درمورد لیپوماتیک(عوارض و خطرات ناشی از این عمل)

آیا عمل لیپوماتیک عوارضی هم دارد؟آشنایی با لیپوماتیک

آموزش تمیز کردن داخل گوش در منزلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits