alexametrics
دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۵ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
علائم مسمومیت خون که نباید آن ها را نادیده بگیرید

مسمومیت خونی چیست + مهمترین علائم ایجاد این عارضه

علائم مسمومیت خون که نباید آن ها را نادیده بگیرید
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
چگونه بفهمیم دچار مسمومیت خونی شده ایم؟ افرادی که دستگاه ایمنی بدنشان ضعیف است، بیشتر در معرض مسمومیت خون قرار دارند.

چه کسی در معرض خطر ابتلا به مسمومیت خون است؟

مسمومیت خون، عفونت شدیدی است که در جریان خون ایجاد می شود. اگر این مسمومیت بدون درمان باقی بماند، می تواند بسیار شدید شده و شروع به ایجاد تداخل در اندام های بدن کند و در موارد شدید می تواند منجر به شوک سپتیک شده و فشار خون را تا سطح خطرناکی پایین بیاورد.

مسمومیت خون می تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین مهم است که در اسرع وقت آن را درمان کنید. به همین دلیل درک علائم مسمومیت خون حیاتی است.

در ادامه این مطلب از دلگرم می خواهیم در مورد نشانه ها و علائم مسمومیت خون صحبت کنیم.

مسمومیت خون به ندرت در افراد دارای سیستم ایمنی سالم ایجاد می شود. کسانی که بیشترین شانس ابتلا را دارند افراد بسیار پیر و کودکان هستند.افراد سالمند، به ویژه کسانی که از یک بیماری مزمن مانند دیابت یا مشکل قلبی رنج می برند، ممکن است بیشتر در معرض خطر باشند. زیرا سیستم ایمنی بدن آن ها کارایی حداکثری خود را ندارند.

نوزادان نیز به دلیل این که سیستم ایمنی بدن شان هنوز کامل نشده است، می توانند به مسمومیت خون مبتلا شوند. درمان مسمومیت خون بسیار دشوار است. بنابراین نوزادان مبتلا به تب و سایر عفونت ها اغلب برای بررسی بیشتر باید در بیمارستان بستری شوند.سایر افراد نیز ممکن است با خطر ابتلا به مسمومیت با خون مواجه باشند.

این بیماری شامل افراد زیر می شود:

 • افرادی که سیستم ایمنی بدنشان به علت بیماری هایی نظیر سرطان یا ایدز ضعیف شده است.
 • افرادی که تحت شیمی درمانی قرار گرفته اند.
 • افرادی که پیوند عضو یا جراحی داشته اند اما هنوز مرخص نشده اند.
 • افرادی که زخم های شدید باز دارند.

علائم مسمومیت خون

مسمومیت خون به خودی خود اتفاق نمی افتد و نتیجه واکنش بدن به عفونت است. مسبب اصلی عفونت های خون، باکتری ها هستند. اما گاهی اوقات این عفونت ها می توانند به علت عفونت های ویروسی یا قارچی نیز رخ دهند.

شایع ترین عفونت هایی که باعث مسمومیت خون می شوند (البته در صورتی که درمان نشوند) عبارتند از:

 • عفونت های دستگاه ادراری
 • پنومونی
 • مننژیت
 • عفونت شکمی
 • عفونت های پوست
 • هر گونه عفونتی که بدون درمان رها شده است می تواند منجر به مسمومیت خون شود.

مهمترین علائم مسمومیت خون

افت دمای بدن

گاهی ممکن است سموم سپتیسمی تاثیر برعکس ایجاد کند و بدن با کاهش دمای خود نسبت به عفونت واکنش نشان دهد. نتایج پژوهش ها نشان می دهد که کاهش دمای بدن نیز ممکن است جزو علائم مسمومیت خون باشد.

بنابراین افرادی که دمای بدن شان به زیر ۳۶ درجه سانتی گراد افت می کند، باید تحت بررسی قرار بگیرند.

لرز

معمولا تب با لرز همراه است. لرز امری ذهنی است. ممکن است بیماری لرز را احساس کند، اما متخصص نتواند آن را تشخیص دهد. از طرف دیگر معمولا تب و لرز با دیگر بیماری ها مانند گریپ اشتباه می شوند.

بنابراین نمی توان لرز را به طور مستقیم به مشکل خاصی ارتباط داد. اما هر چه این علائم شدیدتر و طولانی تر باشند، نگرانی بیشتری در خصوص ابتلا به مسمومیت خون ایجاد می کنند. بنابراین باید به متخصص مراجعه کرد.

درد و ناراحتی

در صورت ابتلا به مسمومیت خون، قلب برای مقابله با عفونت با تلاش بیشتری خون را جریان می دهد. در واقع زمانی که بیمار می شویم، بدن میزان خونی را که پمپاژ می کند افزایش می دهد

درد ناشی از مسمومیت خون می تواند به تمام بدن سرایت کند یا اینکه در مناطق مختلفی حس شود. واضح ترین علامت مسمومیت خون احساس درد در معده و پاها است که معمولا با مشکلات دیگر اشتباه گرفته می شود. متاسفانه اگر این دردها به درستی تشخیص داده نشود، حتی ممکن است به مرگ بیمار منجر شود.

افت فشار خون

افت فشار خون یکی از علائم شایع عفونت است و ممکن است نشان دهنده شوک عفونی باشد که جدی ترین مرحله مسمومیت خون محسوب می شود.

فشار خون زمانی افت می کند که رگ های خونی روان بودن خود را از دست می دهند و عروق و شریان ها سست و شل می شوند، تا جایی که خون نمی تواند به خوبی در بدن جریان داشته باشد.

در موارد جدی فشار خون به حدی افت می کند که به بیمار داروهایی تزریق می شود تا فشار خون بالا بیاید و جریان خون از سر گرفته شود.

متخصصان به پزشکان توصیه می کنند به محض مشاهده افت فشار سیستولیک به زیر ۱۰۰ نسبت به احتمال مسمومیت خون حساس باشند.

نبض تند

 • در صورت ابتلا به مسمومیت خون، قلب برای مقابله با عفونت با تلاش بیشتری خون را جریان می دهد. در واقع زمانی که بیمار می شویم، بدن میزان خونی را که پمپاژ می کند افزایش می دهد.
 • این افزایش جریان خون به بدن برای مقابله با عفونت کمک می کند. زمانی که نبض به بالای ۹۰ یا بیشتر می رسد، باید مسئله مسمومیت خون بررسی شود.

تنگی نفس

تنفس بیش از ۲۲ مرتبه در دقیقه نیز نیاز به بررسی پزشکی دارد. مسمومیت خون می تواند به دو دلیل ریتم تنفس را تند کند: اول به خاطر وجود عفونت در مجاری تنفسی که با کمبود اکسیژن خود را بروز می دهد. ذات الریه یکی از عوامل رایج بروز مسمومیت خون است.

دوم اینکه حتی اگر عفونت در ریه ها نباشد بدن به تدریج که عفونت بیشتر می شود به اکسیژن بیشتری نیاز پیدا می کند. در این صورت نیز بدن ریتم تنفس را تند می کند. البته تنگی نفس ممکن است نشان دهنده مشکلات قلبی و سکته قلبی نیز باشد.

رنگ پریدگی یا پوست لکه دار

زمانی که فرد به مسمومیت خون مبتلا می شود، بدن جریان خون را به سمت ارگان های حیاتی هدایت می کند. پوست از این مسئله آسیب دیده و فرد رنگ پریده می شود.

البته باید توجه داشته باشید که رنگ پریدگی ممکن است ناشی از کم خونی باشد. در هر حال این مسئله به همراه علائم دیگر باید مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد.

خواب آلودگی یا منگی

معمولا خواب آلودگی و منگی در بیماران سالمند رایج است، اما این مشکل در بین کودکان و جوانان نیز دیده می شود و باید بررسی شود. زمانی که بدن خسته است و یا دچار سرما شده نیاز به استراحت دارد.

علاوه بر این افت فشار نیز احساس خستگی و منگی می آورد. افت فشار ناشی از مسمومیت خون باعث می شود مغز به درستی به وظایف خود عمل نکند و فرد دچار خواب آلودگی و گیجی شود.

کاهش حجم ادرار

کاهش ادرار یکی از علائم کم آب شدن بدن به حساب می آید، اما در صورت ابتلا به مسمومیت خون نیز میزان ادرار فرد کاهش پیدا می کند.

این اتفاق ناشی از کاهش حجم مواد غذایی و نوشیدنی های مصرفی بیمار است که بدلیل مریض شدن میلی به غذا ندارد. حتی ممکن است در نتیجه استفراغ و اسهال نیز اتفاق بیافتد.

اسهال و استفراغ

متاسفانه این علائم پزشک را به اشتباه می اندازد. بروز این علائم همیشه ناشی از ویروس معده و مسمومیت غذایی تلقی می شوند. اما مشکلات مربوط به روده گاهی نشان دهنده مسمومیت خون است. زمانی که بدن خون را به سمت ارگان های اصلی و حیاتی هدایت می کند، خون در ارگان هایی مانند روده ها کاهش پیدا می کند.

از آنجایی که برخی علائم مسمومیت خون شبیه علائم آنفلوانزا یا ویروس است، پزشکان به دنبال مسمومیت خون نمی روند. یادتان باشد که پزشکان و متخصصان عاری از خطا نیستند و همه چیز را نمی دانند.

اگر علائم ذکر شده را در وجود خود یا اطرافیان تان مشاهده می کنید، حتما پزشک را در جریان بگذارید و مسئله را یادآوری کنید. به پزشک بگویید آیا ممکن است این علائم ناشی از مسمومیت خون باشد. در هر صورت حواس تان به علائم غیرعادی بدن تان باشد.

همچنین بخوانید:

فواید فلوراید بر سلامت دندان

وارنیش فلوراید : نحوه استفاده و فواید وارنیش تراپی چیست ؟

آیا فلوراید برای دندان کودکان ضرر دارد ؟

از عوارض خطرناک مصرف افراطی فلوراید آگاه شوید!!

فلورایدتراپی چیست؟ آیا فلورایدتراپی فوایدی دارد؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • www.yjc.ir
 • payamesalamat.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits