دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
علت درد ترقوه و بهترین درمان های آن

علل درد استخوان ترقوه چیست؟

علت درد ترقوه و بهترین درمان های آن
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
درد ترقوه می توانند با استفاده بیش از حد و مکرر از دست ها، و یا ابتلا به بیماری هایی مانند آرتروز، پوکی استخوان، و یا در موارد نادر سرطان ایجاد شود.

علت درد ترقوه که تا به حال نمیدانستید!

جراحت یا آسیب دیدگی یکی از شایع ترین دلایل درد ترقوه است. استخوان ترقوه، یک استخوان طولانی است که بازوی ها را به بدن متصل می کند. آسیب های استخوان ترقوه در میان ورزشکاران بسیار شایع است. اما این استخوان در افراد عادی نیز با ضربه به بازو و یا افتادن از روی دوچرخه می تواند آسیب ببیند.

به غیر از نشانه های آشکار ایجاد شده بر اثر درد شدید استخوان ترقوه، آسیب دیدن و یا شکستگی این استخوان می تواند موجب ایجاد تورم و کبودی در اطراف ناحیه آسیب دیده شود.علاوه بر این، در اثر این آسیب ممکن است تکان دادن بازو ها دشوار بوده و با دست زدن به این استخوان، درد زیادی ایجاد شود.

معمولا، برای درمان درد استخوان ترقوه، پزشکان استراحت دادن به بازو را برای کمک به التیام رباط ها، تاندون ها و اعصاب شانه توصیه می کنند. همچنین، برخی از روش های خانگی مثل یخ درمانی، کمپرس گرم و ورزش درمانی به تسکین درد ترقوه و بازگرداندن حرکت به ترقوه و شانه کمک می کند.

اگر درد استخوان ترقوه با التهاب ایجاد شود، درمان های موضعی حاوی فلفل قرمز و زنجبیل می تواند به تسکین درد منجر شود.در این مقاله شما در مورد علل درد ترقوه و روش هایی که به کمک آن می توانید این درد را کاهش دهید، اطلاعات مفیدی را کسب می کنید.

شکستگی استخوان بازو یکی از علت درد ترقوه

شکستگی استخوان ترقوه یک علت شایع درد در ناحیه شانه است. این شکستگی معمولا نتیجه یک ضربه مستقیم به شانه یا بالای بازو است. بنابراین، تصادف با اتومبیل، افتادن بر روی بازو و یا مجروح شدن در ورزش می توانند در ترقوه شکستگی ایجاد کنند.

آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا (AAOS) اعلام کرده است که استخوان ترقوه اغلب از وسط می شکند. شکستگی این استخوان حرکت بازو را دشوار کرده و بسته به علت آسیب، اطراف منطقه ترقوه نیز ممکن است کبود، متورم و حساس به لمس شود.

برخی از افراد مبتلا به پوکی استخوان، به دلیل آن که استخوان هایشان مستعد شکستگی است، بیشتر به این نوع شکستگی مبتلا می شوند.

پس اگر تصور می کنید درد ترقوه شما ناشی از شکستگی است، حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک برای درمان توصیه می کند ۶ الی ۱۲ هفته از حرکت دادن استخوان بازو اجتناب کرده و پس از آن برای بازگرداندن حرکات بازو، از درمان های فیزیکی مانند فیزیوتراپی استفاده کنید.

صدمه به استخوان ترقوه

بدیهی است که همه آسیب ها یا ضربه ها به شکستگی منتهی نمی شوند. گاهی اقوات ضربه ای به بازو وارد می شود اما با وجود درد، شکستگی اتفاق نمی افتد.آسیب به استخوان ترقوه معمولا توسط آسیب به مفاصلی که ترقوه را به نوک تیغه شانه وصل می کند، ایجاد می شود. آسیب به این مفصل می تواند یک درد مبهم ثابت در شانه و ترقوه به وجود آورد.

دو آسیب رایج به مفاصل که در آن ها درد ترقوه ایجاد می شود عبارتند از:

جدا شدن شانه: این مصدومیت به مفصل AC یا مفصل اخرمی چنبری که در آن رباط تیغه شانه و ترقوه به هم متصل شده است، وارد می شود. این آسیب وارده به استخوان ترقوه معمولا درد خفیف تا شدید ایجاد می کند.

در رفتن شانه: جابجا شدن شانه باعث درد شدید می شود و زمانی اتفاق می افتد که بازو از جایش در تیغه شانه در می رود. در حالی که این آسیب به طور مستقیم بر روی ترقوه تاثیر نمی گذارد، اما هنوز هم می تواند ترقوه را تحت تاثیر قرار داده و آسیب شدیدی به آن بزند.

سندرم خروجی قفسه سینه یکی از علت درد ترقوه

درد ترقوه شما می تواند با سندرم خروجی قفسه سینه ایجاد شود. خروجی قفسه سینه در فضای بین استخوان ترقوه و دنده بالا قرار دارد.از آنجا که این فضا اعصاب، عضلات و رگ های خونی زیادی را در خود جای داده است، هر گونه فشار بر آن می تواند دردی در قسمت بالای قفسه سینه و در امتداد طول شانه ایجاد کند.بر اساس گزارش آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، عضلات ضعیف شانه می تواند باعث لغزش ترقوه به سمت پایین شده و فشار بر روی اعصاب در خروجی قفسه سینه ایجاد کند.

دلایل دیگر برای درد در ناحیه زیر ترقوه عبارتند از:

فشار بر این اعصاب می تواند دردی در طول بازو، کمر و گردن شما ایجاد کند. شما همچنین ممکن است بی حسی یا سوزش در ساعد و انگشتان دست را تجربه کنید. در این حالت نگاه کردن به بالای سرتان تقریبا غیر ممکن می شود.

روتاتور شانه (التهاب تاندون)

فشار بیش از حد و تکراری به استخوان ها و تاندون های شانه می تواند درد و التهاب در منطقه ترقوه ایجاد کند. در روتاتور، عضلات و تاندون هایی که بازوی را در محل خود نگه می دارند دچار جراحت یا کشیدگی شده در نتیجه شما درد خفیف تابشی به پایین بازو را احساس می کنید.

متخصصان آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا معتقدند که التهاب تاندون روتاتور کاف در ورزشکارانی که ورزش هایی مانند شنا، تنیس و بیس بال انجام می دهند رایج است. همچنین، افرادی که مجبورند به جهت شلغشان مدام دست خود را بالا نگه دارند مانند نقاشان، مستعد ابتلا به درد ترقوه و شانه براثر این التهاب هستند.

آرتروز یکی از علت درد ترقوه

آرتروز می تواند درد در مفصل AC ایجاد کند. این مفصل استخوان ترقوه را به تیغه شانه متصل می کند. در آرتروز، غضروف در مفاصل به دلیل اصطکاک از بین می رود. در نتیجه تورم و درد ترقوه زمانی ایجاد می شود که مفصل شانه در حال تکان خوردن است.

به گفته دکتر دیوید زلمن، آرتروز یک بیماری دژنراتیو است که در افراد بالای ۵۰ سال مشترک است و همچنین می تواند با صدمه به استخوان ترقوه ایجاد شود. او می گوید که آرتروز شانه معمولا در مفصل AC رخ می دهد.

اماس کیسه های مفصلی یکی از علت درد ترقوه

یکی از دلایل درد ترقوه بیماری به نام بورسیت است. اغلب مفاصل در بدن دارای کیسه کوچک پر از مایع هستند که برای کمک به کاهش اصطکاک و حرکت آسان تر طراحی شده است. مفصل ترقوه نیز حاوی این کیسه های کوچک است که به شما کمک کند دستان خود را بدون درد و فشار حرکت داده و یا اشیاء را بلند کنید.

این کیسه های کوچک در اغلب موارد تحت فشار هستند. بنابراین می توانند ملتهب شده و ورم کنند. این تورم منجر به درد شانه شده و حرکت بازوها را محدود می کند. به طوری که حتی فعالیت های ساده روزمره دشوار می شود.

دیستال ترقوه osteolysis

میکرو آسیب های وارده به مفصل ترقوه می تواند به دیستال ترقوه osteolysis منجر شده و در نتیجه درد و التهاب در مفاصل ایجاد کند. این عارضه معمولا در وزنه برداران و یا کسانی که اجسام سنگین بلند می کنند دیده می شود.علائم دیستال ترقوه osteolysis شامل عدم توانایی در حرکت دادن بازو، درد شدید و التهاب مفاصل می باشد.

سرطان یکی از علت درد ترقوه

درد ترقوه در موارد نادر بر اثر تومورهای استخوانی ایجاد می شود. بر اساس گزارشات، تومورهای خوش خیم و بدخیم در ترقوه تا به حال به یک میزان شیوع داشته اند.

با این حال، تومورهای بدخیم در افراد مسن تر (بالای ۵۰ سال)شایع تر است. به دلیل نادر بودن این علت اگر شما با درد ترقوه به پزشک مراجعه کنید احتمال کمی را برای ابتلای شما به سرطان در مقابل بیماری هایی مانند آرتریت مفاصل ترقوه، آسیب های لیگامانی و شکستگی استخوان ترقوه در نظر خواهد گرفت.

درمان های طبیعی درد ترقوه

برای کمک به سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم ها و درد استخوان ترقوه و کمک به از بین بردن ناراحتی های شانه، در ادامه برخی از درمان های طبیعی موثر را ذکر کرده ایم.

درمان های طبیعی درد ترقوه با یخ درمانی

اگر درد ترقوه شما ناشی از آسیب است و متورم شده، گذاشتن کمپرس یخ بر روی محل درد در کاهش علائم موثر است. دکتر جنیفر رابینسون توصیه می کند که کمپرس یخ را به مدت ۳ الی ۴ روز و هر روز به فاصله ۴ ساعت و هر بار ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بر روی محل درد بگذارید.

دقت کنید که هرگز یخ را مستقیم بر روی پوست نگذارید زیرا ممکن است پوستتان بسوزد. کیسه یخ را داخل حوله گذاشته و سپس روی پوست بگذارید.

استراحت

استراحت برای تسکین درد و جلوگیری از ایجاد آسیب بیشتر موثر است. برای جلوگیری از حرکات ناخواسته بازو، با یک پارچه بازو را دور گردن بیاندازید. این کار برای مدیریت درد و افزایش سرعت فرایند درمان، مفید است.

درمان های طبیعی درد ترقوه با گرمای مرطوب

اگر چند روز متوالی از درد ترقوه رنج می برید به احتمال زیاد درد شما ناشی از آرتروز است. در این شرایط گرمای مرطوب می تواند به کاهش ناراحتی و درد التهاب مفاصل کمک کند.

برای این کار از پد گرم مرطوب استفاده کنید. برای تهیه این پد حوله را درون آب گرم قرار دهید و سپس آب اضافه آن را با فشار خارج کنید. سپس حوله را داخل یک کیسه فریزر قرار داده و آن را ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی محل درد قرار دهید.

پماد سنفیتون برای درد استخوان ترقوه

پماد سنفیتون به تسکین درد ترقوه کمک می کند. ریشه سنفیتون قرن هاست که برای از بین بردن درد مفاصل و عضلات استفاده می شود. این ماده همچنین می تواند به کاهش تورم و کبودی در مفاصل آسیب دیده و عضلات کمک کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که عصاره ریشه سنفیتون حاوی خواص درمانی است که می تواند به سهولت درد کمر، درد و التهاب در افراد مبتلا به پوکی استخوان و درد ناشی از صدمات را درمان کند.

فلفل قرمز و روغن گرم

فلفل قرمز شامل کپسایسین است که دارای خواص ضد التهابی است و می تواند به کاهش التهاب و درد مفاصل کمک کند. بسیاری از مطالعات نشان می دهند که پماد حاوی کپسایسین به کاهش التهاب، علایم دردناک آرتریت، رگ به رگ شدن عضلات و درد مفاصل کمک می کند.

برای تهیه این پماد مقداری روغن را گرم کرده و مقداری فلفل قرمز و زنجبیل به آن اضافه کنید. سپس پماد را بر روی محل درد بمالید. همچنین شما می توانید این پماد را از داروخانه ها نیز تهیه کنید.

زنجبیل

برای برخی از افرادی که از درد استخوان ترقوه ناشی از آرتریت رنج می برند، زنجبیل یک درمان طبیعی خوب برای کاهش التهاب درد مفاصل است. بنیاد آرتروز توصیه می کند که مبتلایان به ورم مفاصل از زنجبیل برای خواص ضد التهابی آن استفاده کنند.همچنین مطالعات نشان داده اند که زنجبیل حاوی ترکیباتی است که در کاهش علایم دردناک التهاب مفاصل نقش بسیار موثری دارد. شما می توانید این گیاه را به صورت دمنوش مصرف کنید و یا به شکل بالا از آن در تهیه پماد استفاده کنید.

ورزش درمانی

در اغلب موارد آسیب و درد ترقوه نیاز به درمان فیزیکی برای کاهش درد و افزایش دامنه حرکت شانه و بازو دارد. درمان فیزیکی معمولا زمانی شروع می شود که زخم التیام یافته باشد.

تمریناتی در این علم طراحی شده که از خشکی و ضعف در اطراف ترقوه جلوگیری می کنند. علاوه بر این درمان های فیزیکی حاوی تمریناتی است که بر روی تقویت عضلات و رباط های اطراف ترقوه تمرکز دارند.

همچنین بخوانید:

پوکی استخوان : بهترین و سریع ترین راه درمان پوکی استخوان

عوامل موثر در دیر جوش خوردن استخوان شکسته چیست؟

بهترین درمان متاستاز استخوانی چیست؟

علت و درمان سریع درد استخوان های لگن چیست؟

عصبانیت باعث پوکی استخوان میشوداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !