alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹ برابر با ۰۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۱۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
علائم عفونت بیضه چیست و چگونه درمان میشود ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
عفونت بیضه و اپیدیدیمیت ، موجب التهاب و درد در ناحیه اپیدیدیم شده و عموما منشا ویروسی دارد. اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

عفونت بیضه و درمان آن

عفونت بیضه علائمی دارد که باید از آنها اطلاع داشته باشید، در این مطلب در مورد روش های درمان این مشکل می خوانید. اگر در بیضه خود درد و حساسیت حس می کنید، نباید خیلی نگران باشید.

اپیدیدیمیت ، التهاب لوله متصل به بیضه های شما، ممکن است دلیل این درد باشد. در حالی که اپیدیدیمیت بیشتر در اثر عفونت های مقاربتی ایجاد می شود. این مشکل با یک دور آنتی بیوتیک درمان می شود.

صرف نظر از اینکه در صورت وجود درد ، حساسیت یا تورم در ناحیه اسکروتوم وجود دارد ، همیشه باید در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

علائم عفونت بیضه

به درد بیضه که از یک طرف شروع می شود توجه کنید.در اپیدیدیمیت ، درد معمولاً از یک طرف شروع می شود و نه همزمان در هر دو بیضه .

با گذشت زمان ، ممکن است به آرامی در هر دو طرف گسترش یابد. به طور معمول ، در ابتدا متوجه درد در قسمت زیرین بیضه خواهید شد ، هرچند که در کل بیضه پخش می شود.

نوع درد بسته به مدت التهاب اپیدیدیمیت متفاوت است. ممکن است درد شدید یا سوزش باشد.

1. درد در هر دو بیضه

اگر درد به سرعت در هر دو بیضه ظاهر شود ، احتمالاً اپیدیدیمیت نیست. با این حال ، شما قطعاً باید توسط پزشک دیده شوید.

2. تورم یا قرمزی در بیضه

تورم یا قرمزی ممکن است فقط از یک طرف باشد و یا به مرور زمان به هر دو طرف سرایت کند.

ممکن است بیضه شما احساس گرما کند و ممکن است به دلیل تورم در بیضه ،هنگام نشستن احساس ناراحتی کنید.

بیضه همچنین به دلیل افزایش جریان خون قرمز و متورم می شود زیرا بیشتر مایعات در قسمت آلوده در حال نشت هستند.

ممکن است بیضه آسیب دیده پر از مایعات شود

به علائم ادرار توجه کنید. ممکن است ادرار کردن با این بیماری دردناک باشد. همچنین ممکن است نیاز به مراجعه به سرویس بهداشتی را بیشتر از حد معمول احساس کنید ، یا اینکه باید با فوریت بیشتری ادرار کنید.

وجود خون در ادرار

اغلب ، اپیدیدیمیت ناشی از عفونت است که در مجرای ادراری شروع می شود و سپس لوله را به سمت بالا حرکت می دهد ، درنهایت اپیدیدیموس را آلوده می کند. هرگونه عفونت در مجاری ادراری می تواند مثانه را تحریک کند و باعث ایجاد درد می شود.

ترشح مجرای ادراری

بعضی اوقات ممکن است ترشح واضح، سفید یا زرد به دلیل التهاب و عفونت دستگاه ادراری در نوک آلت تناسلی شما ظاهر شود. اگر این عفونت در اثر STI ایجاد شود این احتمال بیشتر است.

نگران نباش حتی اگر این بیماری STI باشد ، هنوز هم به راحتی قابل درمان است.

کنترل تب

با گسترش التهاب و عفونت در بدن ، تب می تواند به عنوان یک مکانیسم دفاعی ایجاد شود. لرز ممکن است همراه با تب باشد.

تب روشی برای مقابله با عفونت بدن است. هر چیزی بالاتر از 38 درجه سانتیگراد باشد به این معنی است که باید به پزشک مراجعه کنید.

پیگیری کنید که چه مدت علائم خود را تجربه می کنید

اپیدیدیمیت حاد با علائمی مشخص می شود که کمتر از 6 هفته وجود داشته است. علائمی که بیش از 6 هفته به آن می چسبند ، نشان دهنده بیماری اپیدیدیمیت مزمن است.

به پزشک خود اطلاع دهید که چه مدت علائم خود را تجربه کرده اید ، زیرا این ممکن است در درمان شما تأثیر بگذارد.

علائم عفونت بیضه

عوامل خطر احتمالی عفونت بیضه

به این فکر کنید که آیا اخیراً رابطه جنسی ناامن داشته اید یا خیر. این عفونت می تواند ناشی از یک عفونت مقاربتی باشد ، بنابراین انجام رابطه جنسی ناامن ، به ویژه با چند شریک زندگی ، شما را در معرض خطر اپیدیدیمیت قرار می دهد.

اگر اخیراً رابطه جنسی ناامن داشته اید و علائم خود را نشان می دهید ، این بدان معنی است که شما این شرایط را دارید.

هر بار که رابطه جنسی دارید ، حتی اگر رابطه جنسی واژن ندارید ، کاندوم لاتکس یا نیتریل بپوشید.

اپیدیدیمیت معمولاً در اثر عفونتهای مقاربتی (STI) شامل کلامیدیا ، سوزاک و برخی باکتریهای منتقل شده در طول مقعد ایجاد می شود.

به تاریخچه پزشکی اخیر خود ، از جمله جراحی و سوند مراجعه کنید. استفاده مکرر از کاتترها می تواند منجر به عفونت ادراری و اپیدیدیمیت شود.

به طور مشابه ، جراحی اخیر در ناحیه کشاله ران نیز ممکن است منجر به این بیماری شود ، بنابراین اگر فکر می کنید این ممکن است دلیل مشکلات شما باشد ، با پزشک خود مشورت کنید.

بزرگ شدن پروستات ، عفونتهای قارچی و استفاده از داروی ضد آریتمی آمیودارون نیز ممکن است منجر به این بیماری شود.

اپیدیدیمیت مزمن معمولاً با واکنش گرانولوماتوز مانند سل (سل) همراه است.

هر نوع آسیب اخیر را که در منطقه دیده اید در نظر بگیرید. در حالی که غیر معمول است ، آسیب به کشاله ران ، از جمله لگد زدن در آن ناحیه ، می تواند منجر به این بیماری شود. اگر دچار آسیب دیدگی شده اید و علائم ذکر شده را تجربه کرده اید ، می توانید اپیدیدیمیت داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که علت مشخصی وجود ندارد. در حالی که علل دیگر ، موارد نادری مانند سل یا اوریون وجود دارد ، ممکن است پزشک شما به هیچ وجه علت را پیدا نکند.

بیشتر بخوانید :

۱۱ علت درد بیضه و درمان سریع این عارضه خطرناک در آقایان

بیماری های بیضه و علت بیضه درد آقایان

خارش بیضه ها و روشهای خانگی درمان آن

۹ دلیل شایع درد بیضه در مردان

علت آب آوردن بیضه در کودکان چیست و چه عوارضی در پی دارد ؟

درمان بیماری عفونت بیضه

اپیدیدیمیت بر اساس علت التهاب درمان می شود. بیشتر موارد در اثر عفونت ایجاد می شود ، بنابراین پزشک احتمالاً آنتی بیوتیک را برای شما تجویز می کند.

نوع آنتی بیوتیک بستگی به این دارد که آیا عفونت توسط STI ایجاد می شود یا خیر. اگر اپیدیدیمیت شما به دلیل STI ایجاد شود ، ممکن است شریک جنسی شما یک نسخه نیز دریافت کند.

در مورد عفونت سوزاک و کلامیدیا ، پزشک عموماً یک دوز واحد آنتی بیوتیک سفتریاکسون (250 میلی گرم) به عنوان یک شات به شما می دهد ، به دنبال آن 100 میلی گرم داکسی سایکلین به عنوان قرص دو بار در روز به مدت 10 روز. در برخی موارد ، داکسی سایکلین ممکن است یک بار در روز به مدت 10 روز یا 300 میلی گرم افلوکساسین دو بار در روز به مدت 10 روز جایگزین 500 میلی گرم لووفلوکساسین شود.

اگر عفونت شما به علت STI ایجاد شده باشد ، تا زمانی که شما و شریک زندگی خود دوره کامل آنتی بیوتیک خود را طی نکردید ، باید از مقاربت خودداری کنید.

اگر عفونت شما به علت STI ایجاد نشده باشد، ممکن است بدون سفتریاکسون به لووفلوکساسین یا فلوکساسین داده شوید. یک NSAID ضد التهاب مانند ایبوپروفن مصرف کنید. از این داروها می توان برای کاهش درد و التهاب استفاده کرد.

آنها راحت در دسترس هستند ، زیرا احتمالاً در کابینت شما هستند و نسبتاً مؤثر هستند. با این حال ، بیش از 10 روز از داروی ضد درد مانند ایبوپروفن خودداری نکنید. در صورت ادامه درد در 10 روز گذشته دوباره با پزشک خود مشورت کنید.

برای ایبوپروفن ، هر بار 4-6 ساعت 200 میلی گرم مصرف کنید تا درد و التهاب کاهش یابد. در صورت لزوم می توانید دوز را به 400 میلی گرم افزایش دهید.

استراحت چند روز در رختخواب به شما کمک می کند تا با درد ناشی از این بیماری مقابله کنید. در رختخواب ، ناحیه شکاف شما دچار استرس کمتری خواهد شد و درد را کاهش می دهد. بیضه های خود را بالا نگه دارید تا علائم شما بهبود یابد.

هنگام دراز کشیدن یا نشستن ، قرار دادن یک حوله یا پتو در زیر باسن می تواند به کاهش ناراحتی کمک کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • takpezeshk.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits