دلگرم
امروز: جمعه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۴ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
معرفی حرکات اصلاحی برای درمان گودی کمر با ورزش ویلیامز
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
ورزش های ویلیامز برای گودی کمر | فتق دیسک کمر : ویلیامز معتقد است که نشستن ،ایستادن و راه رفتن و خوابیدن باید به گونه ای باشد که گودی کمر تا حد ممکن است کاهش یابد.

علت ایجاد گودی کمر چیست؟

لغزش مهره: لغزش مهره وضعیتی در ستون فقرات است که یکی از مهره‌ها به‌سمت استخوانی که در زیرش قرار دارد می‌لغزد. معمولا این وضعیت را می‌توان با پیگیری درمان پزشکی و جراحی حل کرد.

آکندروپلازی: آکندروپلازی یکی از شایع‌ترین انواع عارضه‌ی کوتولگی است.

پوکی استخوان: پوکی استخوان بیماری‌ای است که در آن استخوان تراکم بافتی‌اش را از دست می‌دهد. در این حالت خطر شکستگی استخوان بیشتر می‌شود.

استئوسارکوم: استئوسارکوم نوعی سرطان استخوان است که معمولا استخوان قلم پا در نزدیکی زانو، استخوان ران در نزدیکی زانو یا استخوان بالایی بازو را که نزدیک شانه است درگیر می‌کند.

چاقی: چاقی در برخی از کشورها و به‌ویژه در ایالات متحده پدیده‌ای همه‌گیر شده است. افراد چاق بیشتر در خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناک قرار دارند. این بیماری‌ها عبارت‌اند از دیابت نوع دو، ناراحتی قلبی و سرطان
عارضه هایپرکایفوزیس( عبارتست از انحنای بیش از حد ستون فقرات سینه ای در جهت خارج)

اختلالات عصبی عضلانی ( همانند دیستروفی عضلانی و یا اختلالات دماغی)این بیماری ارثی بوده و با اختلال در رشد و تکامل استخوان ها و نسوج غضروفی همراه است.

التهاب دیسک کمر یا قوز بیش از حد ناحیه ی پشت: در این حالت ستون فقرات کمر بطور جبرانی دچار انحنای بیش از حد می گردد

چاقی: خصوصا بزرگی بیش از حد شکم و ضعف عضلات این ناحیه باعث کشیدگی بیش از حد ستون فقرات بسمت جلو و افزایش گودی کمر خواهد شد.

پوکی استخوان: با تسهیل تغییر ارتفاع و شکل نرمال مهره ها باعث تغییر انحناهای طبیعی ستون فقرات می شود.

در رفتگی تدریجی مهر ه ها: این حالت اغلب در ناحیه ی کمر دیده می شود و با لغزش یا جابجائی مهره ها همراه است. این بیماران معمولا از کمر درد، احساس جدا شدگی کمر و گودی بیش از حد کمر و برجستگی باسن شکایت دارند.

ضعف: ضعف عضلات شکمی در اثر علل مختلف

درمان گودی کمر

درمان گودی کمر با 6 حرکت ورزشی

رفع گودی کمر با ورزش ویلیامز

برای رفع گودی کمر روی زمین به پشت بخوابید . زانوها به حالت نیمه خم و کف پاها بر روی زمین قراز گرفته باشد. اول عضلات شکم و باسن را منقبض کرده و کمر را به زمین فشار دهید و بین ۶ تا ۱۰ ثانیه در این حالت باقی بمانید بعد از چند ثانیه استراحت این ورزش را ۷ مرتبه تکرار کنید

در همان حالت با دست های کشیده رو به جلو سر و شانه را از زمین بلند کرده و به حالت نیمه نشسته قرار بگیرید .۴ تا ۶ ثانیه در همین حالت بمانید و ۶ تا ۱۰ مرتبه این ورزش را انجام دهید

زانوها را جدا جدا و یکی در میان داخل سینه بکشید و ۶ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید این ورزش را برای رفع گودی کمر ۶ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

این حالت را می توانید با هر دو زانو و در حالتی که دست ها در زیر زانوها قرار دارد تکرار کنید. به فاصله ۲۰ سانتی متر از یک دیوار ایستاده و به آن تکیه دهید . زانوها را مقداری خم کرده و کل ستون فقرات را به دیوار بچسبانید (از جمله کمر) و ۶ تا ۱۰ ثانیه در این وضعیت بمانید . این ورزش را ۶ تا ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

در صورتی که عضلات پشت ران نیز کوتاه باشند این ورزش ها موثر است . در صورتیکه کمردرد حاد نداشته باشید نشسته و پاهایتان را دراز کنید . سعی کنید نوک انگشتان دستتان را به مچ پا برسانید و ۶۰ ثانیه این حالت را حفظ کرده و این ورزش را ۱۰ مرتبه تکرار کنید

رفع گودی کمر با ورزش های ویلیامز

بهترین و مناسب ترین ورزش ها برای رفع بیماری ها و ناهنجاری های ستون فقرات مانند گودی کمر انجام دادن ورزش های کششی به منظور تقویت عضلات خلفی ران عضلات شکم و عضلات سینه ای است.

به صورت کلی دو گروه از عضلات برای حفظ گودی کمر ضروری هستند عضلات جدار شکم و همچنین عضلات راست کننده لگن در صورتی که این دو گروه از عضلات قوی باشند و بین آن ها تعادل عضلانی برقرار باشد گودی کمر (لوردوز) وضعیت طبیعی خود را حفظ خواهد کرد.

ویلیامز معتقد است که در اثرضعف عضلات سرینی و یا عدم انعطاف پذیری در عضلات کنار لگن وران به خصوص عضلات پشت ران (عضلات همسترینگ) فرد موقع فعالیت یا کار از الگوی درست استفاده نمی کند و همین امر باعث مختل شدن حرکات مفاصل میان لگن و ناحیه کمر می شود و در نهایت باعث بروز کمردرد می شود.

بنابراین ویلیامز برای کاهش و رفع گودی کمر و تقویت عضلات ناحیه شکم و ایجاد انعطاف پذیری در عضلات کنار لگن و باسن ، ورزش ها یا حرکات درمانی مخصوصی را مطرح کرد که به اصطلاح به آن ورزش ها و یا حرکات ویلیامز گفته می شود.

ورزش های ویلیامز

حرکت اول برای رفع گودی کمر

شخص در صورتی که دراز کشیده و زانوهایش خم است سعی می کند ضمن انقباض عضلات شکم لگن خود را مقداری بکند کند،هدف از انجام دادن ورزش اول ویلیامز تقویت عضلات باسن و کاهش گودی کمر می باشد

حرکت دوم برای درمان گودی کمر

شخص در صورتی که خوابیده و زانوهایش مقداری خم است سعی می کند با دست های کشیده به حالت نشسته در آید . هدف از انجام این ورزش تقویت عضلات شکم و کاهش گودی کمر است

حرکت سوم

شخص در حالت خوابیده سعی می کند زانوهای خود را تا جایی که می تواند به سمت سینه حرکت دهد هدف از انجام این نرمش ویلیامز ایجاد کشش و انعطاف پذیری در عضلات کنار ستون فقرات می باشد

کاهش گودی کمر با حرکت چهارم

شخص در حالی که نشسته است سعی می کند به آرامی دستهایش را به مچ پا برساند هدف از انجام این نرمش ایجاد کشش و انعطاف پذیری در عضلات پشت ران ( عضلات همسترینگ) می باشد.

ورزش های ویلیامز برای درمان کمر درد

حرکت پنجم

شخص در حالتی که در شروع دو میدانی قرار دارد سعی می کند با متمایل شدن به طرف جلو بر روی پای عقب خود فشار وارد کند.

در مرحله بعد و عوض کردن پا همین ورزش را برای پای دیگر انجام می دهد هدف از انجام این ورزش کاهش و رفع انحنا یا گودی کمر است

حرکت ششم

شخص در حالی که در منار دیوار ایستاده سعی میکند که بنشیند.ممکن است این ورزش ا با استفاده از یک صندلی انجام شود به این صورت که فرد در کنار صندلی قرار می گیرید و به جای نشستن بر روی زمین ، روی صندلی بنشیند .

هدف از انجام این نرمش تقویت عضلات چهار سر ران است در این نرمش عضلات سرینی نیز تقویت می شوند.

همچنین بخوانید:

عوارض گودی کمر و درمان این عارضه

درمان باور نکردنی گودی کمر با ورزش + تصویر


توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter