دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۹ برابر با ۱۵ ذو القعدة ۱۴۴۱ قمری و ۰۵ ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی
 درد گوش ناشی از اختلال عصب گریتراوریکولار و روش های مختلف درمان

علت درد گوش ناشی از اختلال عصب گریتراوریکولار + درمان این عارضه

درد گوش ناشی از اختلال عصب گریتراوریکولار و روش های مختلف درمان
0
1,002
زمان مطالعه: 8 دقیقه
عصب گریتراوریکولار (greater auricular) از اعصاب خراج شده از نخاع در گردن منشا می گیرد و از سمت کنار گردن به سمت بالا می آید و به گوش و قسمتی از پوست زیر گوش عصب دهی می کند. نام این عصب به معنی عصب گوشی بزرگ است.

اعصاب گردن و مسیر عصب گریتراوریکولار

ناحیه عصب دهی شده توسط عصب گریتراوریکولار با رنگ زرد پر رنگ نشان داده شده است:

اختلالات این عصب می توانند به بیماری های مختلفی منجر شوند که شایع ترین آن ها سندروم گوش قرمز است. در این سندروم با لمس شدن گوش، بیمار در گوش خود درد بسیار شدیدی احساس می کند.

حملات درد در این بیماران به شکل خود به خودی هم اتفاق می افتند و بین 15 ثانیه تا 5 دقیقه طول می کشند. به طور میانگین تعداد حملات درد 20 بار تا 200 بار در روز است که عدد فوق العاده بالایی می باشد و کیفیت زندگی بیمار را به شدت کاهش می دهد.

در بعضی موارد با تحریک شدن دیگر نقاط سر، مثلا حین شانه کردن موها، نیز بیمار در گوش خود احساس درد شدیدی می کند. این سندروم معمولا با سردرد های ناشی از اختلال اعصاب خودکار (اعصابی که تعرق و قطر عروق را کنترل می کنند) ناحیه گوش و گیجگاهی همراه است.

تشخیص سندرم عصب گریتراوریکولار

چون در این بیماری اختلالات عضلانی و مفصلی مطرح نیستند، معمولا نیازی به تصویربرداری برای تایید شدن تشخیص وجود ندارد. البته در بعضی موارد به دلیل تشابه علائم سندروم گوش قرمز با دیگر سندروم های درد این ناحیه، نیاز به انجام تصویربرداری های مختلف است.

درمان سندرم عصب گریتراوریکولار

 • در کلینیک فوق تخصصی دردشناسی اساس روش های درمانی بر پایه جلوگیری از عمل جراحی و کاهش درد بیمار با استفاده از روش های غیرتهاجمی است.
 • بعد از تایید شدن تشخیص می توان روش های درمانی مختلفی را به کار برد. بهترین روش درمانی از میان روش های مختلف درمان، بلاک عصب است.
 • بلاک عصبی مهم ترین بخش درمان سندروم گوش قرمز است و به دو صورت مختلف انجام می شود: تزریق مواد بی حسی یا رادیوفرکونسی (RF)

بلاک عصب به قطع کردن مسیر عبور پیام عصبی با تزریق مواد بی حسی در اطراف عصب گفته می شود. تزریقات عموما به دو صورت انجام می شوند:

 • هدایت شده و هدایت نشده. در روش هدایت نشده که به عنوان روش لندمارک (landmark) هم شناخته می شود پزشک بدون استفاده از دستگاه تصویربرداری و با استفاده از مشخصات سطحی بدن تزریق را انجام می دهد.
 • در روش هدایت شده پزشک با استفاده از دستگاه فلوروسکوپی یا دستگاه سونوگرافی محل دقیق ساختار های داخلی محل تزریق را شناسایی می کند و با توجه به آن ها سوزن را به داخل بافت هدایت می کند. در این روش به دلیل مشاهده لحظه به لحظه سوزن در دستگاه تصویربرداری امکان خطا بسیار کم می شود.
 • مزیت اصلی دستگاه سونوگرافی نسبت به دستگاه فلوروسکوپی، ساده تر بودن کار با آن و نداشتن عوارض جانبی است. ساده تر بودن کار با دستگاه سونوگرافی امکان خطا را کاهش می دهد و باعث تاثیر بیشتر تزریق می شود. همچنین دستگاه فلوروسکوپی به دلیل تاباندن پرتو های پر قدرت می تواند برای بیمار و پزشک خطرناک باشد.
 • در کلینیک فوق تخصصی دردشناسی این تزریق با کمک دستگاه سونوگرافی انجام می شود. استفاده از دستگاه سونوگرافی باعث دید دقیق پزشک به ساختار های داخلی محل تزریق می شود و باعث کاهش عوارض جانبی و تاثیر قوی تر درمان می شود.
 • برای انجام این بلاک بیمار به پشت روی تخت معاینه می خوابد و س به سمت مقابل محل تزریق چرخانده می شود. سپس پزشک با قرار دادن پروب دستگاه سونوگرافی روی محل عصب ساختارهای داخلی را به دقت مشخص می کند و تزریق را انجام می دهد.
 • معمولا بعد از تزریق با قرار دادن کمپرس سرد روی محل تزریق، از التهاب و درد بعد از تزریق جلوگیری می شود. اثرگذاری ماده بی حسی تقریبا از 15 دقیقه بعد از انجام تزریق شروع می شود و بستگی به مقدار آن حداقل 2 ماه یا بیشتر ادامه می یابد.
 • در طول این مدت عصب بهبود می یابد و درد، تورم و تعرق ناشی از اختلال عصب به طور کامل درمان می شود.
 • در روش RF، از انرژی رادیویی برای تولید گرما و انتقال آن به عصب استفاده می شود که عصب را برای مدت 6 تا 9 ماه بلاک یا به اصطلاح مسدود می کند. معمولا بعد از نیم ساعت درد بیمار به طور کامل کنترل می شود و تا 6 تا 9 ماه آینده علائم بیماری دیگر تکرار نمی شود.س
 • همچنین معمولا با یک بار بلاک عصب، چه به روش RF و چه روش تزریق، بیماری به طور کامل درمان می گردد و دیگر نیازی به تکرار مجدد بلاک نیست.
 • در صورتی که اختلال عصب ناشی از حمله تومور به آن باشد، نیاز به تخریب کردن کامل عصب برای درمان درد است. برای تخریب عصب نیز از تکنیکی مشابه بلاک عصب استفاده می شود اما به جای مواد بی حسی از مواد تخریب کننده عصب استفاده می شود که عصب را به صورت دائمی بی حس می کنند.
 • دیگر کاربرد های بلاک عصب گریتر اوریکولار درمان هرپس زوستر (زونا) ناحیه گوش و بی حسی موضعی گوش برای جراحی های ناحیه گوش و گیجگاهی هستند.

راهکارهای خانگی درمان گوش درد

برای جلوگیری از گوش درد، بهتر است از نظر غذایی احتیاط لازم را داشته باشید مثلا حذف شیرینی ها، چربی ها و محصولات لبنی و استفاده از زنجبیل و سیر به عنوان ادویه. درمان های خانگی عبارتند از:

1. سیر

ترکیبی از روغن سیر و خرگوشک(گل ماهور) که به عنوان قطره گوش استفاده می شود می تواند در کاهش درد گوش موثر باشد. به این دلیل که سیر دارای خواص ضد ویروسی و ضد باکتری است. با این حال، از آنجایی که سیر غلظت یافته می تواند موجب تحریک پذیری کانال گوش شود، باید با سایر روغن ها مانند روغن گیاه خرگوشک رقیق شود.

همچنین می توانید با گل راعی ( هزار چشم) و گل همیشه بهار را به آن اضافه کنید. طبق گفته جولیان ویتاکر، از مرکز سلامتی ویتاکر، کالیفرنیا، مصرف روزانه یک یا دو حبه سیر خام به درمان درد گوش مزمن کمک می کند، زیرا خاصیت ضد ویروسی و آنتی بیوتیکی طبیعی آن میکروب هایی که باعث آسیب به گوش می شوند را از بین می برد.

2. گیاه گوتوکولا مناسب برای درمان گوش درد

گیاه آب قاشقی یا گوتوکولا نه تنها احتمال عفونت گوش را کاهش می دهد، بلکه باعث بهبود شنوایی نیز می شود و به دو صورت کپسول و پودر در بازار موجود است. این گیاه معمولا با عسل مخلوط شده و به صورت خوراکی مصرف می شود.

3. رایحه درمانی یا آروماتراپی

آروماتراپی یعنی استفاده از اسانس گیاهان برای بهبود در وضعیت سلامتی. برای تهیه روغن موثر آروماتراپی می توان از ترکیب اسانس اسطوخودوس، روغن درخت چای و بابونه همراه با روغن زیتون استفاده کرد. این مخلوط را می توان در قسمت خارجی گوش مالید یا می توان پنبه را به آن آغشته کرد و داخل گوش قرار داد و تا زمانی که عفونت درمان شود ، باید این کار را تکرار کرد.

4. طب هومیوپاتی برای درمان عصب گریتراوریکولار

طب هومیوپاتی یکی از روش های درمانی است که در حیطه طب مکمل قرار دارد و امروزه در دنیا بسیار گسترش یافته است. بعضی از داروهای هومیوپاتی را می توان در منزل برای تسکین درد گاه به گاه گوش استفاده کرد.

این داروها عبارتند از Belladonna، Chamomilla، Pulsatilla Mercurius، و مانند آن. داروهایی مانند آکسونیت و هپار سولفور در صورت شروع ناگهانی گوش درد پس از سرماخوردگی موثر هستند. گوش درد های تکراری نیز به درمان های هومیوپاتی واکنش خوبی نشان می دهند.

5. هیدروتراپی یا آب درمانی

این درمان شامل آب گرم و سرد است. شما می توانیدکمپرس گرم بر روی گوش ها بگذارید و در کنارش پاهایتان را در آب گرم ماساژ دهید. به مدت 10 تا 30 دقیقه پاهایتان را در آب گرم قرار دهید و به مدت 5 دقیقه کمپرس گرم از یک گوش تا گوش دیگر بگذارید، در این مرحله پوشاندن گلو موجب تسکین فوری گوش درد می شود. اگر درد ادامه یابد، طول مدت درمان افزایش می یابد

6. رفلکسولوژی (بازتاب درمانی)

این روش، نوعی ماساژ درمانی است که تاثیری مثبت بر سلامت کلی بدن دارد، که با ماساژ نقاط خاصی، عمدتا با ماساژ دست ها و پاها انجام می شود، زیرا نقاط خاصی در کف پا یا دست وجود دارند که می توانیم با ماساژ آن نقاط دردها را تسکین و درمان کنیم.

نقاط موثر، گوش، گلو و گردن بر روی پا هستند. پاها آینه تمام نمای بدن انسان هستند. ماساژ کف پا می تواند کارکرد بدن را متعادل کند. با ماساژ انگشتان پا می توان گوش درد را کاهش داد.

گوش درد یکی از بیماری هایی است که درمان آن ساده است و اکثر اوقات به تجویز داروی خاصی برای درمان نیاز ندارد. درمان های خانگی گوش درد کاملا موثر است. اما، همانند داروهای تجویزی، برای استفاده از داروهای خانگی نیز باید با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید:

دعای سریع الاجابه برای درمان گوش درد

درمان گوش درد بعد از شنا کردن

علت عفونت گوش در تابستان + ۱۰ درمان فوری درد و التهاب داخلی گوش

دعا برای شفای کری گوش ، درد و سنگینی گوش

علت گوش درد و ساده ترین راه های درمان درد گوش

التهاب و درد یک طرفه گلو و درمان این عارضه


توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
تبلیغات مشاغل
Ad · www.sokhansarayan.com

آموزشگاه زبان اصفهان

Ad · www.delgarm.com

تعبیر خواب

Ad · www.delgarm.com

تست عشق

Ad · www.soorban.com

سالن عقد

Ad · www.samamoshaver.ir

ثبت شرکت در اصفهان

Ad · www.delgarm.com

قیمت روز کولر گازی

Ad · www.newslaw.net

اخبار حقوقی

hits
statcounter