دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
خطرات ناخنک چشم و بهترین روش برای از بین بردن ناخنک چشم

عمل ناخنک چشم چگونه انجام می گیرد + مراقبت های بعد از عمل

خطرات ناخنک چشم و بهترین روش برای از بین بردن ناخنک چشم
1
زمان مطالعه: 13 دقیقه
«ناخنک چشم به پدیده‌ای گفته می‌شود که طی آن،‌ مجموعه‌ای از عروق نابه‌جا در چشم رشد می‌کنند و از محل سفیدی به وسط چشم، یعنی روی سیاهی چشم پیشرفت می‌کنند و معمولاً نیز در قسمت داخلی هر دو چشم، جایی که چشم‌ها به بینی نزدیک‌تر هستند، دیده می‌شوند»

ناخنک چشم چیست؟

عمل ناخنک چشم چگونه انجام میشود؟

در پاسخ به سوال عمل ناخنک چشم چگونه است ابتدا باید دانست که در مراحل اولیه پیدایش ناخنک چشم , علائم بیماری بسیار خفیف است. چراکه این ضایعه به طور کامل قرنیه چشم را احاطه نکرده است. بنابراین در این مرحله مشکلی در بینایی فرد مبتلا به ناخنک چشم به وجود نمی آید.

معمولاً در این مراحل فرد مبتلا، از داروهایی نظیر قطره ها و اشک های مصنوعی، پمادهای ضد التهاب و قطره های استریل چشمی، در جهت کاهش التهاب و تورم عارضه استفاده می نماید.

علاوه بر همه اینها، استفاده از کلاه لبه دار و عینک های آفتابی استاندارد می توانند سرعت رشد ناخنک چشم را در حد بسیار زیادی کاهش و همچنین از رسیدن اشعه فرابنفش خورشیدی جلوگیری نمایند.

اما در شرایطی که ناخنک چشم رشد چشمگیری داشته باشد و موجب ایجاد اختلال در بینایی فرد شود و یا اینکه در زیبایی و ظاهر فرد مشکلی ایجاد نماید، در این صورت با استفاده از عمل جراحی، می توان در جهت برداشتن عارضه ناخنک چشم و جلوگیری از عود کردن آن اقدام به عمل آورد.

البته ناگفته نماند که عمل ناخنک چشم بر اساس علائم و معیارهایی نظیر: جلوگیری از رشد ناخنک بر روی قرنیه چشم، پیشرفت و بزرگ شدن ناخنک چشم، فاکتورهای خطر زا و نیز سن بیمار انجام می پذیرد.

به طور عمده هدف از عمل ناخنک چشم ، برداشتن بافت عمقی ناخنک بر روی قرنیه چشم و همچنین ترمیم ملتحمه چشم با استفاده از بافت های پیوندی است. خاطر نشان می کنیم زمانی که عمل ناخنک چشم به درستی انجام پذیرد عود آن تا حد چشمگیری به حد اقل ممکن می رسد.


مراقبت بعد از عمل ناخنک چشم

بعد از عمل ناخنک چشم به موجب پیوند بافت های چشمی و نیز ملتحمه و همچنین به دلیل وجود بخیه های چشمی ناشی از برداشتن ناخنک چشم، به مراتب قرمزی و درد و سوزی در چشم وجود دارد.

در این صورت مراقبت بعد از عمل ناخنک چشم در جهت بهبودی فرد بیمار و نیز جذب بخیه های چشمی او، لازم و ضروری است.

از جمله اقداماتی که در مراقبت بعد از عمل ناخنک چشم باید صورت پذیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • استفاده مرتب از قطره های چشمی
 • دست زدن به چشم و مالیدن آن ها در اولین روزهای جراحی ممنوع می باشد. لذا لازم است که در این مدت تا حد بسیار زیادی مانع از انجام این کار شد.
 • حمام و نظافت شخصی از روز سوم بعد از جراحی باید صورت پذیرد.
 • معاینات بعد از عمل ناخنک چشم باید به طور دقیق توسط پزشک معالج انجام پذیرد.
 • استفاده مدام از عینک آفتابی لازم و ضروری است.

درمان ناخنک چیست؟

چشم در صورت بروز صرفا جراحی است.

عوارض ناخنک چیست؟

 1. تاثیر بر بینایی افراد گذاشته باشد.
 2. ایجاد استیگمات کرده باشد.
 3. تحریک و قرمزی ان باعث اذیت وناراحتی فرد بشود.
 4. از نظر زیبایی برای فرد غیر قابل تحمل باشد.

هر چند با روش های جدید جراحی بخصوص پیوند ملتحمه بعد از برداشتن ناخنک با موفقیت زیادی همراه است ولی باید توجه داشت امکان عود ناخنک وجود دارد بخصوص بعد از عمل نباید در معرض عوامل موثر در بروز آن قرار گرفت.

در موارد پیشرفته وشدید ناخنک به دلیل آسیبی که به قرنیه وارد شده حتی بعد از عمل آثار سفید رنگ آن بر روی قرنیه مبتلا به ناخنک دیده می شود.

برخی از بیماران با استفاده از قطره های اشک مصنوعی معمولی و داروهایی مانند بتامتازون به صورت طولانی مدت قصد از بین ناخنک دارند که به آنها توصیه می کنیم قطره اشک مصنوعی بخصوص استفاده بیش از چهار بار دروز ممکن است رشد ناخنک را تشدید کند.

استفاده طولانی از انواع داروهای چشمی استروییدی مانند بتامتازون، هیدروکوتیزون نه تنها اثری در جلوگیری ندارد ممکن است عوارض دیگری ایجاد کند هر چند بعد از عمل جراحی ناخنک مصرف انها تا سه ماه توصیه می شود.

یاد اوری این نکته مهم است استفاده از قطره نفازولین چشمی نیز که باعث از بین رفتن قرمزی چشم می شود نه تنها باعث جلوگیری از پیشرفت نمی شود بلکه برخی از پزشکان معتقد هستند که این دارو ممکن است اثر معکوسی داشته باشد.

بر این اساس اکثر پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند که دارو را در موارد درد والتهاب ناخنک استفاده کنند در غیر اینصورت برای درمان اساسی ناخنک صرفا جراحی است وتأکید می کنند در معرض عوامل تشدید کننده ان که در بالا ذکر شد قرار نگیرند.

متاسفانه اکثر مناطق کشور عزیزمان ایران جزء مناطق خشک محسوب می شود وأخیرا با ورود ریز گردها در اب هوای ایران در صورت عدم مراقبت ممکن است شاهد شیوع بیشتر ناخنک در برخی مناطق باشیم.

نکته : که از اهمیت ویژه ای برخوردا است برخی از انواع تومرهای بدخیم شکل ظاهری شبیه ناخنک دارند لذا در صورت هر گونه تردید باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

پروتز چشم مصنوعی چیست؟

در صورت خارج شدن کل چشم و پروتز چشم مصنوعی بینایی فرد را بهبود نمی‌بخشد و چشم فرد قدرت بینایی ندارد. ایمپلنت داخل چشم یک دستگاه گرد سفت مجزاست که با جراحی که همیشه در داخل کاسه چشم قرار می‌گیرد.

این ایمپلنت داخل چشم اغلب با یک بافت زنده یا ماده بالشتی مصنوعی قبل از قرارگیری پوشانده می‌شود و روی ایمپلنت داخل چشم قرار می‌گیرد.

معمولا بین فاصله بین جراحی تخلیه چشم و قرار دادن پروتز بستگی به پزشک معالج دارد که عموما بین ۲ تا ۴ هفته می‌باشد. این کار هم برای زیبایی که حفره چشم در صورت خالی ماندن برای مدت طولانی کوچک می‌شود و هم مسائل بهداشتی توصیه می‌شود.

انواع پروتز چشم

 • پروتزهای اوربیتال: در این نوع یک جایگزین سیلیکونی مصنوعی برای حفره استخوانی صورت که پشم و بقیه بخش‌های مرتبط با آن مثل ابرو و پلک در آن قرار گرفته که این نوع پروتز برای ترمیم بافت اوربیت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پروتزهای آکولار: این نوع از جنس شیشه، پلاستیک و غیره بوده که روی ایمپلنت در اوربیت قرار می‌گیرد و بجای چشم تخلیه شده قرار می‌گیرد که امروزه پروتزهای چشم مصنوعی عموما از جنس آکریلیک پلاستیکی است که دو نوع از اناع پرکاربرذ آن را در زیر اشاره کرده‌ایم.
 • پروتز چشم ساخته شده از شیشه مخصوص: در گذشته پروتز چشم از جنس شیشه بوده و بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار میگرفته است. سطح این نوع چشم مصنوعی از پارچه آهاردار و تحت دماهای بالا تولید می‌شود. ترکیبات سطح چشم مصنوعی یکی از دلایلی است که باعث می‌شود افراد پروتز ساخته شده از شیشه را ترجیح می‌دهند.
 • شیشه کرایولیت: این نوع پروتز توسط بررسی‌های میکروسکوپی مورد تایید و به دلیل روشهای تولید مخصوص سطح کاملا صافی دارد و بیماران می‌توانند به راحتی از این نوع استفاده کنند.
 • این نوع دارای ویژگی‎های مرطوب‎کننده پروتز چشم می‌باشد که مایع اشک یک قشر نازک بین سطح چشم و بافت حدقه چشم به وجود می‌آورد که مانع ساییدگی می‌شود.
 • مقاومت در برابر اشک از ویژگی‌های آن و جنس شیشه‌ای آن دارای درخشندگی و چشم مصنوعی را طبیعی‌تر بدلیل سطح چشم مصنوعی توسط پلک مرطوب خواهد شد وبیماران نیازی به استفاده از مایعات مرطوب‌کننده ندارند.

آیا چشم مصنوعی متحرک است ؟

چشم مصنوعی توسط پلک‌ها و با جایگذاری مناسب در قسمت پشت پروتز نگه داشته می‌شود. در اکثر موارد چشم پروتزی شما در حال حرکت است میزان حرکات چشم مصنوعی بستگی به عوامل متعدد مثل شرایط قبل از عمل و بهبود بعد از عمل دارد.

متخصص کاسه چشم را در زمان جراحی با یک ایمپلنت مداری می‌سازد تا حداکثر جابجایی احتمالی به پروتز انتقال پیدا کند و چشم پزشک پروتز را به ایمپلنت مداری مرتبط می‌کند تا حداکثر امکان جابجایی فراهم شود.

انواع پروتز چشم مصنوعی

در گذشته، پروتز چشم از جنس شیشه بود. امروزه، پروتز های چشم مصنوعی عموما از جنس آکریلیک پلاستیکی است.

پروتز چشم ساخته شده از شیشه مخصوص: ساخت چشم مصنوعی از شیشه ی مخصوص برای سالیان متمادی بدون به وجود آمدن هیچ مشکلی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

سطح این نوع چشم مصنوعی از پارچه آهاردار است و تحت دماهای بالا تولید می‌شود. ترکیبات سطح چشم مصنوعی یکی از دلایلی است که باعث می‌شود افراد پروتز چشم مصنوعی ساخته شده از شیشه را ترجیح دهند.

شیشه کرایولیت: بررسی‌های علمی مزایای شیشه‌ای کرایولیت را ثابت کرده‌اند. به دلیل روش‌های تولید مخصوص، سطح این نوع چشم مصنوعی کاملا صاف است و از این رو نسبت به چشم‌های پروتزی ساخته شده از مواد دیگر برتری دارد.در نتیجه، بیماران به خوبی و به راحتی می‌توانند این نوع چشم‌های مصنوعی را مورد استفاده قرار دهند.

این حقیقت امروزه توسط بررسی‌های میکروسکوپی به اثبات رسیده است و برتری پروتز چشم‌ مصنوعی ساخته شده از شیشه نسبت به مواد دیگر به تایید رسیده است.

ویژگی‌های مرطوب کننده پروتز چشم ساخته شده از شیشه مخصوص، یکی از مزایای دیگر آن است. مایع اشک یک قشر نازک بین سطح چشم و بافت حدقه چشم به وجود می آورد که مانع از سایش می‌شود. شیشه کرایولیت در برابر اشک بسیار مقاوم است.

پروتز چشم مصنوعی ساخته شده از جنس شیشه مخصوص درخشندگی بهتری دارد و چشم مصنوعی را طبیعی‌تر می‌کند، زیرا سطح چشم مصنوعی به صورت طبیعی توسط پلک مرطوب می‌شود. به همین دلیل، بیمارانی که از پروتز چشم استفاده می‌کند نیازی به استفاده از مایعات مرطوب کننده ندارند.


نحوه ساخت چشم مصنوعی

 • از آنجایی که چشم‌های مصنوعی شیشه‌ای در نهایت به دلیل عوامی از قبیل تاثیرات زیست محیطی، سازگاری حفره چشم یا تولید اشک بیش از حد از بین می‌رود، پروتز چشم ساخته شده از شیشه یک الی یک سال و نیم ماندگاری دارد.
 • وقتی سطح پروتز شروع به زبر شدن کرد و باعث التهاب حفره چشم شده و منجربه ریزش اشک مداوم شود، نشانه این است که پروتز چشم مصنوعی باید تعویض شود.
 • چشم‌های مصنوعی آکریلیکی به دلیل سطح نرم‌تری که دارند نسبت به پروتزهای ساخته شده از شیشه مخصوص فرسایش بیشتری دارند. توصیه می‌شود که هر دو جنس پروتز چشم مصنوعی را تا زمانی مورد استفاده قرار دهید که باعث ناراحتی شما نمی‌شوند. این کار باعث جلوگیری از تغییر و آسیب دیدن حفره چشم در اغلب مواقع می‌شود.

برخی از علائمی که بیانگر زمان تعویض چشم مصنوعی می باشند از قرار زیر هستند:

 • افزایش درناژ
 • خشکی یا ناراحتی
 • عفونت مکرر
 • تغییر ظاهر

در بیمارانی که دچار قطع عضو شده اند، مسئله ای که حائز اهمیت است، عملکرد عادی فرد در زندگی روزمره و بدون کمک گرفتن از دیگران با اندام های مصنوعی و وسایل کمکی می باشد.

به دلیل آمار نسبتا بالای تصادفات در کشور ما، متاسفانه تعداد نستا زیادی از افراد قطع عضو شده و نیازمند اندام های مصنوعی مانند پروتز چشم (از جمله چشم مصنوعی متحرک)، پا، دست، انگشتان و... می شوند.

امروز با تکیه بر تکنولوژی روز برای ساخت انواع اندام های مصنوعی و وسایل کمکی، خطرات ناشی از خطاهای انسانی حذف شده و ارتوپد فنی می تواند اطمینان حاصل کند که وسایل ساخته شده برای بیمار مناسب هستند.

در کلینیک ارتوپدی فنی ساخت این وسایل با استفاده از ارزیابی بیومکانیکال و اسکن های خاصی صورت می گیرد، سپس با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری اقدام به طراحی این وسایل می شود و با استفاده از پرینترهای سه بعدی این وسایل آماده می شود. بدین ترتیب جلوی خطاهای انسانی در ساخت این وسایل گرفته می شود و وسایل کاملا مناسبی برای فرد تهیه می شود.

نرم کننده‌های پروتز

کسانی که از پروتز چشم مصنوعی استفاده می‌کنند اغلب دچار خشکی و التهاب می‌شود و به سختی می‌توانند پلک بزنند. شرایط آب و هوایی نامساعد، گرد و غبار، باد و تهویه هوا باعث بخار شدن رطوبت از قسمت جلویی پروتز می‌شوند. آلرژی‌ها و تغییرات بدن نیز موجب خشکی پروتز می‌شود.

برای اینکه یک قطره چشم یا یک نرم کننده بر روی پروتز چشم خود استفاده کنید، یک قطره بر روی یکی از انگشتان تمیز خود قرار دهید و آن را سرتاسر پروتز بمالید.

چند بار پلک بزنید و سپس چشم خود را ببندید و پوست خود را با یک دستمال پاک کنید تا هر گونه ماده اضافی از بین برود. نرم کننده‌های سیلیکونی را می‌توان در صورت نیاز مورد استفاده قرار داد. این نرم کننده‌ها را شب و روز می‌توان استفاده کرد.

قطره‌های چشم آبکی رانیز در صورت نیاز می‌تواند بکار برد، عموما هر 2تا 3 یکبار.

اساسا، تمامی فعالیت‌های تفریحی با پروتز چشم مصنوعی مطابق معمول قابل انجام می‌شود.کاسه چشم به خوبی از چشم مصنوعی محافظت می‌کند تا در طول فعالیت‌های ورزشی آسیبی به آن وارد نشود.

در صورتی که می‌خواهید غواصی کنید، توصیه می‌شود که از چشم مصنوعی ساخته شده از آکریلیک استفاده کنید تا از به وجود آمدن فشار احتمالی خودداری کنید.

تمیز کردن پروتز چشم مصنوعی

 1. پروتز چشم مصنوعی باید حداقل روزی یک مرتبه تمیز شود. بهترین کار برای تمیز سازی چشم مصنوعی این است که آن را با جعبه پلاستیکی‌اش داخل آب ولرم قرار دهید.
 2. برای از بین بردن آلودگی‌های مستمر، چشم مصنوعی شیشه‌ای را به مدت ده دقیقه در داخل آبی قرار دهید که در هر لیتر آن یک قاشق چای خوری نمک اضافه شده است.
 3. سپس آن را با یک برس نرم تمیز کنید. پس از آن، پروتز چشم را به طور کامل با آب خالص بشوئید.
 4. خارج ساختن پروتز در شب ضرورتی ندارد. پروتز چشم در حفره چشم باید باقی بماند و تنها برای تمیز سازی باید از آن خارج شد، البته در صورتی که باعث ناراحتی فرد نشود.
 5. در صورتی که در طول شب پروتز چشمی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، باید تمیز شود و در یک محفظه بسته قرار داده شود. در موارد مخصوص، بهتر است در طول شب پروتز چشمی را مورد استفاده قرار ندهید، پزشک در مورد این مساله توصیه‌هایی عرضه می‌کند.

قرار دادن چشم مصنوعی در کاسه چشم دردی به وجود نمی‌آورد و همچنین کنترل روزمره چشم مصنوعی را خیلی سریع می‌توان یاد گرفت. برای حرکت طبیعی پروتز چشم وجود عضلات چشم و سالم بودن کاسه چشم ضروری است.

در صورتی که این پیش نیازها برآورده شوند، می‌توان پروتز چشم را به خوبی حرکت داد. نوع پروتز چشم مصنوعی با توجه به نیازهای فردی بیمار و وضعیت وی انتخاب می شود تا بهترین ظاهر و کارایی را برای وی به همراه داشته باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drrajabi.com
 • mizanonline.com
 • jamejamonline.ir
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است