alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۰ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۳ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
کدام گروه خونی بیشتر دچار اسهال و باکتری ای کولای می شوند؟

علائم بیماری ای کولای + ارتباط گروه خونی با اشریشیا کلای

کدام گروه خونی بیشتر دچار اسهال و باکتری ای کولای می شوند؟
1
زمان مطالعه: 11 دقیقه
کولی‌باسیلوز : تهوع و استفراغ از علائم ابتلاء به باکتری ای کولای است: دانشمندان در یک تحقیق کشف کردند افرادی که گروه خونی A دارند بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به اسهال خونی و باکتری ای کولای هستند.

رابطه ابتلا به باکتری ای کولای و گروه خونی

اشریشیا کُلای (نام علمی: Escherichia coli) یا بطور اختصار E.coli، نوعی باسیل گرم منفی از خانواده انتروباکتریاسه‌است که بطور شایع در روده جانوران خونگرم وجود دارد. بیشتر سویه‌های اشریشیا کلای بی‌آزار هستند اما برخی از سروتیپ‌ها مانند O157:H۷ موجب مسمویت غذایی و اسهال می‌شوند.

این سویه‌های بی‌آزار، بخشی از فلور عادی روده هستند. آن‌ها در تولید ویتامین K۲ نقش دارند و از استقرار باکتری‌های بیماری‌زا در روده جلوگیری می‌کنند. این باکتری، ۰/۱٪ فلور روده را به خود اختصاص داده‌است. این باکتری از طریق مسیر مدفوعی-دهانی (به انگلیسی: oral- fecal) از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شود.

شایعترین عامل عفونت دستگاه ادراری است که حدود ۹۰ درصد عفونت‌های ادراری در زنان جوان را به خود اختصاص می‌دهد. علائم بالینی این عفونت به صورت تکرر ادرار، سوزش ادراری، خون در ادرار و چرک در ادرار است.

در تحقیقات جدید دانشمندان ارتباط ابتلا به اسهال به واسطه ی ای کولای با گروه خونی تا حدودی ثابت شد و براساس آن می توان پیش بینی کرد که کدام گروه خونی بیشتر مستعد ابتلا به اسهال هستند.


باکتری ای کولای چیست؟

باکتری E.coli که در افرادی با گروه خونی A وجود دارد و منجر به اسهال شدید می شود. بیماری ای که باعث ای کولای می شود در پروتئینی به نام گلوم است که روی مولکول های شکر می باشد و بر گروه خونی A تاثیر دارد درصورتی که برای O و B اینگونه نیست. اشاره شده که گروه خونی با شدت عفونت ای کولی ارتباط دارد اما تابحال ارتباط روشنی یافت نشده است.


علایم بیماری ای کولای در حیوانات

اشرشیا کلی علاوه بر ورم اسپورادیک پستان، عفونت دستگاه ادراری و سقط جنین عامل چندین بیماری مهم دیگر می‌باشد.

علایم بیماری در گاو: اشریشیا کولی به‌طور پراکنده در گاوها تولید ورم پستان می‌کند. آلودگی‌های دستگاه ادراری-تناسلی را سبب می‌شود، سقط جنین می‌دهد و سایر پدیده‌های بیماری زایی را به وجود می‌آورد.

 • اشریشیا کولی را مسبب تعداد زیادی از بیماری‌ها می‌دانند. اسهال گوساله‌ها که به نام اسهال سفید معروف است بیماری حادی است و موجب مرگ تعداد زیادی از گوساله‌هایی که حتی ۱۰ روز از عمر آن‌ها گذشته‌است، می‌شود.
 • علایم بیماری در حیوان معمولاً به صورت اسهال شدید، سفیدی رنگ مدفوع و کاهش شدید آب بدن می‌گردد. پیشرفت بیماری از چند ساعت تا چند روز ممکن است طول بکشد. حیواناتی که از بیماری بهبود یابند برای مدت‌های طولانی از ناراحتی مفاصل رنج می‌برند.
 • گوساله‌هایی که از آغوز در بدو تولد استفاده نکرده‌اند غالباً در معرض خطر آلودگی بیش از سایرین هستند. زیرا آغوز محتوی مقدار زیادی پادتن است و از آلودگی گوساله‌ها به اسهال قویا جلوگیری می‌کند.
 • مخاط روده گوساله‌ها قدرت جذب ایمنوگلوبولین‌ها را دارد و آغوز که مقدار زیادی از این ماده را دارا است از راه روده‌ها وارد خون می‌شود و ایمنی زودگذر در۲۴-۲۶ روز اول زندگی در حیوانتولید می‌شود و حیوان را در برابر حمله باکتری‌ها مقاوم می‌سازد.
 • تورم پستان با اشریشیا کولی در ماده گاوهای مسن مشاهده می‌گردد. سوراخ نوک پستان گاوها باز و گشاد است و از این طریق انواع باکتری‌ها می‌توانند به داخل غده پستان نفوذ کنند و تورم پستان را سبب گردند.
 • در شیر که فاقد لوکوسیت است، اشریشیا کولی به سرعت در آن رشد و تکثیر می‌یابد و در غدد پستان تورمی را ایجاد می‌کند که به نوبه خود باعث از بین رفتن غده پستانی می‌شود. در این حالت باکتری آزادانه مقدار زیادی توکسین ترشح می‌کند و تورم حاد پستان با علایم تب، ضعف، از دست دادن وزن و توقف شیر همراه است.
 • غدد پستانی فعالیت طبیعی خود را در شیرواری بعدی به دست می‌آورد و این در حالیست که غده پستانی در اثر آلودگی به کلی از بین نرفته باشد.

معمولاً ۴ نوع تورم پستان از نظر بالینی وجود دارد که عبارتند از:

 1. حالت قبل از حاد شدن که پستان تورم یافته، گرم و دردناک می‌گردد و از آن ترشحات غیرطبیعی خارج می‌شود. تب و سایر نشانه‌های اختلالات سیستماتیک مانند افسردگی نمایان شده و ضربان شدید نبض، فرو رفتگی چشمها، ضعف عمومی و بی اشتهایی کامل نیز مشاهده می‌گردد.
 2. حالت حادی که موجب تغییرات در غده پستانی با عوارض فوق می‌شود ولی تب و افسردگی در این نوع قدری کاهش می‌یابد.
 3. حالت تحت حاد که در آن تغییرات سیستماتیک ظاهر نمی‌شود و تغییرات در غده پستانی و ترشحات آن چندان مشخص و مشهود نیست.
 4. بالاخره حالت تحت بالینی که تورم غدد حاصل می‌شود و به خوبی قابل تشخیص است ولی در این حالت آزمایش شیر و شمارش گلبول‌های سفید محتوی آن که بسیار افزایش یافته، مشخص‌کننده وضع آلودگی است. تورم پستانی گاو ممکن است با سایر باکتری‌ها مثل کورینه باکتریوم پیوژن، پاستور لا، میکوپلاسما، مایکوباکتریوم و برخی مخمّرها و... حاصل گردد که باید در تشخیص بیماری به آن توجه کرد.

 ای کولای


علایم بیماری در ماکیان یا طیور

 • اشریشیا کولی یکی از شایع‌ترین عوامل بیماریزا در طیور به‌شمار می‌رود. میزان مرگ و میر ناشی از بیماری ۵٪ تا ۵۰٪ است. بیماری در جوجه‌ها، اردک و بوقلمون دیده شده‌است. در جوجه، جوجه‌های مبتلا بی‌حال بوده و دور یکدیگر جمع می‌شوند و تمایلی به خوردن غذا و آب ندارند.
 • در طیور اشریشیا کولی تولید تورم مجرای تخم و تورم پرده قلب می‌کند. یک حالت بیماری‌شناسی نشان داده‌است که اشریشیا کولی در طیور موجب بیماری هایر یا کلی گرانولوما می‌شود. این بیماری در طیور بالغ بروز می‌کند و به وسیله گرانولومایی که در کبد، طحال، سکوم، ریه‌ها و مغز استخوان حاصل می‌شود، مشخص می‌گردد.
 • این جراحات خیلی شبیه جراحات سلی است ولی وقتی کشتی از آن‌ها داده می‌شود اشریشیا کولی بدست می‌آید. این بیماری را می‌توان در حیوانات آزمایشگاهی به خوراندن باکتری به آن‌ها تولید نمود ولی به وسیله تزریق امکان ابتلا به آن نادر است.

علایم بیماری در خوک: کلی باسیلوز سپتی در بچه خوک‌ها در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول زندگی ممکن است به ندرت اتفاق بیفتد و اغلب کشنده می‌باشد. کولی باسیلوز آنتروتوکسیک شایعترین شکل کولی باسیلوز در بچه خوک هست و از ۱۲ ساعت بعد از تولد تا چند روز گی (معمولاً در ۳ روز گی) اتفاق می‌افتد.

 • این شکل بیماری با اسهال، ضعف و دهیدراتاسیون همراه است و در صورت آغاز درمان قبل از وقوع دهیدراتاسیون شدید و اسید وز پیش آگهی خوب است. در بعضی اشکال کولی باسیلوز در خوک در بافت‌های مختلف بدن بچه خوک‌ها بلافاصله پس از پایان دوره شیرخوارگی خیز ایجاد می‌شود.

علایم بیماری در بره‌ها: کلی باسیلوز در بره‌ها از نظر همه‌گیرشناسی و بیماری‌زایی اساساً شبیه به کلی باسیلوز در بچه خوک و گوساله‌است. کولی باسیلوز در بره‌ها تقریباً همیشه به فرم فوق حاد و سپتی سمی بروز می‌کند.

 • در این فرم سیر بیماری بسیار سریع است و بره بدون بروز علایم و به‌طور ناگهانی تلف می‌شود. تظاهرات خفیف تر شامل مننژیت، تورم مفاصل یا هر دو می‌باشد. فرم روده‌ای در بره‌های ۸-۲ روزه و در اثر تکثیر گونه‌های آنتروپاتوژنیک و غیر مهاجم EPEC در قسمت‌های ابتدائی روده به وقوع می‌پیوندد.
 • در بره‌هایی که به فرم روده‌ای کولی باسیلوز مبتلا می‌شوند اسهال، ضعف و سرانجام کولاپس و مرگ دام از علایم بیماری است.در آفریقای جنوبی موارد باکتری در خون که همراه با جمع شدن آب در پریکارد و علایم تحریک عمومی بدون عوارض معدی و معوی مشاهده می‌شود.

علایم بیماری در اسب: طبق بررسی هائی اشریشیا کولی عامل ۱٪ سقط جنین در مادیان‌ها و ۲۵٪ مرگ و میر در کره اسب‌ها بوده‌است. کره اسب‌های آلوده به‌طور مادرزادی غیرطبیعی بوده و قادر نبوده‌اند که از آغوز به میزان کافی بهره گیرند.

 • اشریشیا کولی عامل مهمی در آنتریت کره اسب‌ها نیست ولی گاهی ممکن است باعث بروز مننژیت گردد. علایم بیماری شامل افزایش درجه حرارت، ضعف، افسردگی و افزایش ضربان نبض می‌باشد و نهایتاً مرگ در ۲۴ ساعت بعد از وقوع بیماری اتفاق می‌افتد.

علایم بیماری در سگ: اشریشیا کولی معمولترین عامل عفونت فرصت طلب دستگاه ادراری در سگ و گربه‌است ولی عامل حدت آن هنوز ناشناخته‌است. اغلب عفونت‌ها در نتیجه ورود باکتری از میز راه به طرف مثانه‌است. تورم مثانه معمولترین عفونت دستگاه ادراری می‌باشد ولی تورم میز راه، میزنای، تورم پروستات و پیلونفریت نیز بروز می‌کند.

 • اشریشیا کولی فلور طبیعی قسمت‌های پایینی دستگاه تناسلی ادراری است. این جرم به عنوان عامل مهم باکتری یوری نیاز به عامل حدتخاصی دارد که بتواند در دفاع طبیعی میزبان دخالت کند. دفاع طبیعی بدن میزبان شامل ادرار کردن طبیعی، ساختمان تشریحی دستگاه ادراری، خاصیت ضد باکتریائی ادرار و ترشحات پروستات می‌باشد.
 • فرم سپتی سمی کلی باسیلوز در سگ اغلب به صورت فوق حاد یا حاد است که برای توله سگ‌ها فوق العاده کشنده‌است.

باکتری ای کولای چیست؟


نشانه های جدی بیماری اشریشیا کلای در انسان

 • مدت زمان ایجاد تب کوتاه است. ممکن است تب با درجات کم ایجاد گردد یا وجود نداشته باشد. نشانه عمده آن از اسهال خفیف تا دردهای شدید شکمی همراه با اسهال آبکی یا خونی متغیر می‌باشد.
 • تعداد زیادی سروتیپ اشریشیا کولی عامل اسهال‌های بچه‌ها و مولد بیماری دستگاه گوارشی هستند این اشریشیاها در کشورهای صنعتی عامل اختلالات دستگاه گوارش به خصوص در بچه‌هایی که در مهدکودک نگهداری می‌شوند به‌شمار می‌روند.
 • بیماری به یک اسهال شدید بروز می‌کند و آب بدن کاهش می‌یابد. حالت اسید وز و سپس مرگ ظاهر می‌گردد. این بیماری تلفات زیادی داده‌است چون به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. بیش از ۱۰ سرو تیپ اشریشیا کولی در یک همه‌گیری از مبتلایان جدا شده‌است.
 • اشریشیا کولی بدون تردید تعداد زیادی از اختلالات دستگاه گوارشی و دستگاه ادراری را سبب می‌شود. در حال حاضر اشریشیا کولی را عامل بیماری در اشخاص بالغ می‌شناسند و به خصوص در مورد اسهال مسافران که این باکتری را عامل مهم می‌دانند.
 • به علاوه سویه‌هایی از اشریشیا کولی را نیز مولد توکسین داخلی می‌دانند و کلاً آن‌ها را به نام کلی ریفرم می‌خوانند و دسته دیگری از این باکتری را سویه‌های مهاجم می‌خوانند که عامل سندروم شبه اسهال می‌شناسند. دسته سوم سویه‌هایی را قرار می‌دهند که دارای هر ۳ خاصیت هستند.
 • دوره نهفتگی بیماری بین۶ تا۳۶ ساعت است و دوره بروز بیماری و پیشرفت آن به‌طور معمول از ۱ روز تا چندین روز خواهد بود.

درمان بیماری باکتری ای کولای

 1. در دانشگاه جانز هاپکینز ، 106 تن از داوطلبان سالم را مبتلا به اسهال شدید کردند .در طی پنج روز ، 81 درصد از داوطلبان نوع A یا AB متوجه اسهال شدید خود در مقایسه با گروه خونی O و B تجربه کردند.( همه داواطلبان آنتی بیوتیک برای پاک کردن باکتری را دریافت کردند).
 2. این کشف پیشنهاد می کند که یک واکسن باهدف پروتئین باکتریایی ،که دربسیاری از ای کولی ها یافت می شود، می تواند موثر باشد.این یافته میتواند نه تنها به مسافران بلکه همچنین کودکان کشورهای درحال توسعه کمک کند، جایی که عفونت های مکرر به سوتغذیه و رشد ناگهانی منجر می شود.
 3. E.coli تنها میکروبی نیست که میتواند اسهال ایجاد کند ، با این حال شستن دست ها و رعایت بهداشت بهترین دفاع در برابر میکروب هاست.

همچنین بخوانید:

مدت زمان انتقال ویروس آنفولانزا چقدر است؟

علت ایجاد ویروس اچ پی وی (HPV) یا ویروس پاپیلوم چیست؟

همه چیز در مورد ویروس پاپیلوم HPV (اچ پی وی)

ویروس استرپتوکوک پنومونیه چیست؟ چگونه از این ویروس پیشگیری ...

علت و درمان بیماری نیوکاسل (ویروس واگیردار) در طیوراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • tabnak.ir
 • behdasht.gov.ir
 • wikipedia.org
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits