دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۶ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۳ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
دلایل افت دمای داخلی بدن چیست؟

علت پایین بودن دمای بدن (هیپوترمی) چیست؟

دلایل افت دمای داخلی بدن چیست؟
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کاهش دمای بدن یکی از مشکلاتی است که به دلایل مختلف مثل افت فشار، سردی هوا و … اتفاق می افتد. در این هنگام دمای بدن پایین تر از حد نرمال آمده، یخ می کند و بدن می لرزد.

دمای بدن : دلایل پایین بودن دمای بدن چیست؟ آیا خطرناک است؟

اگر شما همیشه احساس لرز دارید یا دستها و پاهای شما مانند بلوک های یخ احساس می شود، در حالی که افراد دیگری در نزدیکی شما می گویند که درجه حرارت گرما را احساس می کنند، زمان آن است که دلیل این سردی بررسی شود.

شایع است که زنان احساس سرما را بیشتر گزارش می کنند، که این احساس ناشی از فیزیولوژی و همچنین حساسیت بیشتر به شرایطی است که می تواند باعث سردرد شود. این لیست دلایل افت دمای داخلی بدن شما را می تواند به شما ارائه دهد و در دستیابی به علت این امر به طور فزاینده ای کمک کند.

برای درمان کاهش دمای بدن باید محیط خانه را گرم کرده، لباس مناسب پوشیده و از دستگاه بخور استفاده کنید. در این بخش از مجله دلگرم درباره علت و درمان کاهش دمای بدن اطلاعاتی را تقدیم می کنیم.

کاهش دمای بدن یعنی چه ؟

کاهش دمای بدن زمانی رخ می دهد که دمای بدن از حد معمول پایین تر بیاید. این زمانی است که بدن حرارتش را سریع تر از این که بتواند از طریق لرزیدن و انقضابات ماهیچه ای تامین کند، از دست می دهد. در مراحل اولیه دارای علائم زیر می باشد:

 • لرزیدن
 • پوست سرد و رنگ پریده
 • بی حسی
 • عدم تصمیم گیری اختیاری

سپس علائم کاهش دمای بدن به مراحل زیر تبدیل می شوند:

 • سردی شکم
 • کندی ضربان قلب و تنفس
 • ضعف و کسلی
 • گیجی

در صورتیکه دمای بدن تا زیر 36 درجه کاهش پیدا کند، لرزش متوقف می شود.


انواع هیپوترمی:

هیپوترمی یا افت دمای مرکزی بدن، با درنظر گرفتن علایم بیماری به سه دسته تقسیم بندی می شود:

1- هیپوترمی خفیف تا متوسط:

 • در این وضعیت دمای مرکزی بدن، بین ۳۲ تا ۳۵ درجه سانتیگراد قرار دارد. فرد احساس سرما می کند ، لرز دارد و موها سیخ شده اند،ک مکم حرکات عضلانی مختل می شود، فرد دچار حالت ضعف و بی حالی و کندی حرکات می شود .
 • کمتر حرف می زند و نسبت به اطراف بی تفاوت می شود، صحبت کردن فرد مختل شده و حالت بریده بریده پیدا میکند و نمی تواند کلمات را مفهوم بیان نماید. اختلال تعادلی نیز به وجود می آید.
 • قضاوت صحیح از محیط اطراف ندارد و ممکن است رفتارهای ناهنجار نیز داشته باشد. علی رغم شرایط نامناسب ، فرد تمایل به نشستن و خوابیدن پیدا می کند و دچار فراموشی می گردد.
 • مانندآنچه که در بعضی از فیل مهای سینمایی مرتبط با سرما هم دیده می شود که فرد قربانی سرما تمایل به خوابیدن پیدا می کند و دوست وی با تکان دادن و یا حتی زدن سیلی به صورت قربانی سرما ، وی را از خوابیدن باز میدارد، چرا که با خوابیدن ، دمای مرکزی بدن فرد قربانی پایین تر نیز می رود و وضعیت او را بحرانی تر می کند.
 • در هر فردی ممکن است بعضی از این علایم یا همه آنها دیده شوند. تا این مرحله وضعیت چندان خطرناک نیست، و با اقدام مناسب فرد نجات پیدا می کند.

2- هیپوترمی متوسط تا شدید:

 • دمای مرکزی بدن فرد بین ۲۶ تا ۳۲ درجه قرار دارد. البته هرچه حرارت مرکزی بدن فرد کمتر باشد ، وضعیت وخیم تر است و علایم شدیدتر هستند. لرز از بین می رود، هوشیاری فرد کاهش می یابد و از گیجی تا کمای عمیق متغییر است .
 • پوست بدن سرد، متورم، و کبود رنگ است . عضلات بدن به تدریج و با پیشرفت بیماری سفت و سخت می شوند ، نبض ضعیف شده و ضربان قلب و تنفس نیز کاهش یافته و نامنظم می شوند.
توجه: برای لمس و کنترل نبض مصدومِ مبتلا به هیپوترمی، باید حدود ۳۳ تا 45 ثانیه صبرکرد. و حتی در صورت فقدان هوشیاری و تنفس و نبض، نباید فرد را، مرده قلمداد کرد.

3- هیپوترمی بسیار شدید تا مرگ:

در دمای کمتر از ۲۶ درجه و به خصوص در محیط های باز و به دور از مراکز بهداشت یدرمانی، احتمال نجات فرد کم است. فرد در کمای عمیق است. ضربان قلب و تنفس اگر وجود داشته باشد، آهسته و نامنظم است. ظاهرا فرد مرده است ولی هنوز احتمال بازگرداندن با اقدامات موثر وجود دارد.

نکته: متاسفانه در همه انواع هیپوترمی انکار به شدت شایع است و فرد عل یرغم وجود علایم هشدار دهنده بازهم برای خود و دیگران موضوع را انکار کرده و با ادامه فعالیت و عدم توجه به آن ، سبب پیشرفت مشکل خود می شود.

درمان هیپوترمی:

 • در هیپوترمی خفیف تنها عمل لازم، جلوگیری از پیشرفت بیماری است که اگر به درستی و با درایت انجام شود فرد از وضعیتی وخیم نجات پیدا می کند.
 • ابتدا می بایست فرد را در محلی خشک و دور از باد قرار داد، باید لبا سهای خیس بیمار را هرچه سریع تر خارج نمود و بدن فرد را خشک کرده و با لباس یا پوشش خشک دیگر پوشانید. به بیمار مایعات یا غذای گرم بدهید.
 • اگر امکان پذیر است فرد را در کنار یک منبع گرمایی ملایم تا حد دمای بدن قرار دهید، تا هنگامیکه از گرم شدن کامل بیمار و رفع سرما از بدنش مطمئن نشده اید، اجازه فعالیت مجدد و برگشت به شرایط مخاطره آمیز را ندهید در مواجهه با یک فرد مبتلا به هیپوترمی ، به این جمله وی توجهی نکنید: من حالم خوب است و می توانم کارهای خودم را انجام دهم!
 • در هیپوترمی متوسط تا شدید با یک اورژانس واقعی مواجه هستیم و باید هرچه سریع تر اقدامات کمکی را شروع کنیم.
 • اگر بیمار در کما است و ضربان قلب و فعالیت تنفسی را حس نمی کنید. می بایست اقدامات احیای قلبی- ریوی را شروع کنید. لباسهای خیس بیمار را در بیاورید و بدن وی را خشک کنید.
 • گرم کردن بیمار باید با حرارت نزدیک دمای بدن صورت گیرد و از گرم کردن سریع بیمار می بایست خودداری نمود. و در صورتی که اطمینان به تداوم گرمای ملایم نیز وجود ندارد و احتمال و امکان انتقال بیمار به جای مطمئن تر وجود دارد، می بایست ابتدا بیمار را منتقل کرد، سپس اقدام به گرم کردن وی نمود. اگر بیمار قادر به نوشیدن می باشد ، مایعات گرم و شیرین به وی بدهید.
 • دقت کنید، مصرف نوشیدنی های حاوی الکل و کافئین به هیچ وجه مجازنیست. به ویژه الکل علاوه بر تسریع در از دست دادن حرارت بدن ، باعث کاهش حس لمس پوست فرد و همچنین کاهش سطح هوشیاری و قدرت قضاوت وی خواهد شد.

پیشگیری از هیپوترمی:

مهمترین اصل در پیشگیری از این بیماری، استفاده از لباس مناسب، درحین فعالیت است. خشک ماندن، اهمیت ویژه ای دارد. همچنین استفاده از پوشاک چندلایه ای ضد باد بسیار مهم است .به هیچ وجه نباید به فعالیت آنقدر ادمه داد تا خستگی مفرط پدید آمده و به اصطلاح تخلیه انرژی به وجود آید.

تقسیم کار بین افراد تیم و اختصاص

زمان مناسب برای استراحت و تجدید قوا اهمیت فراوانی دارد. تغذیه مناسب با غذاهای پرانرژی و پرکالری و گرم، در پیشگیری نقش حیاتی دارد، همچنین نوشیدن آب به مقدار کافی و به ویژه مایعات گرم نیز الزامی است. از داروهایی مانند آرام بخ شها، موادمخدر، کدئین، الکل، و حتی قهوه و چای نباید استفاده نمود.

همچنین بخوانید:

علت هیپوترمی یا کاهش دمای بدن در نوزادان و کودکان

دلایل سرد شدن بدن به طور ناگهانی چیست؟

چگونه هنگام تب دمای بدن را پایین بیاوریم؟

علائم حیاتی بدن انسان را میشناسید؟!

راهکارهایی برای خنک نگهداشتن بدن در فصل گرما

سردرد ناشی از گرما : درمان سر درد در تابستان از دیدگاه طب سنتیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید