رنگ ترشح بینی : ترشحات بینی درباره سلامت شما چه می گویند؟

این رنگ ترشح بینی نگران کننده است!
۲,۶۶۱
۴
۰
پنج شنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۴
وقتی رنگ ترشحات بینی با شما حرف می زند : ترشح بینی به رنگها و با غلظت متفاوت مشاهده می شود که هر کدام از آنها نکته ای در مورد سلامت به ما می گویند.
این رنگ ترشح بینی نگران کننده است!

همه چیز در مورد رنگ ترشحات بینی

مخاط حاوی مواد مهمی است از جمله آب، آنزیم های ضد عفونی کننده، گلیکو پروتئین ها، ایمنوگلوبین ها، پروتئین ها و نمک های غیر آلی. یک انزیم مهم موجود در مخاط لیزوزیم (lysozyme ) است، در حالی که پروتئین آن لاکتوفرین است. انواع گوناگونی از غده ها انواع مخاط ترشح می کنند، مثلا غدد سروزی مخاط سروزی تولید می کنند.

؛ در مواردی که میزان ترشحات بینی و سینوس ها افزایش یابد و یا قوام، طعم ، بو و یا غلظت ترشحات تغییر نماید معمولاً فرد متوجه وارد شدن این ترشحات از پشت بینی به حلق خود می شود و از آن رنج می برد.

اختلال در بلع نیز از جمله علل احساس افزایش ترشحات پشت حلق است.با شناخت درست نشانه ها می توانید مشکلاتی چون سرماخوردگی یا آنفلوآنزا را تشخیص دهید این نشانه ها بیشتر از روی ترشحات بینی تشخیص داده می شوند.

عملکرد مخاط بینی

مخاط عملکرد مهمی در بدن انجام می دهد. مخاط بینی حاوی آنتی بادیهای مهمی است بنابراین از تهاجم میکرو ارگانیسم ها به مجاری تنفسی و بینی جلوگیری می کند. مخاط بینی از غشای مخاطی که سطح داخلی بینی و سینوسها را می پوشاند، محافظت می نماید.

زمانی که مشکلاتی در دستگاه تنفسی وجود داشته باشد مانند عفونت سینوس ها، آلرژی یا التهاب ناشی از مواد محرک یا آسیب دیگر، مخاط بیشتری ترشح می شود.


وقتی رنگ ترشحات بینی با شما حرف می زند

حرکت مخاط بینی

مخاط در نتیجه حرکات مژک ها، حرکت می کند. مژک ها سلول های مو مانند و ریزی هستند که به خارج شدن مخاط از سینوس ها کمک می کنند. مژک ها در لایه اپی تلیوم وجود دارند و به حرکت مخاط کمک می کنند. گاه در صورتی که مژک ها درست عمل نکنند، مخاط در بینی تجمع می یابد و نمی تواند حرکت کند و انتقال یابد. این وضعیت به گرفتگی و احتقان بینی منجر می شود.

رنگ مخاط بینی

آگاهی از اهمیت رنگ مخاط بینی بسیار مهم است، زیرا می تواند ابزار تشخیصی خوبی باشد. رنگ ترشحات به ما درباره بیماریها می گویند، تنها کافی است به آنها گوش کنیم:

مخاط شفاف

مخاط شفاف و شبیه آب، سالم و طبیعی محسوب می شود. این مخاط نشان میدهد که سینوس ها سالم هستند و به درستی عمل می کنند. در شرایطی ممکن است به علت آلرژی یا تحریک شدن بینی، مقدار زیادی مخاط شفاف تولید شود و شما آب ریزش بینی را تجربه کنید.

همچنین بخوانید:

مزیت آبریزش بینی در زمان سرماخوردگی

آلرژی بینی چیست ؟ علائم و درمان آلرژی بینی کدامند ؟

 رنگ ترشحات بینی

مخاط سفید رنگ و ضخیم

مخاط کدر یا سفید رنگ می تواند نشانه مسدود شدن یا گرفتگی مخاط باشد. هنگامی که مخاط شفاف در سینوسها محبوس می شود، شروع به خشک شدن و افزایش ضخامت میکند. هنگامی که مخاط خشک می شود، به رنگ سفید و کدر در می آید. گاه این وضعیت می تواند نشان دهنده نوعی مشکل معده ای روده ای مانند باشد مانند پس از نوشیدن شیر که مخاط سفید و ضخیم می شود.

مخاط زرد

مخاط زرد و ضخیم نشان دهنده وجود عفونت حاد باکتریایی یا ویروسی است.

مخاط سبز

مخاط سبز نشان دهنده نوع جدی عفونت باکتریایی است که ممکن است حاوی چرک باشد. مخاط سبز معمولا عفونت مزمن سینوس را نشان میدهد.

مخاط صورتی یا قرمز

قرمز به معنی خون است بنابراین ممکن است آسیبی به پوست داخل بینی رسیده باشد. مخاط صورتی می تواند حاصل مقدار جزئی خون در مخاط باشد اما همچنین ممکن است نشانگر بیماریهای مربوط به حساسیت بالای نایژکها مانند بیماری آسم باشد.

مخاط قهوه ای

مخاط قهوه ای می تواند نشانگر خون خشک شده باشد که از بینی و سینوس ها نشأت گرفته اما در بیشتر موارد به علت دود سیگار، غبار یا آلودگی هوا می باشد. برخی از داروها و برونشیت مزمن نیز ممکن است منجر به تولید مخاط قهوه ای رنگ شوند.

مخاط سیاه

مخاط سیاه نشانگر جدی در نظر گرفته می شود و اغلب به واسطه عفونت قارچی و کپکی سینوس ها اتفاق می افتد. البته ممکن است حاصل آلودگی هوا، محصولات تنباکو و مصرف کوکائین و تریاک نیز باشد.

 رنگ ترشحات بینی

ترشح آبی رنگ بینی به دلیل نوعی باکتری

وجود یک باکتری به نام سودوموناس آئروژینوزا می تواند رنگ مخاط را آبی کند. این پدیده به ندرت اتفاق می افتد اما لازم است به پزشک مراجعه کنید.

ترشح بینی چسبناک، بدبو و بی رنگ

ترشحات چسبناک نشانه سینوزیت مزمن هستند. ترشحات بدون توقف بافت های حلق و بینی مخاط زیادی تولید می کند و باعث تشکیل این نوع ترشحات در بینی می شود.

غذاهایی که بر تولید مخاط تأثیر می گذارند

از جمله این موارد عبارتند از:

  • گندم یا گلوتن
  • سویا
  • قندها
  • میوه ها و سبزیجات سرشار از کربوهیدراتها
  • محصولات لبنی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(4 امتیاز , میانگین: 4.8 از 5)  
  • برچسب ها:
  • ترشحات بینی
  • رنگ ترشحات بینی
  • ترشح بینی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter