دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
داغی کف پا : علت و راههای درمان داغ شدن کف پا چیست ؟
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
داغی و داغ شدن (احساس آتش گرفتن ) کف پا در برخی افراد مشاهده میشود. که بستگی به شغل فرد و نوع کفش او نیز می‌تواند باعث داغ شدن کف پا شود.

علت داغی کف پا

احساس داغی و یا احساس آتش گرفتن کف پا، خصوصا در سنین میانسالی و سالمندی می‌تواند ناشی از نوروپاتی اعصاب باشد.

بیماری دیابت، شایع‌ترین علت بروز این مشکل است که معمولا علائم آن با احساس داغ شدن و سوختن کف پا و بی حسی انگشتان پا شروع می‌شود.

نوروپاتی محیطی و بیماری عروق محیطی که در اثر دیابت به وجود می‌آیند، متهمان اصلی داغ شدن و سوزش کف پا هستند و بیمار مبتلا به این مشکل، بایستی به پزشک متخصص ارتوپد یا متخصص غدد مراجعه کند تا پا‌های او را بررسی کند.

اگرچه این مشکل در بیماران دیابتی شایع است، ولی می‌تواند علل دیگری نیز داشته باشد.

پلیس‌ها و کارگران ساختمانی به دلیل آنکه مدت طولانی می‌ایستند و کف پای آن‌ها با گرمای زمین در تماس است، می‌توانند دچار داغی کف پا شوند.

انجام ورزش گلف یا تنیس در یک روز گرم نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

کفش ها، به خصوص آن‌هایی که پوشیده و بسته هستند یا از مواد مصنوعی ساخته شده اند نیز باعث عرق کردن و داغ شدن و احساس سوختن کف پا می‌شوند.

جوراب نیز می‌تواند باعث احساس آتش گرفتن کف پا شود، خصوصا جوراب‌هایی که از جنس الیاف پلاستیکی (نایلونی) هستند.

یکی دیگر از علل شایع داغ شدن کف پا، بیماری پای ورزشکار (قارچ بین انگشتان پا) است.

علت داغی کف پا

دلایل داغی کف پا

۱- نوروپاتی محیطی

این عارضه ناشی از آسیبی است که به اعصاب پا وارد شده و از معمول ترین دلایل این عارضه است. این عارضه در افرادی که دچار دیابت هستند و یا شکستگی و عفونت دارند شایع است که معمولا همراه با ضعف و یا احساس سوزن سوزن شدن کف پا خود را نشان می دهد و ممکن است ایجاد عدم تعادل کند.

روش های درمان داغ شدن کف پا که ناشی از نوروپاتی محیطی است با توجه به علت نوروپاتی محیطی تعیین می شود که باید برای درمان آن به پزشک متخصص رجوع کرد.

۲- نوراما مورتون

این بیماری ضخیم شدن اعصاب محیطی کف پا است که می تواند ناشی از حالت غیر عادی پا، فعالیت های بیش از حد و پر تکرار و دویدن با کفش نا مناسب و پوشیدن کفش پاشنه بلند باشد که در نتیجه آن کف پا داغ می شود. معمول ترین علائم این بیماری شبیه به آن است که بر روی سنگ ریزه بدون کفش ایستاده اید.

برای درمان این بیماری استراحت کردن، یخ گذاشتن، دارو های ضد التهاب و استفاده از کفش مناسب توصیه می شود و باید برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کرد.

۳- بیماری عروق محیطی (PVD)

این بیماری گرفتگی سرخرگ های کل بدن به جز اطراف مغز و قلب انسان را شامل می شود که جریان خون را محدود می کند، همچنین با نام بیماری سرخرگ محیطی هم شناخته می شود.

علت این بیماری ضخیم شدن و نازک شدن دیواره ی سرخرگ ها و یا انعقاد خون است. از علائم آن داغ شدن کف پا به هنگام راه رفتن، ضعف و گرفتگی عضلانی، تغییر رنگ پوست، کاهش رشد مو و ناخن است.

هدف اصلی درمان این بیماری کاهش و بهبود علائم آن و متوقف نمودن پیشرفت بیماریست. معمولا تغییر الگوی زندگی و ورزش منظم، ترک دخانیات و رژیم غذایی سالم توصیه می شود. در بدترین شرایط ممکن است نیاز به جراحی باشد.

۴- متاتارسالژی

خارش و التهاباتی که در استخوان و بافت پیرامون متاتارس ایجاد می شود را بیماری متاتارسالژی می گوییم. پیاده روی و یا دویدن بیش از حد، ضعف و گرفتگی عضلانی و کفش نامناسب نیز می تواند منجربه ابتلا به این بیماری بشود.

از علائم این بیماری احساس داغ شدن کف پا ( پایین تر از انگشت بزرگ پا) است که به هنگام راه رفتن و ایستادن بیشتر می شود و به مرور زمان این داغی، شدت می یابد. برای درمان این بیماری استراحت، یخ گذاشتن، ورزش، پدهای مناسب و برای درمان دقیق تر مراجعه به پزشک، توصیه می شود.

۵- سندرم تونل تارزال (استخوان قوزک پا Tarsal)

فشردگی اعصاب تیبالی که از تونل تارزال که در بخش داخلی پا نزدیک به قوزک پا است عبور می کند و منجر به داغی کف پا می شود. تومور، کیست، گانگلیون (توده ای از بافت ها زیستی) و ورم پا می تواند منجربه این بیماری بشود.

داغ شدن کف پا، سوزن سوزن شدن کف پا، بی حسی پاشنه و انگشتان پا از علائم این بیماریست و معمولا یک پا را تحت تاثیر قرار می دهد. برای درمان استراحت، ورزش و مراجعه به پزشک توصیه می شود.

۶- دیابت

در افرادی که دچار دیابت نوع حاد هستند ممکن است به اعصاب محیطی آسیب برسد. این افراد در اثر بالا بودن قند خون در مدت طولانی که در نهایت سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد، به نوروپاتی دیابتی مبتلا می شوند.

بیمار دچار داغی کف پا و دست شده . معمولا داغی پا هنگام شب شدید تر می شود. و این امر همراه با ضعف عضلانی است. درمان این بیماران همانند درمان دیابت است. آن ها باید منظم و متناوب قند خون خود را تنظیم کنند

۷- سندرم داغ شدن کف پا

همچنین با نام سندرم گریرسون-گوپالان شناخته می شود که نوعی آسیب به فیبر های عصبی پا است. تقریبا عامل مشخصی ندارد اما این نوع بیماری مرتبط با کمبود ویتامین B، دیابت، کم کاری تیروئید، آرتروز روماتوئید و مشکلات کلیوی است که معمولا این نوع سندرم را ژنتیکی در نظر می گیرند.

این بیماری همراه با داغ شدن کف پاست و معمولا این داغ شدن تا زیر زانو می رسد. داغ شدن کف پا هنگام شب بیشتر شده و همراه با سوزن سوزن شدن و بی حسی پا است.برای درمان این بیماری معمولا حمام آب سرد، مکمل ویتامین B و کفش مناسب نیز توصیه می شود.

علل شایع داغی کف پا

برخی از علل این مشکل که کمتر شایع هستند، عبارتند از:

 1. نوشیدن الکل
 2. نارسایی مزمن کلیه
 3. بیماری عروق محیطی
 4. سندرم تونل مچ پا
 5. ورم عصب مورتون
 6. کمبود ویتامین
 7. بیماری ایدز
 8. سندرم درد ناحیه‌ای پیچیده
 9. عمل جراحی بای پس معده

علت داغی کف پا

دلایل دیگر داغ شدن کف پا

۱- اعتیاد به الکل

مصرف بیش از حد الکل به سیستم عصبی آسیب زده و منجر به داغی کف پا می شود.

۲- بیماری های مزمن کلیوی

در صورت نقص در عملکرد کلیه و عدم دفع کامل سموم بدن، ممکن است این سموم منجربه داغ شدن کف پا شود.

۳- کم کاری تیروئید

کاهش سطح هورمون های تیروئید ممکن است منجربه تورم شده و بر روی اعصاب فشار وارد کند که منجربه داغ شدن کف پا می شود.

۴- ایدز

تقریبا یک سوم افرادی که مبتلا به ایدز هستند از آسیب عصبی رنج می برند که منجربه داغی کف پا می شود.

۵- کمبود ویتامین

کمبود ویتامین B12 می تواند منجربه داغ شدن کف پا شود.

۶- شیمی درمانی

بعضی از شیمی درمانی ها منجربه وضعیتی بنام اریترومایستزیم کف پا (Palmar-Plantar erythrodysesthesia) می شوند که علائمی نظیر تورم، قرمزی و داغی کف پا دارد.

درمان‌های پزشکی داغی کف پا

برای درمان احساس سوختن و داغ شدن کف پا‌ها بایستی درد و احساس غیرعادی ایجادشده توسط نوروپاتی را برطرف کرد.

مهم‌ترین راه درمان احساس سوختن کف پا در اثر نوروپاتی، متوقف کردن آسیب اعصاب است.

در برخی موارد، درمان بیماری زمینه‌ای مانند دیابت، باعث بهبودی نوروپاتی و علائم آن می‌شود. در سایر شرایط، مانند نوروپاتی رشته‌های عصبی کوچک، وقتی علت معلوم نمی‌شود، پزشک روی درمان علائم کار می‌کند.

در بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی، درمان به معنای حفظ قند خون در حد طبیعی است که این کار معمولا به رژیم غذایی خاص، دارو‌های خوراکی و تزریق انسولین نیاز دارد.

در افراد مبتلا به سایر انواع نوروپاتی که باعث احساس آتش گرفتن کف پا می‌شوند، جلوگیری از آسیب بیشتر اعصاب اهمیت دارد.

راه درمان برخی از مشکلاتی که باعث داغ شدن و سوزش کف پا می‌شوند، در متن زیر آورده شده است:

 1. مبود ویتامین: مصرف مکمل ویتامین ب۱۲ یا تزریق آمپول آن می‌تواند کمبود این ماده مغذی را در بدن جبران کند.
 2. مصرف الکل: خودداری از نوشیدن الکل از اسیب بیشتر اعصاب جلوگری می‌کند و باعث بهبودی و ترمیم اعصاب می‌شود.
 3. نارسایی مزمن کلیه: شاید بیمار مبتلا به نارسایی کلیه، نیاز به دیالیز داشته باشد تا سموم از بدنش دفع شوند. این سموم باعث نوروپاتی و داغ شدن و سوزش پا‌ها می‌شوند.
 4. کم کاری غده تیروئید: مصرف قرص‌های حاوی هورمون تیروئید مانند قرص لووتیروکسین (تحت نظر پزشک متخصص غدد)، کمبود این هورمون را بدن جبران کرده و اغلب باعث برطرف شدن نوروپاتی و سوزش کف پا‌ها می‌شود.

پزشک برای درمان احساس آتش گرفتن کف پا، دارو‌هایی را برای بیماری تجویز می‌کند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

برای کاهش درد و ناراحتی شدید ناشی از سوزش پاها، گاهی اوقات پزشک دارو‌های مسکن را برای بیمار تجویز می‌کند.

اگر داغ شدن و احساس آتش گرفتن کف پا در اثر قارچ انگشتان پا باشد، مصرف دارو‌های ضدقارچ باعث درمان عفونت قارچی پا و تسکین احساس سوختن کف پا می‌شود.

درمان‌های خانگی داغی کف پا

شاید با عوض کردن نوع کفش و یا درمان قارچ انگشتان پا، مشکل شما برطرف شود و نیاز به درمان دیگری نباشد.

توصیه‌های زیر برای کاهش این مشکل مفید هستند:

 1. اگر هر روز از منزل بیرون می‌روید، مثلا سر کار یا مدرسه، پشت سر هم یک کفش را نپوشید. بلکه یک روز در میان، کفش خود را عوض کنید تا داخل آن کاملا هوا بخورد.
 2. اگر هوا خوب است، صندل بپوشید تا پاهایتان هوا بخورد.
 3. مرتبا جوراب خود را عوض کنید و بشویید، خصوصا بعد از ورزش. جوراب نخی بپوشید تا عرق پا را بگیرد و پا خنک شود.
 4. در حمام یا استخر عمومی، حتما دمپایی پلاستیکی مخصوص خودتان را بپوشید.
 5. از پودر‌های دارویی مخصوص کف پا استفاده کنید تا رطوبت اضافی پا را بگیرد و قارچ انگشتان پا بهبود بیابد


بیشتر بخوانید :

درمان احساس گرمی و گر گرفتگی در بدن

دلایل احساس داغی در گوش چیست؟

علت سوزش و گزگز کف پا چیست؟

علت و درمان عارضه داغی کف دستها چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits