دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
سرطان غدد بزاقی چیست و چگونه تشخیص داده میشود ؟
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سرطان غدد بزاقی شکل نادری از سرطان است که در غدد بزاقی دهان ایجاد می شود. سرطان غدد بزاقی معمولا در غدد بناگوشی ایجاد می شود.

سرطان غدد بزاقی

حتما تاکنون با واژه سرطان آشنا شده اید، سرطان بیماری بسیار خطرناکی می باشد که راه درمانی قطعی برای آن پیدا نشده است با این حال برای انواع گوناگون این بیماری روش هایی پیدا شده است بتوان تا حدود زیادی آن را درمان کرد. یکی از کمیاب ترین انواع سرطان ها سرطان غدد بزاقی می باشد این نوع از سرطان در برای تعداد بسیار کمی از افراد در روی زمین رخ می دهد. سرطان غدد بزاق باعث می شود تا غدد بزاق که وظیفه تولید بزاق را دارند دچار مشکل شوند.

سرطان غدد بزاقی

علائم سرطان غدد بزاقی

مبتلا شدن به سرطان غدد بزاقی می تواند علائم زیادی را برای شما داشته باشد برخی از این علائم را در زیر آورده ایم:

 1. در بینایی شما تغییراتی ایجاد می شود.
 2. توانایی حرکت دادن صورت خود را از دست می دهید.
 3. دچار گرفتگی بینی می شوید.
 4. عضلات صورت شما می گیرد و ضعیف تر می شود.
 5. در دهان خود احساس درد بسیار زیادی می کنید.
 6. به سختی می توانید دهان خود را باز کنید.
 7. در بلعیدن غذا دچار مشکل می شوید.
 8. در نزدیکی های فک و گردن توده ایجاد می شود.
 9. یک زخم روی پرده مخاطی دهان شما را می پوشاند.

نحوه تشخیص سرطان غدد بزاقی

برای تشخیص بیماری سرطان غدد بزاقی روش های بسیار زیادی وجود دارد که سه مورد از مهم ترین این عوامل را نام برده و توضیح می دهیم.

 1. معاینه بالینی اولین روش تشخیص سرطان غدد بزاقی است، در این روش پزشک متخصصی که به او مراجعه کرده اید با معاینه قسمت های گلو و گردن می تواند توده و ورم در قسمت مربوطه را تشخیص دهد.
 2. تصویر برداری دومین روش برای تشخیص سرطان غدد بزاقی است، در این روش از ابزاری همانند سی تی اسکن و یا ام آر آی برای تشخیص بیماری شمااستفاده می شود که باعث می شود محل دقیق این تومورها تعیین شود.
 3. سومین روش برای تشخیص سرطان غدد بزاقی نمونه برداری از بافت سرطانی می باشد، در این روش پزشک معالج شما سوزنی را به محل مشکوک وارد می کند و از سلول هایی که در این محل وجود دارند نمونه برداری می کند و بعد از آزمایش تعیین می شود که آیا شما مبتلا به سرطان غدد بزاقی می باشید یا خیر.

سرطان غدد بزاقی

راههای درمان سرطان غدد بزاقی

به صورت کلی سه روش برای درمان کردن سرطان غدد بزاقی وجود دارد،

اولین روش برای درمان این بیمار عمل جراحی است، در این روش بخش سرطانی در عمل از روی غدد بزاقی شما برداشته می شود.

روش دیگر برای درمان سرطان غدد بزاقی استفاده از پرتو درمانی و یا رادیوتراپی می باشد، در این روش از پرتوهای قوی اشعه ایکس برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود،

روش سوم برای از بین بردن سلول های سرطانی در سرطان غدد بزاقی شیمی درمانی است که از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطانی که در ناحیه مورد نظر وجود دارد استفاده می شود.


بیشتر بخوانید :

آشنایی با بیماری هوچکین (سرطان غدد لنفاوی)

علائم؛پیشگیری و درمان سرطان سر و گردن

تهیه شده مجله اینترنتی دلگرم

وحید محققاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !