دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۹ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۸ اوت ۲۰۲۲ میلادی
کاشت حلزون گوش چگونه انجام میشود ؟

کاشت حلزون گوش چیست و چه تفاوتی با سمعک دارد ؟

کاشت حلزون گوش چگونه انجام میشود ؟
3
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کاشت حلزون گوش برای افرادی که دارای کم شنوایی شدید یا عمیق هستند و با سمعک نیز قادر به شنیدن نیستند می تواند مفید باشد. دستگاه کاشت حلزون یک دستگاه پزشکی الکترونیکی که به ارسال سیگنال های صوتی به مغز کمک می کند.

کاشت حلزون گوش چیست ؟

دستگاه حلزون شنوایی به طور مستقیم عصب شنوایی را تحریک می کند و به اشخاصی که ناشنوایی شدیدی دارند اجازه می دهد که اصوات را دریافت کنند.

دستگاه حلزون، یک دستگاه الکترونیکی است که بخشی از شنوایی را بازیابی می‌کند. برخلاف سمعک‌ها که صدا را تقویت می‌کنند، این دستگاه به ارسال سیگنال‌های صدا به عصب شنوایی کمک می‌کند. در این مقاله به بررسی طرز کار این دستگاه، روش کاشت، مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی و عوارض جانبی آن می‌پردازیم.

طریقه‌ی کار دستگاه حلزون گوش

دستگاه حلزون شنوایی از دو بخش تشکیل شده است. بخش خارجی پشت گوش قرار می‌گیرد و بخش داخلی زیر پوست در پشت گوش قرار گرفته است. دستگاه کاشت حلزون طی فرآیند زیر امکان انتقال صدا به عصب شنوایی را فراهم می‌کند.

 1. پردازشگر صدا پشت گوش قرار دارد و پس از ضبط صدا‌های محیط آن‌ها را به کد دیجیتال تبدیل می‌کند.
 2. این کد‌های دیجیتالی توسط کویل به ایمپلنت جایگذاری شده در گوش منتقل می‌شوند.
 3. ایمپلنت حلزونی کد‌های دیجیتال را به امواج الکتریکی تبدیل می‌کند و ان‌ها را به الکترود‌های قرار داده شده در گوش داخلی می‌فرستد.
 4. این الکترود‌ها عصب شنوایی حلزون گوش را تحریک و باعث فرستاده شدن پیام‌ها به مغز می‌شوند. مغز این پیام‌ها را به شکل صدا تفسیر می‌کند.

کاشت حلزون گوشفواید کاشت حلزون گوش

اگرچه نتایج کاشت حلزون برای همه‌ی افراد یکسان نیست و برخی از افراد بیشتر از بقیه از این جراحی سود می‌برند، با این حال برخی از فواید مورد انتظار این جراحی عبارتند از:

 • شنیدن سخنرانی در سطح تقریبا نرمال
 • درک گفتار بدون لب خوانی
 • صحبت کردن با تلفن و توانایی شنیدن صدای تلویزیون
 • شنیدن موسیقی بهتر از قبل
 • صحبت کردن با صدای معمولی (افراد کم شنوا معمولا با صدای بلند صحبت می‌کنند.)
 • افزایش اعتماد به نفس

دستگاه حلزون شنوایی از چه قسمت هایی تشکیل شده است ؟

 • صدا از طریق میکروفون دریافت می شود و وارد آنالیز کننده گفتار می شود.
 • آنالیز کننده، صداها را آنالیز و دیجیتالی کرده و به کدهای مشخصی تبدیل می کند.
 • سیگنال های کدبندی شده از طریق سیم مربوطه به انتقال دهنده خارجی منتقل می گردد.
 • انتقال دهنده، اصوات دیجیتالی را از طریق پوست به انتقال دهنده داخلی ارسال می کند.
 • قسمت های داخلی دستگاه، اصوات دیجیتالی رابه اصوات الکتریکی تبدیل می کند.
 • سیگنال های الکتریکی از طریق الکترودهای دستگاه به فیبرهای عصبی منتقل می شود.
 • سیگنال های منتقل شده از طریق عصب شنوایی به مغز انتقال می یابد


کاندیدای کاشت حلزون گوش

کاشت حلزون در هر دو گروه کودکان و بزرگسالان انجام می‌شود. کاشت حلزون در کودکان می‌تواند بعد از ۱۲ ماهگی انجام شود. بهتر است کودکان در سن زبان آموزی و تربیت شنیداری این جراحی را انجام دهند و سپس تحت جلسات گفتار درمانی قرار گیرند تا نتایج مطلوب حاصل شود.
همچنین بزرگسالانی که مشکل شنوایی آن‌ها مادرزادی است و تجربه شنیداری ندارند این روش برای آن‌ها موثر نیست. اما در صورتیکه در گذر زمان به دلایلی دچار کم شنوایی شده باشند این روش می‌تواند مفید باشد. به طور کلی در شرایط زیر این جراحی برای کودکان و بزرگسالان توصیه می‌شود:

 1. کم شنوایی عمیق تا شدید در هر دو گوش
 2. سلامت کامل، برخی از بیماری‌ها احتمال پس زدن کاشت حلزون را افزایش می‌دهد.
 3. بی فایده بودن یا کم تاثیر بودن سمعک

کاشت حلزون گوش چگونه است ؟

کاشت حلزون گوش یک قسمت در داخل و قسمتی در بیرون از گوش دارد. بخش کاشتی شامل الکترودها و شبه رسیور می باشد که توسط جراح کاشت می شود. جراح آرایش الکترودی را در داخل حلزون قرار می دهد و شبه رسیور را در پشت گوش کاشت شده قرار می دهد. بخش خارجی شامل: میکروفون٬ پردازشگر و انتقال دهنده می باشد که پشت گوش قرار داده می شود و مشابه سمعک پشت گوشی می باشد. میکروفون صداها را از محیط دریافت می کند و پردازشگر گفتار صداها را انتخاب و مرتب می کند.انتقال دهنده سیگنال هایی را از پردازشگر گفتار دریافت می کند و این ها را به پالس الکتریکی تبدیل و این ها را به الکترود کاشتی جراحی شده منتقل می کند. آرایش الکترودی سپس عصب شنوایی را تحریک کرده و ایمپالس به مغز می فرستد که در مغز به عنوان صدا پردازش می شود.

کاشت حلزون گوش


آمادگی برای جراحی

کاشت حلزون تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. قبل از جراحی ممکن است مصرف برخی دارو‌ها و مکمل‌ها ممنوع شود. همچنین چند ساعت قبل از جراحی باید از خوردن و آشامیدن اجتناب شود. برخی از تست‌هایی که قبل از کاشت ایمپلنت انجام می‌شوند عبارتند از:

 1. تست شنوایی، گفتار و گاهی تعادل
 2. معاینه فیزیکی برای ارزیابی سلامت گوش داخلی
 3. تصویربرداری CT یا MRI از جمجمه برای ارزیابی وضعیت حلزون و ساختار گوش داخلی


روش انجام جراحی کاشت حلزون گوش

این جراحی تحت بیهوشی انجام می‌شود و در طی جراحی متوجه چیزی نخواهید شد. کاشت حلزون گوش ممکن است بین ۲ تا ۴ ساعت طول بکشد.

 1. جراح پشت گوش را برش می‌دهد و سپس حفره‌ی کوچکی در قسمت استخوان جمجمه (ماستوئید) ایجاد می‌کند.
 2. جراح عصب صورت را شناسایی می‌کند و یک حفرع بین آن‌ها برای دسترسی به حلزون گوش ایجاد می‌کند سپس حلزون گوش را سوراخ می‌کند و الکترود‌ها را داخل آن جایگذاری می‌کند.
 3. در پایان برش پشت گوش بخیه زده می‌شود.


مراقبت‌های بعد از کاشت حلزون گوش

بعد از جراحی احساس ناراحتی و درد در گوشی که حلزون در آن کاشته شده است و یا احساس سردرد ، سرگیجه و حالت تهوع طبیعی است. معمولا این علائم یک روز بعد از جراحی کاهش می‌یابند و بیمار در روز جراحی یا یک روز بعد از آن از بیمارستان مرخص خواهد شد و یک هفته بعد از جراحی برای کشیدن بخیه‌ها باید به پزشک مراجعه کند. میکروفون، پردازشگر صدا و برنامه‌های کاشت ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل کاشت تنظیم و فعال می‌شوند. برخی از مراقبت‌های بعد از جراحی عبارتند از:

 1. استفاده از آنتی بیوتیک برای پیشگیری از عفونت
 2. استراحت به مدت ۷ روز
 3. تا ۳ روز بعد از عمل از مسافرت هوایی اجتناب شود و بعد از سه روز در صورت لزوم به سفر هوایی با پزشک مشورت شود.
 4. بعد از جراحی از مایعات و رژیم غذایی نرم استفاده شود.
 5. در صورت مشاهده تب بالای ۳۸.۴، قرمزی محل جراحی، سرگیجه، خروج ترشح از گوش و درد و استفراغی که با مصرف مسکن بهبود نمی‌یابد، باید به پزشک مراجعه شود.


نتایج کاشت حلزون گوش

نتایج این جراحی در افراد مختلف متفاوت است، اما عواملی از جمله سن بیمار و فاصله‌ی زمانی بین از دست دادن شنوایی و کاشت حلزون روی نتایج تاثیر می‌گذارد. در بزرگسالان هر چه فاصله‌ی زمانی بین کم شنوایی عمیق و جراحی کوتاه‌تر باشد نتایج بهتری مشاهده می‌شود؛ و برای کودکان بهترین نتایج کاشت حلزون گوش، در سنین خردسالی است. همچنین بزرگسالانی که فاقد تجربه‌ی شنیداری هستند و یا تجربه کمی در این زمینه دارند از این روش بهره کمی می‌برند.

تاریخچه کاشت حلزون شنوایی گوش


خطرات جراحی کاشت حلزون گوش

کاشت حلزون گوش یک روش ایمن است. با این حال مانند سایر جراحی‌ها ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد. برخی از این خطرات عبارتند از:

 1. خون ریزی
 2. ورم
 3. عفونت در ناحیه ایمپلنت
 4. وزوز گوش
 5. سرگیجه
 6. بی حسی در اطراف گوش
 7. تغییرات در طعم و مزه دهان
 8. خشکی دهان
 9. آسیب به عصب صورت، که باعث ایجاد مشکلات حرکتی در صورت می‌شود.
 10. نشت مایع نخاع
 11. مننژیت (عفونت و التهاب غشایی که مغز را می‌پوشاند)
 12. خطرات بیهوشی عمومی

تفاوت بین سمعک و کاشت حلزون گوش چیست ؟

کاشت حلزون گوش و سمعک هر دو وسیله ای پزشکی برای درمان کاهش شنوایی حسی-عصبی که شایع ترین نوع کاهش شنوایی می باشند٬ به کار می رود.اگر چه هر دو برای درمان کاهش شنوایی می باشد ولی استفاده از سمعک معمول تر از کاشت حلزون گوش می باشد. سمعک ها درجات متفاوت کاهش شنوایی از ملایم تا شدید را بهبود می بخشند.اغلب افراد با کاهش شنوایی که کاندید استفاده از سمعک می باشد به وسیله تقویت صدا در فرکانس هایی که افت دارند٬ از سمعک سود می برند.

کاشت حلزون گوش زمانی استفاده می شود که سمعک ناکافی باشد.به طور عمده در درمان کاهش شنوایی حسی-عصبی شدید تا عمیق که به علت کاهش یا نبود سلول های مویی خارجی ایجاد شده استفاده می شود. کاشت حلزون از جایگزینی عملکرد حلزون آسیب دیده و تحریک مستقیم عصب استفاده می کند.


بیشتر بخوانید:

پیشگیری از ناشنوایی جنین در دوران بارداری

علل، علائم و تشخیص عفونت و التهاب گوش میانیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  
 • منبع
 • setare.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است