دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
همه چیز در مورد بیماری فوبیا (phobia) و روش های درمان آن
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
درمان فوبیا با تکنیک های پزشکی مدرن ممکن است. در این مقاله همه آنچه باید در مورد فوبیا و روش های درمان فوبیا بدانید را برای شما آورده ایم

مجله دلگرم | درمان فوبیا با روش های مختلف و تکنیک های روانشناسی ممکن است.

ترس از آب، ترس از تاریکی، ترس از صدا، ترس از چاله، ترس از اماکن عمومی، ترس از فضای بسته، ترس از آسانسور، ترس از خون، ترس از جمع، ترس از قطار، ترس از هواپیما، ترس از فروشگاه‌ها، یا ترس از ازدحام، همه تر‌س‌هایی هستند که از آن به‌ عنوان «فوبی» یا «ترس مرضی» یاد می‌کنیم.

فوبی یا فوبیا را می‌توان ترس مرضی شمرد. بعضی از روانشناسان از آن به‌عنوان ترس وسواسی یاد کردند، فوبی درواقع ترس شدید و مستمر و نامناسب از اشیاء یا موقعیت‌هاست. فوبی ترس شدیدی است که دلیل منطقی ندارد. شخص از غیرمنطقی بودن ترس در مقابل خطر واقعی شیء، یا موقعیت، یا عمل آگاه است. ترس فرد تناسبی با موقعیت ندارد، قابل‌توجیه نیست، از کنترل ارادی خارج است و گرایش به پرهیز از موقعیت یا محرک ترس‌آور را ایجاد می‌کند، بسیاری از بیماران اشتغال خاطری با احتمال مواجهه با موقعیت یا شیء ترس‌آور دارند و در نتیجه از این دل نگرانی رنج می‌برند.

آگورافوبیا Agoraphobia یک نوع نوروز فوبیک است که با چندین فوبی ازجمله ترس از فضاهای باز، ازدحام، مسافرت همراه با ترس و احساس مسخ شخصیت و سایر علایم روانی دیده می‌شود.یک شخص ممکن است فقط از عنکبوت (arachnophobia) یا گربه (ailurophobia) بترسد. در این مورد، شخص با دوری کردن از چیزی که می ترسد، نسبتاً بدون اضطراب زندگی می کند. بعضی دیگر از فوبیا ها در مکان ها یا موقعیت های گسترده تر دردسرساز می شوند. برای مثال، علائم ترس از ارتفاع (acrophobia) می تواند با نگاه کردن به بیرون از پنجره اداره یا با رانندگی روی پل های مرتفع بروز کنند. ترس از فضاهای محصور یا تنگنا هراسی (claustrophobia) می تواند با سوار شدن به آسانسور یا استفاده از دستشویی کوچک تشدید شود. افرادی که این فوبی ها را دارند ممکن است نیاز به ایجاد تغییرات چشمگیر در زندگی خود باشند. در موارد شدید، فوبیممکن است عامل تعیین کننده اشتغال، محل کار، مسیر رانندگی، فعالیت های اجتماعی و تفریحی، یا محیط خانه شخص باشد.

تفاوت فوبیا با ترس چیست؟

برای تعریف تفاوت های بین ترس و فوبیا می توان گفت که ترس واکنش دفاعی کاملا طبیعی می باشد که بدن در زمانی که واقعا احساس خطر کند از خود بروز می دهد. در زمان ترس سیستم عصبی سمپاتیک شروع به ترشح هورمون آدرنالین می کند که در نتیجه باعث فعال شدن واکنش فرار یا مبارزه در فرد می شود ، ترشح هورمون آدرنالین در فرد باعث می شود تا جریان خون در عضلات بدن بیشتر شود و همچنین باعث بالا رفتن افزایش ضربان قلب در او می شود. از این رو باعث می شود تا فرد در شرایط اضطراری تصمیم بهتری گرفته و عکس العمل صحیحی از خود نشان دهد. ترس اساسا هدف محافظتی در مقابل اتفاقی که قرار است بیفتد دارد. معمولا ترس زمانی به وجود می آید که یک محرک درونی یا بیرونی وجود داشته باشد ، واکنش و پاسخی که به آن ها داده شود ترس نامیده می شود ، حال در برخی از افراد ترس هایی وجود دارد که ناشی از محرک بیرونی نمی باشد ، به این معنی که این ترس ها کاملا غیر منطقی و بیش از اندازه می باشد که ممکن است در برخی موارد باعث شود زندگی روزمره و فعالیت های فرد را دچار مشکل نماید. فوبیا ترس هایی است که گاها به شدت مبالغه آمیز می باشد.

فوبیا یا ترس بیمارگونه چیست؟

واژه فوبیا ریشه یونانی دارد ، فوبیوس نام یکی از خدایان یونان باستان بوده است که دشمان خود را می ترساند. فوبیا یکی از اختلالات اضطرابی است که همان طور که در مطالب بالا توضیح دادیم ناشی از ترس هایی است که غیر منطقی ، بیش از اندازه و پیاپی می باشد. فرد زمانی که با محرکی برخورد می کند باعث فوبیا در او می شود. دچار افزایش تپش قلب ، سرگیجه ، لرزش ، از دست دادن کنترل و تنگی نفس در فرد می شود. زمانی این ترس ها فوبیا نامیده می شود که ۶ ماه و بیشتر در فرد ادامه داشته باشد و باعث شود تا فرد نتواند بر ترس های خود غلبه کند.

انواع فوبیا کدام است؟

فوبیا ، درمان فوبیا

رایج ترین فوبیاها در ایالات متحده عبارتند از:

 • کلاستروفوبیا یا ترس از تاریکی: ترس از اینکه در فضاهای محدود و تاریک قرار گیرند
 • ترس از پرواز
 • ترس از حشرات موذی
 • ترس از رانندگی
 • ترس از استفراغ
 • ترس از خونریزی
 • ترس از بیماری
 • ترس از حیوانات
 • ترس از آب
 • ترس از ارتفاع
 • ترس از آسیب های مربوط به خون
 • ترس از پله برقی
 • ترس از تونل ها

اینها تنها ترس های خاص هستند. مردم می توانند تقریبا همه نوع ترسی را توسعه دهند. همچنین، با تغییر جامعه، لیست ترس های بالقوه تغییر می کند. به عنوان مثال، نوموفوبیا ترس از بودن بدون تلفن همراه یا رایانه است. ترس پاتولوژیک از عدم وجود ارتباط با فناوری است.

فوبیای پزشکی

ترس از پزشک ، ترس از دندان پزشکی ، ترس از دارو ، خون و زخم در این دسته از فوبیا قرار می گیرد.

فوبیای جانداران و حیوانات: ترس های ناشی از حیوانات از جمله سگ ، گربه ، مورچه ، عنکبوت ، مار و دیگر حیوانات

فوبیای اجتماعی: ترس از طرد شدن و مسخره شدن ، ترس از دزدیده شدن و اضطراب اجتماعی

دسته دیگر فوبیا و ترس هایی هستند که در هیچ یک از دسته های بالا قرار ندارد.

چگونه میتوان فوبیا را درمان کرد؟

سوالی که برای بسیاری از کسانی که یکی از اعضای خانواده و یا خودشان از فوبیا رنج می برند پیش می آید این است که درمان این اختلال به چه صورت می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که در درمان فوبیا از روان درمانی و دارو درمانی استفاده می شود ، حال این مسئله وجود دارد که اشخاصی که دچار فوبیای پزشکی هستند چگونه می توانند از این روش استفاده کنند ، در این افراد استفاده از این روش امکان پذیر نمی باشد ، زیرا فردی که فوبیای دارو و یا پزشک دارد قطعا نمی تواند دارو استفاده کند و دچار اضطراب و ترس می شود. برای درمان فوبیای این افراد می توان از روان درمانی استفاده کرد. دارو هایی که در دارو درمانی فوبیا استفاده می شود باعث می شود که سطح اضطراب و ترس در فرد کاهش یابد از جمله داروهایی که در درمان فوبیا استفاده می شود بنزودیازپین‌ها و داروهای ضدافسردگی (SSRI) می باشد ، البته باید توجه داشت که مصرف بنزودیازپین‌ها نباید برای مدت طولانی استفاده شود. این بیماری صرفا با استفاده از دارو درمان نمی شود ، روانشناس می تواند با توجه به رویکرد خود هر یک از شیوه های گوناگون روان درمانی را برای درمان انتخاب نماید.

درمان با استفاده از شیوه های روان درمانی: از جمله شیوه های روان درمانی می توان روانکاوی ، نوروفیدبک ، هیپنوتیزم و درمان شناختی – رفتاری ( CBT) استفاده کرد.

حساسیت زدایی منظم: یکی دیگر از روش ها و راهکارهای درمان فوبیا حساسیت زدایی منظم می باشد. این روش به این صورت می باشد که روان شناس سعی می کند موقعیتی را که دچار ترس محدودی در بیمار می شود را برای او بازسازی کند و از او بخواهد که در این موقعیت قرار بگیرد ، از این طریق تلاش می کنند تا ترس های بیمارگونه فرد را کنترل نمایند. در هر یک از مراحل درمان با استفاده از این روش شدت محرک هایی که باعث فوبیا و ترس فرد شده است را افزایش می دهند ، در پایان این مراحل بیمار یاد می گیرد که چگونه اضطراب و ترس خود را در موقعیت هایی که باعث فوبیا در او می شود کنترل کند.

درمان با استفاده از Virtual Reality یا بهره گیری از واقعیت مجازی: یکی از بهترین شیوه ها برای درمان فوبیا از جمله فوبیای بلدی و حیوانات استفاده از این روش می باشد ، این روش به این صورت است که با استفاده از عینک های واقعیت مجازی بیمار را با موقعیت هایی که دچار فوبی در او می شود روبرو می کنند و به او آموزش می دهند که چگونه فوبیای خود را در این شرایط کنترل نماید.

بیشتر بخوانید:

چگونه بر ترس از طرد شدن غلبه کنیم؟

چگونه شب ها بدون ترس بخوابیم؟


چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits