مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
جدیدترین روش تشخیص سرطان دهانه رحم
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در زنان است و یکی از عوامل مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه به شمار می‌رود، آماری ناامیدکننده که بیش از پیش اهمیت غربالگری را برجسته می‌کند.

مجله دلگرم : سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در زنان است و یکی از عوامل مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه به شمار می‌رود، آماری ناامیدکننده که بیش از پیش اهمیت غربالگری را برجسته می‌کند.

وجود عفونتی به اسم ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) در زنان یکی از راه‌های شناسایی سرطان دهانه رحم است، که خیلی دقیق نیست به تازگی راهی جدید با هزینه مناسب و دقت بالا برای تست 100 درصد سرطان دهانه رحم به وجود آمده است.

دانشمندان دانشگاه کوئین مری لندن به جای بررسی کدهای ژنتیکی بیمار برای نشانه های مشخصی از ویروس HPV، رویکرد دیگری پیدا کردند، این روش روی اپی ژنتیک تمرکز دارد که توسط آن، ژن‌ها به طور دقیق و سازو کارهای داخل بدن بدون دستکاری DNA بررسی می‌شوند.

این روش برای هزاران زن 25 تا 65 سال در کانادا انجام شده است که نتایج صد در صدی را داشته است، این روش موفق به پیش‌بینی صد در صد 8 نوع مختلف سرطان دهانه رحم شده است.

تست پاپ اسمیر تنها 25 در صد از سرطان ها را تشخیص می‌دهد اما این تست 50 درصد از سرطان ها را تشخیص می دهد، روش مبتنی بر اپی ژنتیک نه تنها دقیق‌تر از پاپ اسمیر است بلکه ممکن است ارزانتر از آن هم باشد، محققان در تلاش هستند تا بعد از به پایان رساندن این پروژه آن را تجاری‌سازی کنند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است