دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
خارش بازوها و روشهایی ساده برای درمان آن
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
خارش بازوها می تواند برای شما احساس خارش، سوزش، گزش یا احساس تغییر در پوست یک یا هر دو بازو ایجاد نماید


خارش بازوها و مشکلات حاصل از آن


خارش بازوها یا خارش براکیورادیال مشکلی است که در آن بخش ساعد بیمار خارش دارد اما التهاب می تواند به بازوها و بالای شانه گسترش یابد . همچنین شما می توانید احساس گزش، سوزش، احساس سوزن سوزن شدن با التهاب روی یک یا هر دو بازوی خود داشته باشید. خارش بازوها بسیار وسوسه انگیز است این معمولاً می تواند خارش را بدتر کند.


علل خارش بازوها چیست؟


1. خارش براکیورادیال


خارش براکیورادیال می تواند برای شما احساس خارش، سوزش، گزش یا احساس تغییر در پوست یا هر دو بازو ایجاد نماید خارش براکیورادیال به علت آسیب به اعصاب ستون فقرات گردنی توسعه می یابد این ممکن است ایجاد شود به وسیله:

  • تومورهای ستون فقرات گردنی
  • دنده گردنی
  • فشرده سازی روی اعصاب
  • آرتروز مهره های گردن
  • دیگر شرایط نخاع

فشار مستمر بر روی سلول های عصبی نخاعی با انتقال تکانه های خارش، می تواند فرآیندهای حساس را فعال کند هنگامی که اعصاب لمس نور و احساس خراش سوزن را انتقال می دهند بیش از حد تحریک می شوند بیمار ممکن است پوست حساس و یا درد با پاسخ شدید به لمس داشته و درد گسترش یابد ( این شرایط به ترتیب هیپراستزی و پردردی شناخته می شود).


خارش براکیورادیال معمولاً یک منطقه خاص از پوست (یک درماتوم) را تحت تاثیر قرار می دهد اما ممکن است به مناطق دیگر گسترش یابد در شرایط آب و هوای آفتابی بیشتر رایج است قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید ممکن است به رشته های عصبی در پوست آسیب برساند.
خارش براکیورادیال که معمولاً با نمونه برداری از یک قطعه کوچک از پوست تشخیص داده می شود این نمونه سپس در زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد و پزشکان ممکن است کاهش بافت پوست (آتروفی پوست) و اعصاب آسیب دیده را ببینید.

خارش بازوها

2. علل دیگر


اگزمای پوست

اگزما یک بیماری طولانی مدت غیر عفونی است و در نتیجه آن خارش پوست ملتهب، که در شب بدتر می شود رخ می دهد اگزما در هر نقطه می تواند توسعه یابد اما شایع ترین پشت زانوها و بازوها است که تکه های قرمز، خشک و ترک خورده به نظر می رسد و شما ممکن است برآمدگی پر از مایع را بر روی پوست خود ببینید.


لیکن پلان

لیکن planusis بیماری مزمن غیر عفونی پوست است معمولاً ساعد و مچ دست بیماران خارش درونی دارد ممکن است گروه ضایعات بنفش رنگ، تخت، با حاشیه مشخص و با خطوط سفید با نام (استریای ویکهام ) شناخته شود پوست ممکن است در نگاه براق و پوسته پوسته به نظر آید.


درماتیت تماسی

یک بیماری شایع پوستی ناشی از تماس با مواد محرک و یا آلرژی زا ایجاد می شود آن به عنوان بثورات خارش دار به نظر می رسد و شما همچنین ممکن است تاول، برآمدگی قرمز، پوست فلس دار ضخیم و درد را در این منطقه تجربه کنید.


عفونت قارچی

عفونت قارچی با ظاهری عفونی بثورات خارش دار دایره ای است که در حاشیه ملتهب و قرمز و در مرکز رنگ پوست نرمال است این بثورات معمولاً مطرح شده و شما ممکن است زخم و تاول را تجربه کنید عفونت قارچی بسیار مسری است.


هیوسیس

Hivesis یک بیماری غیر عفونی شایع با بثورات حاشیه چرمی مانند که ممکن است گسترده باشد بثورات قرمز یا صورتی با لکه های خارش دار مطرح است و می تواند از یک روز تا ۶ هفته طول بکشد خارش می تواند شدید و گاهی اوقات برای بیماران احساس سوزش یا گزش ایجاد می کنند.


برخی داروها

راش به وسیله دارو ممکن است ایجاد شود بثورات خارش دار پوست در برخی از مردم به عنوان یک واکنش آلرژیک و یا به عنوان یک عارضه جانبی از دارو است همچنین شما اگر دارای لکه های قرمز در سراسر بدن، پوسته پوسته و یا پوست ضخیم و تنگی نفس دارید سریعاً به پزشک اطلاع دهید.


زونا

افراد که که قبلاً به آبله مرغان ناشی از ویروس هرپس زوستر مبتلا شده اند هنگامی که این ویروس در بدن آنها مجدد فعال شود این بیماری رخ می دهد بیماران احساس سوزن سوزن شدن، درد و بی حسی در یک ناحیه خاص از پوست دارند که با بثورات خارش دار قرمز توسعه می یابد این بثورات در نهایت به تاول تبدیل خواهد شد پس از آن تاول ها پشت سر هم می ترکد و خشک می شود.

خارش بازو


چگونه خارش بازوها درمان کنیم؟


1. از قرار دادن بازوی خود در مقابل نور خورشید اجتناب کنید


قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند خارش را تشدید کند بنابر این سعی کنید بازوی خود را دور از نور خورشید قرار دهید لباس آستین بلند بپوشید و از ضد آقتاب های بر پایه اکسید روی استفاده نمایید.


2. بازوی خود را مرطوب نگه دارید و از فلس های پوست اجتناب کنید


فلس های خشک بر روی پوست به راحتی می توانید با حرکت هوا و لباس تحریک شوند هر دو آسیب های عصبی و پوست خشک شدن در افراد مسن تر رایج تر است بنابر این مهم است که اغلب از مرطوب کننده بر روی پوست بازوهای خود استفاده کنید.


3. از بسته یخ استفاده کنید


بسته های یخ برای مقابله با اثرات خارش ناشی از گرما کمک خواهد کرد و می تواند تکانه های عصبی عامل خارش بازوها را مهار کند.

4. بعضی از لوسیون های ضد خارش را بر روی پوست خود پاک کنید


محصولات حاوی مواد تشکیل دهنده مانند پراموکسین، منتول و یا کافور می تواند به تسکین خارش پوست تحریک شده کمک کنند برای تسکین بیشتر، سعی کنید این محصولات را در یخچال ذخیره سازی کنید تا وقتی شما از آنها بر روی پوست خود استفاده می کنید احساس خوب و سردی بر روی پوست داشته باشید.


5. از خارش پوست خود اجتناب کنید


خاراندن تنها علائم را بدتر و سبب آسیب به پوست شما می شود و پوست شما را ضخیم و چرمی می کند آن نیز سبب افزایش سایز اعصاب در پوست و تشدید حساسیت می شود.


6.از کرم ها استفاده کنید

شما همچنین می توانید از کرم های زیر برای از بین بردن خارش بازوها استفاده کنید.

  • کرم های حاوی کپسایسین، ترکیبی است که سبب حذف فرستنده شیمیایی از انتهای عصب می شود. البته بر روی پوست خارش دار سالم استفاده کنید.
  • کرم ها با داروهای بیحس کننده موضعی.
  • کرم ها و ژل های حاوی عوامل ضد تشنج، برای مثال گاباپنتین و پره گابالین.
  • کرم کتامین و آمی تریپتیلین موضعی.

7. راه حل های دیگر

به عنوان جایگزین برای درمان های معمول سعی کنید از برخی اسپری های آنتی هیستامین بر روی بازوهای خود برای کاهش خارش استفاده نمایید درمان ضد خارش موضعی، مانند منتول، همچنین ممکن است کمک کند.


خوردن داروهای خوراکی ضد افسردگی های سه حلقه ای، مانند آمی تریپتیلین در شب می توانید به کاهش برخی از دردها کمک کند برخی از بیماران بلغور جو دوسر و یا تانن ( موجود در چای سیاه ) را در بازوهای خود استفاده می کنند در حالی که برخی دیگر با طب سوزنی نشانه های خود را تسکین می دهند.


خارش بازوها و یا خارش براکیورادیال بیماری خسته کننده و مدیریت آن دشوار است با صبر و سعی و خطا درمان مناسب مورد نیاز خود را با امتحان کردن پیدا نمایید.


یک روش فوق العاده جدید برای رفع خارش بازوها


پژوهشی جدید نشان داده است که اگر نمی توانید خود محل زخم یا بریدگی را بخارانید، در مقابل آینه بایستید و همان عضو را در طرف دیگر خارش دهید.


بنابراین اگر به عنوان مثال بازوی چپ تان می خارد، به آینه نگاه کنید و بازوی راست تان را خارش دهید. درست است که ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد اما واقعا خارش طرف دیگر را کاهش می دهد. این نتیجه پژوهش اخیری است که در نشریه «پلاس» منتشر شده. در این پژوهش از شرکت کنندگان خواسته شد که پس از تزریق آنتی هیستامین مصنوعی به بازویی که می خارد در مقابل آینه قرار بگیرند و بازوی دیگر خود را خارش دهند. این پژوهش بدون آنتی هیستامین هم در گروه دیگری بررسی شد.


نتیجه هر دو پژوهش نشان داد که با خاراندن بازوری مقابل میزان خارش بازویی که احساس خارش در آن حس می شده کاهش پیدا می کند. محققان این پژوهش بر تاثیر دیداری این کار بر کاهش خارش تاکید کردند.

divider

بیشتر بخوانید:

خارش کشاله ران و شیوه های درمان آن

خارش گلو و درمانهای خانگی موثر آن

دلایل خارش سر و درمان های خانگی آن

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits