دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
در رابطه با خارش پا بیشتر بدانید!
1
زمان مطالعه: 12 دقیقه
خارش پا به طور معمول مشکلی آزاردهنده است که دلیلی نگران کننده در پس آن قرار ندارد.


خارش پا و روشهای درمان آن


خارش پا به طور معمول مشکلی آزاردهنده است که دلیلی نگران کننده در پس آن قرار ندارد. اما در برخی موارد خارش پوست پاها می تواند با مشکلات سلامت جدی پیوند خورده باشد. در کنار خارش، شما ممکن است متوجه قرمزی یا راش پوستی، تاول، خشکی یا پوسته پوسته شدن پوست، جوش های خارش‌دار و حتی تورم شوید.


درحالی که خارش پوست در هر قسمتی از بدن می‌تواند اتفاق بیفتد، پاها بیش از هر جای دیگری مستعد ابتلا به این ناراحتی هستند چون در مقایسه با سایر قسمت‌ها بیشتر عرق می‌کنند. عرق محبوس شده در جوراب و کفش می‌تواند به بروز انواع بسیار زیادی از مشکلات منجر شود.


علاوه بر تعریق، خارش پا و کف پا اغلب به خاطر خشکی پوست، اگزما، پسوریازیس، بیماری‌هایی مانند بیماری کبدی و بیماری سلیاک، اختلالات عصبی، حساسیت و واکنش‌های آلرژیک، مصرف مواد و بارداری نیز به وجود می‌آید. همچنین می‌تواند به خاطر ابتلا به بیماری پای ورزشکاران یا نوعی عفونت قارچی به خارش پا و کف پا مبتلا شویم.


این امکان وجود دارد که بدون علامت قابل توجه دیگری به خارش پا مبتلا شوید، اما این خارش با علائمی مانندی قرمزی، ورم، تاول، لکه‌ها، جراحات، پوست خشک و ترک خورده، و بافت پوسته‌ پوسته شده‌ی پوست همراه است. مدت زمان و شدت خارش پا و کف پا بسته به علت به وجود آمدن این مشکل متفاوت است، اما باید از مالیدن یا خراشیدن پاها اجتناب کنید، چون این کار فقط اوضاع را بدتر خواهد کرد.

خارش پا


دلایل خارش پا و شیوه های درمانی آن


خارش پا به دلیل بیماری پای ورزشکار


بیماری پای ورزشکار یک عفونت قارچی و دلیلی کلاسیک برای خارش پا محسوب می شود. قارچ ها می توانند در مکان های تاریک و مرطوب رشد و گسترش یابند و بر همین اساس پای انسان مکانی ایده آل برای رشد آنها محسوب می شود. این شرایط خود را اغلب با یک راش قرمز فلس مانند نشان می دهد، به طور معمول بین انگشتان پا آغاز می شود و خارش پس از درآوردن جوراب تشدید می شود.


بیماری پای ورزشکار می تواند به شکل گیری تاول های خارش‌دار روی پا و پوست ترک خورده و لایه لایه نیز منجر شود. عفونت های باکتریایی ثانویه نیز می توانند به واسطه خاراندن و ایجاد خراش در قسمت تحت تاثیر قرار گرفته شکل بگیرند.


اگر مستعد ابتلا به بیماری پای ورزشکار هستید، کرم ها و اسپری های ضد قارچ بدون نسخه معمولا می توانند به بهبود شرایط و پیشگیری از عفونت کمک کنند. اگر درمان بدون نسخه موثر واقع نشد، به متخصص پوست مراجعه کنید.


خارش پا به دلیل اگزما


اگزما یک اصلاح کلی برای گروهی از شرایط پزشکی است که می توانند موجب خارش و التهاب پوست شوند و اغلب در سال های اولیه زندگی انسان رخ می دهد. درماتیت آتوپیک، شایع‌ترین نوع اگزما، به طور معمول در قالب راش خارش‌دار و قرمز روی گونه ها، دست ها، و پاها ظاهر می شود.


خاراندن محل تحت تاثیر قرار گرفته می تواند به انتشار مولکول های التهابی منجر شود که توسعه بیشتر اگزما و خشکی پوست بیشتر را به همراه دارد.


بهترین روش درمان پرهیز از خاراندن، پیشگیری از تعریق در اطراف منطقه تحت تاثیر قرار گرفته و استفاده از کرم ها و لوسیون ها مرطوب کننده است. پزشک شما ممکن است داروهای استروئیدی موضعی یا خوراکی را برای تسکین خارش تجویز کند.


خارش پا به دلیل پسوریازیس


این بیماری خودایمنی موجب رشد فوق سریع سلول های پوست و تجمع آنها روی سطح پوست می شود. آنها به شکل سلول های پوست معمولی ظاهر نمی شوند و تجمع آنها شکل گیری وصله های پوسته پوسته نقره ای یا سفید رنگ را در پی دارد.


این بخش های فلس مانند و خشک می توانند موجب خارش پوست از جمله در پاها شوند. این ضایعات فلس مانند اغلب روی مفاصل در انگشتان پا ظاهر می شوند و می توانند با تورم و درد مفصل نیز همراه باشند.


کرم ها و پمادهای موضعی و همچنین نور درمانی می توانند اغلب به تسکین علائم سوریازیس کمک کنند. برخی افراد مبتلا به سوریازیس ممکن است نیازمند داروهای خوراکی یا شکل جدیدتری از درمان های تزریقی باشند.


خارش پا به دلیل نیش حشرات


با توجه به فصل، نیش حشرات مانند پشه می تواند موجب خارش پا شود. نیش حشرات موجب یک واکنش التهابی در بدن انسان می شود که ترشح ماده شیمیایی هیستامین را به همراه دارد. از این رو، محل نیش خوردگی دچار خارش می شود. همچنین، نیش حشرات می تواند موجب تورم، قرمزی، و تحریک پوست شود.


آنتی هیستامین موضعی می تواند به تسکین نیش حشرات کمک کند، زیرا معمولا هیستامین دلیل اصلی مشکل محسوب می شود. همچنین، شما می توانید از کمپرس سرد یا یخ برای کمک به تسکین التهاب استفاده کنید.


خارش پا به دلیل پوست خشک


حمام رفتن بیش از حد و دوش گرفتن با آب داغ بدون استفاده مناسب از مرطوب کننده های پوست می تواند موجب خشکی پوست شود. همچنین، خشکی پوست پاها را ممکن است از والدین خود به ارث برده باشید، یا به واسطه برخی شرایط پزشکی و داروها نیز می تواند شکل بگیرد.


افزون بر این، خشکی پوست می تواند از مصرف آب ناکافی، مصرف ادرارآورها، یا قرار گرفتن در معرض گرما یا نور، اگر شدت آنها زیاد باشد یا شما پوست حساسی داشته باشید، سرچشمه بگیرد.


اگر خارش پا به واسطه خشکی پوست شکل گرفته است، با بخش هایی پوسته پوسته و فلس مانند و همچنین ترک در پوست خود مواجه خواهید شد. برای افرادی که پوست تیره دارند خشکی پوست می تواند خود را با رنگ سفید یا خاکستری پوست نشان دهد.


از جمله اقدام های پیشگیرانه برای پاهای خشک و خارش‌دار می توان به استفاده روزانه از یک مرطوب کننده مناسب اشاره کرد. برای پوست های بسیار خشک، استفاده از مرطوب کننده در شرایطی که پوست همچنان مرطوب است توصیه می شود زیرا به حفظ هرچه بیشتر رطوبت کمک می کند.

خارش پا به دلیل گال


گال یا جرب یک بیماری پوستی است که به واسطه ورود انگل هایی ریز به بخش بالایی پوست شکل می گیرد. به طور معمول، گال موجب خارش روی دست ها و همچنین بخش هایی از پوست که در تماس با جواهرات هستند می شود. اما در کودکان، گال می تواند گسترش یافته و کف دست ها و کف پاها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.


برخی افراد مبتلا به گال با راش، زخم، یا افزایش ضخامت پوست نیز مواجه می شوند. خارش ناشی از گال معمولا بسیار شدید است و هنگام شب تشدید می شود.


از آنجایی که گال از طریق تماس پوست با پوست منتقل می شود، این بیماری می تواند هر فردی را بدون در نظر گرفتن سن، وضعیت اقتصادی یا نژاد تحت تاثیر قرار دهد.


بیشتر افراد مبتلا به گال با کرم ها و لوسیون های تجویزی درمان می شوند. برخی بیماران ممکن است به داروهای خوراکی نیز نیاز داشته باشند. آنتی هیستامین ها و کرم های استروئیدی می توانند در تسکین خارش و واکنش التهابی موثر باشند.


اگر به گال مبتلا هستید باید بدن خود را به خوبی تمیز نگه دارید زیرا این بیماری بسیار مسری است. تا زمانی که بیماری به طور کامل بهبود یابد لباس ها، ملافه و روبالشی های خود را بشویید.

خارش پا به دلیل درماتیت تماسی آلرژیک


یک راش خارش‌دار روی پای شما می تواند درماتیت تماسی آلرژیک باشد. تماس با مواد تحریک کننده مانند مواد شیمیایی یا حتی آلرژن ها در صابون ها، مواد آرایشی، و گیاهان می تواند موجب درماتیت تماسی آلرژیک شود. رنگ موجود در جوراب های تیره یکی از نمونه هایی است که پاها را تحت تاثیر قرار می دهد. درماتیت ناشی از این عامل می تواند موجب خارش پاها در هر جایی شود که جوراب با پاها در تماس بوده است.

کنار گذاشتن این جوراب ها و استفاده از کرم های ضد خارش بدون نسخه می تواند شرایط را تسکین دهد.

خارش پا به دلیل بیماری کلیه


برخی شرایط پزشکی، مانند بیماری کبد یا کلیه، می توانند به خارش دست ها و پاها منجر شوند. زمانی که کلیه ها عملکرد درست خود را ارائه نمی کنند، مایع و مواد زائد در خون جمع می شوند. این تجمع مواد زائد و افزایش مایع می تواند موجب خارش شدید در اندام های انتهایی شود که به طور معمول در پاها محسوس‌تر است.


برای بهبود این نوع خارش باید بیماری زمینه ای و عوارض آن، چه با استفاده از داروهای تجویزی یا دیالیز، درمان شوند.

خارش پا به دلیل مشکلات تیروئید


کم کاری تیروئید می تواند به احساس خارش در تمام بدن از جمله پاها منجر شود. کم کاری تیروئید کاهش تغییر و تبدیل سلولی، و خشکی و خارش پوست را به همراه دارد. این نوع از خشکی پوست را می توان با افزایش رطوبت موضع با استفاده از کرم های بدون نسخه پاشنه پا یا سرم های پا درمان کرد.

همچنین آغاز روند درمان کم کاری تیروئید و مصرف داروهای آن باید به بهبود خارش پاها منجر شود.

خارش پا به دلیل خارش بارداری


اگر بادرار هستید و نمی توانید از خاراندن پاهای خود دست بردارید، ممکن است به خارش بارداری مبتلا شده باشید. این شرایط به واسطه ایجاد مانع در مسیر صفرا از کبد رخ می دهد.

خارش بارداری بیشتر شکم، دست ها، و پاها را تحت تاثیر قرار داده و به ایجاد خارش در کف دست ها و پاها منجر می شود.

برای درمان این شرایط باید به پزشک مراجعه کنید و روند درمان می تواند شامل تجویز داروهای خوراکی باشد. پمادها یا کرم های آنتی هیستامین نیز می توانند به تسکین خارش کمک کنند.

خارش پا به دلیل دیابت


قند خون بالا در افراد مبتلا به دیابت می تواند موجب خشکی و خارش پوست، از جمله در پاها شود. این شرایط می تواند به بروز مشکلات گردش خون نیز منجر شود که افراد مبتلا به دیابت را در معرض خطر بیشتری برای شکل گیری زخم های باز و عفونت ها، از جمله نمونه ای که موجب خارش پاها می شود، قرار دهد. پاهای خشک و خارش‌دار می تواند از طریق مرطوب کننده ها و عفونت های قارچی می توانند به روشی مشابه با بیماری پای ورزشکار درمان شوند. همچنین در مورد درمان دیابت باید با پزشک خود صحبت کنید.

خارش پا به دلیل سرطان


در شرایطی که نادر است، اما خارش پاها می تواند نشانه ای از ابتلا به سرطان باشد. سرطان های کبد یا لوزالمعده یا سرطانی که به کبد گسترش یافته است می تواند موجب زردی پوست شود که با تجمع ترکیبی به نام بیلی‌روبین در بدن مرتبط است. بیلی روبین می تواند با پوست واکنش نشان داده و موجب خارش به ویژه در دست ها و پاها شود.

برای درمان این تغییرات پوستی، باید به پزشک مراجعه کنید تا ابتدا دلیل زمینه ای درمان شود.

لوسمی، لنفوم و سرطان پوست نیز ممکن است موجب خارش شوند. روش های درمان سرطان مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی نیز خود می توانند موجب بروز خارش شوند.

زمانی که دلیل خارش شناسایی شد، ممکن است درمان علائم با آنتی هیستامین ها و کرم های مرطوب کننده صورت بگیرد.

خارش کف پا

تسکین و درمان خارش پا

  • اگر موضعی که خارش دارد را خراش ندهید ، رنج نخواهید کشید . این روش ها را به کار ببندید .
  • برای درمان خارش پا داروی ضد حساسیت مصرف کنید . گرچه این داروها علت را از بین نمی برند ، اما خارش را تخفیف می دهند .
  • برای درمان خارش پا بین انگشتان را به خوبی خشک کنید . پس از حمام به دقت بین انگشتان را با یک حوله و یا حتی یک مو خشک کن ، خشک کنید .
  • برای درمان خارش پا از کرم ضد قارچ استفاده کنید . هنگامی که پای شما به خوبی خشک شد ، آن را به دقت با کرمهای ضد قارچ چرب کنید . این کار را حتما پیش از خواب انجام دهید .
  • برای درمان خارش پا از پودرهای ضد قارچ استفاده کنید . دوبار در روز ، هر بار به مدت چند دقیقه مقداری پودر ضد قارچ بر روی پاها و درون کفش خود بریزید . این کار را تا دو هفته پس از رفع علائم ادامه دهید .
  • برای درمان خارش پا جورابهای خود را عوض کنید . اگر پاهای شما زیاد عرق می کنند ، چند جفت جوراب با خود داشته باشید و در طول روز چند بار جورابهایتان را عوض کنید .
  • برای درمان خارش پا به کفش های خود استراحت دهید . پس از هر بار پوشیدن کفش ، به مدت 48 ساعت از آنها استفاده نکنید تا کاملا خشک شوند . بهتر است در طی این مدت درون آنها پودر ضدقارچ بریزید . این عمل خارش پا را تسکین می بخشد .
  • برای درمان خارش پا از جوراب های آکریلیک استفاده کنید . به نظر می رسد این جوراب ها بیشتر از جوراب های نخی ، عرق پا را جذب می کند . به هر صورت بهتر است از جوراب های سفید رنگ استفاده کنید چرا که مواد رنگی جوراب ها خود می توانند تحریک کننده باشند .
  • برای درمان خارش پا از مواد طبیعی استفاده کنید . سعی کنید تنها از کفش هایی استفاده کنید که از چرم طبیعی ساخته شده باشند . کفش های ضد آب و پلاستیکی ، به هوا اجازه گذر نمی دهند ، بدین ترتیب محیط مناسبی برای رشد قارچها فراهم می اید. البته کفشهای پلاستیکی تابستانی مناسب می باشند .

divider

بیشتر بخوانید:

هر آنچه باید در مورد خارش کف دست بدانید!

حساسیت خارش گلو و راههای درمان آن

چه بیماری هایی با خارش پوست شروع میشوند ؟

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits