مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
آیا عوارض جبران ناپذیر خوابیدن روی شکم را میدانید ؟
9
زمان مطالعه: 5 دقیقه
خوابیدن روی شکم : خوابیدن روی شکم می تواند میزان خرخر کردن را کاهش دهد و آپنه خواب را از بین ببرد اما فشار زیادی به کمر و گردن وارد می کند.

اگر مایلید با عوارض خوابیدن روی شکم بیشتر آشنا شوید با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید

یکی از عادات نادرست افراد هنگام استراحت، خوابیدن روی شکم است. خوابیدن در این حالت می تواند میزان خرخر کردن را کاهش دهد و آپنه خواب را از بین ببرد اما فشار زیادی به کمر و گردن وارد می کند.

بسیاری از افرادی که عادت به خوابیدن روی شکم دارند در ناحیه گردن، کمر و مفاصل احساس درد می کنند. این درد می تواند بر میزان خواب شما تاثیر بگذارد و باعث شود در طول شب چندین بار از شدت درد از خواب بیدار شوید.

dividerعوارض خوابیدن روی شکم

طبق بررسی مرکز تخصصی مایوکلینیک، خوابیدن روی شکم علاوه بر فشاری که روی کمر وارد می کند به ستون فقرات آسیب می زند

ستون مهره ها

هنگامي كه شما به شكم روي زمين قرار بگيريد قوس هاي طبيعي ستون مهره ها تحت فشار قرار مي گيرند و در دراز مدت تقعرشان كم مي شود. كساني كه اين حالت بدني را براي مدت طولاني (مثل زمان خواب) انتخاب مي كنند،‌ به مرور زمان دچار صاف پشتي مي شوند كه اين عارضه خود مشكلات بعدي براي بدن به دنبال خواهد داشت كه درد كمر كوچكترين آن به شمار مي آيد.

قفسه سينه

اين شكل خوابيدن بيشترين فشار را بر قفسه سينه و دنده ها وارد مي كند. وقتي كه شما به صورت طولاني مدت به اين حالت قرار مي گيريد، به حالت بيضي شكل بدن قفسه سينه افزوده مي شود كه اين خود عوارض قابل پيش بيني به دنبال دارد.

اولين مورد كاهش حجم ريوي است كه باعث مي شود در طي فعاليت هاي روزانه هوا (و در نتيجه اكسي‍ژن) كمتري به بافت هاي بدن برسد، اين امر مي تواند براي ورزشكاران مشكلات پيچيده تري را به وجود بياورد زيرا آنان نسبت به افراد عادي به اكسيژن بيشتري نياز دارند. گاهي هم درد در ناحيه سينه و دنده ها ديده شده است.

قلب

همان طور كه در قسمت قبل توضيح داديم كاهش قفسه سينه يكي از پيامدهاي به شكم خوابيدن است، اين اتفاق براي قلب هم گران تمام مي شود و فعاليت هاي روزانه اش را دچار مشكل مي كند. قلب شما در طول خواب به جاي اينكه در حالت راحتي خود باشد مجبور است يك فشار خارجي را تحمل كند و به فعاليتش در اين حالت ادامه دهد.

كساني كه اين حالت را براي خوابيدن انتخاب نمي كنند در واقع به قلبشان فرصت بيشتري براي نرم كار كردن داده اند. براي رگ هاي خون رسان هم كه ديگر نياز به ذكر نيست كه كارها و حالت هايشان از شيوه ي فعاليت قلب تأثير مستقيم مي پذيرد.

در این رابطه بیشتر بخوانید: علت افزایش ضربان و تپش قلب در خواب و بهترین راه درمان این عارضه

گردن

وقتي شما به شكم مي خوابيد و مي خواهيد سرتان را روي زمين يا بالشت قرار دهيد، به دليل حالت كلي بدن مجبور مي شويد سرتان را به يك سمت كج كنيد و اين حالت را براي ساعات خوابتان حفظ كنيد. اولين آسيب به مهره هاي گردن وارد مي شود، زيرا حالت طبيعي خود را براي ساعات متوالي از دست مي دهند.

گردن درد شايع ترين شكايتي است كه افراد بعد از به اين شكل خوابيدن دارند. تغيير مسير مجاري تنفسي و فشار به ناحيه ي گلو مشكل بعدي است كه مي تواند دامن اين افراد را بگيرد.

سيستم هاي درون شكمي

همان طور كه پيش بيني كرده ايد مشكلات براي اين ناحيه هم از فشار غير طبيعي بوجود مي آيد. نيازي به توضيح نيست كه اين فشار به صورت طولاني مدت چه بر سر اعضاي داخلي مي آورد. علاوه بر آن كشش عضلات شكم به مرور زمان باعث ضعف آن ها و جلو آمدن شكم مي شود.

دستگاه تناسلي

اين ناحيه با اين شكل خوابيدن تحت فشار قرار مي گيرد و عملاً شما را دچار مشكل خواهد كرد. اولين مورد بر هم زدن سيستم روحي شماست، در واقع اين فشارها شما را از حالت آمادگي براي خواب خارج مي كند و هجوم افكار نا خوشايند و مختلف مي تواند زمان خواب شما را به تأخير بياندازد.

زانو

اين حالت بدني باعث صاف شدن و مستقيم ايستادن زانوهاي شما مي شود كه اين امر به مرور زمان با افزايش غير طبيعي دامنه ي حركتي زانوي شما مشكلاتي را به وجود خواهد آورد كه كوچكترين آن ها سايش مفصلي مي باشد.

در این رابطه بیشتر بخوانید: همه چیز درمورد سلول درمانی + کاربردهای این درمان

ساق و مچ پا

در اين حالت قرار گرفتن مچ پاي شما را وا مي دارد تا به سمت داخل يا بيرون بچرخد تا مزاحم شما در هنگام خواب نباشد. اين چرخش به مرور زمان باعت تغييرات اسكلتي در اين ناحيه از بدن مي شود و ما مي توانيم سر انگشتان رو به داخل و مشكلات اسكلتي ديگر را در اين گونه افراد شاهد باشيم. اينگونه مشكلات اسكلتي كه با عادت هاي اشتباه به وجود مي آيند زمان زيادي را براي بهبود يافتن به خود اختصاص مي دهند


راهکارهای برای کاهش عوارض در این وضعیت خوابیدن


- برای خواب از بالش بسیار باریک استفاده کنید یا اصلا بالش زیر سرتان نگذارید.


- زیر استخوان لگن خود بالش قرار دهید.


- پس از بلند شدن از خواب حرکت کشسانی انجام دهید.

تهیه شده مجله دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (9 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است