مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۱۸ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
ناخنک چشم ( ظفره ) و روش های درمانی جدید آن
16
زمان مطالعه: 9 دقیقه
ناخنک چشم که در طب سنتی ظفره نامیده می شود یک بافت برجسته ، صورتی رنگ و مثلثی شکل است که بر روی قرینه رشد می کند

ناخنک چشم و دلایل ایجاد ناخنک

ناخنک چشم (Pterygium) که در طب سنتی ظفره نامیده می شود یک بافت برجسته ، صورتی رنگ و مثلثی شکل است که بر روی قرینه رشد می کند.ناخنک معمولاً بصورت ضایعه ای گوشتی در بخش داخلی ملتحمه چشم نمایان می شود. ناخنک چشم ، یکی از شایع ترین عارضه های چشمی پس از کاتاراکت ( آب مروارید) است که باعث مراجعه بیماران به مراکز چشم پزشکی می شود.


ناخنک چشم تا قبل از تهاجم و ورود به گوشه قرینه ، پنیکولا نامیده می شود در واقع ناخنک ، فرآیند غیرطبیعی درملتحمه (غشای پوشاننده سفیدی چشم است) که بر روی قرینه رشد می کند.رشد بعضی از ناخنک ها بسیار کند و تا آخر عمر ادامه می یابد. بعضی از انواع ناخنک چشم نیز، پس از اینکه به اندازه خاصی رسیدند، فرآیند رشد در آ نها متوقف می شود. معمولاً به ندرت ، ناخنک چشم آنقدری رشد می کند که جلوی مردمک را بپوشاند و مانع دید کامل آن چشم شود.


ناخنک در شروع پیدایش درچشم ، به شکل یک بافت سفید رنگ در ملتحمه دیده می شود که به مرور زمان به سوی قرینه رشد خواهد کرد و وجود رگ های خونی زیاد باعث مشاهده ناخنک به رنگ صورتی یا قرمز می‌شود. ناخنک چشم در مناطق و شهرهای آفتاب خیز و دارای آب و هوای گرم وخشک شایع تر است و افرادی که در فضا و محیط های باز و غیر مسقف کار می‌کنند بیشتر به ناخنک چشم مبتلا می‌شوند.


علت ایجاد ناخنک چشم


شیوع ناخنک چشم در سن ۲۰ تا۴۰ سالگی بیشتر است . علت اصلی بروز ناخنک چشم تاکنون مشخص نشده است اما تحقیقات نشان داده است که اشعه فرابنفش خورشید می تواند در ایجاد آن نقش بسزایی داشته باشد .


نتایج برخی از تحقیقات نیز از تاثیر گرد و غبار و آلودگی ها در ایجاد ناخنک چشم حکایت دارند . یکی دیگر از دلایل پیدایش ناخنک درچشم ها، عوامل ژنتیکی می تواند باشد. میزان شیوع ناخنک درآقایان تقریباً دو برابر خانم ها است که شاید علت آن اشتغال به کار درصد بیشتری از آقایان در فضاهای باز نسبت به خانم هاست .


در بین مشاغل، ماهیگیران،کشاورزان و دامداران که عمده فعالیت آنها در معرض آفتاب است بیشتر به ناخنک چشم مبتلا می شوند.شیوع ناخنک در تابستان از سایر فصول بیشتر است زیرا شدت تابش نور خورشید در تابستان از سایر فصول بیشتر و مستقیم تر است.

ناخنک

اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) در ایجاد ناخنک مؤثر است. همچنین باد شدید و گرد و خاک با تحریک چشم در ایجاد ناخنک مؤثر می‌باشند.


علایم و نشانه های ناخنک چشم

 • ناخنک چشم ممکن است در مراحل اولیه ، بسیار کوچک ، کم خون و بدون علامت باشد و احساس سوزش و خارش را در شخص ایجاد نکند .
 • اما ناخنک چشم در بعضی از افراد ، دارای رشد سریع، بزرگ ، پرخون و دارای رگ های خونی بسیار زیاد است که باعث تحریک چشم وسوزش و قرمزی چشم می شود.
 • به علاوه حتی ناخنک‌های کوچکتر هم می‌توانند با تغییر شکل قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم شوند و دید افراد را تار کنند.
 • ناخنک در مراحل حاد می تواند با ایجاد یک ضایعه عروقی بزرگ ، قرینه چشم را مورد تهاجم قرار داده و باعث تاری دید می شود. ناخنک های بسیار بزرگ می توانند با تغییری که در انحنای قرینه می دهند و یا با مسدود کردن محور بینایی، منجر به کاهش دید چشم های بیمار شوند.
 • افرادی که از لنزهای تماسی طبی یا رنگی استفاده می کنند در صورت ابتلا به ناخنک چشم ، مشکلات بیشتری خواهند داشت.

پیشگیری از ناخنک چشم

 • به منظور پیشگیری از ناخنک چشم، زمانی که در معرض نور آفتاب هستید یا در هوای آفتابی بیرون می روید عینک آفتابی بزنید.
 • اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) در ایجاد ناخنک مؤثر است بنابراین توصیه می شود افرادی که در مناطق آفتابی زندگی می کنند و مدت زیادی در معرض تابش آفتاب هستند از کلاه لبه دار و عینک آفتابی استفاده کنند. همچنین باد شدید و گرد و خاک ممکن است با تحریک چشم در ایجاد ناخنک مؤثر باشد.
 • در افرادی که ناخنک دارند معمولاً ورود آب به چشم ها (در موقع شستن دست و صورت یا حمام کردن) باعث تحریک چشم و ایجاد سوزش و قرمز شدن چشم ها می شود. بنابراین این افراد باید دقت کنند که حتی الامکان آب وارد چشمشان نشود.

درمان ناخنک چشم

 • اگر ناخنک کوچک باشد و مشکلی برای بینایی فرد مبتلا ایجاد نکند نیاز به درمان نخواهد داشت.
 • معمولاً در مراحل اولیه از قطره ها و اشک مصنوعی، پمادهای ضد التهاب و قطره های استروئیدی جهت کاهش التهاب چشم درگیر ناخنک استفاده می کنند.
 • در صورتی که ناخنک چشم ملتهب باشد پزشک ممکن است برای درمان دارویی ناخنک چشم قطره ناخنک چشم ایندومتاسین را تجویز کند یا اینکه بخواهد به صورت موضعی کورتیزون به کار ببرد.
 • معمولاً وجود ناخنک در چشم ، مانع از پخش مناسب و متعادل لایه ی اشک درچشم می شود و خشکی چشم را به دنبال خواهد داشت به همین دلیل از قطره های اشک مصنوعی برای رفع خشکی چشم این بیماران استفاده می شود.
 • استفاده از کلاه های لبه دار و عینک های آفتابی استاندارد که از رسیدن اشعه های فرابنفش آفتاب به چشم جلوگیری می کند سرعت رشد ناخنک در چشم بیمار را آهسته تر می کند.
 • اگر ناخنک چشم به حدی بزرگ شود که باعث اختلال در بینایی شود یا از نظر زیبایی ظاهری ، فرد را با مشکل مواجه کند می توان از طریق عمل جراحی اقدام به برداشت ناخنک چشم کرد.
 • تکنیک های متعددی برای عمل جراحی ناخنک چشم وجود دارد. از برداشتن ساده تا تکنیک های پیچیده با پیوند غشای مخاطی و کراتوپلاستی (پیوند قرنیه). انتخاب نوع تکنیک عمل ناخنک چشم به هدف از جراحی و شدت بیماری بستگی دارد.
 • عمل جراحی در ناخنک های کوچک که فقط مرز قرنیه درگیر شده است و تحریک با کاهش بینایی رخ نداده است فقط با هدف زیبایی انجام می شود. اگر عمل ناخنک چشم به طور صحیح انجام شود عود ناخنک نادر خواهد بود.
 • در ناخنک چشم پیشرفته، به خصوص در انواع پیشرونده که ضایعه به قرنیه می رسد جراحی ناخنک چشم با لیزر لازم است. جراحی ناخنک چشم با لیزر به منظور برداشتن ناخنک و جلوگیری از عود بیماری انجام می گیرد.
 • در ناخنک چشم بزرگتر اگر ناحیه بینایی مورد تهاجم قرار گیرد عمل ناخنک چشم با لیزر برای بازگرداندن بینایی ضروری است. هدف از عمل ناخنک چشم با لیزر برداشتن ناخنک از روی قرنیه، کاهش عود، درمان ناحیه بینایی و ترمیم قرنیه است.
 • از جمله مراقبتهای بعد از عمل ناخنک چشم این است که قطره های چشمی ضد عفونت و ضد التهاب که بنا به صلاحدید پزشک تجویز شده اند می بایست تا چندین هفته پس از عمل توسط بیمار استفاده شوند.
 • از دیگر مراقبتهای بعد از عمل ناخنک چشم این است که از کار طولانی در محیط های گرم و خشک و پر از گرد و غبار تا تکمیل دوره درمان پرهیز نمایید و همچنین از مصرف قطره های مختلف بدون تجویز پزشک جدا خودداری نمایید.
 • اما نکته ای که بسیار حایز اهمیت است احتمال عود مجدد ناخنک پس ازجراحی بالاست و احتمال این که ناخنک مجدداً برگردد و حتی بزرگتر از دفعه قبل باشد زیاد است. البته امروزه با استفاده از داروهایی مانند میتومایسن، با جلوگیری از رشد عروق خونی ، میزان احتمال عود ناخنک را کاهش می دهند.
 • ترکیب روش های جراحی و درمان با میتومایسن، احتمال عود مجدد ناخنک چشم را پس از جراحی به کمتر از ۳ درصد کاهش داده است.

درمان ناخنک


درمان ناخنک چشم در طب سنتی

 • برای کمک به درمان ناخنک چشم در طب سنتی حتما و حتما یبوست بیمار باید درمان شود.
 • جهت درمان ناخنک چشم با گیاهان دارویی به نسبت مساوی عرق کاسنی و عرق شاهتره را ترکیب کرده و به مدت یک ماه هر روز ۲ تا ۳ استکان از آن میل کنید.
 • به منظور درمان ناخنک چشم با گیاهان دارویی روزانه ۳ بار و هر بار دو قطره عصاره یا عرق گل همیشه بهار را در چشم بریزید و تا درمان کامل ناخنک این کار را ادامه دهید.
 • شستشوی چشم با عرق رازیانه نیز به درمان گیاهی ناخنک چشم کمک می کند.
 • به منظور کمک به روند درمان گیاهی ناخنک چشم هر روز به سر خود روغن سیاهدانه بمالید.
 • درمان ناخنک چشم با عسل نیز امکان پذیر است. با هدف درمان ناخنک چشم با عسل روزانه ۱۴ عدد میوه عناب را به همراه عسل گون طبیعی و خالص میل کنید.
 • خوردن تمشک برای درمان ناخنک چشم توصیه می شود. همچنین شما می توانید برای درمان ناخنک چشم روغن بنفشه را در چشم بچکانید.
 • یک روش دیگر برای درمان ناخنک چشم این است که کندر کوبیده را یک ساعت در آب گرم خیس کنید. سپس آن را صاف کرده و روی ناخنک بمالید.
 • شما می توانید عناب را با هسته بادام بکوبید .سپس ان را بجوشانید تا آبش کم شود در مرحله بعدی آن را صاف کنید. سپس روزی 3 مرتبه ان را در چشم بچکانید.
 • برای درمان ناخنک چشم می توانید از عرق تمشک و عرق زیره استفاده کنید.
 • یادتان باشد هنگام مبارزه با ناخنک چشم نباید خوراکی های ترش و سنگین را بخورید.
 • در نهایت و به عنوان آخرین روش درمان سنتی ناخنک چشم حجامت سر و حجامت ناحیه گیجگاهی و برخی مواقع زالواندازی ناحیه گیجگاهی انجام می شود. در صورت تمایل به درمان سنتی ناخنک چشم با این راهکار، حتما این کار را زیر نظر پزشک متخصص و با تجربه طب سنتی انجام دهید.


خطرات درمان خود سرانه ناخنک چشم

متاسفانه مشاهده می شود که بسیاری از افراد با مشاهده ناخنک در چشم ها بصورت خود سرانه اقدام به خود درمانی کرده و از قطره های چشمی و ضد التهابی استفاده می کنند و این درحالی است که مصرف آنها بدون بررسی و تجویز چشم پزشک می تواند به رشد سریعتر ناخنک انجامیده و حتی درمان آن را غیر ممکن کند حتی ممکن است باعث ایجاد سایر اختلالات چشمی نیز در چشم بیمار شود لذا توصیه می شود هرگز سلامت بینایی چشم های خود را با درمان های خود سرانه با خطر مواجه نکنید زیرا خود درمانی می تواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشت.


لازم به ذکر است که برخی از تومورهای چشمی ممکن است در ابتدا با ناخنک اشتباه شوند. پس در مواردی که ناخنک رشد خیلی سریعی دارد و یا مکرراً عود می‌کند حتماً باید با چشم پزشک مشورت کنیم.

بیشتر بخوانید:

علل، تشخیص، پیشگیری و درمان فوری قرمزی چشم

9 راه ساده برای حفظ سلامت چشم ها

دلیل قرمز شدن چشم چیست و چطور میتوان آن را درمان کرد؟

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (16 رای)  
 • منبع
 • asanteb.com
 • homaeyeclinic.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

ثبت‌نام رژیم گروهی با تخفیف ویژه
رژیم گروهی راه حلی قطعی برای لاغری همیشگی

براساس تجارب ۳۰ ساله‌ی دکتر کرمانی رژیم گروهی بهترین راه‌حل برای حفظ انگیزه‌ی افراد طی رژیم و رسیدن به وزن دلخواه در زمانی کوتاه هست، بیش از ۹۰ درصد افرادی که با برنافیت زیرنظر دکتر کرمانی رژیم گروهی گرفتن به وزن دلخواهشون رسیدن

قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است