میسوفونیا (صدا بیزاری) و راههای درمان این عارضه

۳۸,۴۵۱
۹۵
۳۸
دوشنبه, ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ ۱۰:۵۷
میسوفونیا، یا سندروم حساسیت صدایی انتخابی، نوعی اختلال عصبی است که در آن فرد با شنیدن صدا‌های مکرر مثل جویدن غدا، صدای نوشیدن مایعات و سایر صدا‌های دهانی دچار تنش، خشم، نفرت و... می‌شود
میسوفونیا (صدا بیزاری) و راههای درمان این عارضه

میسوفونیا و راههای درمان

میسوفونیا که گاهی آن را ۴S می‌نامند (Syndrome Selective Sound Sensitivity یا سندروم حساسیت صدایی انتخابی)، شرایط ناتوان‌کننده‌ای است که در آن صداهای خاص / محرک‌های بصری تکرارشونده خشم بسیار زیاد و یا نفرت را برمی‌انگیزد.

با مجله دلگرم همراه باشید تا بیشتر در مورد این بیماری آگاه شوید

این صداها معمولا شامل صداهای دهانی مانند جویدن یا خوردن و آشامیدن با سروصداست، اما صداها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، و این فهرست ظاهرا با گذشت زمان طولانی‌تر و متنوع‌تر می‌شود.

میسوفونیا چیست ؟

این اصطلاح در سال 2000 در تمایز با اختلال هراس از صدا (فنوفوبیک) و برای کسانی به کار رفت که اعصاب‌شان با صدا تحریک می‌شد. البته هنوز روش مشخصی برای درمان کامل میسوفونیا وجود ندارد و علت ابتلا به آن نیز در صد‌در‌صد قابل تشخیص نیست.

اما محققان معتقدند که نفرت از صدا، به خود صداها مربوط نمی‌شود. بلکه می‌تواند ناشی از خاطرات ناخوشایندی باشد که در کودکی برای فرد اتفاق افتاده است.

مثلا ممکن است کودکی از صدای آدامس جویدن مادرش رنج ببرد و به همین‌خاطر، در بزرگسالی از صدای آدامس جویدن بیزار شده و نسبت به آن واکنش نشان دهد.

به هر حال، میسوفونیا می‌تواند زندگی شخصی و اجتماعی را برای فرد دشوار کند و منتج به از دست دادن موقعیت‌های اجتماعی مطلوب شود. از این‌رو، برخی پزشکان معتقدند که رفتار درمانی و شناخت درمانی می‌تواند تا حد زیادی از حساسیت زیاد نسبت به صداهای نامطلوب بکاهد.

نشانه‌ها و محرک‌های میسوفونیا

مبتلایان به اختلال میسوفونیا، با شنیدن صدا‌های مذکور دچار خشم و نفرت بسیار شدیدی می‌شوند و این احساس ممکن است تا جایی پیش برود که فرد اقدام به خودکشی کند. این افراد در انتخاب شغل نیز دچار مشکل هستند چرا که به راحتی نمی‌توانند در هر نوع محیطی دوام بیاورند.

میسوفونیا به معنی نفرت از صدا را می‌توان حساسیت شدید به صداهای پس‌زمینه یا محرک‌های بصری تعریف کرد که معمولا توسط دیگران نادیده گرفته می‌شود.

مهمتر از ناتوانی فرد در جلوگیری از محرک آزاردهنده واکنش عاطفی منفی حادی است که نتیجۀ در تماس بودن با محرک تجربه می‌شود.

این واکنش سیل عاطفی بازتابی‌ خشم و وحشتی است که با طوفانی از واکنش‌های جنگ یا گریز بزرگتر می‌شود

علائم اختلال میسوفونیا

معمولا پیش از بلوغ جنسی یعنی در سنین ۸ تا ۱۲ سالگی پدیدار می‌شوند و اولین تحریکات معمولا توسط نزدیکان درجه یک فرد مبتلا صورت می‌گیرد.

برخی تحقیقات آثار ژنتیکی را در این اختلال نشان داده‌اند و گویا گاهی می‌توان ریشه‌های این اختلال را در یک نسل قبل‌تر شناسایی کرد.

فرد مبتلا به اختلال صدا بیزاری، نه تنها رنج شنیدن صدا‌های ازار دهنده را متحمل می‌شود، بلکه متاسفانه بیماری‌ها و اختلال‌های روانی دیگری نیز پیرو این اختلال به سراغ او می‌آیند.

این افراد متاسفانه به علت عدم آگاهی خودشان و نیز اطرافیان احساس تنهایی می‌کنند، گاهی ممکن است فکر کنند عقلشان را از دست داده اند، احساس گناه دارند، منزوی و دچار افسردگی می‌شوند.

برای مقابله با این احساسات این بیماران در معرض خطر اعتیاد قرار می‌گیرند. آن‌ها برای ارام کردن خود ممکن است به الکل و مواد مخدر روی آورند.

متخصصین تا کنون درمان قطعی برای این اختلال کشف نکرده اند. روش‌های زیادی برای درمان آن آزمایش شده که تا به حال هیچیک راهگشا نبوده اند.

احساس خشم از صداها

تعداد کمی از افراد ادعا می کنند که صدای جویدن، ملچ ملوچ کردن، و صدای تلق تلق خودکار را دوست دارند. اما در عین حال که تنفر از این صداها عادی است، تجربه ی تشویش، اضطراب ناگهانی، و/یا خشم در واکنش به این صداها، وضعیتی است که به آن میسوفونیا (تنفر از صدا) می گویند.

اختلال میسوفونیا

نشانه‌ی ابتلا به اختلال میسوفونیا

مهمترین نشانه‌ی ابتلا به اختلال میسوفونیا، واکنش شدید فرد به شنیدن صدا‌های آزار دهنده در پس زمینه است. این افراد با شنیدن برخی صدا‌های خاص، که پیشتر گفته شده، بسیار خشمگین یا اندوهگین می‌شوند و بعضا به عامل تولید کننده‌ی صدا واکنش‌های تندی نشان می‌دهند.

افرادی که به میسوفنیا مبتلا هستند، به علت رنج زیادی که می‌برند سعی می‌کنند کمتر در گروه‌ها و جمع حاضر شوند چرا که گا‌ها واکنش‌های خود نسبت به صدا‌های زننده را نمی‌توانند کنترل کنند. اطرافیان نزدیک این افراد نقش بسیار موثری در روبرویی با اختلال میسوفونیا دارند.

اگر از صدای جویدن غذا توسط دیگران، صدای تلویزیون، صدای موبایل اعضای خانواده و مواردی از این دست به‌طور افراطی رنج ببریم، دچار اختلال میسوفونیا هستیم.

20 نفر داو طلب آزمایش میسوفونیا شدند:

این افراد اعلام کرده بودند که هنگام گوش دادن به صداهای خنثی و تکرار شونده از قبیل صدای کتری، صدای گریه بچه و صداهای محرکی همچون صدای نفس کشیدن و یا ملچ ملوچ کردن دچار ناراحتی و خشم می شوند.

وقتی واکنش های عصبی این گروه با با ۲۲ نفر دیگر که دچار میسوفونیا نبودند مقایسه شد، در مورد صداهای خنثی تفاوتی در رفتار افراد دو گروه مشاهده نشد؛ اما در مورد صداهای محرک ضربان قلب و رسایی پوست گروه نخست به شدت افزایش پیدا کرده بود.

همچنین اسکن مغزی افراد نشان از تغییراتی در مغز افراد داشت. در مورد گروه اول که میسوفونیا مبتلا بودند، صداهای محرک با افزایش فعالیت های بخش های مختلفی از مغز شامل لوب فرونتال و قشر قدامی منزوی(anterior inural corte) یا AIC همراه بود.

نتیجه آزمایش میسوفونیا

با توجه به موضوعات ذکر شده، نتایج این آزمایش نشان می دهد که افراد مبتلا به میسوفونیا مغز هایی دارند که در کنترل پخش پیام های مرتبط به صداهای خاص مشکل دارد.

گرچه همه ما از بروز برخی صداها اذیت می شویم اما در مورد افراد مبتلا به میسوفونیا، این صدا تبدیل به اصواتی آزاردهنده و تجربه ای خشم آور می شوند.

شوخبیندر کومار، سرپرست تیم پژوهش، تاثیر دستاوردهای این پژوهش را این گونه بیان می کند:
برای بسیاری از افراد مبتلا به میسوفونیا نتایج این پژوهش خبر خوبی است؛ زیرا برای نخستین بار ما تفاوت مشخصی را در ساختار و کارکرد افراد مبتلا به این پدیده نشان دادیم.

عارضه میسوفونیا

AIC چیست ؟

AIC در عمیق ترین لایه های چین خوردگی های مغز قرار دارد و لوب فرونتال و لوب آهیانه(parietal lobe) را از لوب تمپورال(temporal lobe) مغز جدا می کند.

AIC مسئول تعدادی از وظایف مربو به آرام سازی انسان مانند مدیریت تجربیات عاطفی و احساسی است. این بخش از مغز همچنین نقش بسیار مهمی در یک پارچه ازی سگنال های دنیای بیرون و الاعات درون بدن ایفا می کند.

گرچه صداهای محرک در بخش AIC افرادی که دجار میسوفونیا نبودند هم واکنش ایجاد کرد، اما تغییری در بخش هایی نظیر لوب فرونتال و لوب آهیانه به وجود نیامد که این موضوع نشان می دهد کنترل زیادی بین این دو بخش مغز وجود دارد.

لوب فرونتال افراد مبتلا به میسوفونیا فعالیت ها افزایش یافته بود، بلکه این افزایش فعالیت در فشر جلویی مغز سطح شکمی(ventormedial prefrontal cortex) یا vmPFC هیپوکامپ و آمیگدال نیز دیده شد.

راه حل و درمان میسوفونیا

متاسفانه در این پژوهش راه حلی برای درمان این اختلال مطرح نشده، اما افرادی که فردی با این ویژگی ها در نزدیکی خود دارند بهتر است کمی رعایت حال آن ها را بکنند.

نشانه های میسوفونیا

مبتلایان به صدابیزاری معمولاً با شنیدن صداهایی مانند جویدن آدامس، تخمه شکستن ،صاف کردن گلو، هورت کشیدن، سرفه یا فین فین کردن مداوم، تایپ کردن، یا صدای تق تق مداوم دچار عصبانیت شده و میل شدیدی به ترک محیط پیدا می‌کنند.

محرک‌های دیداری مثلاً تکان‌های مداوم پا یا دست دیگران در اثر بی قراری، دیدن فرد در حال جویدن آدامس یا جویدن ناخن هم می‌توانند عامل تحریک عصبی این افراد شوند. هر فرد به دستهٔ خاصی از محرک‌ها حساسیت نشان می‌دهد و میزان حساسیت فرد به هر کدام از محرک‌ها متفاوت است.

بعضی افراد مبتلا به میسوفونیا تلاش می‌کنند تماسشان را با محل یا افراد و موقعیت‌هایی که آن‌ها را در معرض محرک‌ها قرار می‌دهند محدود کنند. متأسفانه این امر همیشه ممکن نیست. در بیشتر موارد نزدیکترین افراد به فرد مبتلا، ایجادکنندهٔ بدترین محرک‌ها (که در صدر آن‌ها صداهای ایجاد شده از دهان قرار دارد) هستند.

مکالمهٔ مداوم و باز افراد مبتلا با افراد خانواده می‌تواند باعث کاهش تنش شود.هر فرد به دسته خاصی از این محرک‌ها حساسیت نشان می دهد و نسبت میزان حساسیت فرد به هر کدام از محرک‌ها متفاوت است .

اختلال این سندرم می‌تواند ژنتیکی باشد و علت آن ، اختلال در عملکرد قشر سینگولیت و انسیولار مغزی است. این بیماری معمولاً قبل از بلوغ جنسی ، بین سنین ۹ تا ۱۳ سال اتفاق می افتد و بروز آن در دختران بیشتر از پسران است.

در این رابطه بیشتر بدانید:

از پیشگیری تا درمان بیماری خطرناک دیسکس

آیا در سایه سرطان بیماریهای وحشتناک دیگر فراموش میشوند؟

بیماریهای منتقل شونده از راه تماس جنسی

روزه وبیماریها

میسوفونیا / درمان میسوفونیا در طب سنتی / درمان گیاهی میسوفونیا / اختلال روانی میسوفونیا / صدا بیزاری

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

مرضیه ملایری


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(95 امتیاز , میانگین: 4.1 از 5)  

۳۸ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
نفس | ۱ ماه پیش
من سه ساله بافردی با این بیماری ازدواج کردم البته ایشون پنهان کردن اولش اما خیلی در عذابم نمیتونم دیگه تحملش کنم داره منم حساس میکنه بعلاوه که تیک های خیلی بدی هم داره
۰
۰
 
 
ir
shiva | ۲ ماه پیش
ولی جدی من ب این نتیجه رسیدم هیچوخت ب فکر ازدواج و فرزنداوری نیفتیم((:
باعث بدبخت شدن چنتا ادم دیگه نشیم حدقل((:
۱
۰
 
 
ae
حسین | ۴ ماه پیش
فکر کنم با هیپنوتیزم بشه درمان کرد البته اگه طرف وارد باشه
۰
۰
 
 
ae
حسین | ۴ ماه پیش
اگه دختری هست که دماغ بالا نمیکشه موقع غذا خوردن مثله شتر نشخوار نمیکنه دهنشو علکی صدا نمیده و پایس با اینجور آدما رفتار و آمد نداشته باشیم تو زندگی بیاد ازدواج کنیم
۰
۰
 
 
ir
نرجس | ۵ ماه پیش
من هم متاسفانه درگیر این اختلال ام.هرچی هم پیش روانشناس و روانپزشک رفتم فایده نداره. دیگه به مرز جنون و خودزنی رسیدم.متاسفانه بیشتر هم روی صدای دهان و خوردن تخمه و برخورد ظروف چینی حساس هستم .این اواخر هم شدید تر شده و کلا زندگی رو برام جهنم کرده.لطفا اگه درمانی یا چیزی برای این اختلال هست بگید
۱
۰
 
 
ir
کورس | ۵ ماه پیش
متا سفانه من فقط به صدا هایی که به صورت بلند یا پچ پچ میاد حساسم مخصوصا اگه از پشت دیوار همسایه باشه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  raz |۵ ماه پیش
  منم این بیماری رو دارم واقعا و دارم روز به روز بدتر میشم ولی یه کاری که تونستم برا خودم بکنم و به همه پیشنهاد میدم اینکه یسری پد صدا گیر هست در لوازم پزشکی ها خیلی نرم و کوچیکه بخرید و بذارید تو کوشتون واقعا بیماریه که هیچ کسم درکت نمیکنه هیچ کس.من به کسایی که اذیتم میکنن میگم الهی خدا به حال و روز من دچارتون کنه که بفهمید چی میکشم
  ۱
  ۰
 
 
ir
بهنام | ۵ ماه پیش
بدبختی این که تازگیا دوبلور های سینما هم کلی صدای آزار دهنده به فیلم ها اضافه میکنن که همش هم صدای دهان هست
من که از فیلم دیدن افتادم
۰
۰
 
 
ir
shiva | ۶ ماه پیش
منم اعتراف میکنم ک شدیدا ب این درد مبتلام !
و جالب اینکه بیشتر ینی خیلی بیشتر رو خونواده م حساسم |: ملچ ملوچ کردن خرت خرت کردن فین کردن خروپف همع ی اینا کافین ک منو ب گریه بندازن |:
۱
۰
پاسخ ها:
  ae
  حسین |۴ ماه پیش
  هیچ انسان فرهیخته ای مثله شتر نشخوار نمیکنه صدای دهنشو غذاخوردنشو همه بفهمن یا تند تند دماغ بالا نمیکشه یا بیخود از دهنش صدا دربیاره
  ۰
  ۰
  ir
  shiva |۲ ماه پیش
  آقا حسین من متوجه شدم حتی اگ کسی با ارامش غذاشو بخورع بازم حساسم و کافیع فقط ی صدای کوچولو ازش بیاد
  بخاطر همین ب کسی توهین نمیکنم چون میدونم مشکل از اونا نیست و این مشکل منه
  بخاطر همین طرز فکرم یذره اروم شدم نسبت ب قبلنم
  فقط رو اطرافیان نزدیکم حساسم
  ب شمام پیشنهاد میکنم ب کسی با تنفر نیگا نکنین
  مغز ادم از شیطون بدتره، ادمو ب نیستی میکشونه
  ب مغزتون گوش ندین
  اینو با همه ی دوستانی هستم ک این پستو خوندن(((:
  ۱
  ۰
 
 
ir
مهسا | ۶ ماه پیش
من و خواهرم از سن کم متاسفانه دچار همین بیماری شدیم که بشدت عذاب آوره،درک مقابل نسبت بهم داریم مثلا کاهوم یا خیار یا قورت دادن آب گلو اینا رو رعایت میکنیم ولی بقیه اطرافیان اصلا درک نمیکنن تاحدی که گاهی منجر به دعوا میشه یبار که من و مامانم دعوای شدید داشتیم سر اینکه چرا تو گوشم کاهو خوردی .خیلی عذاب اوره ولی تنها کاری که آرومم کرده خودم اون صدا رو تولید میکنم مثلا اگه یکی غذا خوردنش صدا داره و نتونم محل رو ترک کنم مجبور باشم بمونم همون صدا رو به شکلی وحشتناک تر از خودم تولید میکنم البته که اون شخص اذیت نمیشه ولی لااقل من حالم خوب میشه چون صدایی که خودم تولید میکنم رو میشنوم نه صدای بقیه که باعث نفرت هم بشه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  من |۵ ماه پیش
  وااااای دقیقا مثل من
  ۰
  ۰
 
 
ir
نیلوفر دارایی | ۸ ماه پیش
من از کسایی هستم که به این بیماری مبتلام.متاسفانه هیچکس درک نمیکنه و من همیشه اذیت میشم حتی تو محیط خانواده ی خودم.کاش بیشتر به این افرادتوجه بشه چون بشدت رنج آوره
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  مهرشاد |۶ ماه پیش
  اخ گفتی دقیقا منم مثل توام از هرچی صدا بیزارم
  ۰
  ۰
  ir
  raz |۵ ماه پیش
  منم همین طور همه فقط سرزنشم میکنن
  ۰
  ۰
 
 
ir
Zahra | ۱۰ ماه پیش
وای من ب همه ی اینا حساسم روز ب روز دارم بد تر میشم من کنکوری ام و اگه اینجوری پیش برم روز کنکور همه چیزو خراب میکنم. من اگه کسی کنارم فین فین کنه آنقدر اعصابم خورد میشه ک دلم میخاد طرف رو بکشم همیشه مجبورم برم جایی ک کسی نباشه اما روز کنکور چی کار کنم????چرا درمان نداره
۰
۰
پاسخ ها:
  us
  نسترن |۸ ماه پیش
  سعی کن تو محیط هایی که این صدا ها هست تست بزنی و عادت کنی . چون احتمالش هست که اطرافیانت سر جلسه سرماخورده باشن . من خودم این شرایط رو گذروندم ولی به سختی ...
  ۰
  ۰
  ir
  بنواری |۶ ماه پیش
  عزیزم در فضا قرار گرفتن تاثیر خاصی نداره حدااقل برای من که نداشت من هم امسال کنکور داشتم میتونی از پنبه دستمال کاغذی یا یه نوع چوب پنبه های کوچیک هستن که داروخانه ها میفروشن برای توی گوشات میتونی استفاده کنی
  ۰
  ۰
  ir
  Ghazal |۶ ماه پیش
  من هم همین مشکلو دارم می خوام برای کنکور درس بخونم ولی صدای آدامس خوردن بقیه اونقدر رو مخه که گاهی اوقات گریم می گیره یا خودمو می زنم مثل دیونه ها شدم.
  ۰
  ۰
 
 
de
آتنا | ۱۰ ماه پیش
من یه همسایه از لهستان دارم بالای سرم و مرتب صدای پاش که میکوبه به زمین تو گوشم ازش خواهش کردم ولی حالا لج کرده و میپره تو اناق مجبور شدم خونمو عوض کنم و برم زیر شیرونی بشینم این صداها نیاد توش و هیچ کس نه مثل من میشنوه و گرفتاره
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  سبز |۳ ماه پیش
  دقیقا مشکل منو گفتی.
  از خانواده جدا شدم تنهایی خونه گرفتم. همسایه بالای صدای پاش میومد بعد از کلی دعوا خونه رو عوض کردم. خونه ی جدید هم همینطوره....این چه زندگیه آخه؟
  ۱
  ۰
 
 
ir
افرام | ۱۰ ماه پیش
من به صدا خیلی حساس هستم و سالهاست در معرض صدا های محیط قرار دارم مخصوصا فرز و سنگ بری ساختمانهای اطرافمون که موزیک متن زندگی من شده و دایم همسایه پر سر و صدا طوری که هفده ساله تمام سال شبها با پنکه باید بخوابم از وقتی دخترم هم بدنیا آمد آنقدر جیغ و گریه میکنه که کاملا اعصابم بهم میریزه مخصوصا اگه لباسشویی هم کار کنه همزمان دیونه میشم من هم خودم رو زدم موقع اوج عصبانی بودنم اما فهمیدم چاره کار اصلا این نیست هر موقع محرکهای اطرافم زیاد میشن اول به خودم آگاهی میدم بعد یک استامینوفن با آب خنک میخورم و پیشونیم رو با آب سرد میشورم و سریع یک فایل صوتی ارامبخش گوش میدم اگر هم بتونم از محیط صدا دور میشم ولی چیزی که فهمیدم آینه که صدا خودش میاد سراغ ادمهای حساس بهش اگه آگاهانه تصمیم بگیریم از این حساسیت کم کنیم بهترین راهه
۱
۰
 
 
ir
... | ۱۰ ماه پیش
از خود بیماری بدتر اینه که اطرافیان درک نمیکنن واقعا عذاب آوره..
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Ghazal |۵ ماه پیش
  دقیقا ...مامانم از جایی که درکم کنه به من می گه روانی واقعا که ...ای کاش سر خودشون بیاد تا بفهمن
  ۰
  ۰
 
 
ir
나디아 | ۱۱ ماه پیش
حالا بعضی چیزارو ادم باهاش کنار میاد اما بیست تا خمیازه پشت سرهم بادهن باز غیر قابل تحمله مگه رو تخت خوابت خار گذاشتم خب برو بخواب ساعت سه صبح با گوشی کار میکنه،یا مثلا قورت دادن اب دهنت قبل از لقمه گذاشتن تو دهنت چقد سخته مگه؟؟
یا اصلا بادهن بسته غذا خوردن جزو اداب سفره است مگه انجام دادنش اینقدر سخته؟
۰
۰
 
 
ir
나디아 | ۱۱ ماه پیش
مشکل اصلی این نیست که ما نمیدونیم بیماریمون چیه مشکل اینه که بقیه همچین چیزی رو قبول ندارن اصلا از ضربان قلب ادم احساس میشه اما بازم اطرافیان اصلا حساب نمیکنن
۱
۰
پاسخ ها:
  ir
  نیلوفر |۸ ماه پیش
  تازه من خانوادم این کارو تکرار میکنن میگن حساس شدی اینجور حساسیتت از بین میره عادت میکنی. ای بابااااا????????
  ۰
  ۰
  ir
  مهدی |۶ ماه پیش
  الان گریم میگیره خودمم شدیدا این مشکلو دارم
  ۱
  ۰
 
 
ir
صدیقه | ۱ سال پیش
من بدبخت واسه ی صدایه ملچ مولوچ دهن مامانم خیلی عصبی میشم.اونم فقط واسه مامانم.نه واسه بقیه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  tINker |۱ سال پیش
  دقیقا منم!-_- و هیچکس درکم نمیکنه
  ۰
  ۰
  ir
  م علی زاده |۱۰ ماه پیش
  وای من ب شدت از صدای ملچ ملوچ دهن پدرم بدم میاد.اینقد شدید شده حساسیتم ک دارم دوری میکنم از فضایی ک داخلشه.گاهی اینقد شدید میشه حساسیتم ک گریه میکنم
  ۰
  ۰
 
 
de
الهام | ۱ سال پیش
هیچ کس درکت نمی کنه می گن از بس که حساسی برو خودتو درست کن نمیدونم چکار کنم هیچجوری نمی تونم تحمل کنم درک کنیم همو
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  اسی |۱۱ ماه پیش
  اخیرا به خاطر احداث یه پل خیابان محل زندگی ما هم که قبلا کم تردد بود الان پر تردد شده و صدای خودروهای خیابان تو خونه اذیتم میکنه و هر کاری میکنم نشنوم بازم صداشون رو میشنوم و از شنیدن صدای عبور خودرو از جلوی خونمون انقدر عصبی میشم که اصلا نمیتونم بخابم حدود یک سال و نیمه این مشکلو دارم .
  ۰
  ۰
 
 
ir
! | ۱ سال پیش
من از بدو تولد دچار شدم هرسال هم داره بدتر میشه . بدتر از همه اینه که هیچ کس درکت نمیکنه
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  Anna |۱۱ ماه پیش
  منم همین طور از بچگی همین جوری بودم برا . اینکه خوب بشم بیشتر اینکارو میکردن ولی فقط این مشکلمو برای من بزرگتر کردن الان وقتی این صداهارو میشنوم از شدت عصبانیت گریه میکنم یا خودمو میزنم واقعا خسته شدم مثله ادم روانی شدم
  ۱
  ۰
 
 
eu
الی | ۱ سال پیش
قبل از بلوغ؟ من 15 سالگی اینطوری شدم
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  الهام |۵ ماه پیش
  هنوز به آدم لقب روانی هم میدن من که از خانواده ام متنفر شدم کاشکی آدم زودتر بمیره
  ۰
  ۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم