دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا شکستگی آلت تناسلی مردان باید جدی گرفت

علل ، تشخیص و درمان فوری شکستگی آلت تناسلی مردان

آیا شکستگی آلت تناسلی مردان باید جدی گرفت
9
زمان مطالعه: 5 دقیقه
به علت ضربه شدید به آلت تناسلی نسجی به نام تونیکا البوزینه که مثل پرده ای قابل اتساع آلت را پوشانده و اتساع ان در هنگام نعوظ باعث نگه داری آلت به صورت نعوظ و جلوگیری از شل شدن آلت تناسلی می شود

ساختار آلت تناسلی مردان :

آلت تناسلی مردان فاقد غضروف واستخوان می باشد .بافت نعوظی آن از سه سیلندر در کنار همدیگر می باشد که دو سیلندر آن حاوی بافت اسفنجی پرخون ویک سیلندر آن حاوی مجرای ادراری است.اطراف این سیلندرها بافت محکم وضخیمی بنام تونیکا آلبوژینا قرار دارد.

داخل سیلندرها می تواند خون زیادی هنگام تحریک جنسی وارد شود وطول وقطر آن چند برابر شود .این ارگان تحمل فشار زیاد را دارد.

آیا آلت تناسلی می شکند؟

به علت ضربه شدید به آلت تناسلی نسجی به نام تونیکا البوزینه که مثل پرده ای قابل اتساع آلت را پوشانده و اتساع ان در هنگام نعوظ باعث نگه داری آلت به صورت نعوظ و جلوگیری از شل شدن آلت تناسلی می شود پاره می گردد و خونریزی بر اساس شدت پارگی ایجاد می شودو همان طرف شکستگی مثل عکس متورم و کبود می شود.

دو علت شایع شکستگی آلت تناسلی مردان :

۱-انجام عمل جنسی در موقعیت نامناسب .اگرزن فرد فعالی در انجام رابطه جنسی باشد وآلت مرد با استخوان عانه زن برخورد نماید ،آلت دچار شکستگی می شود .

۲-گرفتن قولنج آلت صبح اول وقت و بهنگام سفتی صبحگاهی که اصطلاحا در برخی مناطق کشور تقاندن نامیده می شود وشایع است.

علایم شکستگی آلت مردان

 1. شنیدن صدای تق
 2. درد
 3. شل شدن آلت
 4. تورم و کبودی شدید آلت که اصطلاحا بشکل بادمجان در می آید
 5. ادرار خونی یا خروج خون واضح از مجرای ادراری که در موارد شدید دیده می شود ونشانگر آسیب مجرا نیز هست.

بعد از شکستگی آلت تناسلی چیکار کنیم ؟

 1. بلافاصله سکس را متوقف کنید.
 2. هنگام سکس از ضربه های خیلی شدید اجتناب کنید.
 3. از کمپرس یخ و اب سرد استفاده کنید.
 4. از سکس در موقعیتهای خطرناک اجتناب نمائید.
 5. اگر خفیف است از داروهای ضد آلتهاب و ضد درد موقتی استفاده کنید.
 6. از شکستن قولنج آلت و فشار به آلت تناسلی و خم کردن ان اجتناب نمائید.
 7. جهت جلو گیری از ۲ عارضه مهم ان یعنی کج شدن آلت و از دست دادن همیشگی قدرت نعوظ در اولین فرصت به دکتر جراح کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمائید.

تشخیص شکستگی آلت تناسلی مردان :

مهمترین نکته در تشخیص شرح حال خوب است .شنیدن صدای تق وشل شدن سریع آلت نکته مهم تشخیص است .

هیچ وسیله تشخیصی تصویر برداری قطعی جهت تایید تشخیص وجود ندارد.

درمان شکستگی آلت تناسلی مردان

درمان شکستگی آلت تناسلی مردان :

ترميم به روش جراحي و بصورت اورژانسي مي باشد که اين ترميم هرچه سريعتر انجام گيرد احتمال عوارض کمتر است.

تخلیه هماتوم و ترمیم غشاء پاره. هماتوم تخلیه نشده می تواند فیبروزه شود، به آلت تناسلی شکل و حا لت غیر طبیعی بدهد، به کارکرد طبیعی خیزش آسیب های جدی برساند و سرانجام به ناتوانی جنسی منجر شود.

درمان بهنگام و چند هفته استراحت عشقی پیشگیر چنین ضایعاتی ست.

در عشق- ورزی هم ( چون بسیاری دیگر از زمینه های زندگی ) با کمی احتیاط ، و فقط کمی ، می توان بسیار لذت برد و نه خود و نه عضوی از خود را برباد داد.

گچ گرفتن در درمان شکستگی آلت اثر دارد :

جالب است که این سوال مکررا پرسیده می شود .جواب اینست که خیر ،بافت آلت استخوان ندارد بنابراین درمان آن فقط وفقط جراحی اورژانس است .

عمل جراحی شکستگی آلت :

معمولا بصورت اورژانسی و تحت بی حسی نخاعی یا بیهوشی مختصر انجام می شود .محل پارگی مشخص شده وترمیم با دقت بالا واجتناب از آسیب به اعصاب انجام می شود .

اگر عمل جراحی اورژانس در ۸ ساعت اول انجام شود، بهترین نتایج را دارد وعوارض بیشتر زمانی است که بعد از ۸ ساعت ترمیم صورت گیرد .

عوارض عدم ترميم يا ترميم ديررسي :

ناتواني جنسي، خميدگي و کجي آلت هنگام نعوظ، تغيير شکل آلت به شکل ساعت شني ( نازک شدن قسمت کوچکي از تنه آلت ) که حين نزديکي باعث کج شدن مکرر آلت از همان قسمت باريک و ضعيف خواهد شد.

همچنین طبق یک بررسی که در بیمارستان شهيد بهشتي بابل، طی سال 83- 1375 انجام شد به شرح زیر است :

سابقه و هدف :

شكستگي آلت تناسلي در جوامع و فرهنگ‌هاي مختلف بدلايل متعددي از قبيل مقاربت جنسي در وضعيت غير عادي، خود ارضايي و ضربه مستقيم ايجاد مي گردد. هدف از اين مطالعه كسب آگاهي از فراواني، علل و ضايعات همراه به‌خصوص پارگي پيشابراه در اين بيماران بوده تا بتوان با آگاهي و شناسايي علل در پيشگيري از ضايعه و عوارض آن گامي موثر برداشت.

مواد و روش‌ها :

اين مطالعه ازنوع توصيفي- مقطعي بوده و بر روي كليه مردان مراجعه‌كننده به علت شكستگي آلت تناسلي(84 مورد) به بيمارستان شهيد بهشتي بابل (83- 1375) انجام شد. داده‌ها با پرسشنامه جمع‌آوري و با نرم‌افزار آماري SPSS و روش‌هاي آماري كاي دو و تي‌تست تجزيه و تحليل شد.

يافته‌ها :

در طي مدت مطالعه، 84 بيمار به علت شكستگي آلت تناسلي به بيمارستان مراجعه كردند. ميانگين سني نمونه‌ها 7/4 ± 28 سال و اكثريت آنان (78 درصد) مجرد بودند. مهم‌ترين شكايت باليني، درد (36 درصد) و تورم آلت

(30 درصد) بود. علل زمينه‌اي ايجاد كننده شكستگي؛ خود ارضايي (74 درصد)، آميزش جنسي (18 درصد) و اطلاعات مشكوك و تروما و جسم خارجي(8 درصد) بود. فراواني پارگي پيشابراه در اين بيماران (8 درصد) بود و ارتباط معني‌داري بين علل زمينه‌اي ايجاد شكستگي و پارگي پيشابراه وجود داشت.

استنتاج :

با توجه به درصد زياد موارد شكستگي آلت به علت دستكاري در بين جوانان، آموزش اين گروه در مورد پيامدها و عوارض مهم اين مشكل، مي‌تواند نقش مهمي در پيشگيري و درمان به موقع اين ضايعه و عوارض آن داشته باشد.

بعد از عمل آلت تناسلی :

 1. شخص یکروز بعد از بیمارستان مرخص می شود.
 2. از انجام فعالیتهای سنگین تا یک هفته باید اجتناب نماید.
 3. فعالیت جنسی تا یکماه بعد از عمل باید به تعویق بیفتد.

divider

بیشتر بخوانید :

راه های مناسب برای افزایش قطر و طول آلت تناسلی آقایان

علت سایز مختلف آلت تناسلی مردان چیست؟

چگونه آلت تناسلی بزرگ و سفتی داشته باشیم؟

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (9 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits