دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
علت،عوارض و درمان بیماری پوستی پیتیریازیس روزه‌آ

علت بیماری شایع پیتیریازیس روزه‌آ (جوش پولکی) و درمان این عارضه

علت،عوارض و درمان بیماری پوستی پیتیریازیس روزه‌آ
20
زمان مطالعه: 7 دقیقه
پیتیریازیس روزه‌آ (Pityriasis rosea) یا جوش پولکی بیماری پوستی شایعی است که معمولاً به صورت جوش‌های قرمز کژنه‌ای (پَچی) در بالغین جوان رخ می‌دهد (بخصوص در ناحیه شکم و قفسه سینه). روزه‌آ بیماری خوش‌خیم و خودبهبودیابنده‌ای است و نهایتاً ۱۲ هفته طول...

بیماری شایع پیتریازیس روزه آ یا جوش پولکی

پیتریازیس روزه آ يك نوع بثورات خود محدود شونده است كه هم در بزرگسالان و هم در كودكان اتفاق مي افتد. پیتریازیس روزه آ بيشتر در كودكان و جوانان رايج است. بين سنين 10 تا 35 سال متداولتر است. در ماههاي بهار و پاييز بيشتر اتفاق مي افتد.پیتریازیس روزه (Pityriasis rosea) یا جوش پولکی یک بیماری شایع که باعث بثورات پوستی می شود اگر چه این بیماری ممکن است در هر سنی رخ دهد ولی اغلب در سنین 10 تا 35 سال می باشد. این بیماری اغلب عارضه خاصی ندارد ولی در خانمهای باردار می تواند خطرات جدی بدنبال داشته باشد.

علت پیتریازیس روزه آ

علت دقيق آن مشخص نيست. هيچ ميكروبي (باكتري، ويروس يا قارچ) به عنوان علت يافت نشده است اما انواع خاصي از ويروس هرپس انساني مي توانند در اين زمينه نقش داشته باشند. ربطي به غذا، داروها يا استرس ندارد. با اين وجود، برخي داروها (مثل داروهايي كه براي درمان آرتورز استفاده ميشوند) مي توانند سبب بثوراتي مشابه پیتریازیس روزه آ شوند.پیتریازیس اغلب مسري نيست و بنابراين به ديگران منتقل نمي شود.

بیماری جوش پولکی

بثورات در پیتریازیس روزه آ چگونه است؟

يك ضايعه اوليه به نام ضايعه پيشرو ‘herald patch’ اول در پوست شكل مي گيرد. اين ضايعه گرد يا بيضي شكل است و ۲ تا ۵ سانتي متر قطر دارد و قرمز/صورتي است. اغلب بر روي سينه يا پشت شكل مي گيرد اما گاهي ممكن است بر روي شكم، گردن، پشت، ران يا بالا هاي بازو باشد. با اين وجود، در بسياري از موارد ضايعه اوليه تشكيل نميشود يا بدون اينكه فرد متوجه آن شود از بين مي رود.در حدود ۵ تا ۱۵ روز بعد بثورات گسترده تري به مدت ۱۰ روز به تدريج ظاهر ميشوند. اين بثورات مي توانند به بيشتر قسمتهاي بدن گسترش يابد.

با اين وجود، اغلب صورت را تحت تاثير قرار نمي دهد.اين بثورات از دانه هاي بيضي شكل به قطر ۱ تا ۳ سانتي متر و به رنگ صورتي تشكيل شده اند كه كوچك تر از ظايعه اوليه هستند. اغلب اين دانه ها به نظر خطوطي را موازي چين و شكن هاي پوست شكل مي دهند.اين بثورات مي تواند بسيار خارش داشته باشد. در طول زمان از بين مي رود اما ممكن است چند هفته طول بكشد. زخم يا نشاني از خود باقي نمي گذارد. حمله ثانويه بسيار نادر است اما گزارش شده است.اين توصيف يك نمونه كلي است كه به نظر اغلب افراد مبتلا به اين گونه هستند. گاها، بثورات ممكن است فقط بازوها و پاها را تحت تاثير قرار دهد. به ندرت، سبب پوسته پوسته شدن پوست ميشود كه مي تواند مشكل ساز باشد.

همچنین بخوایند:

کهیر بیماری پوستی؛علائم و درمان این عارضه

علت پسوریازیس (صدفک) بیماری پوستی مزمن

درمان بیماری پوستی پمفيگوس

چه کسانی این بیماری را می گیرند؟

 • شانس گرفتن این بیماری برای همه افراد وجود دارد . اما این شانس برای این افراد بسیار بیشتر است
 • بین ۱۰ تا ۳۵ سال دارند
 • در دوران بارداری بسر می برند
 • علت پیتریازیس روزه آ
 • این بیماری به علت دوباره فعال شدن ویروس هرپس تیپ ۶ و ۷ رخ میدهد که موجب روزئولای نوزادی نیز می شوند
 • پیتریازیس‌ روزه‌آ معمولاً سیر طبیعی‌ خود را در طی‌ 5 هفته‌ تا 5 ماه‌ طی‌ می‌کند

بیماری جوش پولکی

علایم‌ شایع‌ پیتیریازیس روزه‌آ

بثورات‌ پوستی‌ کم‌رنگ‌ که‌ اغلب‌ به‌صورت‌ نواحی‌ بیضی‌ یا گرد صورتی‌ کم‌رنگ‌ یا قهوه‌ای‌ روشن‌ در چین‌های‌ پوستی‌ دیده‌ می‌شود. ممکن‌ است‌ در ابتلا یک‌ لکه‌ پوستی‌ بزرگتر (لکه‌ پیش‌قراول‌) قبل‌ از سایر ضایعات‌ ظاهر گردد. این‌ ضایعات‌ ممکن‌ است‌ طرح‌ درخت‌ کریسمس‌ را در ناحیه‌ قفسه‌ سینه‌ یا پشت‌ ایجاد کنند.

♦ خستگی‌ خفیف‌

♦ خارش‌ که‌ معمولاً خفیف‌ است‌.

♦ تب و سردرد خفیف‌ گاهگاهی‌

عواقب‌ موردانتظار

پیتریازیس‌ روزه‌آ معمولاً سیر طبیعی‌ خود را در طی‌ 5 هفته‌ تا 5 ماه‌ طی‌ می‌کند و هیچ‌ دارو یا درمانی‌ برای‌ کوتاه‌ کردن‌ سیر آن‌ وجود ندارد ولی‌ خارش‌ و علایم‌ آزارنده‌ آن‌ را می‌توان‌ با درمان‌ کاهش‌ داد.ضایعات‌ پوستی‌ این‌ اختلال‌ جوشگاه‌ به‌جای‌ نمی‌گذارند مگر در صورت‌ بروز عفونت ثانویه‌. بروز ضایعات‌ جدید تا چندین‌ هفته‌ ادامه‌ می‌یابد. به‌نظر می‌رسد با برطرف‌ شدن‌ یک‌ دوره‌ بیماری‌ مصونیت‌ مادام‌العمر حاصل‌ می‌شود.اگر چه‌ پیتریازیس‌ روزه‌آ احتمالاً ناشی‌ از یک‌ عامل‌ عفونی‌ است‌، خود بیماری‌ مسری‌ نیست‌. سرایت‌ بیماری‌ حتی‌ با تماس‌های‌ نزدیک‌ خانوادگی‌ نیز نامحتمل‌ است‌.

مدت زمان ماندگاری

 • بیماری ممکن است ۶-۱۲ هفته طول بکشد ولی ضایعات سفید یا قهوه ای ممکن است تا چندین ماه در ناحیه باقی بمانند.
 • در نهایت پوست به حالت عادی خود بر می گردد.
 • حمله دوم در ۱-۳ % افراد رخ می دهد ولی در سال های بعد عامل ویروسی دیگری ممکن است عامل باشد.

آیا پیتریاز روزه آ عوارضی دارد؟

در خانم باردار ممکن است باعث ایجاد سقط شود و زایمان زود رس و سایر عوارض متعاقب آن و پتریاز روزه آتیپیک ناشی از دارو ها باعث واکنش شدید پوستی تحت عنوان سندرم واکنش دارویی می شود.

تشخیص پزشکان

پزشکان متخصص پوست اغلب اگر به وجود این بیماری مشکوک شوند با یک آزمایش خون و یا نمونه برداری از پوست نسبت به وجود این بیماری اطمینان حاصل می کنند.

درمان پیتریازیس روزه آ

درمان‌ عمدتاً با هدف‌ تسكين‌ خارش‌ انجام‌ مي‌شود. حمام‌ كردن‌ طبق‌ روال‌ معمول‌ با يك‌ صابون‌ ملايم‌ توصيه‌ مي‌شود. استفاده‌ از آب‌ گرم‌ و نه‌ آب‌ داغ‌ توصيه‌ مي‌گردد زيرا آب‌ داغ‌ ممكن‌ است‌ خارش‌ را تشديد نمايد. استفاده‌ از آرد جو دوسر براي‌ حمام‌ كردن‌ ممكن‌ است‌ سودمند باشد. نيازي‌ به‌ استريل‌ كردن‌ وان‌ يا دوش‌ پس‌ از استحمام‌ بيمار نيست‌.

بیماری جوش پولکی

داروها

در مورد ناراحتي‌ خفيف‌ استفاده‌ از داروهاي‌ بدون‌ نسخه‌ زير ممكن‌ است‌ كافي‌ باشد:

 1. محلول‌ كالامين‌ براي‌ تسكين‌ خارش‌
 2. كرم‌هاي‌ استروييدي‌ براي‌ كنترل‌ خارش‌ شديد (يك‌ علامت‌ نادر)
 3. استامينوفن‌ براي‌ كاهش‌ تب‌
 4. ساير استروييدهاي‌ موضعي‌ و / يا آنتي‌هيستامين‌ها نيز ممكن‌ است‌ تجويز شوند.

فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري معمولاً محدوديتي‌ وجود ندارد.

رژيم‌ غذايی

رژيم‌ خاصي‌ نياز نيست‌.

درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟

اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌ تان داراي‌ علايم‌ پيتريازيس‌ روزه‌آ باشيد.

بروز موارد زير در طي‌ درمان‌:

 1. تب‌ بالاتر از ۳/۳۸ درجه‌ سانتيگراد
 2. علايم‌ عفونت‌ (گرمي‌، قرمزي‌، احساس‌ درد در لمس‌ ضايعه‌، درد و تورم‌) در بثورات‌ پوستي‌


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (20 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits