alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
علل؛تشخیص و درمان بیماری پورپورای هنوخ شوئن لاین
7
4K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بیماری عجیب پورپورای هنوخ-شوئن لاین:این بیماری (Henoch–Schönlein purpura) با ظهور جوش های قرمز و برآمده شبیه به زخم روی پا و باسن خودش را نشان می دهد.

بیماری عجیب پورپورای هنوخ-شوئن لاین

این بیماری (Henoch–Schönlein purpura) با ظهور جوش های قرمز و برآمده شبیه به زخم روی پا و باسن خودش را نشان می دهد. بعد دل درد و درد زانوها آغاز می شود. اینها نشانه های پورپورای هنوخ-شوئن لاین هستند.با دلگرم همراه باشید تا در مورد این بیماری بیشتر بدانید.

پورپورای هنوخ شوئن لاین

این بیماری چیست ؟

پورپورای هنوخ شوئن لاینHSP بیماریی است که در آن عروق خونی بسیار کوچک ( مویرگ ها) دچار التهاب میشوند .این التهاب واسکولیت نامیده میشود و معمولاَ عروق خونی خونی کوچک پوست ، روده ها و کلیه را در گیر میکند.وقتی عروق خونی ملتهب بداخل پوست خونریزی کنند ضایعات پوستی قرمز یا بنفش رنگی بنام پور پورا بوجودمی آورند.همچنین با خونریزی بداخل روده یا کلیه ها میتواند مدفوع خونی و یا ادرار خونی ( هماچوری) ایجاد نمایند .

شیوع این بیماری چقدر است ؟

اگرچه HSP در دوران کودکی بیماری شایعی نیست ، اما شایع ترین واسکولیت سیستمیک کودکان در سنین 5 تا 15 سالگی بشمار میآید. بیماری در پسر ها شایع تر از دختران (1 : 2 ) است.
هیچگونه ارجحیت نژادی یا توزیع جغرافیایی برای بیماری وجود ندارد.بیشتر موارد بیماری در اروپا و نیمکره شمالی در زمستان روی میدهد ، اما بعضی موارد نیز در طی پائیز یا بهار اتفاق میافتد. HSP تقریباُ در یکسال 20 مورد از هر 100 هزار کودک را گرفتار میکند.

علل بیماری کدامند ؟

کسی نمی داند چه چیزی باعثHSP میشود. بنظر میرسد عوامل عفونی ( مانند ویروسها یا باکتریها ) بتوانند یک محرک بالقوه برای ایجاد بیماری باشند زیرا در اغلب موارد بیماری بدنبال یک عفونت تنفسی فوقانی بروز میکند.با این وجود ، HSP بدنبال تجویز دارو ، گزش حشرات ، تماس با سرما ،سموم شیمیایی و مصرف آلرژن های خاص غذایی نیز دیده شده است. HSP ممکن است واکنشی به یک عفونت باشد(یک پاسخ تهاجمی افراطی از سیستم ایمنی خود کودک )
یافتن رسوب محصولات خاص سیستم ایمنی مانند ایمونوگلوبین A در ضایعات HSP مطرح کننده یک پاسخ غیر طبیعی سیستم ایمنی است که به عروق خونی کوچک در پوست ،مفاصل، دستگاه گوارش ،کلیه ها و بندرت سیستم عصبی مرکزی یا بیضه ها حمله کرده و باعث بروز بیماری میگردد.

آیا بیماری ارثی است ؟ آیا مسری است ؟ قابل پیشگیری است ؟

یک بیماری ارثی نیست .مسری نبوده ونمی توان از آن پیشگیری کرد.HSP

نشانه های اصلی چیست ؟

نشانه اصلی یک راش پوستی مشخص است که در تمام مبتلایان به HSP وجود دارد. راش معمولاُ بصورت یک کهیر کوچک ، برجستگی یا لکه قرمز رنگ شروع شده و در طول زمان به کبودی بنفش تغییررنگ پیدا میکند.این ضایعات "پورپورای قابل لمس " نامیده میشود زیرا برجستگی ضایعات پوستی را میتوان لمس نمود. پور پورا معمولاُ اندام تحتانی وروی باسن را می پوشاند ،گرچه بعضی از ضایعات ممکنست در مناطق دیگر بدن.(اندام فوقانی ، تنه ، وغیره ) ظاهر شوند.

درد در مفاصل (آرترالژی ) یا وجود مفاصل دردناک و متورم با محدودیت حرکت (آرتریت ) _ معمولاُ در زانوها و مچ پاها و با شیوع کمتر در مچ دست ها ،آرنج ها و انگشتان – در بیشتر بیماران یافت میشود ( > 65% ).آرترالژی و / یا آرتریت با تورم بافت نرم همراه است و حساسیت در نزدیکی و اطراف مفاصل وجود دارد. تورم بافت نرم در دست ها و پاها،پیشانی و پوست بیضه ها ممکن است در مراحل اولیه بیماری ، بخصوص ُ در کودکان خیلی کوچک،وجود داشته باشد.
نشانه های مفصلی موقتی است و در عرض چند روز تا چند هفته ناپدید میگردد.

با ایجاد شدن التهاب عروقی ، در بیشتر از 60% از بیماران درد شکمی بوجود میاید.این درد بطور مشخص متناوب بوده ، اطراف ناف حس میشود و ممکن است با خونریزی گوارشی خفیف تاشدید همراه باشد.بطور خیلی نادر ،یک چین غیر طبیعی روده به شکل در هم فرو رفتگی روده ای ایجاد میشود که منجر به انسداد روده ای گشته و ممکنست نیاز به جراحی پیدا کند.
وقتی التهاب درعروق کلیوی بوجود آید ( در حدود 20 – 35 % بیماران ) ممکن است خونریزی کرده و هماچوری ( خون در ادرار ) خفیف تا شدید و پروتئین اوری (پروتئین در ادرار)ایجاد نماید.

مشکلات کلیوی معمولاُ جدی نیستند.در موارد نادر ، بیماری کلیوی تا ماهها یا سالها ادامه یافته و ممکن است یه سمت نارسایی کلیوی پیشرفت کند ( 1-5%). در اینگونه موارد ، مشاوره با یک متخصص کلیه (نفرولوژیست ) برای همکاری با پزشک بیمار ضرورت دارد.گاهی از اوقات نشانه های فوق چند روز قبل از ظهور راش جلدی بروز می کنند.آنها می توانند همزمان یا بتدریج و با ترتیب مختلف ظاهر گردند.سایر نشانه ها مانند تشنج ، خونریزی مغزی یا ریوی و تورم بیضه ها ناشی از التهاب عروق در این دستگاه ها بطور خیلی نادر دیده میشود.

 بیماری عجیب پورپورای هنوخ-شوئن لاین

سیر بیماری پورپورای هنوخ شوئن لاینHSP

اغلب طول مدت بیماری در حدود ۴ تا ۶ هفته‌است. نیمی از کودکان حداقل یک عود مجدد بیماری را در عرض یک دوره ۶ ماهه تجربه می‌کنند که نسبت به حمله نخست بیماری خفیف‌تر و کوتاهتر است. به ندرت عودهای مکرر رخ می‌دهد .بیشتر کودکان دچار HSP به طور کامل بهبود می‌یابند، ولی در برخی، پورپورای آلرژیک مکرر عود کرده یا سال‌ها باقی می‌ماند.

آیا بیماری در همه کودکان یکسان است؟

بیماری درهمه کودکان کم و بیش مشابه است ، اما وسعت گرفتاری جلدی و دستگاهی از هر بیمار تا بیماردیگر ممکن است تفاوت قابل توجهی داشته باشد.

آیا بیماری در کودکان با بزرگسالان متفاوت است ؟

بیماری در کودکان و بزرگسالان تفاوتی ندارد ، ولی در اشخاص جوان بندرت اتفاق میافتد.

 بیماری عجیب پورپورای هنوخ-شوئن لاین

تشخیص پورپورای هنوخ شوئن لاینHSP

وقتی جوش های مشخصه این بیماری روی پاها و باسن دیده شد، به خصوص اگر با درد مفاصل و دل درد همراه بود، پزشکان به راحتی می توانند این بیماری را تشخیص دهند. تشخیص زمانی دشوار می شود که درد مفصل یا دل درد قبل از ظهور جوش ها رخ دهند، یا ظهور نشانه ها و علائم چند هفته طول بکشد. پزشک برای تشخیص مطمئن تر، آزمایش بافت برداری پوستی تجویز می کند.

همچنین ممکن است پزشک آزمایش خون روتین تجویز کند تا نشانه های عفونت، کم خونی یا بیماری کلیوی را زیر نظر قرار دهد. اگر دل درد شدید باشد، آزمایش هایی مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن کمک کننده هستند. آزمایش مدفوع یا ادرار نیز ممکن است لازم شود.بیش از نیمی از کودکانی که به HSP مبتلا می شوند، دچار مشکلاتی در کلیه ها می شوند، بنابراین پزشک ممکن است نحوه کارکرد کلیه را در چند ماه زیر نظر قرار دهد. اگر کلیه های کودک آسیب دیده باشد، باید او را نزد نفرولوژیست ببرید.

درمان پورپورای هنوخ شوئن لاینHSP

نشانه های HSP معمولاً تا یک ماه دوام دارند. بیشتر اوقات این نشانه ها بدون هیچگونه درمانی از بین می روند.

برای آنکه فرزندتان حس بهتری داشته باشد، پزشک برای او داروهایی می نویسد:

• آنتی بیوتیک هایی برای درمان عفونت اولیه

• مسکن (مانند استامینوفن)

• داروهای ضدالتهابی (مانند ایبوپروفن) برای تسکین درد مفصلی و التهاب

• کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون) برای دل درد شدید یا بیماری کلیوی

بگذارید کودکتان در منزل به اندازه کافی استراحت کند و مایعات بنوشد. اگر او هیچ چیزی نمی خورد و نمی نوشد یا دل درد شدید یا درد کلیه شدید دارد، باید او را در بیمارستان بستری کنید.بیشتر کودکانی که به بیماری پورپورای هنوخ-شوئن لاین مبتلا می شوند معمولاً ظرف یک ماه بهبود می یابند و هیچ مشکل بلندمدتی نخواهند داشت. کودکانی که کلیه آنها آسیب می بیند باید برای چکاپ های منظم نزد پزشک بروند.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب پورپورای هنوخ شوئن

لاین در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (7 رای)  
  • منبع
  • دلگرم
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits