دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
کشیدگی، پارگی و التهاب تاندون ها

درمان پارگی و کشیدگی تاندون

کشیدگی، پارگی و التهاب تاندون ها
92
زمان مطالعه: 12 دقیقه
علائم علائم کشیدگی و پارگی تاندون : هر قسمت بدن که مفصل داشته باشد تاندون هم باید به خوبی کار کند اما گاهی دردهایی در بدن حس می‌کنیم که دلیل آن پارگی تاندون‌هاست و بهتر است نشانه‌های پارگی تاندون را بشناسیم.

پارگی،کشیدگی و التهاب تاندون های شانه: علائم و درمان

کشیده شدن شدید رباط (لیگامان) که به صدمهٔ کامل یا ناکامل منجر شود را کشیدگی رُباط می‌گویند. پیچ‌خوردگی یا در اصلاح عامیانه رگ به رگ شدن علت اصلی کشیدگی رباط است. زمانی که ساختمانی مانند رباط، جامعیت ساختمانی خود را از دست بدهد از واژه کشیدگی استفاده می‌گردد.

رباط‌ها عامل اتصال استخوان در مفاصل هستند. مهمترین نقش رباط‌ها در بدن، ایجاد ثبات و پایداری در مفصل است. رباط‌ها و تاندون‌ها از نظر ساختمان بسیار مشابه‌اند.

اما رباط‌ها معمولاً نسبت به تاندون‌ها پهن‌تر بوده و فیبرهای کلاژن در رباط‌ها متراکم‌تر هستندبا این بخش از دلگرم همراه باشید تا با درمان کشیدگی و التهاب تاندون آشنا شوید.


چطور به نشانه‌های پارگی تاندون پی ببریم؟

کشیدگی رباط مچ پا

وقتی ایجاد میشود که پا در حین راه رفتن پیچ میخورد. این پیچ خوردگی موجب میگردد تا رباط های جانبی در اطراف مچ پا بخصوص در قسمت خارجی آن تحت کشش بیش از حد تحملش قرار گیرد.

در این حال تارهای تشکیل دهنده رباط پاره میشوند. این پاره شدن تارها و فیبرهای میکروسکوپی تشکیل دهنده رباط درجات و شدت های متفاوتی دارد.

گاهی اوقات این پارگی ها کم و خفیف بوده و در مواردی ممکن است تمام رباط بطور کامل پاره شود.

وقتی که شدت کشیدگی و پارگی رباط مچ پا کم است میتوان آن را با مچ بند بست و با همین روش درمان کرد ولی در مواردی که شدت کشیدگی زیاد است ترجیح داده میشود که مچ پا به مدت سه هفته به توسط گچ گیری بی حرکت شود.تاندونیت شانه (یا تاندونیت) التهاب و کشیدگی تاندون شانه است.

از آنجایی که التهاب تاندون شانه در تمامی آسیب دیدگی های تاندون های شانه وجود ندارد، این گروه از آسیب دیدگی ها ممکن است پارگی و کشیدگی تاندون دست نیز نامیده شود.

پارگی روتاتور کاف یکی از علت های اصلی درد شانه و ناتوانی در بین بزرگسالان است و باعث ضعیف شدن شانه شما می شود.

این بدان معناست که بسیاری از فعالیت های روزمره مثل شانه کردن موها یا لباس پوشیدن به سختی قابل انجام است و با شانه درد همراه است.وقتی پارگی تاندون شانه وجود داشته باشد، تاندون دیگر به راس استخوان بازو به طور کامل متصل نیست.

اغلب پارگی ها در تاندون عضله سوپرااسپیناتوس ایجاد می شوند، اما قسمت های دیگر شانه نیز ممکن است دچار پاره شدن تاندون شانه شوند. در بسیاری از موارد، پارگی تاندون ها با فرسایش شروع می شود.

با تشدید آسیب دیدگی، تاندون به طور کامل پاره می شود که گاهی اوقات می تواند در اثر بلند کردن یک شی سنگین باشد.

در مواردی که آسیب شدید نباشد می توان با روش های غیر جراحی چون ورزش شانه درد, فیزیوتراپی درمان کشیدگی ماهیچه با لیزر وسرما درمانی به درمان پارگی تاندون شانه پرداخت.

تاندون


پارگی ها انواع مختلفی دارند:

پارگی جزئی

این نوع پارگی به بافت نرم آسیب می رساند، اما به طور کامل آن را جدا نمی کند.

پارگی کلی

این نوع پارگی تاندون شانه، پارگی کامل نیز نامیده می شود و در آن بافت نرم به دو قسمت تقسیم می شود. در بسیاری از موارد، تانون ها در جایی که به سراستخوان بازو متصل هستند دچار پارگی می شود.

در این نوع پارگی، یک سوراخ در تاندون ایجاد می شود.

همچنین بخوانید:

علائم و درمان پارگی تاندون کتف و شانه

درمان و بهبود سریع درد شانه و کتف در منزل

درمان درد و حس کشیدگی عضلات ران و بغل پا

دو علت پارگی تاندون شانه است: آسیب دیدگی و تخریب

در صورتی که روی بازوی خود که بیش از حد کشیده شده است زمین بخورید یا با یک حرکت سریع جسم بسیار سنگینی را بلند کنید، احتمال پارگی و التهاب تاندون شانه وجود دارد و ممکن است علل پارگی تاندون شانه باشد.

این نوع پارگی با آسیب دیدگی های دیگر شانه مثل شکستگی استخوان ترقوه یا دررفتگی شانه ممکن است بوجود بیاید. اغلب پارگی ها نتیجه فرسایش تاندون است که به کندی در طول زمان ایجاد می شود.

این تخریب به صورت طبیعی با افزایش سن بوجود می آید. پارگی تاندون شانه معمولا در دستی که به آن مسلط تر هستید، بیشتر شایع هستند.

در صورتی که در یک شانه خود دچار پارگی تخریبی شوید، احتمال اینکه شانه دیگر نیز دچار این پارگی شود زیاد است، حتی اگر در شانه مخالف خود هیچ گونه دردی را احساس نکنید.


عوامل متعددی در پارگی های و در علت التهاب تاندون شانه نقش دارند از جمله:

 • فشار مکرر

انجام پی در پی حرکات مشابه در شانه باعث وارد شدن فشار بر عضلات و تاندون های روتاتور کاف می شود.

بیس بال، تنیس، قایقرانی و وزنه برای نمونه های از ورزش هایی هستند که شما را دچار پارگی و التهاب تاندون شانه ناشی از استفاده بیش از حد می کنند. بسیاری از مشاغل و کارهای روزمره نیز باعث پارگی تاندون شانه ناشی از استفاده بیش از حد می شوند.

 • کمبود ذخیره خون

با افزایش سن، ذخیره خون در تاندون های روتاتور کاف کاهش پیدا می کند. بدون ذخیره خون مناسب، توانایی طبیعی بدن در ترمیم آسیب دیدگی و کشیدگی تاندون شانه دچار مشکل می شود. این مساله در نهایت منجر به پارگی تاندون می گردد.

 • اسپرز استخوان

با افزایش سن، اسپرز استخوان ( رشد بیش از حد استخوان) اغلب در زیر استخوان کتف بوجود می آید. وقتی بازوهای خود را بالا می آوریم، اسرپز به تاندون شانه کشیده می شود.

به این وضعیت سندروم گیرافتادگی شانه گفته می شود و با گذشت زمان باعث تضعیف تاندون و افزایش احتمال پارگی تاندون می شود.

کشیدگی تاندون

عوامل خطر

 • از آنجایی که اغلب موارد پارگی و التهاب شانه ناشی از فرسایش طبیعی است که با افزیش سن بوجود می آید، افراد بالای ۴۰ سال بیشتر در معرض پارگی تاندون شانه هستند.
 • افرادی که زیاد جسم سنگین جابجا می کنند یا کارهایی انجام می دهند که مستلزم بالا نگه داشتن سر است نیز در معرض پارگی و التهاب تاندون شانه هستند.
 • ورزشکاران، مخصوصا تنیس بازها و بیس بال بازها مخصوصا نسبت به پارگی و کشیدگی تاندون شانه ناشی از استفاده بیش از حد آسیب پذیر هستند.
 • نقاشان، نجارها و افراد دیگری که در حین کار باید سرخود را بالا بگیرد نیز در معرض خطر پارگی روتاتور کاف قرار دارند. اگر چه پارگی های ناشی از استفاده بیش از حد در فعالیت های ورزشی و مشاغلی که درآنها باید سر را اغلب بالا گرفت
 • در بین افراد جوان تر اتفاق می افتد، بیشتر پارگی های روتاتور در بین جوانان به علت آسیب دیدگی ناشی از صدمه مثل زمین خوردن است.

رایج ترین علائم پارگی تاندون شانه و التهاب تاندون شانه از قرار زیر هستند:

 • احساس درد در هنگام استراحت و شب، مخصوصا اگر بر روی شانه آسیب دیده دراز کشیده باشید

 • احساس درد و گرفتگی عضلات شانه در هنگام بلند کردن یا پایین آوردن بازو یا با انجام حرکات خاص
 • احساس ضعف در هنگام بالا بردن یا چرخاندن بازو
 • احساس ترک برداشته شدن چیزی در هنگام حرکت دادن بازو در جهات مشخص

پارگی هایی مثل پارگی تاندون شانه ناشی از زمین خوردگی که به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و از علت درد شانه محسوب می شود. در این وضعیت، در قسمت بالای بازو و کتف خود ضعف آنی و پارگی را تجربه می کنید.

پارگی هایی که به آهستگی و به دلیل استفاده بیش از حد بوجود می آیند علت شانه درد بوده و باعث بوجود امدن احساس درد و ضعف در بازو می شوند.

ممکن است وقتی بازوی خود را بلند می کند یا وقتی بازوی خود را پایین می آورید، درد احساس کنید.

در ابتدا، درد ممکن است خفیف باشد و تنها زمانی که بازوی خود را روی سرخود قرار دهید مثلا وقتی می خواهید به چیزی را از داخل کابینت بردارید، آن را احساس کنید.

داروهای غیرتجویزی بازاری مثل آسپرین یا ایبوپروفن باعث تسکین درد اولیه می شوند.با گذشت زمان، درد در حین استراحت مشخص تر می شود و دیگر با مصرف داروهای مسکن از بین نمی رود.

ممکن است شب ها وقتی بر روی شانه آسیب دیده خود دراز می کشید احساس درد کنید.

درد و ضعف ناشی از علائم پارگی تاندون شانه باعث می شود که فعالیت های روزمره ای مثل شانه زدن موها و یا دسترسی به قسمت کمر دشوارتر انجام شود.

تشخیص شدت کشیدگی رباط

به توسط پزشک معالج و با تکیه بر معاینه و روش های تصویربرداری صورت میگیرد.متاسفانه بسیاری فکر میکنند درمان کشیدگی و پیچ خوردگی مچ پا به همین چند هفته بستن خلاصه میشود ولی اینطور نیست.

کشیدگی مچ پا بیماری سمجی است که اگر بدرستی درمان نشود تا مدتها بیمار را آزار میدهد.بعد از اتمام درمان سه هفته ای حال چه با مچ بند و چه با گچ گیری بیمار باید تا مدتها نرمش های مخصوصی را انجام دهد که هدف از آنها افزایش قابلیت انعطاف پذیری مفصل و افزایش قدرت عضلات ساق است.

اگر این نرمش ها به درستی انجام نشوند پیچ خوردگی مچ پا ممکن است بطور مکرری عود کند.

در صورت باقی ماندن درد مچ پا بیمار باید بررسی شود تا وجود آسیب های همراه مانند آسیب های غضروفی و یا وجود ناپایداری در رباط های مچ پا ارزیابی شوند. در صورت وجود این آسیب ها ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

درمان بدون جراحی

روش های درمانی بدون جراحی برای تسکین و درمان درد شانه و بهبود عملکرد شانه در بسیاری از بیماران جواب می دهد. با این حال، استحکام شانه معمولا بدون جراحی بهبود پیدا نمی کند.

روش های درمان التهاب، کشیدگی و پارگی تاندون شانه بدون جراحی از قرار زیر هستند:

 • استراحت و سرما درمانی

پزشک به شما توصیه می کند که استراحت کنید و فعالیت هایی که برای انجام آن مجبور به بالا بردن سر هستید را به حداقل برسانید.

پزشک همچنین یک محافظ شانه برای کمک به محافظت و ثابت نگه داشتن شانه برای شما تجویز می کند. هر سه تا چهار ساعت به مدت ۱۵ دقیقه بر روی ناحیه مورد نظر کمپرس یخ قرار دهید تا درد و التهاب تاندون شانه کاهش پیدا کند.

 • دارو

داروها اختلالات روتاتورکاف را درمان نمی کنند. آنها درتسکین درد و تورم موثر هستند.

تسکین درد و ورم به شما این امکان را می دهد تا حرکات ورزشی کششی را شروع کنید و به تدریج شانه خود را تقویت و مستحکم کنید که باعث کاهش احتمال سفتی یا شانه منجمد می شود.

داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی شایع ترین داروهایی هستند که برای مدیریت پارگی و درمان کشیدگی تاندون شانه مورد استفاده قرار می گیرند. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی به صورت تجویزی و غیرتجویزی در دسترس قرار دارند.

این داروها هم به صورت قرص و هم به صورت پماد به بازار عرضه شده است. در صورتی که به هر دلیل نمی خواهید این داروها را مصرف می کنید، می توانید به جای آنها از استامینوفن استفاده کنید.

 • تمرینات و نرمش های ورزشی و فیزیوتراپی

حرکات ورزشی مخصوص باعث بازیابی حرکات و استحکام شانه می شود. برنامه ورزشی شما باید به منظور بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکات شامل حرکات ورزشی باشد.

استحکام عضلاتی که از شانه شما محافظت می کنند به تسکین درد و جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر و پارگی تاندون شانه (در موارد ابتلا به التهاب تاندون شانه) کمک می کند.

 • تزریق استروئید

در صورتی که استراحت، دارو و فیزیوتراپی درد ناشی از التهاب، پارگی و کشیدگی تاندن شانه شما را تسکین ندادند، تزریق ترکیبی از بیهوشی موضعی و یک کورتیزون توصیه می شود. کورتیزون یک داروی ضد التهابی بسیار موثر است.

در صورتی که تزریق اول چندان جواب نداد، دومین تزریق صورت می گیرد تا اطمینان حاصل شود که تزریق اول در محل مناسب انجام گرفته است. اما به ندرت به بیش از چند تزریق برای تسکین درد ناشی از کشیدگی و التهاب تاندون شانه نیاز است.

 • جراحی

در صورتی که درد شما با روش های غیرجراحی بهبود پیدا نکرد، پزشک جراحی را توصیه می کند. درد مداوم علت اصلی عمل پارگی تاندون شانه است.

در صورتی که بسیار فعال هستید و از بازوهای خود برای انجام کارها یا ورزش هایی که برای انجام آنها باید سررا بالا گرفت، استفاده می کنید، در این صورت نیز جراحی را توصیه می کنید.

عمل ترمیم پارگی تاندون شانه اغلب شامل دوباره متصل کردن تاندون به سر استخوان بازو است. روش های جراحی کمی برای ترمیم پارگی عضلات شانه وجود دارد. جراح شانه یا ارتوپد در مورد بهترین روش جراحی با توجه به مشکلی که دارید با شما مشورت می کند.

التهاب و کشیدگی تاندون شانه همیشه با درد همراه می شود اما در موارد این التهاب و پارگی تاندون شانه همراه با ورم، درد در بازو و کتف ،خشکی و گرفتی عضلات شانه نیز می باشد.

اکثر بیماران با روش های بدون جراحی درمان التهاب تاندون شانه بهبود می یابند و فقط تعداد کمی از بیماران نیاز به مراجعه به دکتر جراح شانه عمل جراحی برای بهبود، ترمیم و درمان پارگی تاندون شانه نیاز پیدا می کنند.

جراحی برای درمان عارضه های دیگری همچون رگ به رگ شدن مچ دست نیز کاربرد دارد.

رگ به رگ شدن درجه ۳ مچ دست شدید بوده و در آن رباط به طور کامل پاره می‌شود. در صورت بروز آن عمل‌های جراحی و مراقبت‌های پزشک باید انجام شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (92 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مریم | ۴ سال پیش
ممنون از مطالب خوبتون من چند بار مطالعه کردم گاهی صحبت از بین رفتن درد است و جایی دیگر درمان و یا ترمیم بافت اسیب دیده ... در کشیگی تاتدون شانه یا ریش شدن تاندون
فیزیوتراپی کار ترمیم بافت و درمان رو انجام میده یا با تقویت کردن عصلات و تاندون های دیگر و اطراف از اسیب بیشتر بافت جلوگیری میشه
در واقع سوال من در مورد اسیب تاندون شانه ام این است که امکان درمان و ترمیم کامل وجود داره ودراین صورت بهترین روش درمان
ممنون میشم راهنماییم کنید
0
0
farimah | ۴ سال پیش
من یکبار تجربه کشیدگی تاندون را در دست راستم داشته ام که با تزریق وورز ش وفیزیوتراپی خوب شد اما الان دست چپم درگیر است میخوام بدونم ایالات بدون تزریق میشه خوب بشه یانه
0
0
Faridh | ۵ سال پیش
سلام ,کلا مطالب خوبی بود کاش مینوشتید روتاتورکاف چند ماه خوب میشه ,ایا میتوان دوباره سلامتیش را بدست اورد و فعالیت کنه
0
0
پاسخ ها:
farimah | ۴ سال پیش
سلام من کشیدگی تاندون بازووپارگی انرا یکبار تجربه کرده ام ه با تزریق و ورزش‌ها فیزیوتراپی گرفتگی شانه ام خوب شد اما الان دوباره دست چپم لاین عارضه مبتلاست است امکان دارد بدون تزریق امپول خوب بشه چگونه لطفاً راهنماییم کنید
0
0
farimah | ۴ سال پیش
سلام من دچار گرفتگی و درد شانه وپا ره کی تاندون بازو شده‌ام دکتر برایم تزریق توصیه کرده ایابدون تزریق میتوانم نتیجه بگیرم
0
0
مهدی | ۵ سال پیش
سلام سه هفته پیش تاندون مچ دست من پاره شد و مراقبت تقریبا خوبی داشتم. الان بعد سه هفته یک ضربه کوچک نه کشیدگی کامل تاندون به دستم وارد شد میخواستم بدونم ممکنه دوباره پاره شده باشه
0
0
پاسخ ها:
علیرضا | ۵ سال پیش
سلام ببخشید من پنجه پام ضربه خورد و تاندون لیسفرانکم کشیده شده اگر کاملا خوب بشه چون من فوتسال بازی میکنم د صورت برگشتن به تمریناتم دوباره احتمال داره کشیده بشه؟؟؟؟لطفا جوابمو بدید
0
0

hits