دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
مراقبت از پا(دیابتی ها بخوانید)
3
زمان مطالعه: 9 دقیقه
چند توصیه برای مراقبت از پاهای دیابتی ها/با این بخش از دلگرم همراه باشید تا اصول مراقبت از پا در بيماران ديابتي را بدانید.

چند توصیه برای مراقبت از پاهای دیابتی ها

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا اصول مراقبت از پا در بيماران ديابتي را بدانید.

Diabetic foot

چند توصیه خوب برای مراقبت از پای افراد مبتلا به دیابت

دیابت اولین عامل قطع عضو در کشوری مانند فرانسه است. متاسفانه این بیماری باعث شده است سالانه میلیون ها نفر در سرتاسر جهان، یک یا چند عضو از بدن خود بخصوص پاهایشان را از دست بدهند. برای مقابله با این مشکل لازم است که دیابتی ها مراقبت های جدی از پاهایشان داشته باشند. در این مطلب چند توصیه برای مراقبت هر چه بیشتر از پاها در مبتلایان به دیابت را ارائه می دهیم

.مبتلایان به دیابت همگی تحت توصیه های مراقبت از پا هستند چون مراقبت ضعیف از پا می تواند به قطع پا و یا ساق آن منجر شود.پزشک شما توصیه خواهد کرد که سالانه به طور مرتب برای بررسی مشکلات پا مراجعه کنید. اگر به طور متناوب از پای خود مراقبت کنید، مطمئنا از بروز مشکلات بهداشتی جدی مرتبط با دیابت پیشگیری کرده اید.

شستشوی روزانه

استفاده از صابون های ملایم و آب گرم برای شستشوی روزانه پا در دیابتی ها مورد نیاز است. بعد از شستشو پا باید به طور کامل خشک شود و از لوسیون ها برای جلوگیری از ترک خوردگی استفاده گردد.هرگز كرم را بين انگشتان پا استفاده نكنيد، زيرا باعث افزايش احتمال بروز عفونت مي‌شود.کف پا باید به دقت برای تشخیص زخم های کوچک احتمالی بررسی شود. اگر شما قادر به مشاهده کف پای خود نیستید، حتما برای این کار از دیگران کمک بگیرید یا از آینه استفاده کنید.

مراقبت از ناخن ها

مراقبت از پا(دیابتی ها بخوانید)

بعد از استحمام و زمانی که ناخن پا نرم است، آن را کوتاه کنید، سپس با یک سوهان آن را صاف نمایید. از برش گوشه انگشتان پا به شدت اجتناب کنید. هیچ کدام از شاخه های کنار ناخن را قطع نکنید. در صورت فرو رفتن ناخن در بافت انگشتان نسبت به درمان آن توسط پزشک اقدام نماييد. فراموش نکنيد که از قيچي براي کوتاه کردن ناخن استفاده نكنيد.

محافظت از پا با کفش و جوراب

زمان ورزش کردن مراقبت باشید که کفش راحت به پا دارید چون در صورت بروز زخم، کفش نامناسب آن را وخیم تر خواهد کرد.از پوشیدن کفش های پاشنه بلند اجتناب کنید چون این نوع کفش ها یا صندلها پای شما را در برابر آسیب و عفونت مستعدتر می کند.از احساس خوب خود نسبت به کفش مطمئن شوید و این که هیچ گونه ناهمواری یا تحریک کنندگی در آن وجود نداشته باشد.

برای آزمایش تناسب کفش موارد زیر را دنبال کنید.روی قطعه ای از کاغذ بایستید. حتما بایستید چون در حالت نشسته شکل پا تغییر می کند.دور پا خط بکشید.دور کفش هم خط بکشید.سپس خطوط را باهم مقایسه کنید. آیا کفش باریکتر است؟ آیا پا داخل کفش را کاملا پر می کند. به طور کلی کفش باید حدود 1 سانتی متر از بزرگترین انگشت پا بلندتر باشد و پهنای آن نیز متناسب با پهنای پا باشد.جنس بیرونی کفش بهتر است از چرم باشد و داخل آن درز نداشته باشد. داخل کفش باید نرم و بدون هیچ گونه سختی باشد و کف بیرونی کفش از جنس سفت و سخت باشد.

پاهاي خود را از حرارت زياد و سرما محافظت کنيد.براي تقويت پاهاي خود ورزشهاي ساده و مناسبي مثل پياده روي، شنا و دوچرخه‌سواري انجام دهيد.اگر پا دچار زخم و ناراحتی است ورزش نکنید.با افزايش اقدامات ايمني (چيدمان مناسب اسباب و اثاثيه منزل، عدم استفاده از قالي‌ هاي شل روي سطوح سراميك، استفاده از عصا و ...) از ضربه و آسيب به اندام هاي تحتاني پيشگيري کنيد.هميشه قند خونتان را کنترل نماييد. داروهاي خود را به موقع مصرف نموده و تغذيه سالم داشته باشيد. هرگز سيگار و الکل مصرف ننماييد.

پابرهنه راه نروید

اگر به دیابت مبتلا هستید، نباید با پای پرهنه راه بروید. در بیماران دیابتی، بیماری اعصاب حسی (نوروپاتی) در ناحیه پا رایج است، یعنی اینکه حس پاها خیلی کم می شود و بیمار نمی تواند متوجه زخم شدن پا شود.
نوروپاتی باعث از دست دادن حس می شود. در این صورت، بیمار دیابتی متوجه درد ناشی از زخم ها و جراحات جزئی پا نمی شود و همین امر باعث عفونت جدی زخم شده و پس از مدتی به مرگ بافت زنده و در نتیجه قطع پا منجر می شود.در صورت بروز بیماری نوروپاتی، تمام زخم ها و هماتوم های (خونریزی در محیط های بسته) کوچک که به دلیل جریان خون نامناسب بروز می کنند، در معرض عفونت قرار می گیرند. اما معمولا فرد دیابتی به سرعت متوجه این مشکل نمی شود.

توصیه می شود که حتی تابستان نیز با پای برهنه در کنار دریا یا روی چمن و غیره راه نروید، به خاطر اینکه هر ضربه ای، امکان ایجاد زخم در پا و در پی آن عفونت را بالا می برد.شب هنگام در تاریکی راه نروید و قبل از هر کاری چراغی را روشن کنید تا خطر برخورد انگشت پاها و بخصوص شست پا به اسباب و اثاثیه منزل کاهش پیدا کند.

ترک پوست کف پا

پاهایتان را مرطوب نگه دارید.از نظر فیزیولوژیکی، پاها خشک هستند، به خاطر اینکه اپیدرم این ناحیه حاوی غدد سباسه (غدد چربی) اندکی است. این پدیده در صورت ابتلا به دیابت شدیدتر نیز می شود.زمانی که پوست بیش از اندازه خشک می شود، خطر بروز ترک پوست پا بالا می رود و این ترک ها به محل ورود میکروب ها و قارچ ها تبدیل می شود.بنابراین لازم است که هر روز با کرم های نرم کننده و یا روغن هایی مانند روغن بادام شیرین و غیره پوست پاها را مرطوب و چرب کنید.قبل از شستشوی پاها، دمای آب را با دستتان چک کنید. چون در صورت داشتن بیماری نوروپاتی، احتمال اینکه گرما و داغی آب را احساس نکنید و پایتان دچار سوختگی شود، زیاد است.

جوراب دیابت

جوراب هایتان را با دقت انتخاب کنید.جوراب ها برای محافظت از پاهای دیابتی ها نقش مهمی دارند. توصیه می کنیم به جای جوراب های با الیاف مصنوعی (جنس پلاستیکی یا نایلونی)، از جوراب های پشمی یا نخی استفاده کنید.الیاف مصنوعی باعث گرم شدن پاها شده و زمینه را برای رشد و تکثیر قارچ ها فراهم می سازند.
جوراب های بدون دوخت را انتخاب کنید.جوراب های طبی فشاری برای بهبود واریس و ورم پاها مناسب هستند، اما اگر از آرتریت رنج می برید استفاده از این جوراب ها به شما توصیه نمی شود، به خاطر اینکه به پاها فشار آورده و جریان خون را محدود می کند.بهتر است قبل از خرید این نوع جوراب ها، با پزشک مشورت کنید.

میخچه و پینه پا

مراقب پینه و میخچه باشید.پینه و میخچه جزو مشکلات اصلی پاهای دیابتی ها هستند. در صورت بروز بیماری نوروپاتی، احتمال هیپرکراتوز (ضخیم شدن لایه شاخی پوست) بالا می رود.معمولا بیشتر افراد با دیدن این پینه ها و میخچه ها، هوس دستکاری آنها به سرشان می زند. ولی این را بدانید که با دستکاری پینه و میخچه پا، امکان دارد که زیر این پوست ضخیم و پینه بسته، هماتوم (خونریزی در محیط بسته) شکل بگیرد.

در این صورت بدون اینکه فرد متوجه شود به مرور زخمی جدی ایجاد می گردد که درمان آن مشکل است.توصیه می کنیم در صورت داشتن پینه و میخچه، فورا با مراجعه به پزشک آنها را درمان کنید.مراقبت روزانه از پاها به پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی کمک می کند.می توانید از سنگ پا استفاده کنید، اما استفاده از چاقو، سوهان فلزی و به طور کلی اشیایی که باعث ایجاد زخم در پاها می شوند توصیه نمی شود. البته سنگ پا را نباید محکم بکشید.

خیس کردن پاها در آب

با دقت بیشتری پاها را بشویید.رعایت بهداشت برای دیابتی ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لازم است روزانه پاها را شستشو دهید و مهم تر از آن با دقت تمام خشک کنید.حواستان باشد که بین انگشت ها را نیز با دقت خشک کنید، در غیر این صورت احتمال رشد قارچ وجود دارد.در حمام پاهای خود را به دقت بررسی کنید و نسبت به وجود هر نوع زخم یا خون مردگی در پاها، دقیق باشید.اگر به دلیل اضافه وزن و یا عدم انعطاف پذیری بدن نمی توانید پاهایتان را به خوبی بررسی کنید، از کسی بخواهید تا در این کار به شما کمک کند. می توانید از آینه نیز استفاده کنید.

درد انگشتان پا

علائم نوروپاتی را جدی بگیرید.نوروپاتی (بیماری اعصاب حسی) یک عارضه ی جدی برای پاهای مبتلایان به دیابت است، به خاطر اینکه تخریب اعصاب، باعث از دست دادن حس می شود.در این صورت، بیمار دیابتی متوجه درد ناشی از زخم ها و جراحات جزئی پا نمی شود و همین امر باعث عفونت جدی زخم شده و پس از مدتی به مرگ بافت زنده و در نتیجه قطع پا منجر می شود.نوروپاتی همچنین باعث بروز تغییر شکل در پاها و پینه و هیپرکراتوز می شود.توصیه می کنیم به محض اینکه احساس کردید پایتان پینه دارد و یا هر نوع احساس عجیب دیگری در پاهایتان داشتید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

علائم آرتریت دیابتی را شناسایی کنید

مراقبت از پا(دیابتی ها بخوانید)

آرتریت دیابتی نیز یکی دیگر از عوارض دیابت است که اثرات جدی روی پای دیابتی ها گذاشته و زمینه را برای بروز عفونت زخم های جزئی فراهم می کند.اگر در حین راه رفتن در پشت ساق پا احساس درد می کنید که با توقف از بین می رود و با راه افتادن دوباره شروع می شود، به پزشک مراجعه کنید.پزشک نبض شما را از طریق قوزک پا کنترل کرده و سونوگرافی داپلر تجویز می کند تا جریان خون و فشار خون را اندازه گیری کند.توجه داشته باشید که مصرف دخانیات خطر بروز آرتریت در بین دیابتی ها را افزایش می دهد.

-------------------------------------------------------------------------------------این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits