دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
بیماری مادرزادی سوراخ قلب
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بیماری مادرزادی سوراخ قلب:بیماریهای مادرزادی قلب چگونه مشخص می شوند ؟ آیا نتیجه عمل جراحی در آنها در زمان های مختلف یکسان است ؟

بیماریهای مادرزادی قلب چگونه مشخص می شوند ؟

آیا نتیجه عمل جراحی در آنها در زمان های مختلف یکسان است ؟

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با علت و درمان بیماری قلبی مادر زادی اشنا شوید.

Congenital heart disease holes

Congenital heart disease holes
هنوز عامل اصلی بیماری های قلبی مادرزادی مشخص نشده است

ولی ژنتیک و عوامل محیطی مهم ترین عوامل بیماری های قلبی مادرزادی محسوب می شوند.البته فقط ده درصد بیماری های قلبی مادرزادی به ژنتیک مرتبط است و عوامل محیطی در این راستا نقش بسیار مهمی دارند متاسفانه وقتی علائم بیماری قلبی یعنی تنگی نفس – طپش قلب و کبود شدگی ایجاد شود د ردرمان بیماری تاخیر صورت گرفته است و علاوه بر اینکه اعمال جراحی پرخطر شده است ( که نوعا " در ابتدا ساده و نتایج خیلی خوبی را دارند ) بلکه نتایج بلند مدت جراحی نیز رضایت بخش نمی باشد .از آنجایی که تعدادی از والدین این کودکان هرگز باور نمی کنند که کودکشان دچار بیماری قلبی می باشد ، برای روشن شدن ذهن آن هااینجانب با زبان ساده و اشاره به پنجره اتاق می گوییم وقتی شیشه این پنجره بشکند باید آن را جایگزین نمود و نباید منتظر بود که آب و باد و باران و سایر عوامل خانه و سقف خانه را خراب نماید و آن وقت بفکر جایگزینی شیشه یا پنجره بود. زیرا آن موقع دیگر دیر شده است

سلامت قلب

چون ممکن است لازم شود در این صورت تعویض خانه صورت گیرد.این مثال عامیانه حاکی از تاثیر درمان به موقع و خطر تعویق عمل جراحی در کودکان می باشد. زیرا قلب د رواقع با تحمل بار اضافی تلاش می کند و تلاش آن بصورت بزرگی حفرات قلب و گشاد شدن این حفرات صورت می گیرد – حال اگر سوراخ بین دهلیز که ساه ترین عمل جراحی قلب بازاست مٍلا در سنین بالاتر از بیست سالگی بسته شود، عمل جراحی همان سادگی را دارد. اما خطرات عمل جراحی و نتایج عمل بسیار متفاوت است زیرا جراح فقط سوراخ قلب را می بندد. هیچگا قلب گشاد و بزرگ را نمی تراشد و این قلب بزرگ و گشاد در بلند مدت دوام و عملکردش دچار اختلال می گردد.

باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از بیماری های مادرزادی قلبی از جمله سوراخ بین بطن و سوراخ بین دهلیز و تنگی و نارسایی در دریچه ها و تنگی در آئورت نزولی و ... فاقد علامت می باشند.به این ترتیب که کودک از درد و ناراحتی خاصی شکایت ندارد و یا اینکه ناتوانی خاصی در وی مشاهده نمی شودتنها در گروهی از بیماران خاص که تحت عنوان بیماری های سیانوتیک شناخته شده اند، بیمار از بدو تولد یا مدتی بعد از تولد، دچار کبودی می شود و گاهی این بیماران قادر به فعالیت شدید بدنی نیز نمی باشند.اما خوشبختانه بسیاری از بیماری های قلبی مادرزادی با معاینه پزشک و حتی معاینه بوسیله یک گوشی قابل تشخیص هستند.حداقل اینکه اگر پزشکی به دقت قلب کودک را گوش دهد، وجود بیماری مادرزادی را در اغلب مواقع تشخیص می دهد. در این صورت با معرفی به پزشک قلب کودکان، تشخیص روشن می شود

سلامت قلب

در گذشته بیماران قلبی بسیاری برای درمان به خارج از کشور اعزام می شدند، ولی امروه بیش از 90 درصد بیماری های مادرزادی قلبی در کشورمان قابل درمان هستندنکته ای که خیلی مهم است، اینکه ما کودکان را تحت عمل جراحی قرار می دهیم که طول عمر طبیعی داشته باشند و یا در سنین بالا دچار نارسایی قلبی و ناتوانی های جسمی نشوند، وگرنه تعداد زیاذی از کودکان بیمار بدون عمل جراحی نیز سال ها زندگی می کنند.متاسفانه وقتی علائم بیماری قلبی یعنی تنگی نفس، تپش قلب و کبودشدگی ایجاد شود، در درمان بیماری تاخیر صورت گرفته است و علاوه بر اینکه اعمال جراحی پرخطر شده است (که نوعا در ابتدا ساده و نتایج خیلی خوبی را دارند)، بلکه نتایج بلندمدت جراحی نیز رضایت بخش نمی باشد.

از آنجایی که تعدادی از والدین این کودکان هرگز باور نمی کنند که کودکشان دچار بیماری قلبی می باشد، برای روشن شدن ذهن آن ها با زبان ساده و اشاره به پنجره اتاق می گوییم، وقتی شیشه این پنجره بشکند، باید آن را جایگزین نمود و نباید منتظر بود که آب و باد و باران و سایر عوامل خانه و سقف خانه را خراب نماید و آن وقت به فکر جایگزینی شیشه یا پنجره بود، زیرا آن موقع دیگر دیر شده است.

این مثال عامیانه حاکی از تاثیر درمان به موقع و خطر تعویق عمل جراحی در کودکان مبتلا به بیماری قلبی می باشد، زیرا قلب در واقع با تحمل بار اضافی تلاش می کند و تلاش آن باعث بزرگی حفرات قلب و گشاد شدن این حفرات می شود، حال اگر سوراخ بین دهلیز که ساده ترین عمل جراحی قلب باز است، در سنین بالاتر از بیست سالگی بسته شود، عمل جراحی همان سادگی را دارد، اما خطرات عمل جراحی و نتایج عمل بسیار متفاوت است، زیرا جراح فقط سوراخ قلب را می بندد.

در نهایت بهترین زمان جراحی در کودکان به شرح زیر است

هرگاه نارسایی قلبی پیش بیاید، در هر زمانی که بیماری تشخیص داده شود، عمل جراحی باید صوت گیرد، حتی در کمتر از یک سالگی نیز ممکن است عمل جراحی لازم شود.

هرگاه با معاینه و تشخیص پزشک، تعجیلی در انجام عمل جراحی در کار نباشد، در اغلب مواقع به عنوان مثال در مورد همان ساده ترین بیماری قلبی یعنی سوراخ بین دهلیز، قبل از ورود کودک به دبستان باید عمل جراحی صورت گیرد، زیرا هر نوع تاخیری در انجام عمل جراحی (بجز موارد ذکر شده) تاخیر در درمان بوده و کوتاهی عمر کودک را به ارمغان می آورد و چقدر مظلوم است کودکی که در عصر امروز، عمل جراحی قلبی اش به تاخیر بیفتد.

امروزه با رشد علم پزشکی در کشور، بسیاری از درمان هایی که در گذشته امکان پذیر نبود، در کشور و به دست متخصصان داخلی انجام می شوند.

در گذشته بیماران قلبی بسیاری برای درمان به خارج از کشور اعزام می شدند، ولی امروه بیش از 90 درصد بیماری های مادرزادی قلبی در کشورمان قابل درمان هستند.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم
مرجان امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

نگار | ۶ سال پیش
سلام دوست عزیز نگران نباش خوشبختانه جراحی قلب تو کشور اینقدر پیشرفت کرده که شبیه عمل سرهپایی شده
0
0
بیغمی | ۶ سال پیش
سلام من خودم بیماری مادرزادی سوراخ قلب داشتم ۹ ماهگی عمل کردم و۲۰ سالگی هم عملکردم الانم ۳۳ سالمه هیچ مشکلی ندارم دارم زندگی میکنم شاغل هستم به طور کلی ایام به کامم هست پس شما هم نگران عزیزاتون نباشید همه خوب میشن به لطف الهی
0
0
پاسخ ها:
Behnaz | ۵ سال پیش
سلام دوست عزیز. براتون آرزوی سلامتی دارم.
0
0
طلایه | ۶ سال پیش
با سلام خانوم ۴۵ ساله هستم با اکومری تشخیص دادن که سوراخ قلب ۲ سانتی متیASD هستم میخواستم بپرسم که با انژیو گرافی کرونرمشکل قلب من حل میشه یا باید جراحی باز انجام دهم
0
0
پروین | ۶ سال پیش
سلام پسرم سه ماهشه سوراخ قلب 7میل داره فشار ریه اش هم 52میلی مترجیوه است ایا امکان این که سوراخس بسته بشه وجود نداره؟
0
0

hits