دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
علائم و نشانه های بیماری روزاسه و درمان این بیماری
2
زمان مطالعه: 12 دقیقه
بیماری روزاسه – تعریف ، علائم ، عوارض ، درمان، پیشگیری و… روزاسه بیماری شایعی در جهان است که میلیونها نفر به آن مبتلا بوده و زندگی سختی را تجربه می کنند.

علایم بیماری رزاسه و راههای مقابله و درمان آن

بیماری رزاسه – تعریف ، علائم ، عوارض ، درمان، پیشگیری و...در این بخش از دلگرم دنبال کنید.

 بیماری رزاسه و روش های مقابله با آن

بیماری رزاسه

روزاسه بیماری شایعی در جهان است که میلیونها نفر به آن مبتلا بوده و زندگی سختی را تجربه می کنند.این بیماری عمدتا پوست صورت را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث قرمزی در بینی، چانه،گونه ها و پیشانی می شود. با گذشت زمان این قرمزی ممکن است بدتر شود. ممکن است رگ های خونی قابل مشاهده باشند.شرح بیماری:

روزاسه بيماري شايع پوستي است كه سبب قرمزي و تورم صورت مي شود. اين بيماري كه اغلب از آن با نام «آكنه بزرگسال» نيز ياد مي شود، ممكن است در ابتدا تنها به شكل قرمزي و برافروختگي چهره در مواقع مختلف خود را نشان دهد و حالتي گذرا داشته باشد. بتدريج اين بيماري به سبب قرمزي پايدار در ميانه چهره پيشرفت مي كند و ممكن است رفته رفته گونه ها، پيشاني، چانه و بيني را هم مبتلا كند. روزاسه حتي ممكن است گوش ها، قفسه سينه و پشت را هم درگير نمايد.

با پيشرفت بيماري، بتدريج عروق خوني كوچك و جوش هاي ظريفي در روي منطقه قرمز رنگ پوست ايجاد مي شوند. ولي برخلاف آكنه، در اين بيماري جوش هاي سرسياه وجود ندارد.در اوايل پيدايش، روزاسه ممكن است خودبخود ايجاد شده و سپس برطرف شود. ولي با گذشت زمان وقتي پوست ديگر به رنگ طبيعي خود برنمي گردد و يا ساير نشانه ها از قبيل جوش هاي ريز و عروق خوني بزرگ نمايان مي شوند، بهترين كار مراجعه به پزشك است.

اين بيماران به ندرت بهبودي كامل مي يابند و ممكن است بيماري آنها سال ها باقي بماند يا در صورت عدم درمان مي تواند و خيم تر هم بشود.در برخی موارد بیماری پوستی روزاسه در قفسه سینه، پشت و گردن بروز می کند. در مواردی نیز روزاسه ممکن است چشم ها را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث تحریک پذیری، قرمز و آبکی به نظر رسیدن آنها شود.

روزاسه در برخی از افراد باعث بروز جوش ها و برآمدگی های پر از چرک می شود.این اختلال ممکن است باعث شود که دماغ به شکلی ورم کرده به نظر برسد.رزاسه بیشتر موارد به سختی درمان می شود. با این حال، خوشبختانه روش های زیادی برای تسکین عوارض و التهاب های ناشی از آن وجود دارد.

روزاسه

علایم بیماری رزاسه

 • پوست‌ روی‌ بینی‌ و گونه‌ها به‌ شکل‌ نازیبایی‌ قرمز و ضخیم‌ می‌شود.
 • رگهای‌ کوچکی‌ روی‌ سطح‌ پوست‌ قابل‌ مشاهده‌ هستند.
 • گاهی‌ جوشهای‌ کوچک‌ قرمز رنگ‌ و جوشهای‌ کوچک‌ چرکی‌ سفید رنگ‌ روی‌ پوست‌ صورت‌ ظاهر می‌شوند.
 • برافروختگی‌ و قرمزی‌ مداوم‌ روی‌ بینی‌، گونه‌ها و پیشانی‌
 • صورت‌ به‌ هنگام‌ لمس‌ دردناک‌ است‌.

روزاسه

علل‌ بیماری رزاسه

علت‌ بروز این‌ بیمار، ناشناخته‌ است‌. اما به‌ تجربه‌ ثابت‌ شده‌ است‌ که‌ بیماری‌ در اثر استرس، نوشیدنی‌های‌ گرم‌، غذاهای‌ داغ‌ یا پر ادویه‌، و الکل تشدید می‌شود. گرما یا سرمای‌ شدید، یا نور آفتاب‌ نیز ممکن‌ است‌ باعث‌ تشدید آن‌ شوند. در بعضی افراد رزاسه فقط چشم را درگیر می کند و خود را به صورت ورم ملتحمه و التهاب پلک نشان می دهد، طوری که دچار علائمی مانند قرمزی، خارش چشم، شالازیون های مکرر (برجستگی کوچکی که در لبه پلک در زیر پوست) یا بلفاریت یا ورم و التهاب پلک می شوند؛

البته امکان دارد چند سال قبل از نمایان شدن علائم رزاسه روی پوست، چشم های فرد مبتلا نشانه های اشاره شده را بروز دهند اما معمولا بیمار این مشکلات چشمی را به خاطر نمی آورد و آنها را بی ارتباط با علائم پوستی می داند.یکی دیگر از انواع رزاسه، رزاسه ندولر است. در این نوع رزاسه برجستگی های ملتهب کوچک و زیادی بروز می کنند که بیشتر روی پیشانی و گونه ها دیده می شوند. وقتی بیمار این برجستگی ها را لمس می کند، شن ریزه هایی زیر پوست خود احساس می کند. اگر این برجستگی ها روی ناحیه بینی بروز کنند آن را متورم و حجیم جلوه می دهند.

به این حالت ناخواشیند «رینوفیما» گفته می شود.این افراد علاوه بر برجستگی های متورم، دچار مشکل کشیدگی پوست نیز هستند، بنابراین به اشتباه تصور می کنند کشیدگی پوست ناشی از خشکی پوست است و سراغ کرم های چرب کننده می روند اما این افراد پوست چربی دارند و استفاده از این کرم ها مشکل را تشدید می کند.

این مشکل پوستی بین چه افرادی رواج بیشتری دارد؟ آیا رنگ پوست یا جنسیت و سن و سال در

آن نقش دارد؟

رزاسه در خانم هایی با پوست روشن و 30 تا 50 ساله شیوع بیشتری دارد. البته رزاسه در آقایان نیز دیده می شود اما شیوع آن کمتر است. معمولا آقایان بعد از 50 سالگی به این مشکل پوستی دچار می شوند. قربانیان این بیماری پوستی معمولا پوست چرب تری دارند. خانم های یائسه به دلیل تغییرات هورمونی زیاد و گُر گرفتگی بیشتر در معرض رزاسه قرار دارند.

روزاسه

آیا عامل اصلی ابتلا به این بیماری مشخص شده است؟

عامل اصلی ابتلا به این بیماری پوستی همچنان ناشناخته است اما در حالت کلی رزاسه را واکنش التهابی سیستم ایمنی بدن می دانند که مجموعه از از عوامل مانند پوست چرب، انگل دمودکس، گشاد شدن عروق، جنسیت، تغییرات هورمونی و ... ممکن است زمینه ساز بروز آن شوند.

روزاسه

چه عواملی باعث تشدید رزاسه می شود؟

مهمترین مسئله در تشدید این بیماری آفتاب است. افرادی که دچار این بیماری هستند، برای مقابله با عود و تشدید بیماری باید از کرم های ضد آفتاب مناسب، شامل کرم های ضد آفتابفیزیکال استفاده کنند چون ضد آفتاب های شیمایی باعث سوزش و قرمزی بیشتر پوست می شوند.

استرس، حمام گرم، سونا، بخار آب، تغییرات ناگهانی دما، استفاده از کرم های چرب و مصرف بعضی مواد غذایی مانند غذاهای تند یا کاکائو، مصرف غذاها و نوشیدنی های خیلی داغ، بی خوابی و انجام ورزش های سنگین باعث تشدید رزاسه می شوند که باید از آنها پرهیزی شود. همچنین دستکاری کردن جوش ها باعث ایجاد جوشگاه می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، مصرف داروهای کورتیکواستروئید (کورتون ها) که برای درمان بیماری های دیگر تجویز می شوند و داروهای گشادکننده عروق خونی مانند داروهای کنترل کننده فشار خون نیز ممکن است باعث تشدید وضعیت این بیماری شود. البته این افزایش قرمزی نباید همراه با تپش قلب و تعریق باشد؛ در غیر این صورت ممکن است نشان دهنده وجود بیماری های پنهانی مانند فئوکروموسایتوما باد که نوعی تومور بوده و با افزایش فشار خون و فلاشینگ یا برافروختگی صورت همراه است.

این مشکل همچنین ممکن است نشان دهنده بیماری «پلی سیتمی ورا» باشد که در آن میزان گلبول های قرمز بیمار بیش از اندازه است و البته علائم دیگری نیز دراد. در حالت کلی توصیه می شود اگر التهاب، قرمزی و برافروختگی صورت با نشانه های دیگری مانند تعریق، تپش قلب و ... باشد، حتما به پزشک مراجعه شود.

روزاسه

عواقب‌ مورد انتظار

علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ تحت‌ کنترل‌ در آورد. آکنه‌ روزاسه‌ بیماری‌ است‌ که‌ در سیر آن‌ مرتباً فروکش‌ کردن‌ و شعله‌ور شدن‌ رخ‌ می‌دهد.

روزاسه

روزاسه چگونه تشخيص داده مي شود؟


جوش هاي روزاسه به صورت برجستگي هاي كوچك و قرمز در چهره پديد مي آيند كه بعضي از آنها ممكن است محتوي چرك هم باشند. همراه با اين جوش ها، تعداد زيادي عروق خوني نازك هم ممكن است بر روي سطح پوست نمايان شوند و قرمزي چهره حالت پايداري به خود بگيرد.در موارد خيلي پيشرفته روزاسه، حالتي ممكن است پيش بيايد كه به اصطلاح «رينوفيما» گفته مي شود. در اين حالت، غدد چربي روي بيني و گونه ها بزرگ شده و بيني وگونه ها حالتي بزرگ، برآمده و پف آلود پيدا مي كنند.

برجستگي هاي ضخيمي در نيمه تحتاني بيني و تا حدودي در گونه ها پديد مي آيند. رينوفيما در مردان نسبت به زنان بسيار شايع تر است. حدود 50 درصد از بيماران مبتلا به روزاسه، درگيري چشمي هم دارند. بعضي از اين بيماران دچار قرمزي و احساس سوزش در چشم ها مي شوند. اين حالت تحت عنوان التهاب ملتحمه شناخته مي شود و اگر براي درمان آن اقدامي نشود، ممكن است سبب پيدايش مشكلات خيلي جدي تر براي چشم ها گردد.

روزاسه

عوارض‌ احتمالی‌

 • استرس‌ روانی‌ ناشی‌ از ظاهر ناخوشایند صورت‌
 • اختلالات‌ خود ایمنی‌ در چشم‌ (نادر است‌)

چه كساني در معرض ابتلا به روزاسه هستند؟


بزرگسالاني كه پوست روشن دارند، بخصوص خانم هاي بين سنين 30 تا 50 سال خيلي بيش از سايرين مستعد ابتلا به روزاسه هستند. اما اين بيماري همراه با شروع يائسگي بوده است. سير بيماري تدريجي است و مدت ها به طول مي انجامد. اوايل ممكن است بيماري فقط به صورت گلگون شدن چهره و برافروختگي گذرا و يا حساسيت شديد به مواد آرايشي خود را نشان دهد. گرفتاري، درگيري و يا فشار شديد روحي هم مي توانند سبب شروع برافروختگي شوند.

روزاسه

پیشگیری‌ از روزاسه

اجتناب‌ از عوامل‌ تشدیدکننده‌ مثل‌ نوشیدنی‌های‌ داغ‌، غذاهای‌ داغ‌ یا پرادویه‌، الکل، و استرس. گاهی‌ ممکن‌ است‌ گرما یا سرمای‌ شدید و نور آفتاب‌ باعث‌ تخفیف‌ بیماری‌ شوند.


بايدها و نبايدها در روزاسه


دليل قطعي بيماري روزاسه هنوز ناشناخته است. بهترين پيشگيري شايد اجتناب از حالات و اعمالي باشد كه سبب قرمزي يا برافروختگي چهره مي شوند:


۱- از نوشيدني هاي داغ (مثل چاي)، غذاهاي تند، نوشيدني هاي كافئين دار والكلي بپرهيزيد.
۲- از خودتان در برابر نور خورشيد بخوبي محافظت كنيد. اين محافظت شامل رعايت موارد زير است.
۳- محدود كردن زمان تماس با نور خورشيد، استفاده از كلاه و بكار بردن ضدآفتاب هاي مناسب با SPF برابر با 15 يا بيشتر، دوري از محيط هاي خيلي داغ يا خيلي سرد كه مي توانند سبب تشديد علايم روزاسه شوند.
۴- از خاراندن، مالش دادن و ماساژ دادن پوست صورت بپرهيزد. مالش دادن و ماساژ دادن پوست صورت بپرهيزيد. مالش پوست سبب بدتر شدن قرمزي و برافروختگي چهره مي شود.
درمحيط هاي خنك به ورزش بپردازيد. از گرم شدن زياد بدنتان جلوگيري كنيد.
۵- از مصرف مواد آرايشي و كرم هاي تحريك كننده پوست بپرهيزيد. اسپري هاي مو را بر روي پوست نپاشيد.
۶- هر وقت دچار برافروختگي چهره شديد، مورد را در دفترچه اي يادداشت كنيد. در هر مورد علل برانگيزنده از قبيل غذاها، مواد مختلف، حالات روحي، داروها و... ار نيز ثبت كنيد.

روزاسه

عوامل‌ افزایش‌ دهندة‌ خطر

 • استفاده‌ بیش‌ از حد از کرم‌های‌ کورتیکواستروییدی‌ برای‌ درمان‌ سایر بیماریهای‌ پوستی‌
 • عصبی‌ بودن‌ و استرس
 • پوست‌ سفید
 • سوءمصرف‌ الکل

روزاسه

روش های درمانی رزاسه کدامند؟

روزاسه

از آنجا که رزاسه بیشتر صورت را درگیر می کند، تاثیر نامطلوبی روی اعتماد به نفس افراد می گذارد و بر اساس بررسی های انجام شده توسط محققان بین المللی از هر 10 نفر، 8 نفر از وجود بیماری خود اطلاعی ندارند. بسیاری رزاسه را ناشی از مسائل عصبی می دانند و تصور می کنند با بهبود وضعیت روحی شان قرمزی و جوش ها نیز از بین خواهند رفت.

نداشتن شناخت کافی از این بیماری باعث می شود عده کمی نسبت به درمان آن اقدام کرده، تا مدت های مدید نشانه های آن را تحمل کنند. همین امر نیز باعث پیشرفت بیماری می شود. در حالت کلی برای درمان و کنترل نشانه های رزاسه، متناسب با نوع و مرحله پیشرفت آ«، از درمان های زیادی مانند پمادهای موضعی – کرم های حاوی کورتون داروهای خوراکی، آنتی بیوتیک ها – به دلیل دارا بودن خواص ضد التهابی – مانند تتراسایکلین، داکسی سایکلین و لیزرها استفاده می شود.

در بعضی موارد در مناطق جوش دار دمودکس دیده می شود. دمودکس نوعی انگل است که زیر میکروسکوپ قابل مشاهده بوده و باید تحت درمان مخصوص قرار گیرد. بعد از بهبودی جوش ها برای درمان حالت قرمزی و فلاشینگ، به خصوص در صورت وجود تلانژکتازی نیاز به لیزر وجود دارد. پزشک متخصص می تواند به کمک لیزر دو جداره عروق گشاد شده را به هم وصل کرده و اتساع عروق را رفع کند زیرا در شرایط استرس زا، گرمای هوا و عوامل دیگر این عروق متسع شده و تجمع خون در این عروق باعث افزایش قرمزی و فلاشینگ می شوند؛ بنابراین درمان نواحی مبتلا به تلانژکتازی باعث بهبود وضعیت پوست و رفع قرمزی آن می شود.

برای درمان رینوفیما که در آن بینی به دلیل وجود ضایعات برجسته، بزرگ و حجیم شده، برداشتن ضایعات و پاکسازی ناحیه بینی انجام می شود. این برجستگی ها توسط لیزرهایی مانند CO2 تراشیده می شود تا نمای بینی صاف تر و کوچکتر شود. پیش از این، ضایعات را توسط کوتر صاف می کردند. با این حال، متاسفانه تاکنون درمان قطعی این مشکل پوستی پیدا نشده است و در نهایت درمان هر چه که باشد، استفاده از کرم های ضد آفتاب بسیار مهم است. این افراد باید از محصولات پاک کننده ملایم پوست و مرطوب کننده های فاقد عطر استفاده کنند.

روزاسه

اشاره کردید که مصرف مواد غذایی تند و داغ باعث تشدید رزاسه می شود؛ آیا مواد غذایی دیگری نیز وجود دارند که باعث بهبود علائم بیماری شوند؟

واقعیت این است که خود فرد بهتر از هر کس دیگری می تواند تاثیر مواد غذایی روی پوست خود را تشخیص دهد اما در متون علمی به مواد غذایی خاصی برای بهبود وضعیت رزاسه اشاره نشده است.معمولا عوامل محیطی مانند بخار، آفتاب، آب سرد یا خیلی داغ و غذاهای تند باعث تشدید قرمزی و التهاب پوست می شوند که باید از آنها دوری کرد. در حالت کلی می توان گفت داشتن یک برنامه غذایی مناسب که به کاهش التهاب بدن کمک می کند، در کنترل و کاهش نشانه های رزاسه نیز موثر است.

برای داشتن چنین رژیم غذایی مناسبی باید مصرف قهوه، قند، چربی های ترانس، محصولات لبنی پرچرب، مواد غذایی سرخ کردنی، غذاهای فراوری شده مانند سوسیس و کالباس و نوشیدنی های گازدار تا حد امکان محدود شود.مصرف روغن های خوب مانند امگا 3 که در حالت کلی به بهبود وضعیت پوست و سلامت آن کمک می کند، توصیه می شود. مصرف میوه و سبزیجات تازه که باعث بروز حساسیت و واکنش های غذایی نمی شود و سرشار از ویتامین های E، A، C و آنتی اکسیدان ها هستند، برای کنترل نشانه های رزاسه موثر است. این ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها برای ترمیم و به طور کلی سلامت پوست مفیدند اما تاکنون هیچ ماده غذایی معجزه گری برای کنترل این بیماری التهابی ذکر نشده است.

روزاسه

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


۳ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مرضیه | ۶ سال پیش
دست شما دردنکنه مطالب خیلی عالیه.
0
0
فرخنده | ۶ سال پیش
دستتون دردنکنه من چند سالیه این مشکل رو دارم ولی دارو فاید نداره برام.
0
0
عسل | ۶ سال پیش
ممنون از راهنمایی های خوب دلگرم
موفق باشید.
0
0
hits