دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
درمان ضرب دیدگی زانو
100
زمان مطالعه: 7 دقیقه
درمان ضرب دیدگی زانو: ضرب دیدگی و کوفتگی زانو میتواند علت های مختلفی از جمله زمین خوردن ؛ تصادف و ... باشد.زانو درد، درد مفصل است و در هر سن و هر دو جنس شايع است.

اقدامات موثر در درمان ضرب دیدگی و کوفتگی زانو وعضلات پا

مقدمه ای در مورد ضرب دیدگی زانو

ضرب دیدگی زان

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو میتواند علت های مختلفی از جمله زمین خوردن ؛ تصادف و ... باشد.زانو درد، درد مفصل است و در هر سن و هر دو جنس شايع است.علت اصلي دردزانو، آسيب ديدگي، تصادف يا آرتريت روماتوئيد است. علت ديگر زانو درد کمبود کلسيم در استخوان ها و فشار زياد روي زانو است. علايم زانو درد ورم، درد و عدم انعطاف پذيري آن است. در صورت تداوم دردزانو بايد به پزشک مراجعه کنيد.

ضرب دیدگی و کوفتگی فقط در هنگام ورزش کردن ایجاد نمی شود، بلکه بعضی اوقات ممکن است بر اثر ضرباتی ساده و اتفاقی در زندگی روزمره ایجاد شود. در ورزش هم این مشکل بیشتر برای کسانی پیش می آید که بدون گرم کردن، مهارت یا آمادگی قبلی دست به انجام حرکات ورزشی می زنند. در بسیاری از اوقات، انجام درست و به موقع بعضی اقدامات از بدتر شدن صدمه ایجاد شده جلوگیری و دوره درمان را کوتاه می کند.

براي رفع زانو درد بر اثر آسيب ديدگي يا استرس مي توان از مسکن، ژل و کرم استفاده کرد اما در اين مطلب به راهکارهای درمانی ساده و آسان دردزانو مي پردازيم.با دلگرم همراه باشید.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

ضرب دیدگی چیست؟

ضرب دیدگی چیست؟

ضرب دیدگی چیست؟

معمولا ضرب دیدگی به معنی کشش یا پارگی الیاف (بافت های) عضلات است. اکثر ضرب دیدگی عضلات با همدیگر رخ می دهد. زیرا عضله بیش از حد توان کشیده می شود یا به شدت به آن فشار اورده می شود که بیش از توان انقباض عضله است.

این آسیب ها به ویژه در حرکات ورزشی شایع هستند.

شدت ضرب دیدگی (اسیب) عضله درجه بندی می شود به:

ضرب دیدگی درجه یک:

زمانیکه فقط چندین بافت عضله کش اورده می شود یا پاره می شود ضرب دیدگی خفیف است. عضله اسیب دیده حساس و دردناک است اما توانایی و استحکام بهنجاری دارد.

ضرب دیدگی درجه ۲:

ضرب دیدگی متوسط با بافتهای اسیب دیده بسیاری همراه است و با درد عضله شدیدتری همراه است. همچنین تورم خفیف و کمبود توانایی حرکت اندام و کبودی ایجاد می شود.

ضرب دیدگی درجه ۳:

فقدان عملکرد کل عضله وجود دارد.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

رگ به رگ شدن (پیچ خوردن) وضرب دیدگی (اسیب)

رگ به رگ شدن (پیچ خوردن) وضرب دیدگی (اسیب)

این مقاله توصیه نمی کند که چطور تشخیص دهیم چه اسیبی دارید. مثلا اگر شما اسیبی دارید گفتن ان سخت است که شما شکستگی استخوان دارید یا اسیب جدی تری دیگری دارید. بنابراین اگر شما شک دارید که شکستگی یا اسیب مهمتری دارید پزشک یا پرستار را ملاقات کنید. زیرا علایم این حالت ها بسیار شبیه شکستگی و یا دررفتگی مفصل هستند و تشخیص آن باید به وسیله کادر درمانی دوره دیده انجام شود.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

رگ به رگ شدن چیست؟

رگ به رگ شدن اسیب به رباط است. رباط ها بافتهای قوی طنابی شکل اطراف مفصل ها هستند که استخوان ها را به یکدیگر پیوند می دهد. انها از مفاصل حمایت می کنند. معمولا یک رباط با کش اورده شدن در طول یک حرکت ناگهانی صدمه می بیند. رباط های اطراف استخوان قوزک پا از نوعی هستند که در اکثر مواقع پیچ می خورند.

شدت پیچ خوردن درجه بندی می شود به:

درجه۱: کشش خفیف پا بدون بی ثباتی مفصل

درجه۲: پارگی جزئی رباط اما بدون ایجاد بی ثباتی مفصل

درجه۳: پارگی کامل رباط با ناپایداری مفصل یک رباط اسیب دیده باعث التهاب، تورم و خونریزی (کبود شدن) اطراف مفصل اسیب دیده می شود و حرکت مفصل دردناک است.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

علایم و نشانه‌های ضرب خودرگی

1) درد و تورم در ناحیه تورم

2) ممکن است طرح لباس مصدوم کبودی روی پوست نقش ببندد در صورت مشاهده چنین حالتی آن ‌را به عنوان یک حالت بالقوه خطرناک در نظر بگیرید چون به احتمال زیاد اندام‌های زیرین صدمه دیده‌اند.

3) ناحیه جراحت به رنگ آبی ارغوانی تغییر رنگ می‌دهد.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

عوامل ایجاد کننده ضرب دیدگی

1) افتادن اشیاء سنگین روی اندام‌های گوشتی بدن مثل ران‌ها یا باسن.

2) اصابت شدید اندام‌های بدن به اجسام.

3) برخورد بدن به زمین یا افتادن روی بدن.

4) خون‌ریزی داخلی قابل توجه.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

راه های درمان کوفتگی زانو

درمان زانو درد با يوگا

يوگا درمان بسياري از مشکلات جسمي است. با اين ورزش هر نوع دردي را مي توان درمان کرد و مغز و قلب را سالم نگه داشت. يوگا همچنين در رفع درد پا نيز موثر است. بسياري از حالت هاي يوگا عضله زانو را تقويت مي کند و انعطاف پذيري آن را افزايش مي دهد. يوگا براي رفع درد مکرر زانو بسيار مفيد است.

با کاهش پيدا کردن ميزان کلسيم، استخوان ضعيف مي شود

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

درمان زانو درد با مصرف کلسيم

در بسياري از موارد درد مفصل به علت کمبود کلسيم است. با کاهش پيدا کردن ميزان کلسيم، استخوان ضعيف مي شود. بنابراين لازم است برنامه غذايي غني از کلسيم و ديگر مواد مغذي لازم اتخاذ کنيد. فرآورده هاي لبني، ماهي و... بايد به طور منظم مصرف شود.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

ماساژ زانو با روغن

ماساژ با روغن داغ، درمان خانگي زانو درد است

درمان زانو درد با ماساژ روغن: ماساژ با روغن داغ، درمان خانگي زانو درد است. از روغن نارگيل، روغن زيتون يا هر نوع روغن ديگر مي توانيد برای زانو درد استفاده کنيد. ماساژ بايد ۱۰ تا ۱۵ دقيقه طول بکشد و به حالت چرخشي انجام شود.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

چاقی,درد زانو

ورزش هاي کششي مي تواند براي رفع زانو درد مفيد باشد

درمان زانو درد با ورزش: گاهي زانو درد به علت چاقي مفرط يا اضافه وزن است. ورزش هاي منظم از جمله ورزش های کششی مي تواند براي رفع زانو درد مفيد باشد.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

شیر و زردچوبه,درمان دردزانو

زردچوبه خاصيت ضدالتهابي دارد و درد زانو را تسکين مي دهد

مصرف روزي يک ليوان شير گرم با مقداري عسل و زردچوبه مفيد است. زردچوبه خاصيت ضدالتهابي دارد و درد زانو را تسکين مي دهد. کرم ها يا پمادهاي حاوي رازيانه که خاصيت ضدالتهابي دارد نيز مي تواند درد را تسکين دهد.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

موارد زیر باعث کوفتگی و ضرب دیدگی زانو میشود:

اجتناب کنید از : گرما و حرارت، مثلا دوش اب گرم ، حمام بخار، کیسه گرم گرما در مقایسه با یخ بر جریان خون تاثیر معکوس دارد یعنی گرما جریان خون را بیشتر و تقویت می کند. بنابراین زمانیکه التهاب ایجاد شده از گرما باید دوری شود. اما بعد از حدود ۷۲ ساعت احتمال دارد التهاب کمتری ایجاد شود پس گرما می تواند پس از این مدت، ارامش بخش و تسکین دهنده باشد.

نوشیدن مشروبات الکلی می تواند خونریزی وتورم را افزایش دهد و التیام را کاهش دهد. دویدن یا هر نوع ورزش دیگر که باعث اسیب بیشتری می شود.

ممکن است ماساژ دادن خونریزی و تورم را افزایش دهد. اما به موجب ایجاد گرما بعد از حدود ۷۲ ساعت ممکن است ماساژ ملایم و اهسته تسکین دهنده باشد.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

توصیه های لازم

برای پیچ خوردن

مفصل اسیب دیده را حرکت ندهید. کاری نکنید که باعث ایجاد درد بیشتر شود. مفصل را به ارامی دوباره حرکت دهید، بعضی اوقات بدین معنی است که چندبار در روز ورزش ملایم انجام دهید.هدف این است حرکت دادن مفصل در تمام راهنماهای معمول وجود دارد و از سفت شدن ان جلوگیری کنید ممکن است فیزیوتراپی به پیچ خوردگی های شدیدتر کمک کند ممکن است یک فیزیوتراپ ورزش کردن را توصیه کند. به هر حال شما نباید مفصل اسیب دیده را درگیر کنید یا ورزش های سنگین تا حداقل ۳-۴ هفته بعد از اسیب انجام دهید.

برای ضرب دیدگی(آسیب عضله)

بهتر است عضله اسیب دیده برای چند روز اول بعد از آسیب بی حرکت باشد. ممکن است توصیه شود که در اسیب دیدگی شدید از عصای زیر بغل استفاده کنید. معمولا بعد از چند روز تدریجا شما می توانید دوباره از عضله استفاده کنید.

ضرب دیدگی و کوفتگی زانو

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (100 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


۶ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

پیمان | ۴ سال پیش
سلام.من ی هفته پیش سر تمرین کشتی زانوم محکم روی تشک کوبیده شد.الان زانومو زمین میزارم تیر میکشه نمیتونم تمرین کنم ب نظر شما احتمال پارگی داره؟
0
8
Moein Anwary | ۴ سال پیش
یکی از بهترین راه‌های درمان آسیب دیده‌گی مفاصل، عضلات و استخوان های بدن استفاده از مشکوله(خریطه‌ی مخصوص که در آن از آب گرم استفاده می‌شود) می‌باشد.
0
3
مهدی | ۵ سال پیش
خیلی عالی بود متشکرم ــ
0
0
زهرا | ۷ سال پیش
باسلام و ادب خدمت همه ی دلگرمی ها.سپاس فراوان از زحماتتون.
0
1
مارال | ۷ سال پیش
خسته نباشید مطالب خیلی مفید بود تشکر
0
1
عمار | ۷ سال پیش
تشکر از مجله ی خوبتون عالی بود
0
1
hits