دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
بیماری روماتیسم و شش نکته ی مهم
9
زمان مطالعه: 10 دقیقه
بیماری های روماتیسمی بیماری های مزمنی هستند که در اکثر مواقع بصورت طولانی مدت ادامه پیدا می نمایند.در صورتی که بیماران آموزش ببینند که چطور با بیماری خود کنار بیایند قطعا می توانند عوارض ناشی از بیماری خود را تا حد بسیار زیادی کنترل نمایند.

معرفی بیماری روماتیسم

بیماری های روماتیسمی بیماری های مزمنی هستند که در اکثر مواقع بصورت طولانی مدت ادامه پیدا می نمایند.در صورتی که بیماران آموزش ببینند که چطور با بیماری خود کنار بیایند قطعا می توانند عوارض ناشی از بیماری خود را تا حد بسیار زیادی کنترل نمایند.در این مقاله ۶ اشتباه رایجی که برخی بیماران روماتیسمی مرتکب می شوند مورد بررسی قرار می گیرد.


اکثر افراد مبتلا به روماتوئید آرتریت می توانند زندگی همراه با فعالیت و سرزندگی داشته باشند. اما برای این منظور لازم است بیماری خود را مدیریت کرده و از کمک های مورد نیاز نیز بهره گیرند. به شما توصیه می کنیم از این 6 اشتباه رایج که بیماران روماتوئیدی معمولا انجام می دهند، پرهیز کنید.


اشتباه اول: عدم مراجعه به یک پزشک متخصص
اگر شما هم مانند بسیاری از افراد مبتلا به روماتوئید آرتریت اولین پزشکی که برای علائم مفصلی خود دیده اید پزشک عمومی بوده است، هم اکنون وقت آن رسیده که به یک پزشک متخصص و با تجربه روماتولوژیست مراجعه کنید.


در حدود 20 سال پیش روماتوئید آرتریت فقط با تجویز داروهایی جهت کاهش و از بین بردن درد درمان می شد بدون اینکه فکری برای جلوگیری از پیشرفت بیماری کنند. اما امروزه درمان های موثر، جدید و بسیار پیچیده ای وجود دارد که هر دو کار را انجام می دهند؛ کاهش درد و جلوگیری از پیشرفت بیماری. بسیار مهم و ضروری است که به یک روماتولوژیست مراجعه کنید که دارای تخصص و تجربه کافی برای تجویز و نظارت بر داروها و سیر درمان شما می باشد.


چنانچه هنوز به پزشک روماتولوژیست مراجعه نکرده اید می توانید با مشورت پزشک عمومی خود و معرفی وی به یکی از آنها ارجاع شوید.

معرفی بیماری روماتیسم


اشتباه دوم: عدم تحرک
وقتی فردی به درد مفاصل و خستگی مبتلاست بلند شدن و حرکت کردن برایش سخت است. اما انجام حرکات ورزشی یکی از بهترین کارهایی است که شما می توانید برای کمک به سلامتی خود انجام دهید. در حالیکه در مدیریت بیماری استراحت کردن نیز مهم است، عدم فعالیت بیش از اندازه نیز باعث درد، خستگی و افزایش خشکی بدن می شود.

حتی در زمانی که بیماری شما شعله ور شده است نیز می توانید و باید- حرکات افزایش دامنه حرکتی را به صورت نرم انجام دهید. تمرینات افزایش دامنه حرکتی با پوشش دادن گستره وسیعی از حرکات به حفظ حرکت مفاصل و انعطاف آنها کمک می کند. در این تمرینات نباید از وزنه استفاده کرد.همچنین می توانید در زمان شعله ور بودن بیماری نیز تمرینات آرام ورزشی را در آب انجام دهید.

زمانی که شدت بیماری فروکش کرد باید میزان فعالیت های خود را بیشتر کنید. تمرینات ورزشی خود را افزایش دهید و به افزایش قدرت عضلات و استحکام مفاصل و بهبود هوازی خود کمک کنید.

با روماتولوژیست یا درمانگر طب فیزیکی خود مشورت کنید تا بهترین و ایمن ترین تمرینات ورزشی را به شما پیشنهاد کند. پیاده روی برای مبتلایان به روماتوئید آرتریت، ورزشی بسیار مفید و سودمند است، و نیازی به باشگاه نیز ندارد! ورزش ایروبیک در آب گرم نیز گزینه مناسب دیگری می تواند باشد، آب گرم مفاصل دردناک را حمایت بیشتری می کند.

اشتباه سوم: عدم ارتباط مداوم و منظم با پزشک معالج
اگرچه ممکن است فکر کنید تا زمانی که بیماری شما شعله ور نشده است نیازی به مراجعه به پزشک خود ندارید، اما داشتن ارتباط مستمر با پزشکتان امری ضروری است.

در جریان دیدارهایتان با پزشک وی ممکن است:

-سیر بیماری را در شما دنبال کند
-بررسی اینکه آیا داروها در درمان بیماری شما مفید واقع شده است
-اثرات جانبی داروها را بررسی کند
-در صورت لزوم داروهای شما را تنظیم کند
علاوه بر مراجعه به پزشک ممکن است نیاز به انجام آزمایشات دوره ای یا عکس برداری با اشعه ایکس لازم باشد که انجام به موقع و منظم این آزمایشات نیز ضروری است.

اشتباه چهارم: مصرف نکردن داروهای تجویز شده

مسکن ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAID باعث بهبود شرایط مفاصل بیمار می شود. اما این داروها برای جلوگیری از تخریب مفاصل کاری انجام نمی دهند. برای این هدف به داروهای قوی تر ضد روماتیسمی و اصلاح کننده بیماری (DMARD) و یا داروهای بیولوژیک اصلاح کننده و یا هر دو نیاز است.

سالها پیش پزشکان درمان روماتوئید آرتریت را با آسپرین و دیگر داروهای مسکن آغاز کردند. اگر بیماری شدید می شد آنها DMARD را تجویز می کردند. امروزه پزشکان DMARD یا داروهای بیولوژیک و یا هر دو را تجویز می کنند به ویژه در آغاز و برای روماتوئید آرتریت مهاجم.

در واقع دستورالعمل ACR پیشنهاد می کند که به همه افراد مبتلا به روماتوئید آرتریت DMARD داده شود، بدون در نظر گرفتن اینکه روماتوئید آرتریت آنها چقدر فعال است و یا شدت آن چقدر است. مطالعات نشان داده است که درمان زودتر بیمار با داروهای قوی ممکن است در کاهش یا جلوگیری از آسیب مفاصل موثر تر باشد.

اگر پزشکتان برای شما DMARD یا داروی بیلوژیک تجویز کرد و شما آن را مصرف نکردید، به احتمال زیاد در خطر آسیب جدی به مفاصل هستید، آسیبی که جبران پذیر نیست. چنانچه به روماتوئید آرتریت فعال مبتلا هستید و پزشک شما یکی از این داروها را تجویز نکرده در صورت نیاز از او بپرسید.

داروهای قوی تر ضد روماتیسمی و اصلاح کننده بیماری (DMARD)

اشتباه پنجم: رها کردن درمان وقتی احساس می کنید خوب هستید
ممکن است در روزهایی که احساس می کنید بهتر شده اید وسوسه شوید داروها را قطع کنید. قطع داروها باعث درد و حتی بدتر شدن بیماری شما خواهد شد.
اگر شما دارو را جهت کاهش درد و تورم مصرف می کنید باید آن را به طور مداوم استفاده کنید.

از دست دادن یک دوز دارو می تواند باعث بازگشت مجدد درد شود و از بین بردن این درد ممکن است سخت تر باشد. در ارتباط با تورم مفاصل نیز وضع به همین منوال است. بهتر است بیماری را در کنترل خود داشته و به طور منظم داروها را مصرف کنید به جای اینکه با قطع دارو بیماری را شعله ور کرده و سپس در تلاشی دوباره سعی کنید دوباره آن را تحت کنترل خود در آورید.

جهت کنترل بیماری روماتوئید آرتریت بعضی داروها نیاز دارند که در خون در سطح غلظت مشخصی باشند. چنانچه دوزی از دارو را فراموش کردید بلافاصله با یادآوری آن را مصرف کنید (مقدار دارو را 2 برابر نکنید). اگر دوزی از دارو را فراموش کردید –حتی اگر در آن زمان احساس خوبی نیز داشته باشید- سطوح خونی دارو ممکن است افت پیدا کرده و بیماری شما را شعله ور کند.

التهاب مفصل

نشانه‌های بیماری

بیماری شروع آهسته یا ناگهانی دارد و با علائم درد، تورم، گرمی، محدودیت حرکت و خشکی صبحگاهی مفاصل همراه است. درد مفاصل با استراحت و بی‌حرکتی تشدید شده و به مرور زمان در طی روز و با کار کردن و فعالیت آرام تسکین پیدا می‌کند.

التهاب مفصل به مرور زمان باعث تخریب غضروف مفصلی و ساییدگی استخوان و به دنبال آن تغییر شکل مفصل می‌شود.

در بیماری آرتریت، بیشتر مفاصل‌‌ انگشتان و کف دست‌، مچ‌ دست‌، آرنج‌ دست، پا، مچ‌ پا و گاهی اوقات مهره‌های گردنی درگیر می‌شوند.

بیماران ممکن است علائم خارج مفصلی (سیستمیک) مانند تب، ضعف، خستگی زودرس، بی‌اشتهایی ، کاهش وزن و برآمدگی‌های‌ زیر پوست‌ به نام ندول یا گره‌های روماتوئید داشته باشند. گاهی نیز درگیری عروق و اعصاب پوست یا سایر اعضای بدن مثل کلیه، ریه، طحال، کبد و... و درگیری چشمی و خونی دیده می‌شود.

درمان روماتیسم

علت ایجاد روماتیسم؟

ناشناخته‌است، ولی ایمنی سلولی و ایمنی هومورال، هر دو در ایجاد این بیماری نقش دارند. این افراد نسبت به دیگران شانس ابتلای بیشتری به بیماری های مزمن مانند پوکی استخوان ، عفونت ها، آلرژی، بیماری های گوارشی، بیماری های قلبی عروقی و فشار خون دارند.

separator line

راهکارهای درمانی روماتیسم

منظور از درمان این بیماری کاهش درد و ورم، کاهش یا توقف تخریب مفاصل و در مجموع بهتر کردن کیفیت زندگی فرد است. روش‌های درمانی مورد استفاده در بیماری روماتیسم شامل تغییر در شیوه زندگی، استفاده از داروها، جراحی، روش‌های درمانی جایگزین یا تکمیلی نظیر فیزیوتراپی، کاردرمانی، وسایل کمک‌کننده به مفصل و وسایل کمک حرکتی می‌باشند.

داروهای ضدالتهابی مانند انواع کورتون‌ها، داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی و داروهای غیراستروئیدی برای درمان روماتیسم استفاده می‌شوند.

دکتر مقیمی، فوق تخصص روماتولوژی معتقد است، با توجه به این‌که این بیماری در اثر اختلال سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود و داروهای مصرف شده نیز سیستم ایمنی را ضعیف‌تر می‌کنند، افراد باید در مقابل بیماری‌های عفونی و ویروسی ایمن شوند.

چند نکته تغذیه ای

* کاهش دریافت کالری، باعث کاهش علائم مفصلی می گردد.

* مصرف ماهی و دانه های خوراکی مثل گندم و سویا که غنی از اسیدهای چرب امگا 3 می باشند، باعث کاهش درد مفصلی می گردد.

* چای سبز ، فلفل شیرین، انگور قرمز و آنتی اکسیدان هایی مانند مس، منیزیم و پتاسیم در درمان روماتیسم بسیار مفیدند.

* روغن زیتون خاصیت ضد التهابی دارد.

توصیه‌ها:

- بیماران از انجام فعالیت‌های روزانه به صورت ناگهانی و شدید و در مدت کوتاه خودداری کنند و و از حمل اجسام سنگین در حالتی که به خصوص مچ دست خم می‌شود، پرهیز نمایند.

- بایستی سعی شود به جای وارد کردن فشار به یک یا چند مفصل، آن را بین تعداد زیادتری از مفاصل توزیع کرد و تا جای امکان از مفاصل بزرگ‌تر و قوی‌تر استفاده نمود.

- بیماران باید تقسیم مناسب فعالیت روزانه، ورزش منظم و اصولی و استراحت در بین فواصل کاری، ایجاد تعادل بین میزان فعالیت و استراحت، کاهش استرس‌های روانی و استفاده از یک رژیم غذایی سالم را رعایت کنند.

معرفی بیماری روماتیسم

نتایج چند تحقیق در مورد روماتیسم

اثر ضد روماتیسمی زردچوبه

یک بررسی جدید نشان می‌دهد که زردچوبه و مکمل‌های غذایی آن ممکن است به پیشگیری و درمان برخی بیماری‌های استخوانی کمک کنند.

ریشه زردچوبه در طب سنتی آسیا برای قرن‌ها به عنوان درمانی برای التهاب مفاصل یا آرتریت کاربرد داشته است. داروهای ضدالتهابی نوین که برای درمان آرتریت به کار می‌روند، عوارض جانبی بسیاری دارند، بنابراین پزشکان و پژوهشگران به دنبال شیوه‌های درمانی جایگزین برای این بیماری هستند.

امروزه مکمل‌های غذایی حاوی زردچوبه با نام کورکومین (curcumin) - ماده شیمیایی که رنگ زرد زردچوبه ناشی از آن است- در بازار موجود است. تصور می‌شود این ماده نیز دارای خواص ضدالتهابی باشد.

مکمل‌های غذایی حاوی زردچوبه با نام کورکومین (curcumin)

فایده روغن کبد ماهی برای روماتیسم مفصلی

پژوهشگران بر اساس تحقیقات انجام شده به این گروه از بیماران توصیه می کنند برای بهبود علایم بیماری های مفصلی و کاهش مصرف داروهای مسکن ، به طور منظم روغن ماهی و یا کپسول روغن کبد ماهی را مصرف کنند.

یکی دیگر اثرات خوب شیر دادن به نوزاد

بر اساس تحقیقات انجام شده احتمال ابتلا به روماتیسم مفصلی در زنانی که به کودکان خود شیر می‌دهند کمتر از سایر زنان است. زنانی که در طول عمرشان بین یک تا دو سال به فرزندشان شیر داده‌اند، تا 30 درصد کمتر از سایرین به روماتیسم مفصلی مبتلا می‌شوند و این درصد با افزایش مدت شیردهی حتی به 50 درصد نیز می‌رسد.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.6 از 5 (9 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits