مجله دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۶ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
پوسیدگی دندان هایتان را فراموش نکنید
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پوسیدگی دندان هایتان را فراموش نکنید-پوسیدگی دندان ها-پیشگیری از پوسیدگی دندان ها-جلوگیری از پوسیدگی دندان ها-کاهش پوسیدگی زایی

اگر به زیبایی و سلامت دندان هایتان اهمیت می دهید از پوسیدگی دندان هرگز غافل نوشوید و همچنین این مطلب را از دست ندهید.

پوسیدگی دندان هایتان را فراموش نکنید

پوسیدگی دندان هایتان را فراموش نکنید

پوسیدگی دندان بیماری عفونی قابل انتقالی است که با فعالیت میکروبها در سطح دندان آغاز می‌شود و در ساختمان آن پیشرفت می‌کند.

برای ایجاد پوسیدگی، مواد قندی هم باید در دسترس میکروبها باشند تا عامل خراب کننده ساختمان معدنی، یعنی اسید تولید گردد. در واقع پوسیدگی دندان تخریب بافتهای سخت دندان است.

پوسیدگی دندان هایتان را فراموش نکنید

محمد باقر رضوان گفت: از نظر علمی با رعایت کامل بهداشت دهان و دندان می‌توان هیچگونه دندان پوسیده در دهان نداشت، برای این کار اگر بتوانیم پلاک میکروبی یعنی پوشش لزج و چسبنده که در صورت مسواک نکردن روی سطح دندان با بین دندان‌ها به وجود می‌آید را حذف کنیم هیچ پوسیدگی نخواهیم داشت.


وی خاطرنشان کرد: اگر این موارد بهداشتی درباره دندان انجام شود دیگر مهم نیست که بیمار آب حاوی فلوراید بخورد یا نخورد، فلوراید تراپی کند یا نکند یا حتی قند هم بخورد یا نخورد یعنی موضوع مهم درباره سلامتی دندان پلاک میکروبی شکل گرفته روی دندان است که حاوی میکروب است و عامل پوسیدگی دندان است.

پوسیدگی دندان هایتان را فراموش نکنید


رضوانی تصریح کرد: اگر فردی بتواند پلاک میکروبی شکل گرفته روی دندان را به شکل مناسب حذف کند، از روی دندان‌ها بردارد و از شکل‌گیری و باقی ماندن بر روی دندان پیشگیری کند دندان‌هایی سالم و فاقد پوسیدگی خواهد داشت و نیازی به فلوراید تراپی و اقداماتی از این دست نخواهد داشت.

پوسیدگی دندان هایتان را فراموش نکنید


این دندانپزشک افزود: این شرایط برای دهان و دندان شرایطی ایده‌ال است یعنی اگر فردی به این مرحله برسد به یک شرایط ایده‌ال دندانی دست پیدا کرده است که تا اخر عمر نیازی به مراجعه به دندانپزشک برای درمان نخواهد داشت.


وی تصریح کرد: ولی افراد می‌گویند این عملی نیست یعنی بیمار چقدر می‌تواند نخ دندان کشیده یا دندان‌های خود را مسواک کند، یک ساعت از شبانه روز وقت گذاشتن

پوسیدگی دندان هایتان را فراموش نکنید

برای بهداشت دهان ودندان شامل مسواک و نخ دندان که عملی نیست پس حالا که نمی‌توانیم از تشکیل پلاک میکروبی پیشگیری کنیم باید درصد پوسیدگی را از طریق کاهش پوسیدگی زایی پلاک میکروبی یا افزایش مقاومت دندان جبران کنیم.


رضوانی گفت: ما باید در این دو قسمت وارد شویم یعنی بیمار تعدد مصرف مواد قندی را کم کند چرا که پلاک میکروبی با مصرف کم مواد قندی پوسیدگی زایی کمی خواهد داشت

پوسیدگی دندان هایتان را فراموش نکنید

یا اگر پوسیدگی زایی به علت تعدد مصرف مواد قندی کاهش نیافت باید کاری کنیم که ساختار دندان تقویت شود و متعاقب اسیدی که از پلاک میکروبی به وجود می‌آید دیرتر پوسیده شود؛ برای این کار باید از فلوراید کمک گرفت.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است