دلگرم
امروز: جمعه, ۱۷ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
از علائم اچ آي وي چه مي دانيد
5
زمان مطالعه: 11 دقیقه
از علائم اچ آي وي چه مي دانيد-علائم و نشانه‌های اچ‌آی‌و-علائم بالینی- علامت شایع ایدز -اولین علائم ایدز و نشانه هایی از این بیماری-علايم بيماری ايدز چگونه ظاهر می شود؟

از علائم اچ آی وی چه می دانید

از علائم اچ آي وي چه مي دانيد

«بيماري ايدز سه مرحله دارد؛ مرحله اول زماني است که ويروس وارد بدن مي ‏شود، فرد را مبتلا مي‏ کند و عفونت حادي نشان مي‏ دهد. پس از حدود چند هفته بيماري وارد مرحله نهفتگي مي‏ شود. در مرحله نهفتگي بيمار يا حتي جامعه پزشکي از وجود ويروس در بدن خبر ندارند. اين دوره، «دوره انتقال» نام دارد و اگر بيماري بتواند علائم هشداردهنده بيماري خود را جدي بگيرد

و به پزشک مراجعه کند، با آزمايش‏ هايي که درخواست مي‌شود، بيماري شناسايي مي‏شود و تحت‌درمان قرار مي‏ گيرد. خوشبختانه درمان‏هايي که امروزه براي بيماران مبتلا به ايدز وجود دارد، مي‏تواند ساليان سال بيمار را زنده و سالم نگه‌دارد.»اينها را دکتر منصوريان، دندان‌پزشک، متخصص بيماري‏هاي دهان و فک و صورت درباره علائم هشداردهنده دهاني بيماري ايدز مي‏ گويد.


با ديدن چه علائمي در دهان بايد به اچ‌آي‌وي/ ايدز شک کرد؟


همانطور که مي ‏دانيد بيماري ايدز سيستم ايمني بدن را هدف قرار مي‌دهد و آن را تضعيف مي‏ کند. در واقع وقتي ويروس ايدز وارد بدن مي ‏شود به سلول‏هايي که مسئول دفاع بدن هستند حمله مي‏ کند و آنها را از بين مي‏ برد. در نتيجه بدن به‌تدريج در برابر عوامل بيماري‏زا ضعيف مي‏ شود و علائم بيماري در فرد بروز مي‌کند. در دهان هم اين اتفاق مي‏ افتد. هر چند ممکن است با از بين رفتن تعدادي از سلول‏هاي دفاعي، بدن هيچ واکنش خاصي نشان ندهد و بيمار هم متوجه ابتلا به عفونت نباشد، اما وقتي تعداد بيشتري از سلول‏هاي دفاعي از بين مي‏روند، برخي علائم در بدن ظاهر مي شوند که ممکن است بسيار مشکوک و مبهم باشند.

البته علامت‏‏هايي هم در دهان بروز مي‏ کنند. يکي از اين علائم ظاهر شدن آفت‏هاست. البته آفت بيماري شايعي است و بسياري از افراد در اثر استرس‏هاي روزانه به آن مبتلا مي‌شوند اما وقتي آفت متعدد و چند بار در دهان ايجاد شود و دوره‏ هاي آن 6-5 يا 7 بار در ماه تکرار شود، اعمال فيزيولوژيک فرد را تحت‌تاثير قرار دهد و با هيچ روشي نتوان آن را کنترل کرد،

مي‏ تواند علامت هشداردهنده بيماري ايدز باشد. در اين صورت دندان‌پزشک بيمار را براي انجام برخي آزمايش‏هاي تکميلي ارجاع خواهد داد تا علت بروز آفت‏هاي متعدد و مکرر پيدا شود. علت‏‏هاي متعددي باعث بروز اين مشکل مي‏ شود که يکي از آنها نقص سيستم ايمني بدن است. توجه داشته باشيد که از لحاظ ظاهري آفت‏هاي ناشي از نقص سيستم ايمني کاملا شبيه آفت‏‏هاي معمولي هستند. تنها تفاوتشان مدت زمان طولاني بروزشان است که با هيچ روشي هم درمان نمي‏ شوند در حالي که آفت‏هاي معمولي بعد از چند روز کاملا از بين مي ‏روند.


به جز آفت چه علائم ديگري وجود دارد؟


در اثر کاهش مقاومت سيستم دفاعي بدن ممکن است بيماري‏هاي قارچي در دهان ايجاد شوند. البته اين بيماري هم نسبتا شايع است و افراد زيادي به‌خصوص کساني که دندان مصنوعي دارند، افرادي که به هر دليلي سيستم ايمني بدنشان ضعيف شده است، افرادي که داروهاي مختلفي مصرف مي‏ کنند و... به آن مبتلا مي ‏شوند اما اگر بيماري قارچي يا کانديديازيس مدت زمان طولاني در دهان بيمار باقي بماند و درمان‏هاي ضدقارچ مفيد نباشند، دندان‌پزشک يا پزشک بايد

به بيماري‏هايي که مي‏تواند سيستم ايمني بدن را ضعيف کند، شک کند و درخواست آزمايش‏هاي تکميلي‏ بدهد يا بيمار را به مراکز تخصصي‏ تر ارجاع دهد بنابراين به همه مردم توصيه مي‏کنم در صورتي که در دهانشان ضايعات قرمز يا سفيدرنگي مشاهده کردند که با سوزش يا بدمزه شدن دهان همراه بود و مدت زمان زيادي طول کشيد و درمان نشد، حتما براي بررسي علت به دندان‌پزشک مراجعه کنند.

آيا تبخال هم مي ‏تواند يک علامت هشداردهنده باشد؟


تبخال هم يک بيماري ويروسي است اما انواع مختلف و خاصي دارد. نوعي از تبخال داخل دهان ايجاد مي‏ شود و لثه را درگير مي‏ کند و باعث قرمزي و درد لثه مي‏ شود. نوع ديگري از تبخال که به آن نوع عودکننده مي‌گويند هم روي لب ايجاد مي ‏شود و بسياري از افراد به آن مبتلا مي‏ شوند. اين تبخال‏ها معمولا خيلي مهم نيستند و پس از مدت کوتاهي از بين مي‏روند اما اگر تبخال داخل دهاني‌اي که با هيچ داروي ضدويروسي کنترل نشود، مدت زمان طولاني در دهان بماند و بيمار مکرر به آن مبتلا شود، مي‌تواند نشانه اين باشد که سيستم ايمني بدن دچار مشکل شده است و پزشک بايد با آزمايش‏هايي بررسي کند که آيا اين مشکل از نقص سيستم ايمني ناشي از بيماري‏هاست يا تهاجم ويروس اچ‌آي‌وي.

از علائم اچ آی وی چه می دانید

خونريزي از لثه‏ ها چطور؟


بيماري‏هاي لثه هم مي‌توانند هشداردهنده باشند ولي برخي بيماري‏هاي لثه بسيار شايع‌اند و حدود 70 تا 80 درصد افراد جامعه به دليل رعايت نکردن بهداشت و... به آنها مبتلا هستند؛ مثل خونريزي لثه‏ ها هنگام مسواک زدن، اما وقتي در سنين خاصي دندان‏هاي فرد به طورکلي يا در حد چند دندان همزمان با هم لق ‏شوند، لثه‏ ها بي‏ جهت و مکرر خونريزي ‏کنند يا قرمز باشند، بايد اين موضوع را جدي گرفت و به دندان‌پزشک مراجعه کرد.

علائم حتمي بيماري ايدز در دهان کدام‏ها هستند؟


با سرکوب سيستم ايمني، علائم به‌تدريج در سرتاسر بدن ظاهر مي‏شوند که دهان هم يکي از آنهاست. در اين مرحله ضايعات سفيدرنگي در کناره ‏هاي دوطرف زبان به‌وجود مي‏ آيد. اين ضايعات ارتباط بيشتري با بيماري ايدز دارند اما مي‏توانند به دلايل ديگري هم ايجاد شوند بنابراين نمي‏توان قبل از مشاهده نتيجه آزمايش به طور قطع گفت وجود اين ضايعات حتما دليل ابتلا به بيماري ايدز است.


بعد از گذشت يک تا دو ماه از ورود HIV به بدن، ?? تا ?? درصد از افراد علائم شبه آنفولانزايي را تجربه مي‌کنند که سندرم حاد ويروسي (ARS) ناميده مي‌شود.اما گاهي اوقات علائم HIV سالها پديدار نمي‌شوند--گاهي حتي يک دهه.در مراحل اوليه عفونت HIV، هيچ نشانه متداولي وجود ندارد و ممکن است فرد مبتلا اصلاً از وجود بيماري در خود مطلع نباشد. به همين دليل خيلي مهم است که در مواقع خاص مخصوصاً رابطه‌جنسي محافظت‌نشده يا استفاده از داروهاي درون‌وريدي حتماً آزمايش بدهيد.در زير به برخي از علائم وجود HIV در بدنتان اشاره مي‌کنيم:


تب


يکي از اولين نشانه‌هاي ARS مي‌تواند تب خفيف، تا حدود ??? درجه فارنهايت باشد.اين تب اگر اتفاق بيفتد معمولاً با علائم خفيف ديگر مثل خستگي، تورم غدد لنفاوي و گلودرد همراه خواهد بود.در اين نقطه ويروس به سمت جريان‌خون در حال حرکت است و شروع به تکثير به تعداد بالا مي‌کند. وقتي اين اتفاق مي‌افتد، سيستم ايمني بدن واکنش التهابي نشان مي‌دهد


خستگي


واکنش التهابي سيستم‌ايمني بدنتان مي‌تواند باعث شود احساس خستگي و بي‌حالي کنيد. خستگي مي‌تواند هم يکي از علائم اوليه HIV باشد و هم از علائم آخري آن.


درد عضلاني، درد مفصلي و تورم گره‌هاي لنفاوي


ARS معمولاً با آنفولانزا، مونونوکلئوز يا ساير عفونت‌هاي ويروسي، حتي سفليس و هپاتيت، اشتباه گرفته مي‌شود.جاي تعجب نيست که بسياري از علائم اين بيماري‌ها يکسان هستند، مثل درد در مفاصل و عضلات و تورم گره‌هاي لنفاوي.گره‌هاي لنفاوي بخشي از سيستم‌ايمني بدن شما هستند و زمانيکه عفونتي وارد بدن شود، متورم مي‌شوند. بسياري از آنها در زيربغل، کشاله‌هاي ران و گردن وجود دارند.


گلودرد و سردرد


درست مثل ساير علائم، گلودرد و سردرد هم فقط در موقعيت جزء علائم ARS تشخيص داده مي‌شوند.اگر اخيراً رفتارهاي پرخطر داشته‌ايد، انجام تست HIV عاقلانه‌ترين کار است. بخاطر خودتان و ديگران اين آزمايش را انجام دهيد: HIV در مراحل اوليه خود بيشتر عفوني است.به خاطر داشته باشيد که بدن هنوز براي HIV پادتن توليد نکرده است به همين دليل تست پادتن آن را از بين نمي‌برد. ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد تا پادتن‌هاي HIV در آزمايش خون مشخص شوند.

از علائم اچ آی وی چه می دانید


جوش و دانه‌هاي پوستي


جوش‌هاي پوستي ممکن است هم در ابتدا و انتهاي دوره HIV/AIDS پديدار شود.اين جوش‌ها ممکن است در هر نقطه‌اي از بدنتان ايجاد شوند که اگر توضيح و علت ديگري نداشتند، بهتر است حتماً تست HIV انجام دهيد.


حالت‌تهوع، استفراغ و اسهال


درصد افراد در مراحل اوليه HIV به حالت‌تهوع، استفراغ يا اسهال دچار مي‌شوند.اين علائم همچنين ممکن است در نتيجه درمان ضدويروسي و بعدها در روند عفونت درنتيجه عفونتي ديگر اتفاق بيفتد.اسهالي که مداوم باشد و به درمان‌هاي معمول واکنش ندهد نيز مي‌تواند نشانه‌اي از اين ويروس باشد.


کاهش وزن


کاهش وزن نشانه بيماري پيشرفته‌تر است و مي‌تواند درنتيجه اسهال شديد اتفاق بيفتد. اگر در حال کم کردن وزن هستيد، يعني سيستم‌ايمني بدنتان بسيار ضعيف شده است. در اين وضعيت، بيمار حتي اگر تغذيه خوبي داشته باشد و تا آنجا که مي‌تواند غذا بخورد باز هم وزن زيادي کم مي‌کند. اين مشکل معمولاً در مراحل آخري بيماري اتفاق مي‌افتد. اين روزها اما با کمک درمان ضدويروسي اين مشکل کمتر شده است.


سرفه‌هاي خشک


اين نشانه --سرفه‌هاي موذي که ممکن است هفته‌ها طول بکشد و به نظر مي‌رسد که هيچوقت بهتر نخواهد شد-- يکي از متداول‌ترين نشانه‌هاي بيماري در بيماران مبتلا به HIV که در مراحل پيشرفته بيماري خود قرار دارند مي‌باشد.


سينه‌پهلو


سرفه و کاهش وزن ناشي از اين بيماري ممکن است موحب بروز بيماري جدي شود که توسط ميکروبي ايجاد مي‌شود که اگر سيستم‌ايمني بدنتان خوب کار مي‌کرد هيچ مشکلي برايتان ايجاد نمي‌کرد. بيماري‌هاي فرصت‌طلب مختلفي وجود دارند و هرکدام از آنها به طور متفاوتي بروز مي‌يابند. علاوه بر سينه‌پهلو، از بيماري‌هاي فرصت‌طلب مي‌توان به عفونت انگلي توکسوپلاسموز که بر مغز اثر مي‌گذارد، نوعي ويروس تبخال که سيتومگالوويروس ناميده مي‌شود و نوعي عفونت قارچي مثل برفک اشاره کرد.


تعرق شبانگاهي


تقريباً نيمي از افراد در مراحل اوليه عفونت HIV دچار تعرق شبانه مي‌شوند. اين مشکل با پيشرفت بيماري ممکن است وخيم‌تر شود و ارتباطي با ورزش کردن يا دماي اتاق ندارد.ناديده گرفتن اين مشکل که تقريباً مشابه گُرگرفتگي است که زنان در شروع يائسگي دچار آن مي‌شوند بسيار دشوار است زيرا تمام لباس‌ها و ملحفه‌هايتان را خيس مي‌کند.


تغيير ناخن‌ها


يکي ديگر از نشانه‌هاي آخري عفونت HIV تغييراتي مثل ضخيم و خميده شدن ناخن‌ها، شکاف برداشتن و تغيير رنگ آنها مي‌باشد.
اين مشکل معمولاً در اثر عفونت قارچي مثل کانديدا اتفاق مي‌افتد. بيماراني که سيستم‌ايمني بدنشان ضعيف شده است بيشتر در معرض عفونت‌هاي قارچي هستند.


عفونت‌هاي قارچي


عفونت قارچي ديگرکه در مراحل آخري اين بيماري ايجاد مي‌شود، تبخال است که عفونتي دهاني است که توسط کانديدا که نوعي قارچ است، ايجاد مي‌شود.تبخال يک عفونت قارچي متداول است که معمولاً در دهان يا مري ايجاد مي‌شود و بلعيدن را مشکل مي‌کند.


سردرگمي و مشکل در تمرکز


مشکلات شناختي نيز مي‌توانند يکي از نشانه‌هاي جنون ناشي از HIV باشند که معمولاً در مراحل آخري اين بيماري پديدار مي‌شوند.علاوه بر سردرگمي و مشکل براي تمرکز، جنون ناشي از HIV شامل مشکلات حافظه و مشکلات رفتاري مثل عصبانيت و آسيب‌پذيري و زودرنجي نيز مي‌شود.حتي ممکن است تغييرات حرکتي نيز به دنبال داشته باشد: دست و پاچلفتي شدن، نداشتن هماهنگي و مشکل در کارهايي که نياز به مهارت‌هاي حرکتي دارد مثل نوشتن. تاول تبخالي و تبخال تناسليتبخال دهاني و تبخال تناسلي نيز مي‌توانند هم نشانه‌هايي از ARS و هم عفونت HIV باشد.


همچنين داشتن تبخال يکي از عوامل‌خطرزا براي ايجاد HIV است. دليل آن اين است که تبخال تناسلي مي‌تواند موجب زخم‌هايي شود که وارد شدن HIV به بدن در حين رابطه‌جنسي را آسان‌تر مي‌کند. و شيوع تبخال در افراديکه مبتلا به HIV هستند معمولاً شديدتر است زيرا سيستم‌ايمني ضعيف‌تري دارند. سوزن‌سوزن شدن و ضعف در مراحل آخر HIV ممکن است احساس سوزن‌سوزن شدن و کرختي در دست‌ها و پاها ايجاد شود که به آن نوروپاتي محيطي مي‌گويند که در افراديکه ديابت کنترل‌نشده دارند نيز اتفاق مي‌افتد.در اين وضعيت عصب‌ها تخريب مي‌شوند. اين علائم با مسکن‌ها و داروهاي ضدغش برطرف مي‌شوند.

بر هم خوردن نظم قاعدگي


HIV پيشرفته احتمال برهم خوردن نظم قاعدگي را افزايش داده و عادت‌هاي ماهيانه معمولاً کم‌تر و سبک‌تر مي‌شوند.اما اين تغييرات بيشتر به دليل کاهش‌وزن و پايين آمدن سطح سلامت زنان مبتلا به اين عفونت مي‌باشد تا خود عفونت.عفونت HIV همچنين با يائسگي زودرس در ارتباط است (سالگي در زنان مبتلا در مقايسه با سالگي در زنان سالم).

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits