دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
رونمایی بدترین آسیب های سیگار بر ظاهر
6
زمان مطالعه: 4 دقیقه
--اثرات مضّر سیگار بر سلامتی بدن- استعمال سیگار و دخانیات- تأثیر سیگار روی پوست- تأثیر سیگار -جوش سیگاری‌ها-تأثیرات مخرب سیگار-

بدترین آسیب های سیگار بر ظاهر را برای شما عزیزان و کاربران محترم مجله دلگرم قرار داده ایم , با مجله دلگرم همراه باشید.

بدترین آسیب های سیگار بر ظاهر

بدترین آسیب های سیگار بر ظاهر

مشاهده‌ی آمار اثرات مضّر سیگار بر سلامتی بدن، انسان را به‌ وحشت می‌اندازد. کشیدن سیگار هر ساله، بیشتر از مجموع تلفات ایدز، الکل، مواد مخدّر، تصادفات رانندگی، قتل ، خودکشی و آتش سوزی موجب مرگ ومیر افراد می شود.

کشیدن سیگار سبب افزایش خطر بیمارهای قلبی عروقی، بیماریهای ریوی و منجر به افزایش خطر ایجاد سرطان ریه، گلو، معده، مثانه و بسیاری از سرطانهای دیگر میشود.

مصرف دخانیات مانند سیگار علاوه بر تخریب جسمانی باعث تخریب ظاهر افراد و پیری زودرس پوست و تخریب ظاهری آنان نیز می شود!

بدترین آسیب های سیگار بر ظاهر

دکتر «نوذر نخعی» در رابطه با استعمال دخانیات و سلامت پوست اظهار کرد: کاهش کیفیت و کمیت زندگی در افراد سیگاری را می‌توان به بهترین نحو با بررسی بیماری‌های پوستی درک کرد، چون مصرف سیگار علاوه‌بر اثرات تهدیدکننده بر ارگان‌های داخلی از جمله قلب و ریه، با تأثیر بر پوست، به پیری زودرس پوست منجر شده که سبب کاهش کیفیت زندگی می‌شود و این تأثیرات می‌توانند هشداری برای خطرات شدیدتر و تهدیدکننده حیات باشد.

وی با اشاره به اینکه تأثیر سیگار روی پوست از دو طریق است، افزود: استعمال سیگار و دخانیات سبب پخش شدن مواد شیمیایی مضر در محیط، خشکی سطح پوست، خارش و در نهایت اثر تخریبی بر پوست می‌شود.

بدترین آسیب های سیگار بر ظاهر


کاهش جریان خون در بافت‌ها به‌واسطه‌ی استعمال سیگار

نخعی ادامه داد: هم‌چنین سیگار با انقباض عروق خونی، به کاهش جریان خون در بافت‌ها از جمله پوست منجر شده و سبب کمبود اکسیژن و مواد مغذی اساسی پوست می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: مطابق یافته‌های موجود، سیگار سبب کاهش ذخیره‌ی ویتامین آ در بدن می‌شود، این ویتامین نقش محافظت پوست در برابر عوارض مخرب موجود در سیگار را به عهده دارد.

وی افزود: به علاوه در حین سیگار کشیدن جمع شدن دهان منجر به ایجاد چین و چروک‌های اطراف دهان و اطراف چشم‌ها می‌شود.

نخعی با بیان تأثیر سیگار بر روی پوست، مو و ناخن اظهار کرد: تحقیقات نشان داده است استعمال دخانیات سبب ایجاد چین و چروک در پوست، نازک شدن پوست و قابل مشاهده شدن رگ‌ها، کاهش چربی زیر جلدی و در نهایت گود افتادگی گونه و کاسه چشم می‌شود.

بدترین آسیب های سیگار بر ظاهر

وی در ادامه یادآور شد: ریزش مو با الگوی مردانه، نازک شدن صفحه ناخن، خاکستری شدن رنگ مو و سفید شدن زودرس موها، تغییر رنگ پوست و ایجاد لکه‌های پوستی، تحلیل عضلات و آویزان شدن پوست، ایجاد جوش‌های سر سیاه معروف به جوش سیگاری‌ها یا جوش غیرالتهابی هم از دیگر تأثیرات مخرب سیگار بر روی پوست است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: هم‌چنین کاهش قدرت ارتجاعی و خشکی پوست، عدم توانایی در تعریق کارآمد، ممانعت از خنک شدن پوست و افزایش احتمال بروز یک نوع بیماری پوستی به نام بیماری صدف یا پسوریازیس برای افراد سیگاری وجود دارد.


تأثیر اجزای سمی سیگار بر سیستم ایمنی

نخعی در خصوص بیماری پسوریازیس خاطرنشان کرد: این بیماری وابسته به سیستم ایمنی که باعث بروز پوسته‌های نقره‌ای ضخیم در آرنج و زانو شده که در صورت کنده شدن، زیر آن نقاط خونریزی‌دهنده‌ی دیده می‌شود، البته این بیماری انواع مختلف دارد

که محل پوسته‌ها بر حسب نوع متفاوت است اما در سیگاری‌ها، این بیماری به‌علت تأثیر اجزای سمی سیگار بر سیستم ایمنی شدیدتر است به‌گونه‌ای که خطر پیشرفت بیماری‌های پوستی وابسته به سیستم ایمنی دو تا سه برابر می‌شود.

بدترین آسیب های سیگار بر ظاهر

وی خاطرنشان کرد: هم‌چنین سرطان‌های غیر ملانومای پوستی از جمله سرطان‌هایی هستند که بر اثر استعمال دخانیات بوجود می‌آیند.معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: به‌علاوه سیگار عامل خطر مهمی برای ایجاد یک بیماری خودایمنی و عروقی به نام برگر است که در این بیماری با ایجاد تنگی عروق، شریان‌ها و وریدهای کوچک مسدود شده و به ایجاد زخم‌های پوستی در انگشتان پا منجر می‌شود.

نخعی ادامه داد: انسداد عروق ایجاد شده با پیشرفت بیماری منتهی به انتخاب ناگزیر درمان قطع پا برای ادامه حیات می‌شود.وی با اشاره به اینکه سیگار یا هر نوع ماده دخانی به علت وجود نیکوتین و منوکسیدکربن مانع ترمیم پوست می‌شود، خاطرنشان کرد: چهره‌ی سیگاری‌ها نیز به صورت اخمو، خشن، با چین و چروک‌های پوستی فراوان، تشدید خطوط پوستی و عمیق شدن آنها تغییر می‌کند.

گردآوری: مجله اینترنتی دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (6 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits