دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
راهکارهایی موثر برای مقابله با کرونا ویروس
3
زمان مطالعه: 10 دقیقه
کرونا ویروس و شیوع سریع آن در بین افراد و کشورهای مختلف این روزها دغدغه همه دنیاست. ویروس کرونا اواخر سال ۲۰۱۹میلادی در چین شیوع پیدا کرد و به سرعت بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران را درگیر کرد.

ضدعفونی کردن راه مقابله با کرونا ویروس است

کرونا ویروس و شیوع سریع آن در بین افراد و کشورهای مختلف این روزها دغدغه همه دنیاست. ویروس کرونا اواخر سال ۲۰۱۹میلادی در چین شیوع پیدا کرد و به سرعت بیشتر کشورهای جهان از جمله ایران را درگیر کرد.

با تحقیقات بدست آمده، می توان گفت که علت بسیاری از بیماری ‌ها و مرگ و میر در سراسر جهان عفونت است. همان ‌طور که می ‌دانید انواع میکروب ها به‌راحتی توانایی سازگاری با محیط را دارند و به همین دلیل به شدت سلامت افراد را تهدید می کنند.

این ویروس با علائم سرماخوردگی ظاهر می‌شود و طی مدت کوتاهی به ریه‌ها حمله می‌کند و باعث بروز مشکلات تنفسی می شود. مسئله ‌ای که ترس از این ویروس را بالا برده است، سرعت انتقال و شیوع آن است. ویروس کرونا از ویروس‌های مقاومی است که طول عمر به نسبت بالایی دارد.

از آنجا که ویروس می‌تواند حداقل ۲ تا ۳ روز بر روی سطوح مختلف مانند سطوح فلزی، چوبی، پلاستیکی و ... زنده می ماند، رعایت نکات بهداشتی و پاکسازی سطوح منزل در برابر کرونا امری ضروری است.

یکی از راه های مقابله با شیوع بیشتر ویروس کرونا رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است. بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها گفته شده که دست‌ها به صورت مرتب شسته شوند و یا هنگام عطسه و سرفه حتما از دستمال استفاده شود. در ادامه شما را با نحوه ضدعفونی کردن وسایل عمومی و خانه و ... برای پیشگیری از انتقال کرونا آشنا می کنیم.

ضدعفونی علیه کرونا

ضدعفونی کننده های موثر برای از بین بردن کرونا

چگونگی ضدعفونی کردن محیط خانه علیه کرونا

یک راه مهم برای مقابله با ویروس کرونا و هر ویروس مقاوم دیگر ضدعفونی کردن خانه و محیط کار است، همانطور که می دانید این ویروس مدت زمان نسبت طولانی روی سطوح باقی می ماند و با تماس به افراد منتقل می ‌شود، بنابراین یکی از روش‌ها مهم و کارآمد برای مقابله با شیوع بیشتر کرونا ضدعفونی کردن سطوحی است که با آنها در تماس هستید، چه محیط کار و چه خانه می باشد

اسفند دود کنید

اسفند به عنوان یکی از مهم ‌ترین گیاهان آنتی باکتریال و تصفیه کننده هوای محیط شناخته می ‌شود. اما هنوز هیچ مرجع علمی آن را تایید نکرده است. که بتوانند ویروس کرونا را از بین ببرد. اما انجام این کار ضرر ندارد. بنابراین روش موثر برای مقابله با ویروس کرونا رعایت بهداشت فردی و محیطی است.

ضدعفونی کردن خریدها

گاهی اوقات مجبور هستیم به بیرون از خانه مراجعه کنیم، مثل خرید کردن، کارهای بانکی و … در شرایطی مثل الان که ویروس کرونا به شدت شیوع پیدا کرده است باید بعد از برگشت به خانه بلافاصله وسایل را ضدعفونی کنیم.

مواد غذایی که از سوپرمارکت و یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای خریداری می‌کنید در معرض آلودگی و میکروب قرار دارد، بعد از خرید بسته های مواد غذایی مثل ماکارونی، بطری شیر، رب گوجه و … را با یک دستمال آغشته به مواد ضدعفونی، تمیز کنید و بعد در یخچال و کابینت قرار دهید.

میوه و سبزیجات را نیز قبل از قرار دادن در یخچال شسته و ضدعفونی کنید، محیط سرد و تاریک یخچال و فریزر محل خوبی برای ماندگاری ویروس کرونا است. در این مدت پلاستیک مواد غذایی را دور بریزید.

ضدعفونی سطح علیه کرونا

ضدعفونی سطوح راهی موثر برای مقابله با کرونا

مواد ضد عفونی کننده موثر برای از بین بردن کرونا

الکل فقط یکی از چند مواردی است که می‌توانیم وسایل دور و اطرافمان را با آن ضدعفونی و میکروب‌زدایی و در اصل ویروس‌زدایی کنیم. در این روزها که همه مردم شهر به دنبال مایعی برای ضدعفونی کردن دست‌ها و سطوحی که با آن در تماس هستند می‌گردند، متخصصان بهداشت و داروسازان، از راه‌های دیگری برای ضدعفونی کردن و از بین بردن ویروس‌های احتمالی در فضای اطرافمان می‌گویند؛ فضایی که به همه قسمت آن بدبین شده‌ایم و ویروس کرونا را روی آنها تصور می‌کنیم.

در شرایط عادی، فرآورده‌های حاوی الکل یا آب اکسیژنه برای ضدعفونی کردن دست‌ها یا سطوح به اندازه کافی در دسترس است ولی در شرایط بحرانی که نیاز جامعه، صدها تا هزاران برابر شرایط عادی افزایش پیدا می‌کند، می‌شود از فرآورده‌های جایگزین برای رفع نیازهای فوری استفاده کرد.

بدون‌شک مؤثرترین اقدام برای مبارزه با ویروس کرونا، مصرف ضدعفونی‌کننده‌ها برای پاکسازی دست‌ها و سطوح آلوده است. با وجود این‌که مواد ضدعفونی‌کننده و گندزدای متعددی در دسترس ما قرار دارند، اما همه آنها برای مبارزه با ویروس کرونا مناسب نیستند.

در واقع نیاز به کمی تشخیص دارد؛ این‌که بتوانیم بین هرکدام از مورد‌های نیازمند به ضدعفونی، تفاوت درستی قائل شویم. مثلا باید بدانیم آن چیزی که باعث ضدعفونی شدن میوه و سبزیجات می‌شود، برای سطوح کاملا بی‌اثر است.

در واقع شوینده‌های میوه و سبزی روی میکروب‌ها بسیار موثرند ولی روی ویروس‌ها تاثیری ندارند و نمی‌توانیم از همان‌ پاک‌کننده‌ها در این شرایط استفاده کنیم. یا مثلا محلول‌های دهان‌شویه، روی عفونت‌های میکروبی دهان موثر است ولی روی ویروس‌ دست تاثیری ندارد.

اگر بخواهیم از پاک‌کننده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌های قطعی صحبت کنیم، باید بگوییم که تاکنون اثر سه ماده الکل، آب‌ اکسیژنه و آب ژاول یا همان وایتکس روی نابودی ویروس کرونا ثابت شده است.

انواعی از ضد عفونی کننده برای کرونا وجود دارد

با مواد مختلفی می توان خانه را علیه کرونا ضد عفونی کرد

مکانیسم اثر ضد عفونی کننده ها بر روی ویروس کرونا

ساختار ویروس از جنس پروتئین است و هر چیزی که بتواند این ساختار را برهم بزند، می‌تواند باعث ضدعفونی شدن آن سطح باشد. یکی از این مواد، دترجنت‌ها یا مواد شوینده هستند که می‌تواند در ساختار پروتئنی یویروس، اختلال ایجاد کنند. مثلا همین الکل، خاصیت به هم خوردگی ساختار پروتئین را دارد.

علاوه بر آنها، حرارت و دما هم یکی دیگر از مواردی است که باعث بدشکل شدن پروتئین می‌شود. ویروس زمانی می‌تواند بیماری‌زا باشد که به جایی مثل سلول‌های انسان متصل شود که این اتصال از طریق پوشش خارجی آن صورت می‌گیرد.

در واقع زمانی که بتوانیم به هر طریقی، این پوشش خارجی را از بین ببریم، باعث می‌شود که ویروس نتواند به جایی متصل و باعث عفونت شود. از آنجایی که پوشش خارجی ویروس‌‎ها از جنس پروتئین است، هرچیزی که بتواند پروتئین را از بین ببرد، باعث از بین رفتن پوشش ویروس و در نتیجه نابودی ویروس‌ها می‌شود.

ویروس، اسید نوکلئیکی دارد که در داخل پروتئینی به نام کپسید است. از آنجایی که ویروس ویژگی‌های زیستی را ندارد و به تنهایی نمی‌تواند در جایی زندگی کند، برای ادامه زندگی باید به میزبانی مثل انسان متصل شود تا ژنوم‌های خودش را از طریق سلول به ما تزریق کند.

در صورتی که ما بتوانیم با مواد ضدعفونی‌کننده، این ساختار پروتئینی را هدف قرار بدهیم و از بین ببریم، ویروس را نابود کرده‌ایم. حالا چطور می‌توانیم؟ این ساختار تحت تاثیر مواد شوینده، حرارت و تغییر pH محیط به سمت اسیدی یا قلیایی، از بین می‌رود.

استفاده از الکل برای ضدعفونی کردن

اگر در این شرایط نایاب شدن الکل، الکلی غلیظ در اختیار دارید، فکر نکنید که هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، بهتر ضدعفونی کرده‌اید و ویروس‌ها را با قدرت بیشتری کشته‌اید. باید بدانید که الکل در غلظت‌های 62 تا 72 درصد بهترین اثربخشی ضدعفونی را دارد و مثلا در 96 درصد، اثر کمتری دارد. یعنی هرچه الکل در چنین مواردی، رقیق‌تر باشد، کارایی بهتر و بیشتری دارد.

اغلب محلول‌های الکلی ضدعفونی کننده موجود در داروخانه‌ها هم با همین غلظت هستند. اگر الکل خالص( 96 درصد) را به نسبت 7 واحد الکل و 3 واحد آب با هم ترکیب کنیم، محلول ضدعفونی کننده الکلی ساخته می‌شود که هم برای ضدعفونی کردن دست و هم سطح کاربرد دارد و می‌تواند خیالتان بابت از بین بردن ویروس کرونا راحت باشد.

استفاده از وایتکس‌های خانگی

این موضوع کاملا طبیعی است که کارخانه‌های الکل‌سازی، نمی‌توانند متناسب با نیاز بازار الکل تولید کنند و شاید بهترین گزینه برای جایگزینی الکل، آب ژاول یا وایتکس است. یک فرآورده موثر برای حذف ویروس‌ها، محلول سفید‌کننده وایتکس یا آب ژاول 5 درصد است.

اگر حدود یک چهارم لیوان از محلول سفید‌کننده را به اندازه یک ظرف سه لیتری آب مخلوط کنیم، محلولی به دست می‌آید که برای ضدعفونی کردن سطوح(نه دست‌ها)، علیه ویروس‌ها موثر است. وایتکس، یکی از موادی است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود و اتفاقا اثربخشی خیلی بالایی برای از بین بردن ویروس، به خصوص ویروس کرونا دارد اما همان را هم با دست و دلبازی مصرف نکنید.

برای استفاده از آب ژاول یا وایتکس، باید آن را آنقدر رقیق کنیم تا به غلظت کم موجود در استخرهای شنا برسد. اگر آن را با آب سرد ترکیب کنیم، اثر فوق‌العاده‌ای برای از بین بردن عفونت‌ها و ویروس‌ها دارد و می‌توانید از سطوحی که آن را با چنین محلولی تمیز کرده‌اید، با خیال راحت استفاده کنید و فکرتان آرامش داشته باشد.

نوع رقیق‌شده‌ وایتکس با آب، کارایی خیلی بالایی مخصوصا برای شیشه‌ها دارد. از این جهت می‌گوییم رقیق باشد که باعث رنگ‌بری و خورندگی سطوح نشود. در آزمایشگاه‌ها که در معرض ویروس هپاتیت هستند هم از آب ژاول یا وایتکس برای ضد عفونی کردن استفاده می‌کنند.

ضدعفونی دست ها علیه کرونا

الکل ضد عفونی کننده مناسبی برای دست ها نیست!

روش ضد عفونی کردن دست ها

حتی اگر الکل در دسترس هم باشد، استفاده از الکل برای ضد عفونی کردن دست، باعث خشکی پوست و عوارض دیگری می‌شود. یکی از فرمول‌هایی که برای شست و شو و ضد عفونی کردن دست وجود دارد، ترکیب کردن آب لیمو با گیلیسیرین و مقدار خیلی خیلی کمی الکل است که دقیقا خاصیتی شبیه به همان ژل ضد‌عفونی‌کننده‌ای خواهد داشت که در داروخانه‌ها نایاب شده است.

این محلول نتیجه بسیار خوبی دارد و باعث از بین رفتن هر نوع ویروسی از سطح دست می‌شود. علاوه بر آن، مثل الکل باعث خشکی پوست دست و از بین رفتن رطوبت پوست هم نمی‌شود و می‌توانید به هر مقداری که دل‌تان می‌خواهد از آن استفاده کنید.

در واقع میان این همه فکر و خیال برای ضدعفونی کردن و ویروس‌زدایی، حواس‌تان به این نکته باشد که استفاده مکرر از محلول الکل یا آب اکسیژنه، باعث خشکی و آسیب پوست می‌شود که به همین دلیل لازم است پوست دست‌ها را با مصرف روزانه کرم‌های مرطوب‌کننده یا مخلوط آب ‌لیمو در گلیسیرین محافظت و در عین حال ویروس‌زدایی کنیم.

بیشتر بخوانید:

ضد عفونی کردن هوای خانه با سوزاندن گیاه باستانی مریم گلی

معرفی برترین سبزی های ضد عفونی کننده بدن با اثر جادویی

آموزش ساخت ژل ضد عفونی دست

معرفی بهترین ضدعفونی کننده دست

separator line
این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits