سندروم راپونزل چیست و چگونه درمان میشود ؟

۴,۹۴۷
۳
۰
پنج شنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۲۵
سندروم راپونزل بیماری کم یاب و نادری میباشد که عبارت است از تجمع مو در سیستم گوارشی شخص . پاره ای از اظلاعات این بیماری در این مقاله آورده شده است که با هم میخوانیم.
سندروم راپونزل چیست و چگونه درمان میشود ؟

سندروم راپونزل چیست ؟

سندروم راپونزل بیماری بسیار نادری است که اخیرا در زنی که نمی‌توانست هیچ غذایی را در سیستم گوارش خود نگه‌دارد، ظاهر شده‌است.

این بیماری نام‌گذاری آن براساس پرنسسی با همین‌نام که دارای موهای بسیار بلند بوده‌است انجام شده است و شامل شرایطی است که با ظهور گلوله‌های مو در معده و رشد آنها به درون روده همراه می‌باشد.

سندروم راپونزل

علت سندروم راپونزل

علت سندروم راپونزل، نوعی اختلال روانی با نام تریکوفاژیا (trichophagia) است که فرد مکررا موهای خود را می‌بلعد؛ تریکوفاژیا خصوصا در افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا (trichotillomania) ظاهر می‌شود که تمایل به کشیدن موهای خود دارند. تریکوتیلومانیا، نسبت به تریکوفاژیا شیوع بیشتری دارد.

در این کیس خاص،بیمار پس از دو روزِ مداوم، تهوع، استفراغ و یبوست به دکتر مراجعه می‌کند. پس معاینه، مشخص شد که تلاش بیمار برای نگه‌داشتن غذا در بدن با شکست مواجه شده ، حالت برآمدگی در شکم مشاهده می‌شود و فرد در طول ۸ماه گذشته، نزدیک به ۷کیلوگرم کاهش وزن داشته است.

پزشکان آزمایش‌های متنفاوتی انجام دادند اما هیچ‌یک از آنان، مشکل اصلی فرد را مشخص نمی‌کردند؛ برای مثال، نمونه‌ی خون فرد، کمبود پروتئین را نشان می‌داد. پزشکان حدس می‌زدند که مشکل فرد، ناشی از انسداد مجرای گوارشی است و درنهایت؛ بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت. آن‌چه مشاهده می‌شد باورنکردنی بود!

سندروم راپونزل

درمان سندروم راپونزل

تیم جراحی یک گلوله‌ی موی بزرگ با ابعاد ۱۵X10 سانتی‌متر که دم‌آن به دئودنوم (ابتدای روده‌ی باریک) نفوذ کرده‌بود را خارج کردند. در ادامه‌ی جراحی، توده‌ی موی دیگری با ابعاد ۳X4 سانتی‌متر را نیز از روده‌ی کوچک استخراج کردند.

توده‌ی دوم احتمال نقش فراوانی درکمبود پروتئین فرد داشته است چرا که با انسداد محل جذب آن همراه بوده‌است.

خوشبختانه عمل جراحی با موفقیت انجام گرفت؛ پس از آن بیمار، تحت دوره‌های روان‌درمانی قرار گرفت و رژیمی غذایی با پروتئین بالا را آغاز کرد.


بیشتر بخوانید :

سندروم پلی کیستیک چیست؟ علائم و درمان پلی کیستیک تخمدان کدامند؟

سندروم کروزون چیست ؟ علائم و درمان سندرم کروزن کدامند ؟

سندروم پیکا چیست ؟ علائم و درمان سندروم پیکا کدامند؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم