دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
علل ایجاد تبخال و بهترین راه درمان تبخال
12
زمان مطالعه: 9 دقیقه
علل ایجاد تبخال و بهترین راه درمان تبخال:راه های مناسب برای درمان تبخال لب در منزل/برای درمان سریع تبخال لب خود با دلگرم همراه باشید.

راه های مناسب برای درمان تبخال لب در منزل

برای درمان سریع تبخال لب خود با دلگرم همراه باشید.

تبخال و درمان تبخال لب

تبخال و درمان تبخال لب

تبخال لب، مشکل ناخواسته و دردناکی است که زیبایی لب ها را می رباید.

تبخال ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس است ، و می‌تواند به سایر نقاط بدن یا سایر افراد سرایت کند. همچنین می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد، اما تب‌خال را می‌توان درمان کرد. این عفونت در وهله اول به صورت یک نوع زخم صورت است که روى لب‌ها یا پوست صورت، نزدیک منطقه ی دهان اتفاق می‌افتد و به همین دلیل ظاهرى ناخوشایند را براى فرد مبتلا پدید می‌آورد.

تبخال کاملاً با آفت که بعضى افراد آن را با تبخال اشتباه می‌کنند، متفاوت است. آفت ها معمولاً مسرى نیستند و زخم هایى هستند که بر روى بافت‌هاى نرم درون دهان به وجود مى آیند، جایى که تبخال نمى‌زند.

تب‌خال، برجستگی‌هایی قرمزرنگ یا تاول‌هایی ارغوانی‌رنگ است که معمولاً روی لب‌ها یا اطراف دهان بروز می‌کند.

اگر علائم شما شدید است و دچار سوزش و خارش لب و تحریک دهان، درد در اطراف دهان، یا تاول‌های کوچک روی دهان که می‌ترکند هستید، استفاده از داروهایی مانند رنگ یدوکسوریدین یا داروی ضد ویروسی آسیکلوویر می‌تواند به شما تسکین دهد.

تب‌خال ممکن است برای مدت‌های طولانی پنهان باقی بماند، و برخی افراد ممکن است در اولین سرایت ویروس بیماری، علائمی نشان ندهند.

این بیماری به طور معمول لب‌ها و ناحیه دهان و به ندرت نواحی چون قرنیه و ناحیه تناسلی را گرفتار می‌کند. پیش از ایجاد عفونت تبخال، ویروس تا ماه‌ها و یا سال‌ها در آنجا باقی می‌ماند و بدن شما پاد‌تن‌هایی را علیه ویروس می‌سازد که به کنترل آن می‌انجامد مگر اینکه عواملی موجب شوند خطر بروز آن افزایش یابد.

وجود یک بیماری که مقاومت بدن شما را کاهش دهد، حتی سرماخوردگی و یا ناراحتی خفیف گوارشی یا تب به هر علت، دوره خون‌ریزی قاعدگی و بسیاری موارد این‌چنینی می‌تواند عوامل افزایش‌دهنده خطر محسوب شود. مصرف داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی و در کودکان، وجود اگزما می‌تواند جزو این دسته قرار بگیرد.

تبخال و درمان تبخال لب

علل پیدایش تبخال

وقتی ویروس HSV با بافت آسیب پذیر دهان یا غشا مخاطی دهان تماس پیدا می کند، تبخال به وجود می آید. این ویروس وقتی وارد بدن شود، دیگر خارج نمی شود و از دهان به سیستم عصبی مرکزی رفته و آن جا می ماند. وقتی دوباره فعال می شود به صورت تبخال در اطراف لب ها بروز می کند.تعدادی از مهم ترین علل بروز تبخال عبارتند از:

 • استرس و اضطراب
 • قاعدگی زنان
 • آفتاب سوختگی
 • تب
 • در معرض آفتاب بودن
 • کم آبی بدن
 • تاتو لب
 • ناراحتی زیاد
 • جراحی عصب یا دندان ها

تبخال و درمان تبخال لب

نشانه های بروز تبخال

 • سردرد
 • درد دراطراف دهان
 • ورم غدد روی گردن یا دیگر اعضای بدن
 • گلودرد
 • حالت تهوع
 • احساس خارش روی موضع تبخال
 • تاول های کوچک و قرمز
 • احساس سوزش
 • تورم لب ها
 • درد دهان و زبان

تبخال و درمان تبخال لب

درمان مناسب تبخال لب

«جعفری» معجزه مي‌کند

در شرايطي که تبخال در ناحيه دهان، لب و لثه به وجود مي‌آيد درمان آن ساده‌تر و راحت‌تر از زماني است که ويروس ناحيه تناسلي را به خود درگير مي‌کند. يکي از روش‌هاي درمان تبخال دهاني شست‌وشوي محل تبخال با عصاره يا جوشانده ريشه گياه جعفري است.

شست‌وشوي محل تبخال با اين عصاره که يکي از طبيعي‌ترين داروهاي ضدويروس هرپس است، موجب تسکين درد و افزايش سرعت درمان مي‌شود. علاوه بر اين افرادي که با جوشانده به دست آمده از ريشه جعفري محل تبخال و اطراف آن را شست‌وشو دهند از انتقال بيماري به بخش‌هاي ديگر لب، لثه و زبان پيشگيري می‌کنند.

تسکين درد و التهاب با برگ زيتون

درمانگران طب سنتي چين و هند بر اين باورند که استفاده از مرهم برگ زيتون مي‌تواند تاثير زيادي در کاهش التهاب و درد ناشي از ابتلا به تبخال داشته باشد. از آنجا که برگ زيتون خاصيت ضدالتهابي و ضدويروسي دارد مي‌تواند بهترين داروي طبيعي براي درمان بيماري‌هاي پوستي ويروسي مانند تبخال باشد.

امروزه نيز محققان از همين خاصيت برگ زيتون براي تهيه پماد ضدتبخال استفاده مي‌کنند که علاوه بر جنبه‌هاي درماني مي‌تواند به پيشگيري از ابتلا به اين بيماري نيز کمک کند. علاوه بر اين عصاره زيتون موجود در محصولات درماني و بهداشتي مثل پماد، صابون يا کرم با کنترل راديکال‌هاي آزاد مي‌تواند ابتلا به بسياري از بيماري‌هاي پوستي را کنترل کند و حتي براي درمان سوزش و التهاب نيش حشرات مفيد باشد.

روغن گل راعی ضدخارش

بروز تبخال در بدن همواره با سوزش و خارش شدید همراه است. به گونه‌ای که بیمار را کلافه کرده و او را وادار به تحریک، خارش و لمس ناحیه تبخال می‌کند. در حالي که این کار نه تنها تسکینی برای درد بیمار محسوب نمی‌شود بلکه موجب انتقال ویروس تبخال به سایر قسمت‌های لب، لثه و حتي اندام‌هاي ديگر می‌شود.

متخصصان طب سنتی برای برطرف شدن مشکل خارش موضع تبخال در طول مدت درمان استفاده از روغن گل راعی را به صورت استعمال خارجی توصیه می‌کنند. برای این منظور پنبه‌ای را به روغن يا اسانس بدون افزودني با گل راعی آغشته کرده و محل تبخال را به روغن آغشته کنید.

پيشگيري از پیشرفت تبخال با چاي

استفاده از روغن تهيه شده از چای طبيعي تاثیر زیادی در پیشگیری از انتقال بیماری تبخال به سایر قسمت‌های عضو درگیر دارد. به توصيه درمانگران طب چيني برای این منظور روغن چای را توسط گوش‌پاک‌کن روی تبخال بزنيد و اين كار را چند بار در طول روز تکرار کنيد.

البته پيش از استفاده از روغن چاي بايد از سلامت بودن روغن، خالص بودن و اصل بودن آن و همين‌طور از افزودني‌هاي درون آن مطمئن باشيد. فراموش نکنيد که مصرف هرگونه افزودني معطر به روغن‌هاي طبيعي مي‌تواند از خاصيت درماني آنها بکاهد و حتي موجب افزايش و توسعه تبخال شود.

معجون سیب و عسل را امتحان کنید

در ميان برخي درمانگران شيوه‌هاي طبيعي استفاده از معجون سيب و عسل مي‌تواند تاثير زيادي در بهبود تبخال‌هاي دهاني داشته باشد. براي تهيه اين معجون کافي است سيب پوست کنده و رنده شده را با يک قاشق عسل مخلوط کنيد و اين مرهم را يک بار در روز با آرامش ميل کنيد. مصرف اين معجون به مدت 3 تا 4 روز مي‌تواند تاثير زيادي در بهبود تبخال‌هاي دهاني داشته باشد.

خاصیت ضدویروسی گل همیشه بهار

مرهم گل همیشه بهار از دیگر مواد طبیعی و گیاهی برای درمان تبخال به ویژه تبخال‌هايي است که روي لثه و لب ديده مي‌شود. قرار دادن این مرهم روی تبخال علاوه بر آنکه به کنترل و از بین رفتن ویروس‌ها کمک می‌کند، موجب تسریع روند درمان تبخال و از بين رفتن ويروس مي‌شود. افرادي که از جوشانده، مرهم گل‌ هميشه بهار يا داروهاي صنعتي تهيه شده از اين گياه براي درمان بيماري خود استفاده مي‌کنند علاوه بر تسريع روند درمان به کاهش ميزان خارش و سوزش موضع تبخال نيز كمك مي‌كنند.

تا تبخال دارید کدام غذاها ممنوع است؟

برای درمان تبخال بهتر است در طول دوره درمان از خوردن غذاها و خوراکی‌هایی مثل انواع شکلات، کاکائو، آجیل، گندم، عدس، بادام زمینی، انواع سس، غذاهاي حاضري و سرخ‌کردني، کره بادام زمینی و جو پرهیز کنید. مصرف این مواد موجب تحریک بیماری تبخال شده و به طول درمان آن می‌افزاید. این مواد از آن جهت که موجب افزایش حساسیت و تحریک‌پذیری تبخال می‌شوند، بهتر است در طول مدت درمان و تا مدتی پس از بهبودی بیماری توسط بیمار مصرف نشود.

فورا به پزشک مراجعه کنيد، اگر ...

اگرچه ابتلا به تبخال به ويژه تبخال‌هاي دهاني از جمله بيماري‌هاي نگران‌کننده و خطرناک نيست اما سهل‌انگاري در درمان اين بيماري مي‌تواند عوارض جبران‌نشدني به همراه داشته باشد.

اگر تبخال روي بيني و در نواحي نزديک به چشم بروز کرده، بايد فورا براي درمان آن به پزشک مراجعه کرد و از هرگونه خوددرماني پرهيز کرد زيرا يکي از شايع‌ترين اختلال‌هاي ناشي از عفونت‌هاي چشمي ناشي از تبخال يا ويروس هرپس، اختلال در بينايي است.

در شرايطي که تبخال بزرگ، قرمزرنگ و داراي کانون‌هاي عفوني و چرکي است بايد براي درمان سريع‌تر به پزشک مراجعه کرد.

در شرايطي که ابتلا به تبخال با افزايش حرارت بدن و تب و لرز همراه بود بايد از پزشک مشورت گرفت تا احتمال ابتلا به بيماري‌هاي ديگر نيز بررسي شود. شايد بروز تبخال علامتي براي ابتلا به بيماري‌ای ديگر باشد.

در صورتي که درون تبخال به جاي رطوبت و ترشحات معمول تبخال سطحي چروک خورده داشت و علائمي مانند سردرد و دردهاي عضلاني نيز با تبخال همراه بود در اين شرايط نيز بايد به پزشک مراجعه کرد و روند بيماري را بررسي کرد.

عصاره وانیل

وانیل دارای خواص ضدعفونی کنندگی است. یک گوش پاک کن تمیز را داخل عصاره وانیل زده و روزی 4-3 بار روی تبخال هایتان بمالید.

نمک دریایی

کمی از نمک دریایی را روی موضع تبخال بمالید. یادتان باشد که بلورهای نمک باید روی تبخال بچسبند. نمک را پس از 10 دقیقه بشویید.

برگ ریحان

چای ریحان بهترین درمان برای تبخال است. مقداری برگ ریحان را داخل آب جوش بریزید تا چایتان درست شود. برای درمان تبخال از این چای گرم بنوشید.

تبخال و درمان تبخال لب

۴هشدار مهم در مورد تبخال

تبخال و درمان تبخال لب

 • هرگز تبخال‌هایی که در اطراف چشم ایجاد شده را نخارانید یا آنها را دستکاری نکنید.
 • در دوران ابتلا به تبخال مصرف مایعات خنک، بستنی و عرق‌های گیاهی با طبع خنک را جدی بگیرید.
 • در روز اول و دوم شروع بیماری محل بروز ضایعه پوستی را با یک تکه یخ کمپرس کنید.برای گذاشتن دارو، روغن یا مرهمهای گیاهی روی تبخال حتما از گوشپاککن استفاده کنید و در صورتی که دست شما با آن تماس داشت برای پیشگیری از انتقال به دیگر افراد خانواده در طول روز چندین بار دستهایتان را بشویید.
 • افرادي که در ناحيه تناسلي دچار تبخال يا ضايعات پوستي شبيه آنچه با نام تبخال‌هاي دهاني است، مي‌شوند نيز بايد فورا به پزشک مراجعه کنند تا احتمال ابتلا به تبخال تناسلي را بررسي کنند.

تبخال و درمان تبخال لب

گردآوری شده ی مجله ی اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (12 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

ستایش | ۷ سال پیش
متاسفانه من اکثر فصل ها تبخال دارم،علاوه بر درد جسمانی از نظر روحی هم آدم رو داغون میکنه. مرسی از راه کاراتون.
1
1
ستی | ۷ سال پیش
ممنون.راه حلی برای از بین بردن جای تبخال روی لب هم بزارید
0
3
نسیم | ۷ سال پیش
دوستای خوبم من این نکته رواز یک دکتر زنان شنیدم که زمانی که تبخال میزنید خیلی احتیاظ کنید زمانی که دستتون روبه تبخالتون زدید بعداون دستتون بادستگاه تناسلی تون برخوردنکنه چون باعث ایجاد تبخال تناسلی میشه که وحششششتناکه
0
1
نگار | ۷ سال پیش
سلام برای ماه رمضون چه پیشنهادی دارید واس تب خال
0
1
دلنواز | ۷ سال پیش
ممنون از سایت خوبتون.مطلبتون در حد لالیگا مفید بود.مرسی
2
0
حسام | ۷ سال پیش
من چند روز بود تبخال زده بودم و از بین هم نمیرفت.مطلب شما رو خوندم یه روزه تبخالم خوب شد.ممنون که کمکم کردید
2
2
پاسخ ها:
چکار کردین؟ | ۵ ماه پیش
منم تبخال زدم نمیدونم چکار کنم خیلی درد داره
1
0

hits