دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۰ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۶ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۱ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
کرایولیپولیز چیست؟ روشهای غیر جراحی لاغری موضعی کول اسکالپتینگ

کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ : لاغری با روش غیر جراحی

کرایولیپولیز چیست؟ روشهای غیر جراحی لاغری موضعی کول اسکالپتینگ
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کول اسکالپتینگ : کرایولیپولیز یک روش غیر تهاجمی با استفاده از سرما برای ازبین بردن سلولهای چربی بدون آسیب به سایر بافتهای بدن می باشد. در این روش آن دسته از سلولهای چربی که سطحی تر هستند در اثر سرما دچار پدیده ای به نام آپپتوزیس شده و بعد از مرگ...

کرایولیپولیز چیست؟

نام اصلی این روش کرایو ژنیک لیپولیزیس می باشد که اولین بار توسط کمپانی زلتیک آمریکا با نام کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ پس از اخذ تاییدیه های لازم از FDA آمریکا به بازار معرفی گردید.

امروزه روشهای غیر تهاجمی لاغری موضعی با توجه به عدم نیاز به جراحی و بیهوشی عمومی و بخصوص عدم و جود عوارض جدی و تهدید کننده و دوران نقاهت طولانی و دردناک که بعضا در برخی روشهای جراحی دیده می شوند مورد استقبال ویژه ای قرار گرفته است.

شاخص هزینه ـ اثربخشی (cost-effectiveness) یکی دیگر از مواردیست که مورد توجه بسیاری از مراجعین قرار می گیرد، چون هزینه های مناسب این روشها قابل مقایسه با هزینه های جراحی نمی باشند. ذکر این نکته ضروری است که این روشهای جدید لزوما یک روش کاهش وزن نبوده، بلکه یه روش پیشرفته غیر جراحی در شکل دهی بدن و اندام می باشد.

لذا در برخی از منابع بعنوان روش های پیکرتراشی غیر تهاجمی مطرح می گردند. کول اسکالپتینگ (Coolsculpting) از مشهورترین و موثرترین روشهای غیر جراحی لاغری موضعی بوده که همان روش (Cryolipolysis) می باشد.

separator line

1ـ‌ کول اسکالپتینگ (cool sculpting) چیست؟

یک روش غیر منتظره پیشرفته که در آن با استفاده از تکنولوژی توام با سرما و ایجاد خلاء توسط یک سیستم وکیوم باعث از بین رفتن برنامه ریزی شده، سلولهای چربی (Apoptosis) گردیده و موجب کاهش 40-20 درصدی سلولهای چربی در ناحیه مورد نظر می گردد.

2ـ مکانیسم اثر (Cool sculpting) چیست؟

این فناوری باعث کریستالیزه شدن سلولهای چربی توسط تکنولوژی ایجاد سرما در بافت و تحت خلاء پروب دستگاه کول اسکالپتینگ شده و سپس سلولهای از بین رفته توسط گلبولهای سفید فاگوسیتوز گردیده و نهایتا توسط سیستم گوارشی از بدن دفع می گردند.

در این تکنولوژی تعداد سلولهای چربی کاهش می یابند و نه حجم سلولها و لذا در صورت عدم افزایش وزن نتایج انجام این روش ماندگار خواهند بود.

 لاغری با استفاده از سرما


3ـ کول اسکالپتینگ (Cool sculpting) چگونه انجام میشود؟

برنامه ریزی انجام این روش باتوجه به شاخص هایی همچون BMI سوابق مراجعه کننده و ارزیابی شخص توسط متخصص مربوطه انجام می پذیرد. در حین فرآیند بافت چربی به داخل پروب دستگاه واکیوم شده و سپس توسط تکنولوژی خاصی سرد گردیده تا سلولهای چربی از بین بروند.

زمان انجام جهت هر ناحیه (پروب) حدود 45- 30 دقیقه، نسبت به تصمیم متخصص مربوطه متغیر میباشد. نتایج 3 هفته پس از درمان قابل مشاهده خواهد بود و پس از 2 ماه که نتایج عمده مشاهده خواهد شد، معمولا تکرار در این روش 12-6 ماه پس از انجام اولین جلسه در صورت نیاز انجام خواهد شد.

4ـ‌ چه نواحی مناسب کول اسکالپتیگ (Cool sculpting) می باشند؟

نواحی پهلوها (Love Handle)

5ـ‌ چه افرادی کاندیدای مناسب این روش هستند؟

 • شاخص توده بدنی BMI کمتر از 30
 • عدم وجود حساسیت بدن به سرما همانند سندروم رینود
 • پوست سالم و فاقد جراحت خاص
 • این روش در دوران حاملگی انجام نمی شود

6ـ‌ عوارض این روش چیست؟

 • قرمزی و کبودی و بی حسی در ناحیه انجام که معمولا بسرعت مرتفع می گردد
 • گاها درد مختصر در هنگام ایجاد خلاء
 • سوزش و اختلال حسی که خود به خود و به مرور زمان رفع میشود
 • سوختگی انجمادی که نادر دیده شده و بیشتر در صورت عدم استفاده از پدهای مخصوص مشاهده می گردد.

7ـ‌ مزایای عمده این روش چیست؟

 • روشی غیر تهاجمی و بدون انجام بیهوشی و بی حسی موضعی می باشد
 • فاقد دوران نقاهت بعضا دردناک و استراحت مانند روشهای جراحی لیپوساکشن می باشد
 • هزینه بسیار مناسب در مقایسه با روشهای جراحی

8ـ‌ سایر روشهای غیر تهاجمی لاغری موضعی:

Cavitation- RF, یا رادیوفریکؤنسی و لیپولیزر (cold laser) در این موارد مطرح می باشند. گاها استفاده توام در این روشها میتوان نتایج بهتری را به دنبال داشته باشد.

9ـ چگونه میتوان بهترین نتایج را کسب کرد؟

قطعا تبحر متخصص مربوط در ارزیابی صحیح بیمار در انجام روش کول اسکالپتینگ، تجهیزات مورد استفاده و شاخص های مربوط به بیمار و همچنین تبعیت بیمار از دستورات داده شده جهت پی گیری در اخذ نتایج تاثیر بسزایی دارند.

separator line

بهترین زمان برای کرایولیپولیز چه موقعی است؟

اگر مراسم خاصی دارید یا برنامه خاصی دارید تا در 1ماه آینده لاغر شوید کرایولیپولیز مناسب شما نیست . توجه کنید بعد از انجام کرایولیپولیز 3 الی 4 هفته ممکن است کمی ورم کنید و بعد از گذشت 3 هفته از درمان میتوانید تغییرات را مشاهده کنید .

separator line

بعد از انجام کرایولیپولیز چه احساسی دارم؟

مزیت کرایولیپولیز نسبت به سایر روشها در این است که در صورت استفاده از دستگاه استاندارد و تبحر اپراتور و یا پزشک معالج در انجام آن ، عوارض خاصی ندارد و هیچ گونه احساسی بعد از آن در ناحیه کرایولیپولیز شده نداریم .

separator line

چقدر زمان طول میکشد تا اثر کرایولیپولیز روی موضع مورد نظر مشخص شود؟

پس از انجام کرایولیپولیز در صورتی که روی کرایولیپولیز روی بدن بیمار موثر واقع شود ، میزان کاهش سایز در افراد مختلف به ضخامت لایه چربی آن بستگی دارد و معمولا در 12 هفته بیشترین نتیجه را مشاهده می کنید ولی اکثر افراد بعد از دو هفته متوجه تغییرات خود میشوند.

separator line

همچنین بخوانید:

رژیم لاغری برزیلی : کاهش وزن سریع و عالی با رژیم برزیلی

قرص و گیاهان دارویی مفید برای کاهش وزن و لاغری

روش کاهش وزن سریع با سرکه در ۱۴ روز

لاغری و کاهش وزن سریع با رژیم سیب و دارچیناین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits