دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
فواید مصرف پودر پروتئین گیاهی و انواع مختلف این پودرها
2
زمان مطالعه: 8 دقیقه
پودر پروتئین گیاهی یکی از بهترین مکمل‌ها برای بدنسازان گیاه‌خوار محسوب می‌شود


پودر پروتئین گیاهی چیست؟


پودر پروتئین گیاهی یکی از بهترین مکمل‌ها برای بدنسازان گیاه‌خوار محسوب می‌شود؛ زیرا این ورزشکاران نمی‌توانند از پروتئین موجود در گوشت و ماهی استفاده کنند و خوردن بیش از حد تخم‌مرغ و لبنیات هم برایشان خیلی خسته‌کننده خواهد بود. در نتیجه بدنسازانِ گیاه‌خوار، بیش از دیگر ورزشکاران به مصرف پودرهای پروتئینی نیاز دارند. البته فکر نکنید که این پودرها فقط برای گیاه‌خواران مفید است، بلکه پودرهای پروتئینی گیاهی به‌خاطر گیاهی بودنشان راحت‌تر هضم و جذب بدن شده و بدن ورزشکار می‌تواند تا ۹۸ درصد پروتئین موجود در این پودرها را جذب کند. از طرفی، پودرهای پروتئین گیاهی منبع غنی از فیبر بوده و دارای چربی غیراشباع است.


پودرهای گیاهی از پودرهایی با ترکیبی از نخود، کنف، سویا یا برنج تشکیل شده اند زیرا بسیاری از گونه‌های گیاهیِ تک، پروتئین‌های کاملی نیستند. استفاده از پودر پروتئین گیاهی ترکیب‌شده (هم‌چون پودری که حاوی لوبیا و برنج و انواعی از جوانه‌هاست) به شما این اطمینان را می‌دهد که آمینواسیدهای بیشتری دریافت می کنید.

مزایای پودر پروتئین گیاهی


پودرهای پروتئین گیاهی باعث نفخ نمی‌شوند و احتمالاً دارای شیرین‌کننده‌‌های مصنوعی هم نیستند؛ اگرچه تحقیقات اخیر نشان‌داده که شیرین‌کننده‌ها سرطان‌زا نیستند، اما اشتها را زیاد می‌کنند. ورزشکارانی که می‌خواهند عضله‌سازی کنند نباید به هیچ‌وجه دچار وحشت شوند، چون براساس پژوهشی که در سال ۲۰۱۳ در مجله تغذیه دانشگاه فلوریدا به چاپ رسید، پروتئین برنج دقیقاً مثل پروتئین وی می‌تواند در عضله‌سازی و قدرت، در میان ورزشکاران حرفه‌ای، مؤثر باشد.


به‌طور کلی گفته می‌شود، پروتئین‌های حیوانی، پروتئین های کاملی هستند، یعنی حاوی تمام آمینواسیدهای لازم برای ساختن پروتئین‌های جدید می‌باشند. درحالی‌که پروتئین‌های گیاهی ممکن است از این جهت کمبودهایی داشت باشند. پس شما باید برای دریافت پروتئین مدنظرتان، پروتئین گیاهی بیشتری مصرف کنید. مثلا جایی که نیاز است ۲۰ تا ۲۵ گرم پروتئین لبنی مصرف شود، شما باید این مقدار را دو برابر کنید، شاید لازم باشد با مصرف پروتئین‌های گیاهی مانند برنج، نخود سبز یا سویا که همچنان گزینه‌های پروتئینی عالی و استثنایی محسوب می‌شوند ۳۰ تا ۴۰ گرم افزایشش دهید.

پروتئین گیاهی


منافع مصرف پودر پروتئین گیاهی


کمک به زمین با پودر پروتئین گیاهی


مصرف پودر پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی تاثیر مثبتی بر محیط زیست دارد. زیرا گیاهان قابل تجزیه هستند و مواد زائدی به جا نمی گذارند . اگر می خواهید تاثیر مثبتی بر زمین بگذارید کوچکترین قدم استفاده از پودر پروتئین گیاهی است.


پودر پروتئین گیاهی فاقد خاصیت آلرژی زایی است


اگر نسبت به پودر پروتئین حیوانی آلرژی دارید با خیال راحت از پودر پروتئین گیاهی استفاده کنید . پودر پروتئین گیاهی یک انتخاب عالی برای افرادی است که به گلوتن آلرژی دارند.


محتوای فیبر بالای پودر پروتئین گیاهی


گیاهان محتوای مقادیر بزرگی از فیبر محلول و نامحلول هستند که به عملکرد دستگاه گوارش کمک می کنند. به همین پودر پروتئین گیاهی در صورت مصرف منظم به کاهش وزن کمک می کند. علاوه بر این پودر پروتئین گیاهی برای سلامت قلب شما هم مفید است.


پودر پروتئین گیاهی تقویت کننده متابولیسم


متابولیسم پروتئین نسبت به کربوهیدرات و چربی بیشتر طول می کشد بنابراین برای کاهش وزن بسیار مفید است . بنابراین شما برای تقویت متابولیسم بدن خودتان می توانید پروتئین بیشتری مصرف کنید زیرا بدن را به کار بیشتری وادار می کنید.


پودر پروتئین گیاهی و رفع ناهنجاریهای آلکالوز


سطح pH طبیعی بدن ما می تواند با مصرف پودر پروتئین گیاهی متعادل شود. پروتئین های حیوانی اسیدی هستند و با اسیدی کردن pH بدن مینرالها را از استخوان ها بیرون کشیده و دفع می کنند. پودر پروتئین گیاهی با محتوای بالای پروتئینی با اسیدی شدن pH مقابله می کند.


ویتامین ها و مواد معدنی


پودر پروتئین گیاهی غنی از آنتی اکسیدانها و ویتامین هایی است که از منابع حیوانی قابل دسترسی نیستند و با مصرف پودر پروتئین گیاهی شما می توانید سالم و قوی بمانید.


فاقد هورمون رشد یا آنتی بیوتیک


دام ها اغلب با هورمون رشد یا آنتی بیوتیک ها درمان می شوند ، این مواد طی روند تولید پروتئین حیوانی وارد بدن شما می شود بنابراین پروتئین های گیاهی سالم ترند زیرا فاقد هورمون رشد یا آنتی بیوتیک هستند.


پودر پروتئین گیاهی و چربیهای اشباع


پروتئین های کیاهی حاوی مقداری چربی اشباع هستند که چیز ترسناکی نیست و حتی می تواند به کاهش وزن شما کمک کند .

پودر گیاهی

انواع پودر پروتئین گیاهی


پودر پروتئین خام ترکیب شده سان وریر

منبع پروتئینی: نخود، کنف، پروتئین کرنبری، برنج قهوه‌ای
بازده پروتئینی: ۱۹ گرم در هر وعده
یادتان باشد که یک گزینه پروتئینیِ خام عالی، عاری از غذاهای تغییر ژنتیکی داده شده است. شکر، گلوتن یا شیرین‌کننده‌های مصنوعی باعث اختلال در فرایند متابولیسم نمی‌شوند. اگر قبل از تمرین این مواد را مصرف کنید، آمینواسیدهایِ شاخه‌دار با انتقالِ مستقیم انرژی به عضلات، باعث بهتر شدنِ تمرینات می‌شود.


شیک تغذیه ای وگا وان


منبع پروتئینی: پروتئین نخود و کنف
بازده پروتئینی: ۲۰ گرم در هر وعده
این پودر پروتئینی حاویِ پروبیوتیک، آنتی‌اکسیدان و ۵۰ درصد از ویتامین‌ها و مواد معدنی غذاییِ روزانه است، نادیده گرفتنِ این پودر پروتئینیِ فوق‌العاده، بسیار سخت است. اگر زمان بیشتری دارید می‌توانید یک اسکوپ حاوی ۲۰ گرم پروتئین را با شیر و موز ترکیب کنید تا شیک شیر فوق‌العاده‌ای درست کنید.


پروتئین خام گاردن آو لایف


منبع پروتئینی: ترکیب پروتئین جوانه‌زده آلی (برنج قهوه‌ای، آمارانس، کوینولا، ارزن)
بازده پروتئین: ۳۴ گرم در هر وعده
این پروتئینِ کامل، حاوی ۱۳ نوع جوانه خام و آلی، با ۱۷ گرم پروتئین در هر وعده تمام آمینواسیدهایِ ضروری که بدنتان نیاز دارد، به‌علاوه چای و عصاره دارچین است. فقط در اسموتی از چربی‌هایِ سالم هم‌چون کره بادام‌زمینی یا آووکادو استفاده کنید. این پودر مملو از ویتامین‌های محلول در چربی هم‌چون آ، دی، کا است که تنها زمانی‌که با چربی‌هایِ سالم همراه شوند، جذب بدن می‌شوند. پودرهای اصلیِ بدون طعم آن در تمام شیک‌های بعد از تمرین کاربرد دارد.


اگر دنبال پودر پروتئین برنج می‌گردید از جوانه برنج قهوه‌ای استفاده کنید، (نه فقط پروتئین برنج). برنج جوانه‌زده میزان کربوهیدرات را کاهش و پروتئین را افزایش داده که تأثیر گلیسمیک (قند خون را به حداقل می‌رساند) را کاهش می‌دهد و خواص غذایی را بالا می‌برد. به‌علاوه، وقتی برنج جوانه می‌زند، در ساختار ژنتیکیِ آن به گونه‌ای تغییر ایجاد می‌شود که مواد غذاییِ آن از لحاظ زیستی، بیشتر در دسترس بدن قرار می‌گیرد.


پروتئین کنف، نوتیوا ارگانیک


منبع پروتئینی:کنف
بازده پروتئینی: ۱۵ گرم در هر وعده
اگر دوست دارید وعده بعد از تمرین غنی باشد، از این پودر پروتئینیِ ارگانیگ بر پایه کنف استفاده کنید. پروتئینِ کنف از بخش‌های کم‌کاربرد آن به‌دست می‌آید که دارای فیبر زیاد (در اینجا ۸ گرم) است. همچنین قدرت هضم بالایی دارد و یک پودر قبل از تمرین عالی است که مانع از گرفتگی عضلات در باشگاه می‌شود. در کنار ۱۵ گرم پروتئینی که در هر وعده وجود دارد، کنف با مقدار مجاز امگا۳ ضدالتهابی، عملکرد قلب را بهتر می‌کند. این پودر، گزینه خوبی در ترکیب با اسموتی یا بلغور جو دو سر است. فیبر باعث می‌شود که مدت طولانی‌تری احساس گرسنگی کنید؛ هم‌چنین حاوی ۸ آمینو اسید ضروری برای ساخت عضله است.


بهترین پودرهای پروتئینی گیاهی براساس ویژگی بدنی


یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام خرید پودرهای پروتئین گیاهی باید مدنظر قرار دهید، این است که به آن ماده حساسیت نداشته باشید و معده‌تان را به اصطلاح به‌هم نریزد. نکته مهم دیگر نیز این است که طعم پودر پروتئینیِ خریداری شده را حتماً دوست داشته باشید! شاید این نکته به نظرتان مسخره بیاید، ولی طعم پودر پروتئینی تا حد زیادی مهم است، چون اگر از محتویات و طعم آن رضایت نداشته باشید، احتمال مصرف آن پودر نیز تا حد زیادی پایین خواهد آمد. در نتیجه بهتر است ابتدا پودر پروتئینی را از نظر سازگاری با دستگاه گوارشتان و سپس از لحاظ طعم و مزه بررسی کنید تا بتوانید بهترین خرید مکمل را انجام دهید.

divider

بیشتر بخوانید:

معرفی مکمل جی اچ آر پی ۶ (GHRP-۶)

معرفی مکمل وی گلد استاندارد ۱۰۰%

۴ مکمل چربی سوز طبیعی و فوق العاده !

divider

گردآوری و ترجمه توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • fitamin.ir
  • idealraw.com
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است