تزریق ژل لب و نکاتی که باید در مورد آن بدانید!

۵,۸۵۸
۵
۰
یکشنبه, ۲۰ آبان ۱۳۹۷ ۲۰:۵۱

تزریق ژل لب و مراقبت های مورد نیاز آن


تزریق ژل لب برای زیبایی لب‌ها عملی است که این روزها بسیار شایع شده است . امروزه کارهای متعددی برای افزایش حجم بافتی و از بین بردن یا کاهش چین‌های سطحی و عمقی صورت انجام می‌گیرد. برای این منظور می‌توان از مواد متعددی که فیلر یا پرکننده نامیده می‌شوند، استفاده کرد. چربی خود بیمار نیز در برخی موارد به ویژه برای حجم‌های بزرگ‌تر قابل استفاده است.


برای حجیم کردن لب‌ها امروزه ژل‌ها و پرکننده‌های متعددی در دسترس است ولی انتخاب هریک از این مواد باید با توجه به نیاز خاص بیمار، حجم ناحیه و پایداری ماده مورد نظر صورت گیرد. بهترین ژل‌ها برای تزریق ژل لب ، ژل‌هایی هستند که حداکثر سازگاری بیولوژیک را با بدن داشته، واکنش‌های ایمنی بدن را تحریک نکنند و سرطان‌زا نباشند. با توجه به اینکه لب‌ها دارای خون‌رسانی بالایی بوده و کاملا متحرک هستند، پایداری ژل مورد نظر و حجم تزریق شده باید بسیار دقیق انتخاب شود.


هیالورونیک اسید ژلی است که برای تزریق ژل صورت و تزریق ژل لب به کار می رود. این ماده در الاستین پوست و همین طور در زجاجیه چشم وجود دارد که وظیفه حفظ آب را برعهده دارد. یکی از دلایل تغییر حالت لب ها با بالا رفتن سن، کم شدن هیالورونیک اسید است. ماندگاری ژل های هیالورونیک اسید 6 ماه الی یک سال است که بعد از آن به دلیل جذب طبیعی، تزریق آن باید تمدید شود. اگر بعد از تزریق ژل لب از نتیجه راضی نبودید با تزریق یک آنزیم وضعیت لب شما به حالت اول بر می گردد که این یکی از مزیت های این نوع ژل است.


استفاده از ژل‌های پایدار و طولانی‌ مدت به‌ویژه در اولین تزریق در مورد لب‌ توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است با عوارضی از قبیل عوارض آلرژیک و یا ایجاد گرانولوم همراه باشد. ژل‌های جدید از جنس هیالورونیک اسید هستند که برای تزریق ژل لبکاملا مناسب است. نوع دیگر ژل‌ها که مصرف آنها شایع‌تر است، ژل‌های موقت است. از مهم‌ترین این نوع ژل‌های می‌توان به هیالورونیک اسید و هیدروکسی آپاتیت اشاره کرد. اولی حدود 6 ماه تا یک سال دوام دارد و دومی حدود یک تا دو سال. یک مزیت مهم این ژل‌ها این است که اگر به هر دلیلی فرد از تزریق ژل پشیمان شد، بالاخره اثر این مواد خواهد رفت اما در مورد ژل‌های دایمی پشیمانی سودی ندارد.

ژل لب

شیوه تزریق ژل لب


لب یکی از قسمت های صورت است که با افزایش سن تغییراتی در آن به وجود می آید. تزریق ژل لب می تواند برای رفع این تغییرات و زیبایی صورت بسیار مفید باشد. حجم لب، ارتفاع و برجستگی آن تحت تاثیر سن قرار خواهند گرفت. لب تحتانی به طور طبیعی از لب فوقانی بزرگ تر و حجیم تر است و نیمه راست و چپ هر کدام از لب ها شبیه هم هستند که حجم و تقارن در این دو نیمه بسیار مهم است. در تزریق ژل کاری که انجام می شود این است که حاشیه لب برجسته و حجم داده می شود و بدین ترتیب است که به زیبایی صورت از طریق تزریق ژل لب افزوده می شود.


تزریق در لب را می‌توان برحسب نیاز بیمار فقط در خطوط دور لب انجام داده و یا اینکه حجم خود لب‌ها را نیز افزایش داد. در هر یک از موارد فوق باید میزان مصرف ژل و هزینه بیمار را مدنظر قرار دهیم. پیش از تزریق، معاینه بیمار و مشاوره بالینی بسیار مهم است. سابقه بیماری‌های قبلی و مصرف دارو باید پرسیده شود.


مقدار ژل تزریق شده و سطحی یا عمقی تزریق شدن آن در تزریق ژل لب بستگی به نوع ماده استفاده شده و نتایج مورد دلخواه از طرفی و عمق و محل چین موردنظر از طرف دیگر دارد. ترکیبات هیالورونیک اسید به علت جذب آب زیاد در اطراف خود و افزایش حجم حاصل از این امر نیاز به حجم کمتری از ژل ،برای تصحیح چین‌ها و فرورفتگی‌ ها دارد.


برای تزریق ژل لب پس از بی‌حس کردن موضع و اطمینان دادن به بیمار محل تزریق با محلول ضد میکروبی یا الکل تمیز می شود . سپس به وسیله سرنگ مخصوص و سوزن‌هایی ظریف با زاویه‌ای‌ درست میزان دقیقی‌ از دارو در یکی‌ از لایه‌های پوستی و یا زیرپوستی به نواحی مختلف در سر و صورت شامل دور چشم ها،گونه ها، چین های دور دهان در خلال لبه فک ،در لب ها و به پیشانی تزریق می شود.

مزایای تزریق ژل لب

 • کبودی کمتر: کبودی و ورم تزریق ژل‌های هیالورونیک اسید از بقیه فیلرها کمتر است.
 • ماندگاری قابل قبول نتایج: هرچند نتایج تزریق ژل در لب دائمی نیست، اما ماندگاری رضایت‌بخشی، حدود ۶ ماه دارد.
 • کنترل آسان حجم لب : متخصص به خوبی می‌تواند حجم ژل را کنترل کند و نتیجه دلخواه را به دست دهد.
 • سهولت در از بین بردن و رفع برآمدگی ها : اگر حرکت لب‌ها یا صحبت کردن باعث ایجاد توده یا برآمدگی شود، توده به راحتی حل و مشکل برطرف می‌شود.
 • پایین بودن احتمال بروز واکنش آلرژیک: چون مواد به کار رفته در ژل‌های تزریقی مشابه موادی است که در بدن وجود دارد، بعید است که باعث حساسیت شود. اما اگر به لیدوکائین حساسیت دارید، حتماً قبل از درمان موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

تزریق ژل

مراقبت های قبل از تزریق ژل لب


بعد از تزریق ژل لب ، چون خون رسانی در آن زیاد است احتمال خون مردگی وجود دارد که برای جلوگیری از این حادثه چند روز قبل از اینکه تزریق ژل را انجام دهید باید از کمپرس یخ استفاده کنید و داروهایی مثل ویتامین ای، ضد انعقاد خون، امگا 3 و مسکن هایی مثل ناپروکسن، آسپرین، ژلوفن، دی پیریدامول را مصرف نکنید. در لب یک شبکه عصبی وجود دارد که بسیار قوی است. برای اینکه به دلیل وجود این شبکه عصبی درد در حین تزریق ژل ، فرد را اذیت نکند از بلوک عصب سه قلو استفاده می کنند. این بی حسی به مدت 45 دقیقه اثر خود را روی لب حفظ می کند به همین دلیل در هنگام خوردن غذا ممکن است دچار گاز گرفتگی شوید و به لب آسیب بزنید. در این مدت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید تا بی حسی از بین برود.

عوارض تزریق ژل لب چیست؟


بعد از تزریق ژل لب به دلیل خونرسانی زیاد در لب احتمال خون مردگی وجود دارد که استفاده از کمپرس یخ و مصرف نکردن داروهای ضد انعقاد خون ، امگا۳ ، ویتامین ایی و مسکن های مثل آسپرین ، ژلوفن، ناپروکسن، دی پیریدامول، چند روز قبل از تزریق ژل لب از این عارضه جلوگیری می کند. بدلیل شبکه عصبی قوی در لب از بلوک عصب سه قلو برای کنترل درد استفاده می شود بی حسی در این ناحیه ممکن است تا ۴۵ دقیقه باقی بماند و خوردن غذا در طی این مدت ممکن است موجب گاز گرفتگی لب و آسیب به آن شود . بنابراین تا زمان برگشت کامل حس لب خوردن و آشامیدن ممنوع می باشد. در ۲۴ ساعت اول بعد از تزریق ژل لب گرمای شدید ، ورزش های سنگین و مصرف نوشیدنی های الکلی ممنوع می باشد تا از بروز تورم ، خون مردگی و التهاب بیشتر جلوگیری شود.

اگر در هنگام تزریق ژل لب دچار سرماخوردگی هستید و یا دچار اختلالات عصبی وفشارهای شدید هستید انتظار دست یابی به یک نتیجه دلخواه را نداشته باشید.درمورد اینکه چگونه به اهداف خود درمورد زیبایی خواهید رسید با پزشک مشورت کنید تا بهترین راه حل ها را در اختیارتان قراردهد.

بروز ناراحتی های خفیف

این ناراحتی ها بعد از تزریق ژل لب بسیار طبیعی می باشد و به خاطر تزریق سوزنی است که در لب انجام شده است.

کبودی


کبودی که روند طبیعی بدن می باشد، بعضی از افراد بیشتر از افراد دیگر دچار این کبودی می شوند،میزان کبودی در افراد ژنتیکی می باشد همچنین سیگارکشیدن واستفاده از داروهایی مانند آسپیرین میزان این کبودی را افزایش می دهد.این کبودی ها درحدود 1 هفته بهبود می یابد البته بستگی به فرد دارد. کبودی بعد از تزریق ژل لب می تواند در حدود 2 تا 10 روز باقی بماند.

قرمز شدن

قرمزشدن پوست بعد از تزریق ژل لب برای هر بیماری متفاوت می باشد اما حدود 12 تا 24 ساعت این قرمزی ها ازبین خواهد رفت .

تورم

تورم ،سوزش و قرمزی درناحیه ای که سوزن تزریق شده است. تورم در صورت کاملا طبیعی می باشد و برای هر بیمار متفاوت است به دلیل اینکه لب ها یکی از حساسترین ناحیه ها در صورت می باشد هرگونه تورم روی آن کاملا طبیعی است.

طبیعی نبودن حالت لب ها


بعد از تزریق ژل لب این مورد با از بین رفتن تورم بهبود می یابد. پزشک برای از بین رفتن این حالت هابه شما ماساژدادن لب را آموزش می دهد .

تزریق ژل لب

مراقبت های پس از تزریق ژل لب


توصیه می شود بعد از تزریق ژل لب بلافاصله از یک گاز استریل بروی لب ها استفاده شود ، انجام این کار به منظور جلوگیری از بروز عفونت صورت می گیرد تا هیچ نوع ارتباطی با فضای خارجی وجود نداشته باشد . علاوه بر استفاده از گاز استریل استفاده از ماسک در روزهای اولیه توصیه می شود تا از راه سوراخ های ایجاد شده آلودگی هوای بیرون باعث برو هیچگونه عفونتی نشود . استفاده از ماسک علاوه بر جلوگیری از بروز عفونت از تابش نور آفتاب به لب های تزریق شده جلوگیری می کند و در نتیجه موجب دوام بیشتر مواد تزریقی به لب می شود . استفاده از رژ لب تا یک هفته بعد از تزریق ممنوع می باشد.

 • بعد از تزریق ژل لب تا دو هفته از کشیدن سیگار و استفاده از اسپرین خودداری شود زیرا روند بهبودی را کند می کند.
 • قبل از تزریق ژل برای اطمینان از سلامت جسمی آزمایشاتی شامل قند خون ناشتا ، آزمایش بارداری ، آزمایش برای بررسی عملکرد کبد با تشخیص و هماهنگی پزشک انجام دهید .
 • یک روز قبل از تزریق ژل لب کپسول سفالکین مصرف کنید و تا 6 روز بعد از تزریق نیز استفاده کنید این دارو از عفونت احتمالی جلوگیری می کند.
 • بعد از تزریق ژل لب از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید تا کبودی و تورم ناشی از تزریق برطرف شود.
 • بعد از تزریق ژل لب کمتر از نمک در رژیم غذایی استفاده کنید.
 • بعد از تزریق لب را فشار و ماساژ ندهید .
 • به مدت سه هفته بعد از تزریق در حمام زیاد نمانید .
 • استفاده از سونای خشک و بخار تا سه هفته بعد از تزریق ممنوع می باشد .
 • بعد از تزریق ژل لب برای کاهش تورم آرام راه بروید .
 • تا چند هفته از فعالیت سنگین و ورزش های سنگین خودداری شود در غیراینصورت باعث تورم می شود.
 • بعد از تزریق ژل لب از مواد غذایی تازه و مغذی مانند ماهی و میگو استفاده کنید .
 • برای پیشگیری از یبوست از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید.
 • بعد از تزریق لب تا مدت 24 ساعت از لوازم آرایشی و کرم ضد آفتاب استفاده نکیند.
 • بعد از تزریق لب در معرض اشعه ماورابنفش قرار نگیرید زیرا ماندگاری ان را تحت تاثیر قرار می دهد.

آیا تزریق ژل لب دردناک است ؟


دردناک بودن تزریق ژل به مواد بی حسی بستگی دارد . در صورتی که از کرم ها بی حسی موضعی در تزریق استفاده شود فرد متحمل درد زیادی می شود و ممکن است دیگر اقدام به تزریق ژل در آینده نکند . ولی مواد بی حسی که توسط پزشک متخصص پوست استفاده می شود عصب های ناحیه لب را کاملا بی حس کده به گونه ای که فرد هیچ دردی را در طی تزریق احساس نمی کند.


اشتباهات شایع در تزریق ژل لب


1. در برخی موارد تزریق در لب بالایی و پایینی باعث بدفرم شدن و عدم قرینه شدن لب می شود که به شکل منقار اردک می باشد . برای برطرف کردن این مشکل می توان از تزریق فیلر استفاده کرد.
2. تزریق ژل در اطراف و وسط لب به گونه ای می باشد که شکلی مانند سوسیس به لب می دهد . برای برطرف کردن این مشکل نیز مقداری بیشتری ژل در مرکز لب تزریق شود.
3. در صورتی که ژل از نوع اسید هیالوروینک باشد باید در میزان تزریق آن دقت شود زیرا بعد از تزریق 10تا 15 درصد حجیم تر می شود بنابراین حداقل در اولین تزریق خود از تزریق مقدار زیادری ژل به لب خودداری کنید.

divider

بیشتر بخوانید:

مراقبت های مهم بعد از تزریق ژل لب

فیلتروم لب و برجسته سازی با تزریق ژل و چربی

با مزایا و معایب تزریق ژل آشنا شوید

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرم


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 4.8 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter